PDA

View Full Version : film american sau non-american, vechi sau nou ?


Cinemania
20 Oct 2003, 17:39
Orice cinefil urmareste cu mai mare atentie si pasiune un anumit tip de film. Unii sunt 'vrajiti' de magia filmului vechi, altii au ochi doar pentru cinematograful modern, unii gusta doar 'pitorescul' filmului european, altii sunt 'ispititi' de spectaculozitatea filmului american.
Eu prefer filmul vechi si non-american celorlalte doua categorii. Insa numai daca ma pui sa aleg intre ele. Ce bine ca nu trebuie sa aleg, totusi. :)
Toate aceste categorii de filme au tematici asemanatoare. Modul in care este construita actiunea difera, insa. Modul de abordare al temei este, de asemenea, diferit. Acest fapt face cinematograful asa de fascinant. Intri intr-o lume populata de artisti veniti parca din tot atatea dimensiuni, cate filme vezi.

Am avut fel de fel de trairi la vizionarea unor filme ca 'Nosferatu', 'Metropolis', 'La strada', 'Eraserhead' sau 'The Birds', precum si la filme ca 'Lost Highway', 'Edi', 'Lilja 4-Ever', 'Terminator 2' sau 'Snatch'.

Tie care filme iti plac ?

Leonard
20 Oct 2003, 22:29
desi primele doua favorite ale mele sunt americane, daca e sa aleg intre american si non-american cred ca inclin spre non-american, si asta numai datorita regizorilor nordici Lars von Trier si Lukas Moodysson, dar si un pic pentru Tom Tykwer. Primii doi sunt absolut geniali. Sper sa o tina tot asa, sa nu accepte vreodata compromisuri de a face filme americane sau acel gen de filme care umplu salile de spectatori si tin topul box-office. Tykwer m-a dezamagit cu Heaven...

iar intre vechi si nou, evident NOU, cu conditia sa fie original. Iar dintre cele vechi le apreciez tot pe acelea care la vremea lor erau NOI, de avant-garda. chiar daca un film e mai nereusit ca regie sau ca joc actoricesc, daca e original, il apreciez mai mult decat pe unul bine facut, bine jucat, cu alte cuvinte "clasic" dar care nu aduce nimic nou.

Cinemania
21 Oct 2003, 11:36
ieeeeeeeeeeeeeee !!!!!
am mai gasit pe cineva caruia ii place Lukas si Trier !!!

ai vazut 'Fucking Amal' ? n-au facut americanii un film mai bun despre adolescenti de cand exista :wink:

Gaandalf
21 Oct 2003, 15:40
Am fakut shi io' rost de primul film SF din istoria Cinematografiei shi sper sa-l vad in curannd ...

Gaandalf
21 Oct 2003, 15:41
Am fakut shi io' rost de primul film SF din istoria Cinematografiei shi sper sa-l vad in curannd ... :o

Leonard Pyron
22 Oct 2003, 09:04
Intelege odata, copile, ca Matrix reloaded nu este primul film SF din istoria Cinematografiei... :wink:

MinRep
23 Oct 2003, 18:26
Referitor la subiect...:

In general, prefer sa nu tratez un film ca american sau non-american. Asta pentru ca, desi americanii sunt cei mai mari producatori de tampenii, in fiecare perioada au filme interesante. Dar, americane sau nu, prefer, totusi, filmele vechi. (aici, tot americanii su porcariile lor industriale sunt de vina...)

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:33
film sa fie...
:D

Leonard Pyron
23 Oct 2003, 18:48
Mai ai 811, creieras...

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:55
Mai ai 811, creieras...

Oh, Leonard

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:56
I

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:57
didn't

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:57
know

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:57
you

Lady_Skar
23 Oct 2003, 18:58
cared.

8)

ricutza
30 Jun 2009, 17:21
inspirata de discutia de la Staruri - Chaplin (na! ca-i fac si reclama! ) si ca urmare a actiunii de revitalizare a unor topicuri vechi, iata peste ce am dat.

deci cu ce ochi priviti filmelele vechi, noi, americane, europene, asiatice? cu ce va e mai usor sa va idnetificati si de ce?

