View Full Version : Top 10 Cafenele în Lume
Sugerez să postăm aici selecțiile noastre cu imagini ale celor mai bune , Top 10 cafenele și Cine Cafe'-uri din Lume! :-? :">
* Desigur, însă că se pot posta și un șir de linkuri la astfel de cine cafenele, în special pentru cele care nu arată așa de bine, sau de aparte, unice, ... la latitudinea celor care postează! ;)
**Ar fi bine de pus și un titlu distinct la fiecare postare pentru ca să fie mai ușor de urmărit, sau de rulat thread-ul. :)
http://www.plural-magazine.com/img/Gallery/edition_340.jpg
http://www.cafelomi.com/img/intro2.jpg--le Cafeotheque (52, rue de l’Hôtel-de-Ville, 011-33-1-53-01-83-84), an artisanal roaster and cafe in the Cité des Arts.
http://www.makems.com/graphic/moulin-rouge.jpg
Cred ca prima postare ar trebui sa fie a ta.
Am arătat două din aceste cafenele renumite la care se puteau vedea fie filme fie show-uri cum a fost Can-Can.
http://www.taitboudoir.com/blog/blogimages/moulinrouge7.jpg--The Moulin Rouge popularized the can-can, which has since become a "respectable" traditional French dance. The original dancers reinterpreted the can-can with sexy undertones to entertain the male clientele. The Moulin Rouge courtesans were known for their beauty as well as for their audacious vulgarity, and these dancers were more risqué than dancers at any other cabaret at the time.
Type Cabaret - Music Hall
Founded October 6, 1889
Headquarters
Paris, France
82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/a/a5/Logo_detoure.png/180px-Logo_detoure.png
http://www.taitboudoir.com/blog/blogimages/moulinrouge2.jpg--The modern Moulin Rouge has hosted performers such as Josephine Baker, Edith Piaf and Frank Sinatra. It is still a popular tourist attraction in Paris, which puts on regular shows and has maintained much of the original décor – allowing everyone to take in a sense of the historic setting.http://b.vimeocdn.com/ts/254/405/254405254_640.jpg
http://img152.imageshack.us/img152/8018/tumblrmdyoafwlps1rhjmmp.png
Daca e sa aleg,azi m-as opri la "Café de Flore"care functioneaza din 1885. Prin anii 40-50, Eliade era de-al casei. De aici isi cumpara tigarile.Si Cioran frecventa des locul.
Dar si alti oameni de cultura precum;Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Camus, Jacques Prevert .
Intr-o cafenea,pe langa faptul ca poti servi o cafea buna sau poti socializa,sau pot sa te faca sa te simti intr-un anumit fel,ai si ocazia sa-i afli istoria,ma refer la cafenele vechi,au atatea povesti de spus...
Imi-e usor sa-mi imaginez scaune impletite, barbati cu ziarul in mana, femei antrenate intr-o discutie aprinsa, cosuri cu bagheta rupta in bucati, pahare de vin, croissant si cafea pentru mic dejun in plina strada, "garcon" cu sort alb si lung,meniuri scrise cu creta...
Perr..fect !
Café de Flore(1949) -- este o alegere excelentă pentru No. 3 din Topul Cafe-urilor din Lume!
http://img203.imageshack.us/img203/109/cafedefloredoisneau11.jpg
http://img201.imageshack.us/img201/8484/tumblrmdg5hoe0m31rjxpga.jpg
http://img267.imageshack.us/img267/7151/tumblrmd0y79ctrs1qzspj4.jpg
Café de Flore este și un film: written and directed by Jean-Marc Vallée. It premiered in
the independent Giornate degli Autori section of the 2011 Venice International Film
Festival. It has also garnered 13 nominations at the 32nd Annual Genie Awards
(Academy of Canadian Cinema & Television)...It's an eternal love story, intricately woven from two threads that are separated by
an ocean and several decades. Quebecois filmmaker Jean-Marc Vallée expertly
crafts a complex non-linear narrative with a confident flair and a great sense of
rhythm. Utilizing rapid shifts backwards and forwards in time, sharp purposeful
cross-cuts, and a stellar soundtrack to beat match his twin stories, The undoubtedly
talented Vallée comes ever so close to delivering one of the best films of the year.
