Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Iconoclast (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=245)
-   -   A History of Violence (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=87244)

Serghei 22 Dec 2005 13:06

Cand zic iconoclast ma refer la astia care modifica forma cinematografica,Wkw,Gus van Sant,Lars von Trier.Ar fi ceva iconoclasm si aici,ambivalenta personajului,istoria violentei spusa invers(in care descoperi treptat radacinile).
Daca te referi la atacul asupra unor legende americane,american dream&shit,tind sa cred ca nu a fost in intentia lui Cronenberg,ci pur si simplu s-a folosit o tehnica elementara,vopsesti decorul in alb ca sa-ti iasa mai bine contrastele.Daca faci comparatia cu Blue Velvet,acolo chiar e un gest iconoclast(ce se poate ascunde in spatele unui orasel linistit american) pe cand in History of Violence oraselul american e doar un setting care sa de-a mai multa greutate povestii.Dear Wendy nu l-am vazut iar despe Fahrenheit 9/11 n-are rost sa vorbim.

Ambra Blu 22 Dec 2005 17:34

Originally Posted by Serghei:

Cand zic iconoclast ma refer la astia care modifica forma cinematografica,Wkw,Gus van Sant,Lars von Trier.


E prea simplu, prea reductionist. Ajung sa fiu de aceasi parte cu ALS aici: nu orice impachetare de tip Christo disloca filmul de mainstream. Daca ar fi asa, l-am pierde pe Todd Solondz, l-am pierde pe Zwigoff in favoarea cui? A lui Virgil Widrich cu 'Copy Shop'?


Originally Posted by Serghei:

Daca te referi la atacul asupra unor legende americane,american dream&shit,tind sa cred ca nu a fost in intentia lui Cronenberg,ci pur si simplu s-a folosit o tehnica elementara,vopsesti decorul in alb ca sa-ti iasa mai bine contrastele.


Sint de acord la observatia cu contrastele, dar atit. Cronenberg, un canadian, foloseste cliseele astea in mod special sa le rastoarne: familia, scoala, jobul eroului, toate all-American. Si daca lucrurile astea rasturnate, zise in oglinda, nu sint o impersonare a lui 'contra', atunci nu stiu ce mai sint. Iar eu asta cred ca e iconoclasmul asta cu care ne tot plimbam in gura pe aici: un construct impotriva curentului. Sau, daca vrei s-o dam anatomic, filmele iconoclaste sint alea facute cu mina stinga.

Leonard 22 Dec 2005 20:01

mie nu mi se pare iconoclasm. faptul cã pui împreunã mai multe idei din filme iconoclaste sau aduci la perfecþie un gen deja existent nu se cheamã cã eºti împotriva curentului. cel mai rãu seamãnã cu Kill Bill (care ºi el la rîndul lui preia sau omagiazã niºte cliºee, aducîndu-le la nivelul cult): un personaj aparent om obiºnuit ºi fragil (om cu familie, copii, respectiv, în Kill Bill, o femeie) care se bate cu toatã lumea ºi - în ordine ierahicã, bineînþeles - îi omoarã pe toþi, devenind erou. frati-su, William Hurt, ultimu pe listã, bosu cel tare, ca ºi Bill.
e cel mai non-iconoclast dintre filmele lui Cronenberg (nu a depãºit, în preferinþele mele, Spider, eXistenZ sau Videodrome).
totuºi, un film, foarte plãcut de urmãrit, distractiv, cu multe faze comice (mai ales scenele de bãtaie, împuºcãturi sau de wife fucking). nu plictiseºte absolut deloc.
7,5/10

Ambra Blu 22 Dec 2005 20:40

Originally Posted by Leonard:

mie nu mi se pare iconoclasm.


O parabola, sa intelegm toti de ce A History of Violence ramine in sectiunea asta:

There's a passage I got memorized. Ezekiel 25:17. The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he who, in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of the darkness. For he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know I am the Lord when I lay my vengeance upon you. I been sayin' that shit for years. And if you ever heard it, it meant your ass. I never really questioned what it meant. I thought it was just a cold-blooded thing to say to a motherfucker before you popped a cap in his ass. But I saw some shit this mornin' made me think twice. Now I'm thinkin': it could mean you're the evil man. And I'm the righteous man. And Mr. 9mm here, he's the shepherd protecting my righteous ass in the valley of darkness. Or it could be you're the righteous man and I'm the shepherd and it's the world that's evil and selfish. I'd like that. But that shit ain't the truth. The truth is you're the weak. And I'm the tyranny of evil men.

