Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Din iunie, numai filme dublate la TV (PROPUNERE LEGISLATIVA) (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97987)

Mercutio 10 May 2011 06:01

Originally Posted by sergiuseling:

Despre exemplul cu românii din Canada, dă-mi voie să-ţi spun că e aproape irelevant. Mai mult ca sigur sunt mai mulţi cărora nu prea le pasă de România şi limba noastră. Dovadă fiind chiar prezenţa ridicol de mică a tuturor celor din străinătate la vot.
Probabil că pentru tine şi ceilalţi de care aminteşti limba română şi tot ce ţine de România e un fel de hobby, dar de acolo până la a generaliza ceva e mult.

:))
persoanele in genul tau imi provoaca un blocaj. orice demers de a continua discutia imi pare inutil.
nu stiu de unde sa apuc afirmatiile, deductiile si concluziile tale. sunt incapabil sa le urmaresc firul. tu nu faci pasi (logici), ci salturi mortale. oricum chestia cu hobby-ul m-a amuzat.

miercuri 10 May 2011 12:18

Originally Posted by sergiuseling:

Asemenea argumente sunt puerile. De ce să nu putem să facem și una și alta? Cum am mai spus alte nații pot.

Nu sunt deloc puerile, sunt de bun simt. O opera in traducere nu va fi asimilata culturii tinta. Nu putem lua ce e al altuia si sa pretindem ca-i al nostru. Un scriitor tradus in romana nu va fi niciodata considerat de expresie romana. N-ai cum sa incerci o talmacire a unui produs cultural ce tine de o cultura diferita de a noastra si sa pretinzi ca astfel faci un serviciu limbii romane. Traducerile au ca scop universalizarea unor opere, nu nationalizarea lor.

rvn 10 May 2011 12:25

[quote=miercuri]
Originally Posted by sergiuseling:

Traducerile au ca scop universalizarea unor opere, nu nationalizarea lor.

perfect punctat.maniera in care o fac insa traducatorii romani, de cele mai multe ori,e cel putin hilara.
traducerile,sub forma scrisa sau vorbita a filmelor,ar trebui sa fie facute de persoane autorizate.
ma intreb,cati traducatori de carte sau film,detin aceste autorizatii? cati corectori mai au editurile? si cate dintre ele mai verifica calitatea traducerilor inainte de a tipari cartile?
felicitari veveritei bc, avocatului 31 si altora care nu-mi vin in minte acum si care ne fericesc cu traducerile lor pt filmele downloadate de pe torrent.dar,vreau sa stiu si eu,ce licenta detin acestia?

dragonfly_drk 10 May 2011 13:29

rvn... tu sustii ca licenta aia e atat de importanta? e doar o bucata de hartie cu care te poti sterge pe cur (scuza-mi expresia), exact ca si cu orice diploma pe care o obtii in Romania.

si ca sa iti dau un exemplu, ca sa intelegi: ce ai alege: un traducator prost cu licenta, sau unul bun, fara?

P.S. si eu fac traduceri. am nevoie de licenta pentru asta? serios, chestia asta merge prea departe. ati divagat rau de tot.

si alta chestie: ce ai prefera sa vezi? un film chinez fara traducere sau un film chinez cu subtitrare proasta dar din care mai intelegi cate ceva?
nu conteaza cine ce face si daca are sau nu are "talentul" necesar. important e sa fie.
acum intr-o zi ma uitam la un film spaniol. desigur subtitrarea era decalata, motiv pentru care filmul mi s-a parut prost. si in timp ce ma uitam, ma intrebam: oare daca acum m-as fi uitat la filmul asta si ar fi fost dublat, cum as fi privit filmul la sfarsit?
raspunsul? tot asa. poate din contra, as fi avut o parere mult mai proasta. pentru ca in ciuda subtitrarii mi-am pus mintea la contributie si am inteles ce era de inteles, fara sa am nevoie de vreo "voce in romana, schizofrenica, in cap, care sa imi explice tot timpul ce se intampla"

rvn 10 May 2011 15:24

Originally Posted by dragonfly_drk:

rvn... tu sustii ca licenta aia e atat de importanta? e doar o bucata de hartie cu care te poti sterge pe cur (scuza-mi expresia), exact ca si cu orice diploma pe care o obtii in Romania.



