PDA

View Full Version : Your dvd collection - Topic closed - pls delete this topic.


yorks6
27 Jan 2005, 22:17
ok, cine vrea poate sa-si puna colectia de dvd'uri aici.
Sau daca vreti si voi sa va faceti un acont pe site-ul de mai jos ar fi super ;)
In felul acesta mai vedem si noi ce filme mai cumpara lumea. Poate ne mai aducem aminte de vreun film uitat si il cumparam si noi ... sau pur si simplu putem sa vedem ce gusturi avem fiecare in materie de filme.

notorious
27 Jan 2005, 22:52
daca vrei sa vezi ce preferinte au utilizatorii cinemagia, mai bine intra pe 'ultimul film vizionat.'.

Cinemania
27 Jan 2005, 23:11
sau peste tot pe forum, unde cinefilul (ca tot e la moda cuvantul :D ) isi da cu parerea despre filme

yorks6
27 Jan 2005, 23:26
da dar nu e acelasi lucru.
si eu vad multe filme dar nu le cumpar pe toate. Le cumpar doar pe alea care imi plac mai mult.
de asta am deschis acest topic. Cand ai un film pe dvd inseamna ca nu ti-e chiar indiferent filmul respectiv.
in fine, daca vrei sa contribui cu ceva la acest topic bine, daca nu tot la fel. ;)

Cinemania
27 Jan 2005, 23:31
io n-am nici un DVD...adica toate filmele mi-s indiferente... :((
cineva sa ma consoleze, va rog, altfel nu ma mai uit la nici un film

flav
28 Jan 2005, 02:13
lol cinemagia :)
mey yorks6 ... ai o colectie impresionanta... serios..
cat platesti pe un DVD, eu am doar DVD-uri care le-am primit... :(
ai si cateva filme pe care nu as fii dat nici macar cei 60.000 cu care platesc intrarea la cinema... dar in majoritate , chiar bune...
daca titluri de filme care merita sa ti le adaugi la coletie [daca tot ai cu ce...] ar fi: GODFATHER [in primul si primul rand!!!], PULP FICTION, Freddy got fingered :) ,me myself and irene, bruce almighty, cable guy, meet joe black, Seven, SNATCH, Hannibal -toate, 6th sense , Michael, City of Angels, sleepless in seatle, you've got mail , rain man [sau raymond] , boys don't cry, Artificial intelligence, Bicentenial man [si bineinteles si multe multe alte filme cu Robin Williams pentru ca este un actor genial], minority report [si daca tot am mentionat asta... si multe alte filme facute de spielberg, toate merita vazute!].
Sincer... cu asta as incepe in colectia de DVD-uri... apoi mai sunt cam 70% din ce ai tu... si apoi serialele... Friends, Simpsons, Futurama, South Park, Seinfeld, MASH 4077, apoi ceva stand up comedy, si apoi... oldies-urile care is multe, as incepe cu filmele lui Hitchcock, fratii Cohen, Oliver Stone, Francis Ford Coppolla; si apoi... carti dupa romane celebre... nu mai enumar, pt ca nu le stiu :)
In orice caz... sa fiu sincer .... colectia ta e de 7.60/10 [punctaj bun daca te intrebi]

Longshot
28 Jan 2005, 07:21
hai k bag si eu ceva din ce am p dvd.asa de pierdut timpul.
godfather, sunset blv, blowup, all about eve, stalag 17, pulp fiction, reservoir dogs, dogville, psycho, texas chainsaw massacre, network, m, battleship potemkin si mai sunt.

Nae
28 Jan 2005, 08:38
nici eu nu am nici un fel de collectie de DVD-uri... am una de VCD-uri si chestii din astea 100% piratate. insa trebuie sa spun ca nu prea ma uit la ele. nu stiu, imi place mult mai mult sa ma duc la cinemateca sa vad filme, sau la cinema, desi asta ma usuca la buzunar.
deh, insa sa-mi cu mpar DVD-uri, nuami asa de dragul de a avea o collectie acasa, m-i se pare o tampenie incredibila...

p.s.... si oricum, marea parte din filmele enumerate mai sus de altii le-am vazut deja...