Mala Portugal 16 Jan 2006 23:00

Originally Posted by Alex Leo Serban:

'spider' was way too self-important...


Am senzatia ca cei care au vazut Spider se impart in doua : fanaticii (count me in) si cei care raman in limita unui respect rezervat pentru Cronenberg.
Ambele au acelasi ritm trenant , te incoltesc, iti iau ochii dar au arme diferite: A History .. merge pe empatie, Spider pe pshihoza. Il prefer pe al doilea fiindca are atmosfera, eleganta, twistul si britul.

RinTinTin 19 Jan 2006 12:18

Tensiune in A History of Violence? Poate doar pana pe la jumatatea filmului, sau in primul sfert.. Pana cand te prinzi care-i jmenu`. Pentru ca nu pot sa numesc altfel filmul asta.. un jmen. Cronenberg e un bun regizor, insa nu e cazul sa se "slefuiasca", sa respecte o retzeta. Nu e genul lui, si o da in bara.. The movie falls flat, totul e previzibil si aruncat in fatza ta. Plat, plat, plat. De la titlu care ne spune exact care-i treaba, pana la aluzii transparente de genul fiului care mosteneste gena.. Ne lasatzi, domnu`? Oricare ar fi acel domn, Cronenberg sau cei care gasesc valentze wkw-iene in acest film. Filmat bine? Da, dar asta tine de directorul de imagine. Jucat bine? Da. Nu extraordinar. CORECT, mai degraba. Regizat bine? Cat de bine se putea.. Cronenberg e meserias, dar si meseriasii dau rateuri. Fratii Coen? Oh God.. unde s-a ajuns... ce legatura au fratii Coen cu filmul asta?!
This movie was clear like a half-empty glass of water.. and mr. Cronenberg was usually treating us with a huge pint of a dark strong beer. Imi pare rau.

PS: Cum zicea cineva de pe IMDB.. am sa strig ca in povestea lui Andersen: Regele e gol! caci toate valentele pozitive enumerate de voi cu privire la AHOV sunt doar hainele inexistente ale regelui:)

Ambra Blu 19 Jan 2006 13:23

Cam de acord cu tine.

Bulumulu 19 Jan 2006 13:58

cut ze crap. the king is sexy.

cat despre daka este indreptatit sa fie enumerat la iconoclast... as zice k DA. si din simplul motiv, k chiar daca nu este amazing, revolutionary ca forma, ca continut este aparte... as zice far from mainstream here.
tom stall e tipicul common guy, no problems, no higher aspirations, loving family - perfect life aka pleasantville.
si aici intervine joey cusack, ceva gen mr.jekyll and dr hyde stuff, reinvie ca o umbra din trecut si strica ecosistemul smallville happylife. nu stiu unde situeaza nae gaurile din scenariu sau acel prea mult deus ex machina, eu n-am gasit. povestea este clear, clean & shiny. poate prea shiny (--maistream) dar pura ca un cristal, si la fel de ascutita.
trecutul si depanarea sa ca scop al atingerii simbiozei familiale absolute, descarnate, revelate*.
o fi smallville,usa doar un decor oarecare, personajul lui tom stall insa nu. ce e blue velvet pt micul orasel amorocan, a h o violence este pt average perfect life guy intr-un asemenea orasel.

* sfarsitul ramane de fapt open (in privinta lui HOW), nu am vazut k ea sa-l fii iertat, cu toate ca in fata reactiei benevolente a copiilor, it's easy to guess.. toata scena de sfarsit, fara cuvinte, doar gesturi este geniala si se termina at the right moment, mai devreme sau mai tarziu ar fii foarte in defavoarea filmului...
de aceea acel 9.5

RinTinTin 20 Jan 2006 11:00

the king is sexy? poate doar bucile lui mortensen la care toti si toate au visat de la Aragorn incoa`. A history of violence e sub multe filme ale lui Cronenberg, si insuficient de bun. It simply disappointed me. E prea evident si prea simplist.

