Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Cu ce ne supara internetul? Cu ce ne ajuta? (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=100932)

sigalia 26 Dec 2013 19:37

Identitate inseamna ,din fericire,infinit mai mult decat Ionescu sau Popescu.
Capacitatea de a relationa este identica in real si in virtual.Ba in virtual este chiar mai provocator sa "citesti " personalitatea cuiva,si da,cred ca un om cu un nivel normal sau mai profund de perceptie nu are nevoie de prea multe amprente virtuale pentru a clasa corect un user ,de pilda.
La fel cum,si in contact direct,te poti lamuri si in 10 minute ce hram poarta omul din fata ta.
Esenta este aceeasi,cadrul variaza.
Lucrurile sunt de altfel in acest sens vizibile cu ochiul liber chiar si aici: oamenii interactioneaza pe nivele de rezonanta.

varu 26 Dec 2013 21:22

Originally Posted by sigalia:

Identitate inseamna ,din fericire,infinit mai mult decat Ionescu sau Popescu.
Capacitatea de a relationa este identica in real si in virtual.Ba in virtual este chiar mai provocator sa "citesti " personalitatea cuiva,si da,cred ca un om cu un nivel normal sau mai profund de perceptie nu are nevoie de prea multe amprente virtuale pentru a clasa corect un user ,de pilda.
La fel cum,si in contact direct,te poti lamuri si in 10 minute ce hram poarta omul din fata ta.
Esenta este aceeasi,cadrul variaza.
Lucrurile sunt de altfel in acest sens vizibile cu ochiul liber chiar si aici: oamenii interactioneaza pe nivele de rezonanta.


Afinitati elective 2.0
Daca esti blog cu mine, sunt si eu blog cu tine. Exista o sansa sa ne link-uim. :D

MariaMona 27 Dec 2013 00:21

Originally Posted by Twinsen:


Cand citesc ce spue Maria despre "nepoata care a avut mari probleme din cauza unor grupuri de pe net din alta tara", eu vad cu totul altceva. O nepoata care a avut probleme din cauza ei insisi si a persoanelor din jurul ei, dintre care parintii au rol esential.

.

Ai dreptate, clar, stiu si stiam inainte de a scrie eu ce am scris. Chestia e ca lipsa unor sentimente in familie si aparenta existentei lor in spatiul virtual pot duce la adolescenti la chestii cam naspa. Bine ca se pare ca la fata de care ziceam s-au rezolvat. Aleluia!

Mie, cum am zis, netul imi provoaca angoase doar in legatura cu viitorul fiicelor mele. Uneori ma simt ca intr-un SF. Incerc sa le invat sa fie oameni adevarati wherever si sper sa aplice chestia asta si pe net; am pe net safe nu stiu cum, nu pot intra deocamdata copiii pe net fara parola, dar stiu ca in cativa ani va trebui sa le iau propriul calculator cu propriul net si atunci, vorba ceea "the world is your oyster". Nu ne putem creste copiii intr-o colivie de aur, dar totusi e greu sa intuiesti mereu ce si cand trebuie sa le zici tinerilor. Nu as vrea sa nu fi existat internetul, dar as vrea poate sa fi avut mai mult timp sa le explic ce si cum...mai ales acum cand orice idiot are net, care nu stie nici macar ce e aia 'enter' sau 'cancel' sau alte chestii din-astea super flu...

MariaMona 27 Dec 2013 00:24

Originally Posted by sigalia:

Identitate inseamna ,din fericire,infinit mai mult decat Ionescu sau Popescu.
Capacitatea de a relationa este identica in real si in virtual.Ba in virtual este chiar mai provocator sa "citesti " personalitatea cuiva,si da,cred ca un om cu un nivel normal sau mai profund de perceptie nu are nevoie de prea multe amprente virtuale pentru a clasa corect un user ,de pilda.
La fel cum,si in contact direct,te poti lamuri si in 10 minute ce hram poarta omul din fata ta.
Esenta este aceeasi,cadrul variaza.
Lucrurile sunt de altfel in acest sens vizibile cu ochiul liber chiar si aici: oamenii interactioneaza pe nivele de rezonanta.



Ai dreptate oarecum, nu stiu cum ar intelege un copil de 12-16 ani ceea ce ai scris si nu stiu cat fler ar avea in a detecta onestitatea sau falsitatea... I have an obsession, I know, call me mom :)

MariaMona 27 Dec 2013 00:26

Originally Posted by bremen1980:

Toata lumea are dreptate si disputa asta n-o sa se termine niciodata . Eu ma bucur ca datorita ( sau din cauza ) netului pot vedea asemenea minunatii :

http://9gag.tv/v/2242

:)) :)) :P


That bunny
Is funny!
(ca n-am gasit alta rima)

Twinsen 27 Dec 2013 00:41

Daca as avea copii, cred ca netul ar fi ultimul lucru care mi-ar provoca angoase in legatura cu viitorul lor. Mie imi pare mai degraba ca ti-e teama ca le-ar putea schimba imaginea despre lume pe care incerci sa le-o dai. Complicata treaba asta. Mai ales cand incerci sa creezi "oameni adevarati"...