yorks6
28 Jan 2005, 09:27
io n-am nici un DVD...adica toate filmele mi-s indiferente...
cineva sa ma consoleze, va rog, altfel nu ma mai uit la nici un film
-----------------------------------------------------------------------------------
N-am vrut sa spun asta. Vreau doar sa spun ca DACA cumperi un dvd inseamna ca iti place ca altfel nu l-ai cumpara.
Bineinteles ca sunt multe filme care iti plac si nu le ai pe dvd din diferite motive... dar asta nu inseamna ca iti sunt indiferente filmele respective. Don't get me wrong, ok. Daca nu ai nici un dvd nu inseamna ca nu-ti plac filmele... si eu stiu asta foarte bine.

Prin acest topic nu vreau un concurs de genul cine are cea mai mare colectie de dvd'uri. daca asta as fi vrut atunci in primul rand ii puneam alt titlu acestui topic...

yorks6
28 Jan 2005, 09:53
@ Flav
Ma simt onorat ca iti plac 76% din filmele mele. wow
Inseamna ca avem gusturi destul de asemanatoare cand e vorba de filme.
Mi-au placut si unele din filmele enumerate de tine, cred ca o sa ma gandesc sa-mi iau si The Sixth Sense pentru ca mi-a placut. Si mai ales Bruce Willis, e cam cel mai tare... Cred ca imi plac toate filmele lui.
In rest unele le-am vazut si mi-au placut dar nu mai vreau sa le mai vad prea curand. Mai sunt si unele filme foarte slabute pe care le-ai scris tu. Cum ar fi:
Freddy Got Fingered - cu Tom Green. Stii ce rating are la imdb? 3.5/10
La fel si Michael, l-am vazut la HBO prin 1999, mi s-a parut foarte slabut.
Godfather nu e genul meu .. sorry :) nici Pulp Fiction, sau Brad Pitt.
Bruce Almighty si Artificial Intelligence le am pe cd, divx haha :) am multe filme copiate de pe internet si daca imi plac in mod deosebit cumpar dvd'ul, daca nu , imi ajunge divx, xvid... de multe ori le si sterg din computer daca nu mi-au placut prea mult.
ah si sa nu uit, Boys don't cry, a fost excelent.
Deci in concluzie fiecare cu gusturile lui... Daca ai doua dvd'uri nu conteaza, important este sa-ti placa filmele pe care le ai , si nu sa le cumperi de dragul de a mai adauga un film in colectie. Si mie imi plac filmele mele.

nume
28 Jan 2005, 10:51
nici eu nu am nici un fel de collectie de DVD-uri... am una de VCD-uri si chestii din astea 100% piratate. insa trebuie sa spun ca nu prea ma uit la ele. nu stiu, imi place mult mai mult sa ma duc la cinemateca sa vad filme, sau la cinema, desi asta ma usuca la buzunar.
deh, insa sa-mi cu mpar DVD-uri, nuami asa de dragul de a avea o collectie acasa, m-i se pare o tampenie incredibila...

p.s.... si oricum, marea parte din filmele enumerate mai sus de altii le-am vazut deja...
Ihi, same here. Topicul asta e o aberatie.Cafenea ? Sau poate lasa...

notorious
28 Jan 2005, 10:56
de ce si-ar lua cinefilul cu buzunar mediu DVD-uri cu filme ? hai sa facem o socoteala rezonabila - cat e un dvd ? 800-900 de mii ? (aici chiar nu stiu, deci ajutati-ma). cate cd-uri la negru poti sa cumperi cu acesti bani. cam 20-25 (ma iau dupa sursa mea). topicul asta putea la fel de bine (dar nu la fel de 'expensivo') 'colectia voastra de filme'. punct.

eu, de exemplu, am vreo 180 de filme, pe cd (98%) si cateva pe video. evident, le-am luat pe toate pt ca vroiam sa le vad (desi de putine ori mi s-a intamplat sa iau filme pe cd doar pt ca mi-a PLACUT foarte mult filmul).

am luat o singura data un dvd, care se distribuia gratuit odata cu o revista greceasca de cinema, era cu 'noaptea mortilor vii', pe care, neavand 'aparatura', i l-am pasat cuiva care mi l-a pus pe cd-uri.

nume
28 Jan 2005, 11:00
de ce si-ar lua cinefilul cu buzunar mediu DVD-uri cu filme ? hai sa facem o socoteala rezonabila - cat e un dvd ? 800-900 de mii ? (aici chiar nu stiu, deci ajutati-ma). cate cd-uri la negru poti sa cumperi cu acesti bani. cam 20-25 (ma iau dupa sursa mea).
In ziua in care am sa dau bani pe filme si pe muzica :w00t: :shock: , am sa-mi iau gatul.