Music plays an integral role in this film, portrayed as a source of obsession, an
occupation, and even as an object of aggression. This connection to music is also
reflected in the casting choice of the two lead actors, Kevin Parent and Vanessa
Paradis, who are better known for their music career
http://www.braun.com/medialib/images/common/household/guide/coffee/household-guide-coffee-house-cafe-de-flore.jpghttp://3.bp.blogspot.com/-TOpj73cyodw/TzKw94YfSsI/AAAAAAAAAe4/Ld5LecvVzCs/s1600/CafedeFlore3.jpg
O atmosfera veche a anilor '50 in care chelnerii iti zambesc iar pe menu ai poza simpaticei Toutou,unde crema de zahar ars este delicioasa...
Bem cafeaua cu Amélie la Café des Deux Moulins?
http://http://static.tumblr.com/9xvvilt/ljblzkg5o/amelie.gif
Da, la Cafe' Des 2 Moulin:
http://www.anomalousmaterial.com/movies/wp-content/uploads/2011/01/cafe-des-deux-moulins-the-cafe-that-amelie-worked-in-paris-france.jpg
O atmosfera veche a anilor '50 in care chelnerii iti zambesc iar pe menu ai poza simpaticei Toutou,..
sau din nou la Cafeneaua Florilor unde primiți o floare pentru o contribuție frumoasă...sau două la Cafeneaua celor Două Mori :-*
http://www.coolcategories.com/cooldata/docs//original/2011_05/Beautiful-flower-animation.gifhttp://www.cesarusa.com/flower_animation.gif
http://http://static.tumblr.com/9xvvilt/ljblzkg5o/amelie.gif
http://i282.photobucket.com/albums/kk254/mymoonbeam1/icecreamLe_Procope_sign-1.jpg
Daca florile sunt pentru mine, atunci te astept in Café Procope din Paris.Deschisa in anul 1686, in orasul luminilor, este cea mai veche cafenea literara din lume, dar si una dintre cele mai elegante locatii unde se poate savura cafeaua.
Are o istorie impresionanta, care ar starni admiratia si curiozitatea oricui. In saloanele sale au calcat multe dintre personalitatile de seama din Franta: actori, scriitori, pictori, personalitati politice. Cateva dintre numele celebre care au trecut pragul cafenelei sunt: Voltaire, Rousseau, Diderot, d`Alembert.
De numele faimoasei cafenele se leaga importante evenimete istorice ale Frantei. Aici se intalneau Robespierre, Danton si Benjamin Franklin pentru a pune la cale Revolutia Franceza, si tot aici se spune ca Napoleon si-a lasat palaria in schimbul notei pe care nu a putut sa o achite pe loc.
Era locul preferat al actorilor de la Comedie Francaise, care veneau in fiecare pauza pentru a se relaxa si, poate, pentru a-si gasi inspiratia, deoarece Montesquieu afirma faptul ca in celebra cafenea se pregatea cafeaua astfel incat sa ii inspire pe cei care o savureaza.
Café Procope este o locatie selecta, unde cafeaua are parfum de istorie, si unde fiecare dintre cei care au ocazia sa viziteze Parisul ar trebui sa intre pentru a se delecta cu o bautura delicioasa, intr-un decor de poveste.
http://4.bp.blogspot.com/-oItbF4K9gkY/T156dUDCq7I/AAAAAAAADbw/Z8wJEPalkvE/s400/MIDNIGHT%2BIN%2BPARIS.jpg
Apoi promit sa te invit la un film Midnight in Paris (2011)Un film care pe langa o ciudata poveste de dragoste ne fascineaza cu feeria cafenelelor in noapte.
