PDA

View Full Version : amadeus...milos forman....ce parere aveti :)


pndrajna
09 Jan 2005, 16:17
:)

MinRep
09 Jan 2005, 19:35
Era un topic mort pe aici pe undeva... (oare? (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=232&highlight=amadeus&hist=0))

In fine. Mie "Amadeus" mi se pare cel mai bun film al lui Milos Forman (9/10) si cel mai reusit "biopic". Abordarea este ingenioasa, realizatorii nu isi propun sa realizeze o biografie a lui Mozart (sau a lui Salieri), nici macar nu respecta cateva "adevaruri" bine stabilite, dar reusesc sa surprinda trasaturile de caracter ale personajelor si sa puna in discutie tema conflictului intre om si divinitate mai degraba decat sa realizeze portretul unei epoci sau ale unor personalitati.



Si muzica e grozava!

pndrajna
09 Jan 2005, 19:41
...sunt de acord cu tine...si intr=adevar muzica este divina... :) ....pe unde ai vazut filmul?

MinRep
09 Jan 2005, 19:49
L-am vazut prima oara acum... ceva ani (vreo cinci), pe caseta video. La varsta aia, nu am cules mai mult decat muzica din filmul asta, dar recent l-am gasit pe DVD in varianta Director's Cut (+20 de minute). Mi-a cam deschis ochii... :D

pndrajna
09 Jan 2005, 19:59
...l-am vazut si eu de curand...prin hiper marketuri in varianta de care spui...a fost de 2 ori programat sapt trecuta cinemateca...ideea de a deschide acest forum mia venit din chestia asta...personal ma tem ca nul pot vedea decat prin cinemauri..pt ca mi se intampla sa mai lacrimez cate un pic in timpul vizionarii...sunt convins ca ma intelegi de ce:)...( intr-adevar ...de prea multa frumusete:) )

nume
09 Jan 2005, 21:15
:)
Sublim, profund, graitor. Bravo, ne-ai spart !

Longshot
10 Jan 2005, 22:20
lol.
referitor la film minrep a zis-o cel mai bine.
cel mai bun biopic pe kr l-am vazut si unul dintre putinele filme pe care le-as revedea oricand de la cap la coada fara sa clipesc.(sunset blvd mai e prin ele, am beauty, smultronstallet, si ar mai fi cateva).
iar director's cut-ul ce mai, te unge pe suflet :P

MinRep
11 Jan 2005, 13:36
Imi displace profund ca subiectul asta pare sa urmeze soarta thread-ului despre "Blowup" sau a celuilalt despre "Amadeus"... Adica, doi-trei isi spun parerea, restul nu se baga, iar topicul ramane uitat. Chiar nu este nimic de discutat pe baza acestui film?

Longshot
11 Jan 2005, 19:46
ai dreptate intr-o masura dar de obicei discutiile aprinse presupun parti cu pareri diferite.ori, ce sa-i faci daca tuturor celor de pe aici le-a placut amadeus.

notorious
12 Jan 2005, 16:36
Imi displace profund ca subiectul asta pare sa urmeze soarta thread-ului despre "Blowup" sau a celuilalt despre "Amadeus"... Adica, doi-trei isi spun parerea, restul nu se baga, iar topicul ramane uitat. Chiar nu este nimic de discutat pe baza acestui film?


hai ca am ratat topicul asta cat era cald.

in primul rand, eu am 'ceva' cu filmul biografic. intotdeauna am considerat ca iti ingradeste posibilitatea de a crea, ca actor (actori mari precum geoffry rush care anul acesta a trebuit sa i se substituie lui peter sellers - cu alte cuvinte, imita un model; si o poate face bine, dar libertatea este considerabil redusa), ca regizor (desigur, esti dator sa iti exprimi viziunea proprie asupra persoanei; de ex. poti sa zici ca mona lisa avea dinti de cal, dar tot trebuie sa o dai cu balsam pe maini pan' la urma), etc.

ca sa faci un biopic bun, trebuie:

- fie sa ai o figura mai putin cunoscuta si inedita, a carui poveste pur & simplu merita sa o spui (v. 'ed wood', recentul 'aviatorul')

-fie sa iti poti spune povestea intr-o FORMA unica - ai fi extraordinar de norocos in cazul asta...

iar milos forman a gasit FORMA. de aceea, 'amadeus' este cel mai bun biopic facut vreodata si sunt dispus sa-l omor pe acela care nu este de acord cu mine.

