Păreri Yi yi

(2000)

Yi yi: A One and a Two...

alali pe 16 Noiembrie 2017 23:46
Un terariu cu exponate pentru un studiu al incidentei faptelor reale intr-o viata a noastra doar imaginata.
Regizorul lui Brighter Summer Day (1991) recidiveaza cu acest Yi Yi (2000), o analiza a unei lumi construite intr-un vas petri. Din postura noastra de spectatori, nu avem cum sa ajungem in acel univers steril; putem doar sa privim distanti la cum evolueaza acea colonie de vietati ce constituie obiectul acestui studiu. Familia Jian din orasul Taipei, capitala Taivanului, o familie instarita, este centrul acestui micro-univers. Edward Yang alege o maniera de pozitionare a camerei, de redera a intrigii, deloc conventionala si pe care orice alt director incearca sa o evite. In viziunea unui creator de film, a nu-ti aduce spectatorul in poveste, a nu-l introduce si capta, e un esec garantat. Nu si in cazul de fata unde acest lucru este un deziderat. Cum in interiorul incubatorului nu putem patrunde, experimentul insusi riscand sa fie compromis, ne ramane sa aruncam o simpla privire… citeşte
cosmin_kedii pe 21 Februarie 2013 12:05
Yi Yi este o capodoperă, care vorbește despre firul subțire al vieții, un fir fragil,. Yang Yang, băiatul este un adevăr erou in acest film
Spikos pe 24 Mai 2013 07:32
O productie epica , istoria unei familii din Tai pei , normala in desfasurarea ei , cu accentul pe lucrurile comune , obisnuite , fara zguduiri si cataclisme sociale , de aceea cu un aer aproape european , familiar, accesibil ; se poate vedea .
blackmore pe 13 Iulie 2020 01:49
Un film taiwanez fara poveste, cu un joc actoricesc foarte slab cu exceptia lui Jonathan Chang , cu peste 400 de taieturi.....
Haruka pe 28 Aprilie 2012 15:39
Micutul Yang Yang a facut un rol minunat. Filmul, desi e lung, nu te plictiseste si nu-l poti incadra intr-un gen anume, are putin din toate.
lili22 pe 27 Noiembrie 2018 23:17
Viata unei familii din Taipei cu toate aspectele ei.Usor de inteles chiar daca recunosc ca am vazut filme asiatice mai bune.

Film - Yi yi

Yi yi

(2000)
Yi yi: A One and a Two...