Păreri Zwartboek

(2006)

Lista neagră

IONMILION pe 14 Decembrie 2009 18:40
exceptional
Dupa mine , e un film obligatoriu de vazut , daca iti place genul razboi-spionaj ww2, merita pus alaturi de Shining Through , Schindler List , Pianist , etc .
Theodor2011 pe 12 decembrie 2012 16:49
Daca il compari cu: Schindler's List si the Pianist care sunt doua capodopere cinematografice, inseamna ca habar nu ai despre ce vorbesti
leo26 pe 28 octombrie 2015 23:45
Filmul dupa umila mea parere este o capodopera. Ai perfecta dreptate in tot ce ai spus.
psihologu pe 16 August 2010 22:50
Un film cu o interpretare feminina exceptionala, iar faptul ca prezinta o poveste adevarata il face sa fie deosebit. Drama personala a evreilor care au trait acele vremuri face ca fiecare dintre ei sa aiba o poveste interesanta de spus, asa cum vedem si in acest film.
portofel pe 19 februarie 2011 20:15
Da, bine ai zis, ''cu o interpretare feminina exceptionala''.Intr-adevar Carice von Houten a facut un rol memorabil , ajutata bineinteles de colegi.
ceridwena pe 02 Septembrie 2008 11:09
mi-a placut foarte mult filmul!!!
merita vazut!

portofel pe 04 Ianuarie 2010 14:36
foarte bun
ce pot sa spun,m-a tinut cu sufletul la gura de la inceput pana la sfarsit,l-am vazut din intamplare,si il recomand tuturor .filmul cuprinde dragoste ,suspans,aventura,razboi.super bun,mi-a placut mult si sfarsitul,modul in care s-au razbunat.original.
iCantFindAlinA pe 31 Mai 2010 22:41
black book
cel mai bun film european pe care l-am vazut vreodata..actorii foarte buni mai ales Carice van Houten..mi-a mai placut k au vb in olandeza si germana (germana imi place la nebunie)..merita vazut !
sebyelton pe 6 decembrie 2011 09:14
intr-adevar, poate cel mai bun film european...
defav pe 22 Ianuarie 2010 21:28
Extrem de captivant , situatii originale, asta da film de razboi-spionaj, are si tensiune, de toate...e greu sa nu recomanzi un film asa complicat
dorinelu pe 02 Ianuarie 2010 12:04
Super Film
Un film foarte bine realizat, m-a tinut langa TV in prima zi a anului nou 2010...Merita vazut !!!
portofel pe 4 ianuarie 2010 14:39
ai mare dreptate,l-as mai revedea de zeci de ori cu aceeasi placere ca la inceput.
djufx88 pe 19 Octombrie 2009 13:53
asta da film bun si de calitate, in anul in cara a fost nominalizat la premiile europene de film merita sa castige la cel mai bun film
isi merita toti banii

Iulian Ionescu pe 23 Noiembrie 2008 19:52
Un film bun, jucat de actori buni.
geo pe 06 Iulie 2007 03:30
mi se pare cel mai reusit si cel mai bine povestit film despre al doilea razboi mondial. totul a pornit de la ura pentru evrei a lui hitler. filmul mi se pare foarte bun. 5 stele din partea mea
P.S. un plus pentru film - este inspirat din fapte reale

tormentor pe 09 Mai 2010 20:45
Incredibil
Un film incredibil de frumos. Are toate ïngredientele"necesare unei capodopere a genului.
Nu-l ratati !