'amadeus' nu este numai un bun film biopic, (interesant este, totusi, de unde ii rezida aceasta calitate - o figura transpusa pe ecran de nenumarate ori, dar total diferit, cu un curaj temerar daramator - mozart drept pitic aparent etardat, cu un ras care face usile sa trenure in balamale) ci mai presus de orice un veritabil piece de cinema. 'amadeus' este cladit pe o idee filosofica veche, dar neexplorata in cinema decat de foarte putini: superioritatea omului de geniu fata de cel mediocru, dar atentie, caci figura de geniu in cazul nostru este vazuta intocmai de un mediocru, ca un trapezist urmarit cu uluire de un clovn umil.

si, desigur, f. murray abraham ne ofera ceea ce pt mine este rolul secolului - compozitorul sallieri care innebuneste incet din cauza neputintei sale.

chapeau ! 10/10

MinRep
13 Jan 2005, 08:06
iar milos forman a gasit FORMA. de aceea, 'amadeus' este cel mai bun biopic facut vreodata si sunt dispus sa-l omor pe acela care nu este de acord cu mine.
:lol: Sunt total de acord! Bravo!

'amadeus' este cladit pe o idee filosofica veche, dar neexplorata in cinema decat de foarte putini: superioritatea omului de geniu fata de cel mediocru, dar atentie, caci figura de geniu in cazul nostru este vazuta intocmai de un mediocru, ca un trapezist urmarit cu uluire de un clovn umil.
Intr-adevar, aceasta e ideea principala care trebuie vazuta in "Amadeus", dincolo de personificarea lui Salieri si a lui Mozart. Totusi, daca ar fi sa se respecte "faptele istorice", e exagerata conditia lui Salieri. Sa fi compozitor la curtea din Viena, in plin secol al luminilor, inseamna sa fi ceva mai mult dacat o mediocritate. E drept, in comparatie cu Mozart... :? e usor sa innebunesti. :D

Longshot
14 Jan 2005, 15:46
totusi.hai sa nu ii dam lui forman ATATA credit.genial si toate cele care trebuie dar ideea filmului, aia cu genialitatea si mediocritatea banuiesc ca sunt totusi munca lui Shaffer. totusi, e piesa lui.asta nici pe departe nu ii scade din merite lui Forman doar ca ... ma rog.intelegeti ce vreau sa zic.

ricutza
16 Jan 2005, 23:52
de ce credeti ca filmul se numeste Amadeus? de ce nu a fost folosit numele complet? sau doar Mozart? justifica Forman ideea lui Shaffer de a numi piesa asa?
iata provocarile pe care le lansez eu....

Cinemania
17 Jan 2005, 01:11
"Amadeus" inseamna, de fapt, "iubit de Dumnezeu". Alegerea acestui titlu se refera la convingerea lui Salieri ca Mozart era compozitorul preferat al lui Dumnezeu. Shaffer s-a bazat, in realizarea piesei, pe informatii despre viata si muzica lui Mozart, vazute prin ochii plini de ura ai lui Salieri, pentru a scoate in evidenta anumite teme folosite de cei doi compozitori.

notorious
17 Jan 2005, 10:00
mai tineti minte si ce-a zis salieri la final:

'dumnezeul tau milostiv... si-a distrus creatia, in loc sa ia la El mediocritatea. l-a luat pe mozart, si m-a lasat pe mine sa ma chinui !...'

MinRep
18 Jan 2005, 15:20
"Amadeus" inseamna, de fapt, "iubit de Dumnezeu". Alegerea acestui titlu se refera la convingerea lui Salieri ca Mozart era compozitorul preferat al lui Dumnezeu.
Da, asta e explicatia. Mi se pare foarte reusita alegerea titlului piesei. De asemenea, e frumos cum, prima data cand ii rosteste numele, Salieri scoate in evidenta "Amadeus", pronuntand mai incet si la o tonalitate mai joasa. La fel este si in reclama filmului.

Btw, numele complet al lui Mozart este Johannes Chrysostomus Wolfgang Theophilus Amadeus Mozart. :D Ceva mai greu de analizat... Si daca tot suntem aici, una dintre cele mai amuzante lucruri din "Amadeus" este diminutivul cu care Constanze i se adreseaza lui Mozart: Wolfie. Genial!