in orice tara civilizata si europeana, orice act oficial pe care scrie ca esti calificat intr-o anumita meserie sau profesie se numeste DIPLOMA.
in orice tara civilizata si europeana,orice act oficial emis de o autoritate a statului cate atesta ca ai dreptul sa practici o anumita activitate se numeste AUTORIZATIE sau LICENTA.
faptul ca tu consideri ca te poti sterge cu ele la "CUR", inseamna ca tie,personal,nu-ti folosesc la nimic. din ce cauza, te las pe tine sa descoperi.
sunt altii care le folosesc cu mult succes IN SCOPUL pentru care le-au obtinut.poate sunt
capabili.
iar restul rationamentului tau...mai ales chestia aia cu talentul..chiar m-ai facut sa rad!
e ca si cum l-ai avea scris pe frunte. haide,zau...nu suntem la emisiuni de adormit copii!

iiii 10 May 2011 15:34

Originally Posted by rvn:

Originally Posted by dragonfly_drk:

rvn... tu sustii ca licenta aia e atat de importanta? e doar o bucata de hartie cu care te poti sterge pe cur (scuza-mi expresia), exact ca si cu orice diploma pe care o obtii in Romania.



in orice tara civilizata si europeana, orice act oficial pe care scrie ca esti calificat intr-o anumita meserie sau profesie se numeste DIPLOMA.
in orice tara civilizata si europeana,orice act oficial emis de o autoritate a statului cate atesta ca ai dreptul sa practici o anumita activitate se numeste AUTORIZATIE sau LICENTA.
faptul ca tu consideri ca te poti sterge cu ele la "CUR", inseamna ca tie,personal,nu-ti folosesc la nimic. din ce cauza, te las pe tine sa descoperi.
sunt altii care le folosesc cu mult succes IN SCOPUL pentru care le-au obtinut.poate sunt capabili.

nu uita de miile de absolventi de facultati, chiar de stat, care termina intr-un domeniu si gasesc de munca in alt domeniu, unde diploma respectiva nu le foloseste la nimic. nu mai e ca pe vremea lui Ceausescu cand , terminai erai repartizat la post, sa practici ce ai invatat in facultate.
si crede-ma ca am cunoscut o gramada de barmani cu dreptu terminat la universitate, sau agenti de vanzari care au terminat geografia...
cum ai zis mai sus ca intr-o tara civilizata .... dar ai impresia ca Romania una?

rvn 10 May 2011 15:53

iiii,
tu ai impresia ca eu n-am habar de astea?
eu vorbesc de legi care trebuie respectate.poti avea calificare si de maturator de strada.daca dovedesti statului ca esti capabil sa fii croitor sau contabil,poti obtine licenta in domeniu,care-ti da dreptul sa practici LEGAL activitatea respectiva.
ei,sa vedem,poti?

miercuri 10 May 2011 15:54

Originally Posted by dragonfly_drk:

si ca sa iti dau un exemplu, ca sa intelegi: ce ai alege: un traducator prost cu licenta, sau unul bun, fara?

P.S. si eu fac traduceri. am nevoie de licenta pentru asta? serios, chestia asta merge prea departe. ati divagat rau de tot.

Daca vrei sa si primesti bani pentru asta, trebui sa si poti dovedi ca esti in stare sa traduci. In principiu, nicaieri nu vei primi de tradus fara sa dai o proba inainte. Daca ai licenta (prin licenta inteleg in primul rand pregatirea necesara, Facultatea de Limbi Straine are destui profesori buni), lucrul asta o sa se vada intotdeauna. Sunt situatii in care chiar nu merge sa traduci dupa ureche.

iiii 10 May 2011 16:18

@rvn
perfect de acord cu tine, dar ce putem face? o sa fim o tara de calificati, de oameni smart si o sa facem munci de jos :P

dragonfly_drk 10 May 2011 17:20

Originally Posted by rvn:

iiii,
tu ai impresia ca eu n-am habar de astea?
eu vorbesc de legi care trebuie respectate.poti avea calificare si de maturator de strada.daca dovedesti statului ca esti capabil sa fii croitor sau contabil,poti obtine licenta in domeniu,care-ti da dreptul sa practici LEGAL activitatea respectiva.
ei,sa vedem,poti?