Longshot
28 Jan 2005, 12:07
da' cine a zis ca dau 800k p un dvd.le comand de pe net, cand ajung in forma spec ed de 2 discuri cu multe extras, in jur de 400k.sunt reduceri p amazon la greu.si prefer sa bag filmu p disc la ecran tv frumos, mare pe fotoliu decat sa-mi rup gatu pe scaunu de la calc. pe monitor de 19 orice lcd ar fi el.
si comand in loc sa iau d la universitate sau din astea pt ca alea crapa dupa 2-3 vizionari.
simplu ca placinta.
nici p departe nu inseamna ca o fac des, am putine dvd-uri.tot dc-ul e rege.

yorks6
28 Jan 2005, 12:09
@ nume
n-ai decat sa downloadezi cate filme vrei tu... nu ma intereseaza.
un film divx, xvid nu se poate compara cu un dvd din nici un punct de vedere. Sa nu mai vorbim de cate extra features contine un dvd.

yorks6
28 Jan 2005, 12:13
Corect, ai dreptate Longshot 8)

yorks6
28 Jan 2005, 12:21
@ Notorious
poti sa deschizi tu un alt topic - "colectia voastra de filme piratate" daca vrei. Sunt sigur ca va avea mai mult succes.
Indiferent, din partea mea poti sa pui si aici lista ta cu filme.
Eu nu am nimic de castigat daca colectia ta de filme este divx - xvid vhs sau dvd's. Am vrut doar sa vad ce filme mai are lumea.

nume
28 Jan 2005, 13:32
Mai taci in p*** mea ! Invata sa scrii si sa-ti editezi mesajele din prima.
Nu ma intereseaza de colectia ta , mi se rupe. Vezi ca e o sectiune speciala pentru dvd, taraba.

yorks6
28 Jan 2005, 13:50
@ no name
go shoot yourself ... anyway b4 that you can stick that cigarette up your stinky ass.
In fond si la urma urmei care e problema ta? DVD'urile mele??
Sunt destule topicuri pe forumul asta, asa ca daca nu-ti convine ceva, fa pasi...

flav
28 Jan 2005, 14:11
Eu sunt pro colectiei de dvd-uri. adica... sunt unele filme care le vei putea vedea peste 30 de ani... let's face it... vazi un film bun... iti amintesti de el cand o sa ai 40 de ani [prin asta nu zic ca ai 10 ani :)] si te gandest... ce tare a fost filmul ala... unde dracu il pot gasi eu...?
Sa fim seriosi... cat de mult iti rezista un divx scris la 24x , sau dvd scris la 8x care l-ai scapat de 3 ori pe jos si si a stat 3 luni in praf ca nu ai avut carcasa...
si este intr-adevar si faza cu feat-urile... este foarte usor de manevrat... intra in atmosfera filmului inainte sa il pui, pe mult dintre ele gasesti interviuri, making of, etc. Nu mai mentionez ca numai pe DVD-uri mai gasesti Director's cut.
10-20$ pentru un film pe care vrei sa il vada si la copii tai cat este de fain se merita... .
LONG LIVE DVD-s [nu este la imperativ, este indicativ :)]

yorks6
28 Jan 2005, 14:37
Asa este dar spune-le la tarani despre dvd'uri.
Se uita la tine patrat, ce e aia?? Dai banii pe prostii.. mai bine imi iau gatu decat sa cumpar un dvd si tampenii din astea care numai niste oameni primitivi le pot debita.
Nu ma intereseaza ce cred ei, singurul lucru care ma deranjeaza e ca nu-si vad de divx'urile lor si sa-i lase pe ceilalti sa-si cumpere cate dvd'uri vor ei.
Mai era un timp cand daca auzea vreunul ca esti abonat HBO, facea misto de tine, ca esti prost ca nu-ti iei decodor cum fac ei, ca e mai ieftin.