rvn 27 Dec 2013 16:40

Originally Posted by Twinsen:

Daca as avea copii, cred ca netul ar fi ultimul lucru care mi-ar provoca angoase in legatura cu viitorul lor

si mie la fel.

bremen1980 27 Dec 2013 20:36

Daca as avea copii , mi-ar fi frica de mine :-S

Twinsen 27 Dec 2013 21:43

Originally Posted by bremen1980:

Daca as avea copii , mi-ar fi frica de mine :-S

Asta imi aduce aminte de inceputul lui Idiocracy, cand inteligentii asteptau momentul potrivit sa aiba copii, iar prostii se inmulteau pe rupte. :))

Dar evident ca ai dreptate, cred ca de asta ar trebui sa se teama in primul rand un parinte. Pe de alta parte copiii se nasc cu propria lor personalitate, asa ca nu depinde doar de parinti. Raman insa niste intrebari neplacute, de genul nu cumva il si condamni la moarte cand il faci? :-?

Sorin87 30 Dec 2013 08:31

de multe ori ne ajuta internetul dar trebuie dozat in cantitati normale, prea mult timp petrecut pe interne duce la o viata monotona

rvn 30 Dec 2013 20:25

Originally Posted by Twinsen:

intrebari neplacute, de genul nu cumva il si condamni la moarte cand il faci? :-?

il condamni sigur la viata, care poate fi mai rea ca moartea, uneori.

copila_satanista 09 Jan 2014 17:27

Computers Change the Way We Learn

nesss 12 Jan 2014 00:17

Originally Posted by MariaMona:

Nu esti pe Facebook, nu existi, e o vorba trista....


Acum 3 luni asa spunea un prieten mosului. Chiar conteaza . facusem cont pe FB dar il dezactivasem. la vremea aceia imi parea o mare prostie.
Ma supara ca devenim mult prea virtuali. nu prea ne mai intalnim face to face. avem de postat poze pe fb etc.cat despre copii. ce sa zic. nu prea e de bine.:P

copila_satanista 13 Feb 2014 12:39

http://www.psychologies.ro/anchete-s...ului-2-2137925

Rapture 14 Feb 2014 23:59

Treaba asta cu facebook-ul îmi pare a fi o mare păcăleală...chiar și cea cu forumurile....fiecare își construiește o anumită imagine despre sine, își crează imaginea pe care vrea ca ceilalți să o vadă. Fiecare postează doar anumite momente din viața sa, selectând, clădind tot mereu imaginea dorită.
Toți comunică prin like-uri, dar când într-adevăr o problemă este pusă, aceasta este ignorată. Relaționarea dintre oameni este egală cu 0, este una superficială....în plus, procesele de gândire suferă o mare schimbare, devenim mult prea grăbiți, incapabili de a ne exprima corect (da, am simțit și pe propria piele).
Recent mi-am dezactivat contul de facebook și mi-am dat seama cam cât timp îmi mânca, cam cât de inutil și în același timp cât de util este. Spun util pentru că, în cazul meu, toate noutățile, știrile de la facultate sunt postate pe facebook în mod exclusiv de către profesori, colegi.
Într-un final, ăsta e mersul lumii, chiar dacă nu e decât o capcană....Ăștia suntem, noi, oamenii ... masinăria trebuie să meargă mai departe.

Twinsen 16 Feb 2014 22:08

Originally Posted by Rapture:

Treaba asta cu facebook-ul îmi pare a fi o mare păcăleală...chiar și cea cu forumurile....fiecare își construiește o anumită imagine despre sine, își crează imaginea pe care vrea ca ceilalți să o vadă.

Noroc ca in viata de toate zilele fiecare e complet sincer. :P

sigalia 25 Feb 2014 15:04

Stefana Broadbent: How the Internet enables intimacy( secventa numarul 10 dintr-o miniserie TED dedicata iubirii.)

http://www.ted.com/playlists/143/in_..._for_love.html

smartapp 04 Mar 2014 23:10

Originally Posted by Twinsen:

Originally Posted by bremen1980:

Daca as avea copii , mi-ar fi frica de mine :-S

Asta imi aduce aminte de inceputul lui Idiocracy, cand inteligentii asteptau momentul potrivit sa aiba copii, iar prostii se inmulteau pe rupte. :))


Acest film l-as promova prin scoli si Parlament, ca sa mai sensibilizez opinia celor care doresc sa creasca generatii de dobitoci in invatamanul romaneasc.

copila_satanista 05 Mar 2014 10:57

Si eu ma trezesc vorbind de multe ori despre "fenomenul Idiocracy" :D

Rippa 07 Mar 2014 14:50

This is all bullshitt..>!!!!..mai iesiti si pe afara...sa luati o gura de aer...lasati netu!!!>:) :D :)) =))


All times are GMT +2. The time now is 13:13.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.