Cinemania 20 Jan 2006 13:13

simplist o laie...sau s-ar putea spune ca intr-un mod foarte simplu Cronenberg a stiut sa descrie foarte clar laturile violentei unui om si cand si de ce acesta este sau nu in stare sa recurga la ea...

nu mai amintesc ca David vorbeste si despre ipocrizia umana intr-un fel de iti vine sa ii iei la bataie pe proprietarii ei :D

alc 20 Jan 2006 13:36

si totusi filmul e prea simplu. La inceput ce iti mai starneste curiozitatea, dar imediat filmul devine previzibil. Great act by mortensen , fara scena in care i se vedea posteriorul i-as fi dat un 10 asa ii dau 9 :lol:

Cinemania 20 Jan 2006 13:47

si ce-i daca e simplu...nu mai ai voie sa faci filme pur descriptive?!...v-a apucat virusul rezolvarii de ghicitori...

alc 20 Jan 2006 13:53

nu e nimic daca e simplu dar devine previzibil si putin plictisitor. Adica actiune nu prea are(doar faza de sfarsit si faza in care ed harris ii face o vizita), povestea nu e cine stie ce, seamana cu filmele date de posturile romanesti la ora 8. Lucrul care mi-a placut a fost interpretarea lui mortensen

st3fan 20 Jan 2006 14:23

Vi s-a parut simplu, dar pe pariu ca mesajul filmului nu ati reusit sa il prindeti prea exact.Poate nici eu nu am reusit.Asta e si smecheria, ca desi e simplu, putem vorbi despre acest film cearsafuri intregi, mesajul ascuns in acea aparenta sau nu simplitate, este mai complicat.

alc 20 Jan 2006 14:46

Se poate sa ai dreptate...cand afli mesajul mi-l spui si mie :)

Cinemania 20 Jan 2006 15:03

Originally Posted by st3fan:

Vi s-a parut simplu, dar pe pariu ca mesajul filmului nu ati reusit sa il prindeti prea exact.Poate nici eu nu am reusit.Asta e si smecheria, ca desi e simplu, putem vorbi despre acest film cearsafuri intregi, mesajul ascuns in acea aparenta sau nu simplitate, este mai complicat.


fucking finally...iara daca David C. nu are nici un mesaj de transmis sa ajung eu naked lunch pentru the fly

st3fan 20 Jan 2006 15:04

Originally Posted by alc:

Se poate sa ai dreptate...

I am so, so happy, alc thinks maybe I'm right.Thank you so much alc. :happy:

RinTinTin 20 Jan 2006 16:49

dac-ar fi chiar empty de mesaj, ar fi chiar culmea..:) i don't feel the twist.. cat despre ipocrizia umana, sunt filme mai bune, vezi Human Nature dupa Kaufman.
si cand zic twist nu ma refer la rizibila intorsatura de lucruri cand se vede ca viggo e dual-minded.. god, people. prefer prietenul imaginar din fight club, macar acolo era fresh&fun.
eu n-am zis ca filmul e infect, ci ca e insuficient de bun:)
ps: vorbim cearsafuri intregi pentru ca nu esti tu de acord cu lucrurile evidente, stefan. esti carcotash :D:D

Mala Portugal 20 Jan 2006 17:03

Originally Posted by RinTinTin:

si cand zic twist nu ma refer la rizibila intorsatura de lucruri cand se vede ca viggo e dual-minded.. god, people. prefer prietenul imaginar din fight club, macar acolo era fresh&fun.

Sau mama ucisa in Spider , acolo era true freakish

RinTinTin 20 Jan 2006 17:41

Originally Posted by Mala Portugal:

Sau mama ucisa in Spider , acolo era true freakish


Da, si ca Yvonne ze biatch si mama erau aceeasi actrita.. Plus ca proprietara azilului semana cu mama si batranelul cu Bryne. Spider a fost un film fin.


All times are GMT +2. The time now is 02:48.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.