Da, florile au fost, și sunt pentru tine, și la Cafe' Procope (O fi fost p'acolo și marele român Procopiu cu studii la Sorbona--Sorbonne?) :">
http://www.funnydb.com/img/glitter-graphics/flowers/042.gifhttp://25.media.tumblr.com/tumblr_malumdBE0j1rutb6zo1_500.jpg
http://www.cat-lovers-gifts.com/images/cat_designs_280x280/design_coffeeNow_bl.jpghttp://www.friendburst.com/file/pic/photo/2011/04/suzzy-cat-with-coffee-mug.jpg
http://mesosyn.com/flo1-10.gifhttp://3.bp.blogspot.com/-Bn8LUuC7m2I/ToDYG3PVm7I/AAAAAAAAKkA/kDK6dzAB1Wo/s1600/CafeDeFlore2.jpg
By Robert Bell
An assumption about Jean-Marc Vallée's latest dalliance with artifice, Café de Flore — a superficial music video masked as highbrow art house cinema — is that it was inspired by Sigur Rós's video for "Svefn-G-Englar," seeing as halfway through the movie, the song plays while a slow motion montage shows two children with Down's syndrome falling in love.
Seemingly, he's mirrored his emotional experience with the video to his own life — or at least the stereotypical life of a privileged, solipsistic, 40-year-old white man — to create an exceedingly superficial treatise on the uncompromising power of love.
http://img715.imageshack.us/img715/787/tumblrmclonjo3lo1qcbx26.gif
http://img51.imageshack.us/img51/8541/tumblrmdg6ja2qxc1rir1pk.gifhttp://img706.imageshack.us/img706/6351/tumblrm8nwpdgpuq1r0u1n4.gif
http://24.media.tumblr.com/tumblr_mcw2hxCSTT1qa96tgo1_500.gif
Café Aux Folies
http://img507.imageshack.us/img507/7306/201006170616.jpg
"This ancien café-theater where enormous stars of french song like Maurice Chevalier or Edith Piaf, as "la Môme" sang.Today, it become a real "French Bistrot" of Belleville district, a second life for this place. Unchanged decoration and a very advantageous location, the Café Aux Folies is unique : Let's try it !
Café Aux Folies
8 rue de Belleville 75020 PARIS"
Aux Folies o cafenea tipic frantuzeasca cu preturi ieftine si mese la strada de unde poti urmari viata de zi cu zi a oamenilor din cartier,o lume plina de culoare si artisti boemi,un cartier in care arta graffiti predomina.
Candva o cafenea-teatru populata de artisti printre care Edith Piaf și Chevalier Maurice.
Acesta din urma si-a facut debutul intr-un film american din 1929 "Innocents of Paris"o drama in care o femeie vrea sa se inece impreuna cu fiul sau in Sena.Junkman (Chevalier Maurice) reuseste sa salveze doar baiatul.In incercarea de a-l inapoia unor rude, Junkman o cunoaste pe matusa baiatului de care se indragosteste.In film sunt cateva melodii marcante ale lui Maurice:
"Yes, We have No Bananas", "Les Ananas", "Dites-Moi, Ma Mere", "Louise", "Wait Till You See My Cherie", "It's A Habit of Mine", and "On Top of the World Alone" and "Valentine".
http://img834.imageshack.us/img834/5782/211106919740592515cs5ss.jpghttp://img27.imageshack.us/img27/2463/jpegia.jpg
Café des Westens, Berlin, în luna Mai 1912
O, Doamne-mi fac bagajele de tren,
S-ajung înc-odată în Anglia - cu un refren!
