Păreri Wuthering Heights

(1970)

La răscruce de vânturi

Iulidesprefilme pe 21 Martie 2013 20:21
Un rol fascinant pentru (aici) tânărul Timothy Dalton. La mulţi ani!
user-614f76fe971a1 pe 30 Iulie 2023 23:51
O singură dată l-am văzut, în copilărie. Cred că această ecranizare este o capodoperă.
matew10 pe 04 Iunie 2022 16:00
Una din cele mai bune versiuni ale celebrului roman englezesc. Realist, se tine bine de roman. Foarte bun in rol negativ Dalton cu haosul caracteristic personajului sau. Mai putina comedie și accente horror ca in versiunea cu Binoche ceea cei da valoare. Regizorul surprinde foarte bine nesiguranța feminina și încăpățânarea renegatului sabotor creionate de Bronte. Marginalizare suportata de surorile Bronte pana la momentul celebritati e redat mai ales personajelor aflate in prin plan: trairi, speranțe, capcane, furie si răzvrătire - toate redate cu fidelitate de regizor.
Licurici75 pe 06 Mai 2015 15:30
Aceasta ecranizare scoate in evidenta mai mult, rolurile secundare. Heathcliff este undeva mai in spate. Finalul este cu totul altul fata de carte. MAi interesante sunt celelalte ecranizari
xerses pe 14 Februarie 2012 14:42
O ecranizare buna a celebrului roman, asa ca merita vazut filmul.
fresie pe 23 Mai 2010 22:41
Urmarind mai multe ecranizari ale romanului lui Emily Bronte, pot spune ca aceasta mi-a placut cel mai mult.
cosmin_kedii pe 17 Octombrie 2013 10:40
Un film destul de plăcută pentru o pereche de hit-uri și un adevărat festin pentru fanii de Dalton
Andhreea pe 09 Aprilie 2010 11:56
Cred ca este cel mai bun...am citit cartea cu un an in urma dar n-am vazut niciun film dar pot sa spun ca este foarte frumos...
mihnu pe 23 Aprilie 2009 00:50
Meruta vazut,...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................