Cinemania
30 Jun 2009, 18:55
ioi..inca un topic mort in fasa :D

ce mult timp a trecut de cand l-am deschis

imi mentin parerea

ce as adauga (sa extind un pic tematica) e ca atunci cand e vorba de filmul european ma simt mai atras de nordici (their coldness becomes me)

corinka
30 Jun 2009, 19:07
"Treimea" mea cinematografica:
1. La vita e bella
2. Dancer in the Dark
3. Lola rennt

Hm, filme europene. A, si regizorul preferat este LvT. Dar nupot sa spun ca imi plac mult mai mult decat cele americane. :-?

vicki
30 Jun 2009, 19:12
le prefer pe cele americane

ricutza
01 Jul 2009, 09:25
ioi..inca un topic mort in fasa :D

ce mult timp a trecut de cand l-am deschis

imi mentin parerea

ce as adauga (sa extind un pic tematica) e ca atunci cand e vorba de filmul european ma simt mai atras de nordici (their coldness becomes me)


abia acum cand am revazut primul tau post am constientizat si eu ca topicul era deschis de tine :P

Mie tocmai din cazua racelii, detasarii, rationalizarii excesive si a cautarilor artistice ale filmelor europene, ma simt mai atrasa emotional de cele americane. Americanii stiu cum sa ma pun efectiv in film, sa fiu acolo si sa uit ca sunt in sala de cinema. Europenii stiu cum sa ma faca sa imi placa ce poti face cu mijlocul asta. Dar sunt clar mult mai detasata, mult mai constienta de pozitia mea ca spectator.

Daca stau sa ma gandesc acum, nu-mi vin prea multe titluri in minte de filme europene care sa ma fi facut sa plang. Nu-mi dau seama de ce emotiile se transmit asa de greu in Europa.

miercuri
01 Jul 2009, 14:39
Pe mine scandinavii ma intriga, dar in acelas timp imi place linistea din filmele lor.
La americani sunt de acord cu ricutza.

Sihaya
01 Jul 2009, 15:16
Cand vrei sa evadezi din cotidianul anost, filmele americane (mai ales cele vechi, grandioase si glamuroase) sunt cele mai indicate. Hollywood-ul a invatat (si absolvit cu brio) arta de a te transpune, pentru 2 ore, intr.o dimensiune paralela, in care poti fi oricine/orice doresti: de la steaua in devenire, la gangsterul cel mai de temut, la avocatul care dejoaca planuri conspiratoriale, la copilul care salveaza lumea povestilor, pilot sau eroul care salveaza lumea de tot felul de catastrofe. Filmele americane sunt placute nu numai pentru exercitiul de imaginatie propus, ci si pentru efectul catarhic.
Dar oricat ar fi de frumoase, pentru mine au un mare neajuns : majoritatea sufera de boala happy-endingului (cu atat mai urata cu cat e mai tras de par). Sure, fara el, cum de si.ar mai indeplini rolul pentru care au fost create (distreaza poporul; k unde e circ si paine, nu e revolutie), da' la un moment dat ti se acreste de atata fericire (cum din prea mult zahar sub diverse forme dai in diabet; si mori, intr.un final)!
De aceea prefer filmele europene, vechi si noi. Au si ele happy-endingurile lor, dar de cele mai multe ori iti arata lumea asa cum e ea, cu bune si rele, cu frumos si urat, cu scursori si maicute, cu umbra si lumina, si.ti da posibilitatea sa te cutremuri de frica sau sa razi in hohote, si sa apreciezi prin comparatie propria.ti viata. K pana la urma asta e scopul: nu sa vrei sa evadezi , ci sa vrei sa traiesti.

jactati
01 Jul 2009, 15:31
Cinema Novo. Mie-mi plac ritmurile latino. Si Bunuel. Iaca ce zic unii despre filmul cel mai premiat al curentului:

Deus e o diabo na terra do sol ("Black God--White Devil"), made by Glauber Rocha in 1963. This film succeeds in integrating a whole series of disparate elements: the montage technique of Eisenstein and the poetry of the literatura de cordel of northeastern Brazil; the rich texture of Visconti's films and the dynamic quality of Westerns; the preoccupations of the social documentary and the choreography of samurai films; the psychological introspection of Stanislavsky and the distancing of Brecht; the choral complexity of opera; the lyricism of the Bachianas brasileiras of Villa-Lobos and the simplicity of folk melodies; specific details about Rocha's native region; and the general problems of underdevelopment.

Un adevarat film de "criza" pentru noi plangaciosii.