Pentru că Anglia îmi este singurul pământ
Pe care eu îl știu că-mi este Sfânt,
Unde-acei oameni cu inimi splendide pot merge,
Și doar în Cambridgeshire eu mă voi drege,
În toată Anglia, acesta-i doar ținutul celor care înțeleg
Afacerile Lumii pe care ei le socotesc și dreg,
Și din acel minunat ținut eu doar prefer,
Acel sătuc micuț, ce-i Grantchester.-- (în traducere proprie)
...unde ceasul s-a oprit la 3 fără zece ?
http://ecx.images-amazon.com/images/I/61loV8EtOiL._SL500_AA300_.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_ndofb8keJ6I/Sn3wLDcHf5I/AAAAAAAAA_o/L_MDA_aw_40/s400/camchurch.jpeghttp://www.ukstudentlife.com/Travel/Tours/England/Grantchester/OldVicarage1.jpg
http://rattlingon.typepad.com/.a/6a0111685b0529970c01156f9b3d90970c-500pi
El Cafe'
( a lui Carlo Goldoni , la Teatrul din Roma)
aniela07
06 Jan 2013, 11:19
Presupun ca si un bistro poate fi contabilizat ca o cafenea :)
Bistrot la Renaissance -Inglorious Basterds
http://img577.imageshack.us/img577/5906/bistrot.jpg
http://img521.imageshack.us/img521/2725/inglorious.jpg
aniela07
06 Jan 2013, 11:31
Si dacã tot a fost Café de Flore, nu putea lipsi Les Deux Magots cu referire la Les Intouchables, nu la Sartre, ca sã ne încadrãm în tematica. Ah, où sont les pétards d’antan ? In stânga la penultima masã de lângã geam :((
http://img705.imageshack.us/img705/6320/screenhunter001rh.jpg
Splendid. O să complectăm topul de cafenele în curând.
Cafeaua (și ceaiul) sunt pentru îndrăgostiți...
http://img11.imageshack.us/img11/6697/135459901263106795nqtz6.jpg
http://img577.imageshack.us/img577/7015/181621797442172292vpjm1.jpg
... ca mierea pentru albine--
http://wearinla.com/wp-content/uploads/2012/10/180847741256074227_k0ihbwgm_c.jpghttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRbfsqx4WMc5baycnbVgQjogXYXjs4Us CY4JcQNE9QTK4nQDFTmeA
Atât cafeaua cât și ceaiurile într-o cafenea oferă un prilej natural de a discuta sau vedea diverse forme de artă, de la filme, la picturi, scupturi, muzică și dansuri,... la multe alte posibilități, creând astfel ambianța necesară exprimării sentimentelor de prietenie și dragostehttp://weblogs.baltimoresun.com/entertainment/dining/reviews/blog/KissCafe.jpg
My First Date Over a Cup of Coffee at Cafe Coffee Day!!! Tweet SUBMITTED BY SHILPA GUPTA
JANUARY 5, 2010 - 2 YEARS 52 WEEKS AGO
Pentru iubitorii de artă (inclusiv cei îndrăgostiți)
http://img834.imageshack.us/img834/5316/210543351300032974uaylc.jpghttp://img831.imageshack.us/img831/7936/235664992972042156z3nje.jpg-
La fel ca mai sus, dar nu numai
Mulți matematicieni și oameni de știință, nu numai artiști-- preferă să se întâlnească la o cafea să discute diverse teme de interes comun. Mulți studenți, deasemenea, preferă să studieze la o cafenea, veniți cu calculatorul ambulant și notele necesare... și nu-s doar cei de la artele plastice și arhitectură!
...O fi și cafea pentru patrioți :?:
http://img4.imageshack.us/img4/8097/143059725633304617aaah6.jpg
Str. Doamnei 9, vis-a-vis de Banca Naţională
Rezervări: 0768.4...1 -- Nu numai, de multe ori cafenelele au fost locuri unde se discutau liber teme politice, însă desigur nu sub dictaturi !
Dar câte nu se pot spune despre o cafea...
