Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai recent vizionat film. (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=89119)

Cinemania 09 Mar 2010 11:03

Porcarioara, porcarioara, dar cu status de cult

Cinemania 09 Mar 2010 11:10

A fost scris in 3 zile. :D

Shemaia 09 Mar 2010 11:21

Man with a Movie Camera (1929) a lui Dziga Vertov, cu The Cinematic Orchestra pe coloana sonoră. Revoluţionar!

Cinemania 09 Mar 2010 11:24

Originally Posted by bremen1980:

Nu este printre filmele mele de suflet :D .
Eu tin un fel de regim cinematografic destul de echilbrat :o capodopera +un film bun +un film de actiune + o porcarie +un calup de scurtmetraje .Asa am parte si de proteine ,lipide ,glucide ,vitamine ,E-uri toxice si alte chimicale otravitoare.Tot ce trebuie pentru o alimentatie sanatoasa .:))


Un regim cinematografic sanatos si care asigura o viata lunga. :D

Dragomara 09 Mar 2010 11:38

Originally Posted by Shemaia:

Man with a Movie Camera (1929) a lui Dziga Vertov, cu The Cinematic Orchestra pe coloana sonoră. Revoluţionar!

No, uite-l aci.
Tocmai vroiam să zic că l-am descărcat şi io, cândva, şi mă gândeam că tb să fie relativ scurt, având în vedere vremea în care a fost produs. Sper să-mi fac timp să-l văd deseară.

shadowofnight 10 Mar 2010 21:52

Dupa saptamani in care nu am vazut nimic altceva in afara de LOST, Survivor si Ghost Whisperer, m-am uitat acum la....Legion. Nota mea pentru aceasta capodopera e un 2, mare si umflat. :)) Maine merg la Alice in Wonderland. Sper.

vave 10 Mar 2010 22:02

Originally Posted by shadowofnight:

si Ghost Whisperer


Am văzut azi episodul din cinci martie, cel mai recent. Începe* să se transforme în telenovelă?! :(

_____________
* sau începuse de mai demult?

shadowofnight 10 Mar 2010 22:07

Episodul din 5 martie...ala in care moare tipul ala cu par alb?:D
De ce ti se pare ca se transforma in telenovela? Eu cred ca sezonul 5 e chiar bun, mai bun decat 3 si 4. Imi place ideea de 'shadows si shinies'. :P Si imi place The Book of Changes. Imi placea si de Andrea. :(

Ca sa nu fiu 100% off topic: De atunci am vazut trailer-ul de la Triage. :P

vave 10 Mar 2010 22:12

Da, la episodul acela mă refeream.
Pe mine mă enervează cartea asta de nu e adevărat: acum apare, acum dispare. Iar finalul episodului cu fantoma ce o pândeşte... nu zău!!! Şi mai ales, ei ştiu că tipul a murit, dar răsuflă uşuraţi? Come on... it's GHOST WHISPERER. :))
Ah şi ce mă mai enervează... de ce toată lumea îi spune lui Jim.... Jim? Nu mai e celălalt tip în care îşi vârî ăsta sufletul? :-?

shadowofnight 10 Mar 2010 22:19

Pe mine m-a dezamagit episodul in sensul ca citisem undeva ca persoana care va muri va fi un personaj principal, asa ca am trait cu speranta ca il vor extermina pe Jim/Sam once and for all.:P
Da, exact, m-a enervat la culme ca l-au adus inapoi la viata in corpul altcuiva. Am fost socat cand a murit, si cred ca ar fi fost mult mai bine daca l-ar fi lasat mort...am fi vazut cum se descurca Melinda cu moarte cuiva DRAG (intotdeauna am crezut ca a trecut mult prea usor peste moartea Andreei), poate si-ar fi pierdut dorinta de a ajuta spiritele, sau poate nu le-ar mai fi vazut cum trebuie....Oricum niciodata nu mi-a placut de Jim in mod special:p.

vave 10 Mar 2010 22:30

Nu mi s-a părut că a trecut cam uşor peste moartea ei. Apropo... episodul când a murit Andreea [de fapt episoadele] l-am urmărit numai cu fiori pe şira spinării şi pielea ca de găină.
Destul de ciudată moartea lui Jim... pentru că singurul lucru schimbat fundamental este că e doctor cu acte în regulă. Cam mare tămbălăul doar pentru atât.
Revenind la ultimul episod de care spuneam, insist că finalul este prea clişeic [pentru serial în sine].

shadowofnight 10 Mar 2010 22:42

Originally Posted by vave:

episodul când a murit Andreea [de fapt episoadele] l-am urmărit numai cu fiori pe şira spinării şi pielea ca de găină.