Cinemania
18 Jan 2005, 16:28
...si sa nu mai zic ca Wolfie ar cam insemna "Lupuletz" :D

herbert
18 Jan 2005, 20:52
un detaliu mai neplacut in contextul in care se vorbeste despre un geniu: un medic celebru din America a constatat - cercetand minutios epoca si susrsele conexe cu moartea lui Mozart - ca acesta a murit de trichiniloza...
Salieri pare ca a fost un "tap ispasitor" - celebru si el...

notorious
18 Jan 2005, 21:39
un detaliu mai neplacut al filmului a fost ca nici macar nu s-a sinchisit sa ofere o explicatie privind moartea geniului... eu stiam ca era febra tifoida.

herbert
18 Jan 2005, 22:39
un detaliu mai neplacut al filmului a fost ca nici macar nu s-a sinchisit sa ofere o explicatie privind moartea geniului... eu stiam ca era febra tifoida.

da, daca scapi trichiniloza (cred ca asa se scrie) in tine incepi sa delirezi de febra tifoida...
inainte, se manca si carne cruda de porc - asa, o mica portie, ca preambul la festinul de Craciun. se zice ca astfel Mozart s-a virusat mortal, pt ca, evident, medicina plangea si ea neputinciosa pe marginea patului...
filmul mi-a placut mult. spre final m-a cucerit. 8/10. sper sa revin...

ricutza
19 Jan 2005, 01:26
"Amadeus" inseamna, de fapt, "iubit de Dumnezeu". Alegerea acestui titlu se refera la convingerea lui Salieri ca Mozart era compozitorul preferat al lui Dumnezeu. Shaffer s-a bazat, in realizarea piesei, pe informatii despre viata si muzica lui Mozart, vazute prin ochii plini de ura ai lui Salieri, pentru a scoate in evidenta anumite teme folosite de cei doi compozitori.

cand am pus intrebarea, nu ma asteptam la un astfel de raspuns...ma bucur ca pot sa mai descopar si eu lucruri noi...sincera sa fiu, eu ma gandisem la orizontul de asteptare pe care il creeaza numele...cand spui Mozart, te gandesti imediat la compozitor...spunand Amadeus, lucruile nu sunt foarte clare....cred ca daca l-ar fi numit Mozart toata lumea ar fi vazut filmul ca si cum ar fi fost despre el...asa optand pt al doilea nume, mie mi s-a parut ca sugereaza spectatorului sa vada filmul dintr-o a doua perspectiva...cea a vietii lui Salieri...nu cred ca filmul are ca scop povestirea vietii lui Mozart, ci prezentarea conditiei omului normal in opozitie cu omul de geniu...
evident, acum interpretarea mea mi se pare foarte fantezista...dar asta este ceea ce am gandit eu despre titlu la momentul la care am postat intrebarea...

Cinemania
19 Jan 2005, 09:40
stai linistita ca nu te ia nimeni la rost ;)

notorious
19 Jan 2005, 10:23
nu cred ca filmul are ca scop povestirea vietii lui Mozart, ci prezentarea conditiei omului normal in opozitie cu omul de geniu...
evident, acum interpretarea mea mi se pare foarte fantezista...dar asta este ceea ce am gandit eu despre titlu la momentul la care am postat intrebarea...

interpretarea ta nu este catusi de putin fantezista ! acelasi lucru l-am zis si eu, ca filmul se bazeaza pe o veche idee filosofica: superioritatea omului de geniu fata de cel normal.

anyway ! filmul lui forman are mai multe surse de inspiratie. din cate stiu eu, de exemplu, forman s-a inspirat din scrisori ale vremii, in care rasul lui mozart era descris ca 'un ranjet enervant', sau 'ca si cum o bucata de metal ar scrijeli geamul'. asa s-a nascut rasul lui w. a. m. in film.

Serghei
19 Jan 2005, 11:40
Salieri nu a fost in nici un caz un om obisnuit,pe langa lucrari personale a fost profesor pt. Liszt,Schubert si Carl Czerny.Amadeus prezinta antiteza dintre un om care invata o arta scolastic(probabil de aici si capacitatea de a invata pe altii),cu un oarecare talent,devine recunoscut si se plafoneaza si omul care traieste prin(si pentru) arta.

Rivalitatea dintre cei doi era cunoscuta in epoca si a fost subiectul altor lucrari inainte de filmul lui Forman,din cate tin minte Pushkin are o lucrare
Mozart si Salieri,mai este o opera a lui Korsakov Mozart si Salieri.

MinRep
19 Jan 2005, 14:11
Referitor la motivele mortii lui Mozart (un pic off-topic, dar nu-i nimic), este un ciclu pe Discovery, "Dead Men Tales" parca (nu mai stiu cum la-u tradus), in care se pun in discutie mortile suspecte ale unor celebritati. Cel mai des dau episodul despre moartea lui Mozart (chiar saptamana trecuta a fost), in care vreo 4-5 teorii care tin sunt dezbatute, iar cauzele mortii variaza de la asasinat, la boli genetice care implica rinichii si ficatul si, evident, carnea prost preparata. Pe langa astea, se spune ca mai sunt vreo 100 de teorii care s-ar potrivi simptomelor.

Documentarul merita urmarit. O sa se mai dea.