Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Cel mai bun film românesc dinainte de 1989 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92581)

Deleted 12 Sep 2009 16:06

votul
 
unui tip cam "sters": Reconstituirea

as fi votat si "Pas in doi" daca ar fi fost in poll - inclusiv pentru muzica lui A. Enescu si extraordinara alegere a "Creatiunii" lui Haydn

ambele, din cauza ca-s chestii traite

nume 15 Sep 2009 19:25

Poll-uri d-astea s-au tot facut. La mine tot ce inseamna Pintilie (za best),Croaziera, Porto Franco al lui Paul Calinescu, Adela; Rascoala; Stefan Luchian; Codin; Inghititorul de sabii; Secventele lui Tatos (Noaptea Americana romaneasca); si la Capat de linie al lui Dinu Tanase; Cuibul de viespi; Cel mai iubit dintre pamanteni. Cam astea imi vin in cap care nu sunt in top si nici nu le-am amintit p-aici. Ordinea e intamplatoare.

Mikala 16 Sep 2009 22:48

Padurea Spanzuratilor , romanul si filmul meu preferat.

keepwalking 31 Jan 2010 23:13

revazut acum cu mare placere Secventele lui Tatos.
excelent!

nume 02 Feb 2010 23:25

Originally Posted by keepwalking:

revazut acum cu mare placere Secventele lui Tatos.
excelent!

Intr-adevar, subestimat si foarte rar difuzat. Este singurul film in care imi place de Diaconu, iar povestea de la carciuma are un mare sambure de adevar.

portofel 19 Mar 2010 10:53

ce mi-a placut.
 
Ce pot sa spun e ca mie personal mi-au placut foarte mult filmele romanesti din anii '80-'90'.

Pitbull 19 Mar 2010 11:30

Welcome to Cinemagia, Portofel! :)
Felicitäri pentru deschiderea primului täu topic, desi, din päcate, e cam soväielnic... Care ar fi subiectul lui de discutie? Ce ti-a pläcut tie, din cinematografia româneascä...? E cam restrâns, pentru a prezenta interes la nivel general - mai ales cä faci o referire atât de vagä: "filmele românesti din anii '80-90". Dar nu-i nimic - cu sigurantä, încä nu te-ai familiarizat cu obiceiurile casei. Iti las aici topicul un timp, pânä-mi citesti mesajul, apoi ti-l voi uni cu unul mult mai potrivit: "Cel mai bun film românesc dinainte de 1989", unde vei putea intra în detalii.
Baftä!

portofel 19 Mar 2010 12:35

Va multumesc pentru intelegere.Intr-adevar e o incercare oarecum nereusita de a spune ceva,dar sper ca pe viitor sa deschid o discutie mai elaborata in legatura cu orice subiect imi propun.

rvn 25 Mar 2010 21:02

Am votat Morometii din toata inima!!Trei genii artistice au contribuit la realizarea acestei capodopere a cinematografiei romanesti:Marin Preda,Stere Gulea si Victor Rebengiuc!Cei trei merita fiecare in parte toata stima si consideratia:scriitorul pentru romanul sau binecunoscut si apreciat,regizorul pentru modul cum a reusit sa redea pe ecran atmosfera,timpul si locul unde se petrece actiunea din carte si mai ales actorul care a reusit sa ne incante printr-o interpretare de exceptie a mucalitului,inteleptului,sfatosului Ilie Moromete...

portofel 05 Apr 2010 20:24

ION blestemul pamantului,blestemul iubirii
Morometii
Padureanca
Padurea spanzuratilor
Harap-Alb.....si lista e lunga!In general toate filmele istorice,dar si cele de comedie.

shooter 08 Apr 2010 18:34

morometii este indiscutabil apogeul cinematografiei romanesti.va fi foarte greu de depasit de un alt film

capodecina 08 Apr 2010 19:06

Categoric... Mihai Viteazul:D

psihologu 14 Apr 2010 15:50

Slabut.............
 
Votul meu s-a indreptat spre Padurea spanzuratilor pentru ca era cel mai rasarit....daca se bagau mai multe aveam mai multe obtiuni....filmul meu romanesc preferat inainte de revolotie a fost si va ramane << Cuibul de viespi ''

Ipu 14 Apr 2010 16:26

Cu riscul de a fi și eu considerat auto-referențial,
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...hp?p=1508707#4

Pitbull 14 Apr 2010 16:30

Welcome to CineMagia, Psihologule.
Mä bucurä optiunea ta ("Cuibul de viespi" mi-e extrem de drag, rämâne filmul la care am lucrat cu cea mai mare pasiune, si de care mä leagä amintiri cu totul speciale), dar nu pot fi de acord cu ea. Din päcate, e foarte slab - jalnic de departe sub ceea ce-ar fi putut sä fie, dacä Pivniceru si gasca lui din Buftea nu-i dädeau lui nea Horicä (Dumnezeu sä-l ierte - un om extraordinar, si un mare regisor de teatru, dar vizibil descoperit la coeziunea unei viziuni cinematografice profesioniste) cea mai cosmarescä echipä de productie (plus alte compartimente). Furau de stingeau, si sabotau filmarea cât puteau... Adeväratä bätaie de joc - si se VEDE, în rezultatul final: o încropealä heteroclitä, în care bijuteriile interpretative ale acelei fabuloase galerii de mari actori strälucesc numai prin ceea ce si-au adus de-acasä (talentul lor nativ, si constructia din teatru a rolurilor - elemente de sine stätätoare, deloc specifice filmului în sine).

RomaniaMare 18 Apr 2010 22:25

Moromeții

guess87 19 Apr 2010 15:22

mihai viteazul
 
deci mie personal Mihai Viteazul a fost chiar ok:):):D

Animalutz10 20 Apr 2010 14:38

Dar de ce in lisa aceea nu e si "Nea Marin Miliardar"??:( :( :(

Pitbull 20 Apr 2010 15:04

Fiindcä programul forumului permite numai zece optiuni de poll, iar "Nea Märin Miliardar" s-ar situa pe undeva pe la pozitia trei sute si ceva...

E de mirare, totusi, cä "Pädurea spânzuratilor" e devansat cu trei voturi de "Morometii".
L-am reväzut recent, la curs, cu elevii - si de fiecare datä, mä minunez, descoperindu-i noi si noi calitäti.

keepwalking 29 Apr 2010 13:18

Originally Posted by Proletar:

am votat "Proba de microfon".
din nou, pe gustul meu:)
mi-ar fi placut sa fie nominalizat si "Secvente"...


asa ma gandeam si eu...


All times are GMT +2. The time now is 20:32.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.