TU CREZI CA STATULUI II PASA DE CE PUTEM NOI DEMONSTRA?

cred ca dovada cea mai buna pentru care Statului ii "pasa" (subliniez, am pus in ghilimele cuvantul: pasa) este insusi topicul asta.

eu degeaba fac acum o facultate si o termin. Statul nu ma ajuta cu nimic sa muncesc in domeniul pe care mi l-am ales. pot sa am diploma aia daca nu am experienta si niciun patron nu se uita la mine daca nu o am (experienta). tot ce pot sa fac e sa muncesc pe unde pot si unde apuc, cu putin noroc si munci de jos ca sa imi fac experienta aia. sau, as putea sa le demonstrez patronilor ca sunt capabila sa le prestez munca. insa Statul... Statul nu se uita la asa ceva. Spune-mi si mie: exista vreo lege care sa imi garanteze mie un loc de munca dupa ce am diploma aia sau licenta in mana? eu pot sa iti demonstrez ca iau diploma si ca raman si cu ceva de pe urma facultatii... si totusi, nu imi gasesc de munca, oricat de buna as fi si oricat m-as zbate si as demonstra. si sincer, daca as fi singura in situatia asta, ai avea tot dreptul sa ma faci incapabila. dar sunt sute, poate chiar mii de studenti in aceasi situatie. suntem toti inculti si prosti?

ah, si inca ceva. ca ziceai de licenta aia. hai sa iti spun un mic secret. multi fac LMA... si sunt buni, foarte buni. si ghici unde ajung: la catedra. degeaba sunt unii destepti daca nu le vede nimeni potentialul si nu investeste nimeni in el. ;)
(dar gata, ca s-a deviat de la subiect.)

rvn 10 May 2011 20:21

dragonfly,
tot ce-ai scris mai sus e conceptie comunista.la mine ar fi justificabila,dar la tine????
chiar ma mir ca mai exista persoane de varsta ta care sa gandeasca asa.
hei,suntem in anul 2011.de 20 de ani exista piata libera,unde se vinde si se cumpara orice.
inclusiv joburi.totul e sa ai ce sa oferi.

danonino 10 May 2011 21:06

Originally Posted by Dl.cinematic:

Originally Posted by danonino:

Am inteles, vrei dublarea unor anumite filme, unei anumite categorii.


Nu trebuie să folosesc adjective-invective ca să îți demonstrez că ești paralel. Mai bine mai lecturează încă o dată topicul, să vezi și tu (măcar în ceasul al 12-lea) ce am scris. Nu am susținut nicio secundă că sunt în favoarea dublajului. Dar bănuiesc că nici nu contează ce am scris, din moment ce te-ai autosetat pe opțiunea "dumb". Pari să fii genul care înainte se pronunță și abia apoi gândește (că de citit, nici nu se mai pune problema, se pare). Vezi că îmi dai apă la moară...cu cititul...Degeaba folosești DEX-ul, ca să faci o propoziție îți trebuie și altceva decât vocabular!


Sunt un pic cam nervos in seara asta pentru ca, nu am mancat gris cu lapte, mercur e retrograd [...] dar vreau sa te calmezi, nu e din cauza ta.

Deci, tu o ai pe asta, cu complexele, rau de tot.
Spui ca esti impotriva dublarii dar aduci incontinuu argumente pro. Esti nebun cu capul? Chair simti nevoia sa te observe lumea?
O tii tare pe asta cu filmele, ca ele nu trebuiesc sa fie vazute la TV. Du-te tare! Ai imbatranit degeaba, avand in vedere ca te socheaza vestea ca la TV se dau filme. Se dau de 50 ani, revino-ti in fire! Abia astept sa vad cum te revoltezi impotriva casetofonului din masina, "Cum sa asculti muzica intr-o masina? X( ". Sa te intrebi de ce nu ne ducem la Scala pentru diferite arii.

Sa vorbesc cu tine despre inteligenta cand tu gandesti asa: "sunt de acord cu voi, dar ma raliez impotriva voastra.", ar fi o nebunie din partea mea.

Adaug spusele lui Miercuri, cu care sunt de acord, daca nu se supara.

Originally Posted by miercuri:

@DlCinematic si SergiuSeling - cei care s-au batut cu pumnul in piept ca nu inteleg indignarea poporului fata de actest proiect de lege, faptul ca pe voi nu va afecteaza personal nu inseamna ca initiativa e mai putin nociva. Inteleg ca voi aveti posibilitatilea de-a vedea filmele la cinema sau pe DVD si, mai mult de-atat, va uitati de sus la cei care urmaresc filmle la TV casually. E nemaipomenit de civic din partea voastra ca, prin atitudinea pe care ati luat-o, incurajati un proiect care atenteaza la calitatea materialor care vor fi prezentate publicului larg, pentru ca ei oricum n-ar merita mai mult.
Continuand in aceeasi nota n-ar trebui combatute nici initiativele care ameninta degradarea sistemului de invatamant, pentru ca si-asa copiii nu invata nimic, iar aia putini care ar vrea sa invete, vor gasi oricum alte cai.