I feel sorry for those people...

nume
28 Jan 2005, 14:40
Putzulica, era vorba despre faptul ca esti prost. Din partea mea poti sa-ti iei 1 miliard de cd-uri, dvd-uri si alte alea. Umpli forumul de tampenii unde nu e cazu'. Mai citeste pe aici. In plus esti si analfabet, vezi ca se scrie spune-le....

yorks6
28 Jan 2005, 15:06
iar ai venit ma??
du-te ma si te culca nu vezi ca esti off topic.

Cinemania
28 Jan 2005, 15:07
@yorks6

pana sa treci la dvd-uri, nu te-ai uitat la filme pe calc?! si sa nu-mi spui ca te uiti la filme numai pe dvd...ca ingheata apele...

flav
28 Jan 2005, 15:11
MAKE LOVE NOT WAR! :)
Nu fii asa critick yorks6 ca si eu am un prieten cu o colectie de dvd-uri la care tanjesc...dar el habar nu are sa le aprecieze...
Nu ii un om tzaran daca nu isi ia dvd-ul cu filmul preferat... daca esti cinefil nu inseamna ca iti permiti sa iti cumperi dvd-uri... in romania inca e un lux. eu nu-mi permit deocamdata, nu cred ca ii voi convinge vreodata pe parintii mei sa-mi dea 1.200.000 pentru 3 filme... de pe internet, pana cand nu voi avea salariul meu sau cel putin un mod serios de a face bani... colectia de dvd-uri a mea va ramane piratata cu avi-uri pe dvd-uri Memorex si TDK.
@nume , vad ca esti un guru pe forumul asta[tot respectul cuvenit]... dar asta nu inseamna ca noi , novicii suntem pe langa... desi yorks6 mai trebuie sa invete maniere...

Cinemania
28 Jan 2005, 15:13
a, got it...uite ce mi-a scapat: :D

"Bruce Almighty si Artificial Intelligence le am pe cd, divx haha am multe filme copiate de pe internet si daca imi plac in mod deosebit cumpar dvd'ul, daca nu , imi ajunge divx, xvid... de multe ori le si sterg din computer daca nu mi-au placut prea mult..."

cand o sa renunti sa te mai uiti la divx-uri, xvid-uri s.a. atunci n-ai decat sa te apuci sa faci pe marele antipirat si colectionar de filme pe suport original...pana atunci, afiseaza-ti filmele pe aici, discuta-le, dar nu da in cap alora care nu dau banii pe dvd-uri ;)

yorks6
28 Jan 2005, 15:14
bineinteles ca ma uit si la filme divx , xvid...ca sa vad daca imi place filmul respectiv si abea dupa aia poate cumpar si dvd'ul.
dar nu despre asta era vorba.

yorks6
28 Jan 2005, 15:23
@ Flav
citeste mai bine ce am scris...
nu am spus nici o secunda ca un om e taran pentru ca nu-si cumpara dvd'uri. Fiecare cu posibilitatile lui, sunt oameni care abea au bani de mancare... ce sa mai zici sa-si cumpere dvd'uri..
am spus doar ca sunt unii (taranii) care comenteaza aiurea cand vad ca ti-ai luat ceva ce ei nu au reusit sa-si cumpere inca.. din diferite motive.
De parca le ceri lor bani sa-ti iei dvd'uri de exemplu. Sau parca e vina ta ca ei nu au bani... unde scrie ca toti trebuie sa ne imbracam la fel, sa avem aceleasi lucruri etc etc...
Invidia e foarte mare, si se vede asta.