Cumpana_Daniel pe 28 Iulie 2010 23:40
un film bun
da...pentru un film NON-USA este un film chiar foarte foarte bun... filmare superba, actori buni, subiect foarte interesant...chiar mi-a placut
ciobotaru pe 21 Ianuarie 2011 21:19
Bine realizat , bine jucat , frumoasa imagine ....
roxxy pe 11 Ianuarie 2012 23:41
filmul asta chiar merita toate laudele,merita vazut
xerses pe 28 Iulie 2011 12:09
Un film foarte bun, cu multe scvhimbari de situatii...Si daca nu esti fan al filmelor de razboi/spionaj, acest film te va cuceri.....
tnt_pde pe 06 Iulie 2007 22:54
este un film bun insa nu foarte bun si in nici un caz cel mai bun film dupa al doilea razboi mondial. nu stiu de ce tot tind sa-l compar cu Der Undertang, ma asteptam sa gasesc ceva asemanator de la o productie autohtona, insa nu se ridica la acelasi nivel cu Undertang. Inca ceva, prea mult sex in film lucru care a cam stricat. Merita insa vazut.
bogdz pe 5 mai 2016 23:02
Hai ma prietene...ai vazut o tatza si te-ai rusinat?
Smrs pe 28 Mai 2023 17:01
Filmul e bun și prezintă o dramă personală dintr.o perioadă in care putea fi pusă în scenă viața oricui și tot ieșea un film bun. De aceea, trebuie să începem să apreciem mai mult filmele care spun ceva despre Holocaust și nu orice scenariu care face referire la acea perioadă. Cu atât mai mult cu cât mi s.a părut a fi prea lung pentru ce urma să transmită. 8 e suficient, chiar destul.
Horatiucrisan pe 18 Iulie 2019 13:42
Un film de razboi cu mari lacune in ceea ce priveste veridicitatea scenariului. As putea spune, acum ca l-am urmărit dupa mai bine de zece ani de la lansare ca e mai degrabă o încercare de tragicomedie intercaland elemente verifice cu scene forțate si total nerealiste. Nu este un film care sa scoată cu adevărat tragedia războiului, este mai degrabă un film ușurel dupa modelul unor filme made in hollywood. Nu realizez motivul pentru care a primit premii si nota atât de mare. Sa transformi un film despre ororile celei mai mari conflagrații mondiale într-un film de actiune/comedie, mi se pare exagerat. Nota 5.
stricted pe 02 Februarie 2019 09:45
Un film document …dramele razboiului .... .
danut_iulian pe 09 Septembrie 2017 13:53
Un film destul de bun dar un pic plictisitor si cu o poveste total anapoda.
sabinalin pe 02 Iulie 2017 18:58
Olandezul Paul Verhoeven e la fel de flamboaiant in acest thriller plasat intre cele doua mari succese ale carierei sale, “Zwartboek” e undeva la jumatatea distantei intre “Basic instinct” si “Elle”, spre deosebire de celelalte doua aici pretentiile de profunzimi sunt mai mari pentru ca avem de-a face cu un film despre Holocaust si doar stim cat de sensibil e Hollywoodul cand vine vorba despre marile suferinte ale evreimii. Din fericire filmul regizat de Verhoeven e mai mult un thriller care se urmareste cu sufletul la gura aproape pe toata durata lui, un thriller cu doua aparitii speciale, anume Sebastian Koch si mai ales Carice van Houten, olandeza creand un personaj feminin memorabil la fel cum au facut-o, la vremea lor, Sharon Stone si Isabelle Huppert. Surpriza a venit abia la finalul filmului atunci cand am intrat din curiozitate pe imdb: marturisesc ca n-am… citeşte
anca.eremie pe 30 Iunie 2016 17:42
Puterea unui om nu are limite! Pe cat de firava si gingasa, eroina e invincibila!
unnna pe 29 Ianuarie 2016 16:22
Incitant
De vazut! Desi are deja 10 ani vechime, e un film ce merita vazut, apreciat si adaugat in listele de "favorite" pentru ca avem de invatat din el.
angel69 pe 10 Decembrie 2015 11:55
film f bun
Va recomand sa-l vedeti..merita...daca santeti iubitori de istorie, drama, dragoste, razboi, etc o sa va placa!!!
lavinia_dirlau pe 20 Mai 2014 12:15
MINUNAT
UN FILM EXCEPTIONAL. CA TOATE DIN TIMPUL CELUI DE-AL DOILEA RAZBOI. MERITA VAZUT. FOARTE INTERESANT SI UN SUSPANS SA-L VEZI PANA LA SFARSIT.
radu3455 pe 02 Aprilie 2014 12:04
foarte,foarte bun acest film olandez daca nu ma insel,scenariu mai mult decat interesant si foarte reusit,Carice van Houten face un rol mare,nota 9
Ghemot pe 11 Octombrie 2013 22:56
Un film destul de bun.
Dar daca e sa-l comparam cu celelate din aceeasi categorie, precum Lista lui Shindler, sau Pianistul, acesta este mult mai slab!

YgReK pe 29 August 2013 06:45
Mi-a placut ideea,scenariul.
Actorii au jucat bine mai ales Rachel dar si Muntze(un personaj care a evidentiat si partea buna a germanilor,cea cinstita si receptiva)
Multe rasturnari de situatie si faze imprevizibile.
Nu trebuie ratat.

leo26 pe 02 Noiembrie 2012 19:42
Ce film.
Superb acest film, datorita comenturilor voastre am vizionat un film de exceptie, capodopera, va multumesc la toti pentru informatiile date.
deadlord pe 04 Septembrie 2012 19:22
Este un film foarte bun. Mi-a placut povestea chiar daca este un film inspirat din fapte reale.
Manusa pe 01 Aprilie 2012 18:17
Un film foarte bun ce merita vazut. Nu degeaba a luat premii si a fost nominalizat. Merita vazut.
LeCorbeauGris pe 13 Ianuarie 2012 01:05
Vedem în Black Book o imagine nouă, mai realistă, a razboiului de rezistență dus în al II-lea război mondial, una în care există și băieți buni și băieți răi în ambele tabere, nu doar eroi standardizați.
Vorador pe 08 Octombrie 2011 19:13
Un film cu o interpretare feminina exceptionala, iar faptul ca prezinta o poveste adevarata il face sa fie si mai deosebit.Primele 40 de minute nu prea mi-au placut dar cu timpul a devenit din ce in ce mai interesant si cu un final la care nu m-as fi asteptat.Merita vazut.
mtraianc pe 14 August 2011 12:00
nota 8
doar atit ~~daca sinteti amatori al genului filmul este f bun
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 10:58
Cartea neagră "nu este o capodoperă, dar e uşor de cel mai bun film a lui Paul Verhoeven, şi este o poveste bine-a spusa
leo26 pe 28 octombrie 2015 23:43
Daca nici filmul asta nu-i o capodopera... scuze dar esti un big dog)))