Same.

Pey nu a trecut usor, dar mie mi-a luat mult mai mult timp sa trec peste moartea ei, deci mi s-a parut ca ea a trecut usor.:P
Da, e cliseic, dar nu imi amintesc si alte momente asemanatoare...daca asta e primul/printre primele, eu il trec cu vederea, avand in vedere ca au ajuns la episodul 100. :D

vave 10 Mar 2010 22:49

Originally Posted by shadowofnight:

Da, e cliseic, dar nu imi amintesc si alte momente asemanatoare...daca asta e primul/printre primele, eu il trec cu vederea, avand in vedere ca au ajuns la episodul 100. :D


Mi-e să nu creeze precedent. :))
Oricum e de lăudat câte modalităţi de morţi şi poveşti au găsit şi încă mai găsesc.
Apropo, mie mi-a părut rău că a plecat Professor Rick Payne, avea nişte replici superbe. Eli, deşi e amuzant la rândul său, parcă nu se compară.

movie4 11 Mar 2010 15:37

Dorian Gray -9

shadowofnight 11 Mar 2010 22:17

Daybreakers. Dragut. 7:P.

BLACK-SPIDER 11 Mar 2010 23:12

Dupa ce anul trecut am citit cartea Zorba Grecul , astazi am vazut si filmul. Sincer eu mi-l imaginam putin altfel pe Zorba, putin mai inalt si mai slab. Insa trebuie sa recunosc ca Anthony Quin a facut un rol mare.
Scena in care vaduva a fost ucisa, m-a dus cu gandul la Malena cu Monica Belluci. Cred ca regizorul respectiv s-a inspirat de aici. De asemenea Dogville a lui Lars von Trier prezinta o poveste asemanatoare.
Bubulina, a fost exact cum mi-o inchipuiam si eu, chiar mi-a parut rau cand a murit, dar macar a murit fericita, Zorba e intradevar un suflet nobil.
Dupa moartea acesteia , m-am amuzat teribil atunci cand i-am vazut pe cei din sat cum i-au devastat casa.
Dar in acelasi timp aveam un sentiment de ura si de scarba fata de babele alea, de curiozitatea lor amestecata cu morbiditate , cand se pregateau sa o vada pe saraca Bubulina cum isi da sufletul, ca sa o boceasca putin si apoi sa ii devasteze casa.
Iar dansul de la final de pe plaja a fost sublim :D
Una pentru alta un film reusit, cu personaje puternice. Filme ca asta sa tot vezi :-) 9/10

s.stefan 12 Mar 2010 08:00

a walk to remember 10/10

claudiu-daniel-lugoj 12 Mar 2010 09:24

claudiu-daniel lugoj
 
cel mai recent film vizionat au fost 2 la numar si anume:perfect stranger si the blind side.

copila_satanista 12 Mar 2010 10:00

Alice in Wonderland. Nu pot sa spun ca are story-line cine stie ce, dar efectele si actorii fac multe. Desi imax-ul nostru e cam slabutz (mai ales subtitrarea aia pe mijlocul ecranului si dubla, noroc ca nu am nevoie) ma bucur ca am vazut si Alice si Avatar si mai urmeaza :D

omudindulap 12 Mar 2010 17:58

The White Ribbon
Un film destul de greu de urmarit, un numar mare de personaje si o atmosfera glaciala. Nu prea m-a prins. Nu cred ca sunt facut pentru astfel de filme. Prefer dinamismul din Un prophete.


All times are GMT +2. The time now is 13:00.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.