Cinemania
28 Jan 2005, 15:26
ei nu...ai vorbit de "colectii piratate" & stuff...acuma nu fii si tu lup moralist ca nu e locul...ca iti iei dvd-uri, bravo tie pt contributia "corecta" la veniturile producatorilor...dar hai sa revenim cu picioarele pe pamant: toti care avem pc-uri ne uitam la divx-uri si nu facem piraterie...piraterie facem daca vindem divx-urile :lol:

Gaandalf
28 Jan 2005, 15:28
ce am eu ...
Italian Job
LOTR - TTT EE
Casshern
Full Metal Jacket
21 Gramms

originale... restul nici nu merita mentzionate k's de la ciorditori ...

nume
28 Jan 2005, 15:29
Invidia e foarte mare, si se vede asta.
Asta imi aduce aminte de copilarie si de faze de genul : "Nu bah, a mea-i mai mare !" Ai 14 ani ? Se vede.

yorks6
28 Jan 2005, 15:39
@ Cinemania
Nu eu le dau in cap ca nu-si cumpara dvd'uri.
Ei imi dau mie in cap pentru ca le cumpar.
Am mai vazut un mesaj ca mai bine schimbam titlul topicului, in "colectia ta de filme". Poate ca eu am vrut sa vad ce dvd'uri cumpara lumea, nu ce filme vede lumea.

nu stiu de ce pe unii ii deranjeaza atat de tare acest topic.

flav
28 Jan 2005, 16:19
Incheiati odata discutia asta!!!!
Ca nu ajungeti nicaeri.
Deci...
aici enumeram fiecare colectia de DVD-uri
eu am pe dvd un film cu Shirley Temple :D :lol:

notorious
28 Jan 2005, 21:53
aici va trebui sa fac gasca cu nume... e ceva in neregula cu acest yorks6...

anyway. nu cred eu ca se gasesc in romania dvd-uri cu filmele pe care le caut eu... sau nume, for that matter. si nici pe dc++ n-am gasit ce cautam. zero filme de fellini, godard, truffaut, tarkovski, bunuel s.a.m.d.

in romania, piata dvd-urilor (originale) musteste de filme comerciale, in marea majoritate recente. daca romanul nu e in stare sa dea 50.000 ca sa mearga la cinema, cine naiba da 400.000 pe un dvd ?? ce distribuitor din tara noastra s-ar sinchisi sa aduca pe dvd 'viridiana', de exemplu...

totul se reduce la o problema financiara, pana la urma - cine are bani de dat pe dvd-uri, sa fie invitatul meu. cine nu, apeleaza la piraterie. numai ca nu avem nevoie de neni cu ceafa groasa care sa ne traga de urechi ca privim cu scepticism acest domeniu.

yorks6
28 Jan 2005, 22:49
E ceva in neregula cu mine sau cu voi ca v-ati luat de mine??
Eu am incercat doar sa deschid un topic despre colectia fiecaruia de DVD'uri, nu altceva. Si in nici un caz un concurs cine are cele mai multe dvd'uri. It's not about quantity, it's about quality, u know??
Topicul nu este despre ce film am mai downloadat astazi sau ce film am vazut la tv. E pur si simplu despre colectia de dvd'uri a fiecaruia. E chiar atat de greu de inteles??
De ce va bagati intr-un topic daca nu aveti nimic in comun cu el?? Multi dintre voi nu ati scris nici macar un dvd pe care il aveti, in schimb dati mesaje de tot kktul toata ziua.
E cumva vina mea ca nu toata lumea isi permite sa cumpere dvd'uri??
Sincer s-a fiu m-am saturat de toate tampeniile astea. Asa ca daca aveti ceva de spus in legatura cu dvd'urile e bine, daca nu, e clar vorbiti aiurea, ati gresit topicul.

Cat despre dvd'urile pe care nu le gasesti in Romania, nu e nici o problema. Ai internetul deci poti comanda online.

notorious
28 Jan 2005, 22:52
Ai internetul deci poti comanda online.

nu ca as vrea sa intind pelteaua, dar solutia asta am incercat-o si eu acum ceva timp. iar procedura este EXTREM de lunga si complicata.

yorks6
28 Jan 2005, 23:12
Atunci nu-ti ramane decat sa te duci personal sa le cumperi daca consideri ca e mai usor decat sa le comanzi online.
Stiu foarte bine ca in magazinele din Romania nu gasesti ce dvd'uri vrei. Sunt unele magazine care au acolo un raft cu dvd'uri, si alege daca ai ce... plus ca de cele mai multe ori sunt mai scumpe decat cele din alte tari.

nume
29 Jan 2005, 01:13
anyway. nu cred eu ca se gasesc in romania dvd-uri cu filmele pe care le caut eu... sau nume, for that matter. si nici pe dc++ n-am gasit ce cautam. zero filme de fellini, godard, truffaut, tarkovski, bunuel s.a.m.d.
Esti pe hubul care nu trebuie... iti dau un indiciu: NEMESIS. Ai fi uimit, in rest te descurci tu ca esti baiat mare.