..și mai ales despre ce-i la o cafenea pentru cinefili
http://cafeneaualiberala3.ro/
I have an affinity for vintage bistro and cafe art.
http://media-cache-ec6.pinterest.com/upload/633387417328521_vKKIMdLe_c.jpg
Cand cafenelele europene au devenit locul de intalnire al intelectualilor de la sfarsitul secolul 19 si inceputul secolului 20, acestea s-au transformat treptat in adevarate institutii culturale, cu interioare marete, de o eleganta fabuloasa. Multe dintre ele sunt deschise si astazi, principalii vizitatori fiind turistii. Pe langa decorurile iesite din comun, carti si ziare, se servesc si cafele si produse de patiserie foarte scumpe. In unele dintre aceste cafenele s-a pastrat obiceiul organizarii de evenimente culturale sau chiar nunti, datorita interioarelor somptuoase. Iata una din cele mai elegante cafenele din Europa…Cafe New York, Budapesta
http://img690.imageshack.us/img690/1235/cafenewyorkbudapesta1.jpg
Este o adevarata legenda a capitalei Ungariei si loc de intalnire pentru artistii din secolul 20. Recent, cafeneaua a fost renovata si transformata intr-un adevarat restaurant de un lux orbitor. Lampile de cristal si mesele din lemn scump, lambriurile si peretii decorati artistic, dar si meniul italian si traditional, au facut din Cafe New York o atractie pentru toti calatorii cu dare de mana.
http://images.divxcentral.com/image-10E2_4EE113AC.jpg
"Cafe" 2010.Un film premiat cu "Inima de cristal" in 2010 la Festivalul de Film Heartland.
Ce bine se incadreaza scenariu la aceasta cafenea,
http://img22.imageshack.us/img22/8878/194358540138230236dxpod.jpg
Sunt aici! Doar intrebandu-ma despre tine
Si-ti voi spune cum iti place cafeaua,
Iti pot spune atatea,cate nu mai stiu despre mine...
Sunt aici! Am fost si ieri,sunt si azi,
Poate si maine in cafenea
Si am ascultat cuvintele-ti ca pe un dat
Am respirat de tine
Am visat de tine...
Uite,daca m-ai intreba cum imi place cafeaua,
Daca ai intreba,macar o data, de mine
Ti-as raspunde negresit:
Imi place cafeaua cu aroma de...tine!
No.9 din Top = Palatul Festivalului de Filme din Cannes:
http://cache.virtualtourist.com/4/4241686.jpg
http://cdn1.vtourist.com/4/3947976-Palais_des_Festivals_Cannes.jpg
Palais des Festivals - Film Festival, Cannes--http://cdn3.vtourist.com/2/4826204-In_front_of_the_Palais_Cannes.jpghttp://cdn4.vtourist.com/9/2826542-Cannes_Film_Festival_lights_camera_and_ACTION-Cannes.jpg
http://cache.virtualtourist.com/4/2826542.jpg
http://media2.onsugar.com/files/2012/05/22/2/192/1922398/CABNNES.xxxlarge/i/Cannes-Film-Festival-Pictures-2012.jpg
Cannes Film Festival in 2012 :
http://i.bollywoodmantra.com/albums/events/miscellaneous/65th-cannes-film-festival-2012/65th-cannes-film-festival-2012__454115.JPG--
brownjett
15 Jan 2013, 06:23
Intr-o cafenea,pe langa faptul ca poti servi o cafea buna sau poti socializa,sau pot sa te faca sa te simti intr-un anumit fel,ai si ocazia sa-i afli istoria,ma refer la cafenele vechi,au atatea povesti de spus...
Intr-adevar, asa este. Sunt multe filme care intr-un fel sau altul se leaga de cafea, ceai, o bautura mai tare, bar, si/sau cafenea. Sper c-o sa postezi aici ceva interesant legat de istoria unei cafenele.
vBulletin® v3.5.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.