Originally Posted by sergiuseling:

Dacă am fi avut mândrie naţională am fi avut legea, cum nu avem nu vom avea nici legea pentru că nu e prioritară, că nu avem bani etc. (sigur sunt şi care au, dar procentual sunt în minoritate)

Despre exemplul cu românii din Canada, dă-mi voie să-ţi spun că e aproape irelevant. Mai mult ca sigur sunt mai mulţi cărora nu prea le pasă de România şi limba noastră. Dovadă fiind chiar prezenţa ridicol de mică a tuturor celor din străinătate la vot.
Probabil că pentru tine şi ceilalţi de care aminteşti limba română şi tot ce ţine de România e un fel de hobby, dar de acolo până la a generaliza ceva e mult.


Daca ai sti cate insulte mi-au venit in minte la treaba asta, ai ramane impresionat.
Dublarea filmului e mandrie nationala? =)) Si eu care credeam ca o tara se poate mandri cu filmele produse.

Pentru Cinematica, aka Miscare, si LingeSergiu
Cand veti propune dublarea, in romana, a melodiilor straine?
Si sa va dau din timp contraargumentul preferat: "Cum sa il auzi pe Catalin Crisan cantand Beat It, de fapt, Sterge-o?"
Sa va aud cum vreti sa va dubleze Pepe melodia Bad to Bone, aka Rau pana la os.

@rvn
Nu era treaba aia cu "o viata decenta" in constitutie? Nu ma refer exact la argumentele lui dragonfly, care ar trebui un pic discutate, nu aici.

rvn 10 May 2011 21:32

@danone,
nu.era vorba de o viata decenta "prin miscare".acuma sa n-o confunzi cu cinematica!

dragonfly_drk 10 May 2011 23:08

Originally Posted by rvn:

dragonfly,
tot ce-ai scris mai sus e conceptie comunista.la mine ar fi justificabila,dar la tine????
chiar ma mir ca mai exista persoane de varsta ta care sa gandeasca asa.
hei,suntem in anul 2011.de 20 de ani exista piata libera,unde se vinde si se cumpara orice.
inclusiv joburi.totul e sa ai ce sa oferi.


rvn... se vede treaba ca nu stii cum merg lucrurile. nu conceptia mea e comunista... ci a porcilor alora care nu vor sa ma angajeze. imi cer scuze. asta e adevarul... eu l-am acceptat si l-am inteles. ;)

rvn 11 May 2011 09:07

@dragonfly,
"porcii" aia au si ei de ales.nu cred ca e cazul sa dau lectii de economie pe-aici.
altul e profesorul.

iiii 11 May 2011 09:08

rvn, sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi sa bati pe la usi cu cv in mana.... sa primesti numai raspunsuri de genu : "da... o sa va sunam noi..." si atunci ai sa intelegi ce zicem noi aici, si ai sa intelegi ca dragonfly_drk nu vorbeste prosti.

rvn 11 May 2011 09:11

muta un "i"din nick-ul tau in coada lui "prosti",mai bine. ai cam multi...

copila_satanista 11 May 2011 09:55

:)) pai poate a fost invers, l-a luat de la cuvant si la pus la nick, ia vezi nu-s mai multi "i" acum? oricum n-am stiut niciodata cati sunt @-)

rvn 11 May 2011 10:18

Originally Posted by iiii:

si ai sa intelegi ca dragonfly_drk nu vorbeste prosti.

eu am inteles doar atat:ca acelui cuvant din coada propozitiei ii lipseste o litera pentru ca sa fie corect scris.intamplator,acea litera este "i".de-aia mi-am permis sa-i sugerez acea mica manevra...

Cristina_ 11 May 2011 11:02

Originally Posted by iiii:

rvn, sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi sa bati pe la usi cu cv in mana.... sa primesti numai raspunsuri de genu : "da... o sa va sunam noi..." si atunci ai sa intelegi ce zicem noi aici, si ai sa intelegi ca dragonfly_drk nu vorbeste prosti.



Eu mai am 2 ani si termin medicina la Cluj.Ceea ce imi ofera statul aici in Romania dupa ce am facut facultatea este prea putin ca sa raman aici in tara.100% o sa imi fac rezidentiatul in Germania decat sa stau aici. Momentan in Romania este un sistem al intereselor si al banilor. In urma cu cativa ani la rezidentiat ,cineva care a absolvit la Cluj, a luat putin peste 600 de puncte( asta ar veni nota 6).Maxim daca prinzi post de medicina de familie.Dupa nici cateva luni persoana respectiva a devenit datorita pilelor asistent universitar la catedra de farmacologie.Vi se pare normal? In Romania stai si te uiti la diploma daca nu ai suficienti bani sau relatii.


All times are GMT +2. The time now is 08:43.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.