De ce va bagati intr-un topic daca nu aveti nimic in comun cu el?? Multi dintre voi nu ati scris nici macar un dvd pe care il aveti, in schimb dati mesaje de tot kktul toata ziua.
Sincer s-a fiu m-am saturat de toate tampeniile astea. Asa ca daca aveti ceva de spus in legatura cu dvd'urile e bine, daca nu, e clar vorbiti aiurea, ati gresit topicu.
Tu cine dracu mai esti ?

yorks6
29 Jan 2005, 08:22
@name
Daca ai de gand sa continui asa, be my guest sucker.
Te bagi si tu ca musca in curu calului, uite-te bine despre ce e topicul acesta si vezi si tu ce porcarii ai scris aici. Doar asa ca sa scrii si tu ceva. N-ai nimic in comun cu topicul dar scrii in fiecare zi, bunnn, destept esti ma.

radu83
29 Jan 2005, 09:34
@notorious

nu subestima te rog sursele "alternative" de procurare a filmelor. e intr-adevar mai greu, e nevoie de MULTA rabdare, dar pana la urma obtii ceea ce doresti.
cu toate astea, prefer varianta amazon.com. Are dezavantaje evidente, dar calitatea e net superioara, si oferta e mult mai vasta

nume
29 Jan 2005, 14:31
S-a dectretat, avem un nou babuin cinemagia : York ! Ma plictisesti, altceva ?

yorks6
29 Jan 2005, 15:38
Bine ca s-a dectretat. LMAO ... Invata sa scrii, dick head.
Si mai important invata sa te porti, esti plin de ura si de invidie. Interneaza-te in puii mei undeva sa te mai calmezi ca esti dus rau de tot ma baiatule.
Just give me a break , will you?

nume
29 Jan 2005, 15:42
Incearca sa ma sugi mai rar, iti ranesti busele.
Iti dau cumva o stare de dividiu? Mai era unul ca tine.

emanuel
29 Jan 2005, 16:08
Va rog sa va calmati.
Nume: te rog mai controleza-ti limbajul... suntem totusi pe un forum de cinema, nu de certuri si injuraturi.
Multumesc.

yorks6
29 Jan 2005, 17:50
Intr-adevar acest topic a deviat int-o directie pe care eu nu mi-am dorit-o.
Aici numai despre dvd'uri nu se vorbeste, in rest le are pe toate.
Prin urmare doresc sa inchid acest topic. Nu am timp si nici chef sa stau si sa citesc asemenea mesaje din partea unor useri care nu stiu altceva decat sa injure sau sa vorbeasca aiurea. Cu exceptia a doua , trei mesaje toate au fost offtopic. Ma gandesc ca altfel nu puteti sa fiti asa ca n-am ce sa va cer... Ramaneti aici si mancati-va intre voi daca asta va face placere.

VladRock
30 Jan 2005, 10:25
Mah,din pacate colectia mea de dvd-uri e cam saraca momentan:1,dar tre sa sa mai o intregesc in curand.A,bine inteles ca dvd-u e Matrix Revolutions

TLD
30 Jan 2005, 12:00
Mah,din pacate colectia mea de dvd-uri e cam saraca momentan:1,dar tre sa sa mai o intregesc in curand.A,bine inteles ca dvd-u e Matrix Revolutions

Bine ca nu e dvd-u meu ca dak n-ar fi, ar fi tare nasol... Apropo cand mai vine pe la mine dvd-u ca l-a vazut toata familia sper! :P

nume
30 Jan 2005, 12:06
Da bah dividiu baiatului inapoi :lol:

TLD
30 Jan 2005, 12:44
Da bah dividiu baiatului inapoi :lol:
Tu ce te bagi in "problemele interne"? Vreo invitatie ceva? Ramai la certurile cu irenne pirandel, nu vreau sa deranjez... :P

nume
30 Jan 2005, 12:57
Problemele interne se rezolva in privat. :P