Păreri Water for Elephants

(2011)

Apă pentru elefanți

Ariel6 pe 17 Aprilie 2011 19:02
Eram sigura ca o sa fie comentarii de genul "daca nu juca Pattinson era mai bun filmul " ....Ideea este ca NU sunt fana Twilight, dar Pattinson pe langa faptul ca este carismatic chiar joaca destul de bine, e un actor bunicel.
In alta ordine de idei, trailerul arata bine, iar Reese Witherspoon este una dintre actritele mele preferate, cu siguranta o sa vad filmul.

Ro pe 6 mai 2011 10:04
Este foarte frumos filmul. Merita vazut
demenThor pe 22 septembrie 2011 23:11
@Ariel6: sincer pattinson mi se pare un mascarici, dar a facut din film o capodopera, nici ca se potrivea altu' mai bn in rolul asta...e exact ce se cerea: un pustan care se indragosteste naiv de o femeie maritata, nu are experienta in dragoste, viata si nici macar bataie, a cam luat-o pe costum in tot filmul :))...ma asteptam la vreo 2 ore plictisitoare si am primit un film de Oscar dupa mn...nota 10 filmului, actorilor, tuturor
nikol11 pe 28 Aprilie 2011 10:21
un film impresionant
Toti actorii au jucat foarte bine.Un film ce merita vazut...cit despre Pattinson a jucat foarte natural...si foarte bine...rolul i s-a potrivit manusa...nota 10 pentru el
deia_a pe 19 Ianuarie 2011 18:17
robert e un actor bun,nu cred k ar trebui sa fim atenti in ce filme a jucat,pentru ca,cu siguranta,nu la toti le- a placut twilight,insa el e un actor foarte bun,altfel nu ar fi jucat langa niste actori foarte buni:p
talexi pe 20 aprilie 2011 13:15
Cred ca ai foarte multe voturi pozitive datorita faptului ca esti un inovator in domeniul gramaticii.Voi ce parere aveti?
sebyelton pe 6 decembrie 2011 09:20
@talexi Nu, pt asta are negativele :)) Cei care nu au observat, i-au dat pozitiv. Totusi ma ingrijoreaza procentul :| aproape 50-50%...
talexi pe 07 Aprilie 2011 12:54
Inc-o cacodopera
Eu sper ca Robert Parkinson nu se va transforma intr-un vampir si nu va suge elefantul.
yasmine_kiss pe 14 aprilie 2011 09:16
Doamne..ce comentariu stupid!!!te-ai gandit mult???
cellianna pe 19 aprilie 2017 16:53
PHHH! CE INFANTIL! SARAC DE TINE...SA SUGA ELEFANTUL???!
Ella9898 pe 07 Mai 2011 23:27
...
Am vazut filmul la cinema! Este o drama romantica extraordinara ! Robert si Reese isi joaca foarte bine rolurile. Filmul este cat se poate de emotionant . Merita vazut! Cel mai mult m-a impresionat suparator cruzimea lui August fata de animale. Din partea mea primeste un 10 hotarat acest film !!!
Alina_Maria pe 22 iunie 2011 22:13
ai dreptate, filmul chiar este unul bun si merita vazut. scenele de cruzime asupra animalelor facute de August m-au impresionat pana la lacrimi. bietele animale ce viata au
pe 19 august 2011 22:13
Tweeknax pe 04 Mai 2011 20:04
De vazut
Christoph Waltz seamana in film cu Mircea Geoana la alegeri cand ii multumea sotiei :))
pe 22 august 2011 02:59
roxanamarya pe 20 Aprilie 2011 10:09
Pt mn nu conteaza ca joaca Robert sau Reese(chiar daca sunt actori buni), pe mn ma intereseaza filmul si actiunea! Da, ador Twilight, dar nu iubesc acest film datorita actorilor;)
Este un film exceptional!!!!!:X:X

vladnfr pe 4 decembrie 2012 12:38
poftim ! ia un thumbs down pt ca adori twilight !
djmorientss pe 10 Ianuarie 2011 00:35
daca nu juca Pattinson............. era si mai bun,nu am nmk cu el doar ca... imi este antipatic...
RoxC pe 21 aprilie 2011 22:13
Si mie, dar cand am vizionat filmul, chiar am facut abstractie de numele sau adevarat si am incercat sa-l privesc doar prin intermediul rolului.
cellianna pe 19 aprilie 2017 16:59
!
ramonikramo pe 18 Decembrie 2010 12:53
de cand ma stiu am urat circul, dar de dragul lui reese witherspoon si al cartii o sa ma uit la film
sebyelton pe 6 decembrie 2011 09:25
exact acelasi lucru l-am facut si eu :))
laruka pe 06 Aprilie 2011 13:57
abia astept sa-l vad
am citit cartea si mi-a placut enorm. este o poveste de viata impresionanta. si ar trebui sa o gandim mai profund, nu doar in legatura ei cu circul.
Krakatau pe 25 Noiembrie 2010 16:26
Suna bine scenariul, iar distributia suna foarte bine, cu Reeve Witherspoon si Christoph Waltz in ea. Va iesi cceva bun :D
yasmine_kiss pe 20 Septembrie 2010 19:05
sunt sigura ca va fi un film reusit cu asa distributie!abia astept sa-l vad
jony_10 pe 19 Aprilie 2011 15:33
Pattinson e cel mai tare,filmul cred ca nu o sa dezamageasca
Eufimia pe 05 Septembrie 2010 21:53
Inca nu am citit cartea ca sa pot spune ce impresie mi-a facut, dar din cate am icitit pana acum despre ea, filmul va fi extrem de interesant, iar distributia este excelenta:) Pe Rob vom avea ocazia sa-l vedem in alt rol foarte bun, pe Reese o cunoastem si-i stim talentele actoricesti, iar pe Cristoph Waltz nu l-am vazut jucand, dar faptul ca a castigat un Oscar, ca si Reese, imi spune ceva bun despre el. In concluzie, abia astept sa vad filmul! Sunt convinsa ca o sa-mi placa, iar Rob va creste si mai mult in ochii multora:)
kayapo pe 08 Martie 2011 12:52
hmm
mie nu prea imi place de actrita Reese Witherspoon nu are asa farmec parca este fara sare si piper..si a jucat inj destule filme dar..ii lipseste ceva , cred ca daca era alta actrita iesea ceva mai frumos.asta e sa vedem cum o sa fie.
Exotic pe 23 aprilie 2012 00:23
cred k ti-ar fi placut mai mult sa joace Daniela Crudu
maryobosss pe 8 iunie 2013 16:59
ma cum vad filmele ca mi am facut si cont
anca_luna pe 23 Mai 2011 02:02
Cartea te tine " in priza" . Mi-a placut.
Fillmul'? De vazut , desi din start nu-mi place alegerea distributiei.....

oNLix pe 21 Aprilie 2011 20:27
Heh. Distributia arata bine, dupa trailer pare interesant. Sa speram ca va fi un succes. :)
minadi pe 30 Mai 2011 09:18
Frumoasa cartea, frumoasa povestea, frumos filmul, frumosi actorii..

Mi-a placut.

veselcristina pe 26 Mai 2011 19:45
nu prea ma omor dupa robert dar in filmul asta chiar mi-a placut
Mona2121 pe 22 Aprilie 2011 03:13
Foarte bun.
Acum cateva ore l-am vazut si am ramas placut impresionata.
Recunosc ca am mers sa-l vad pentru ca sunt fana Robert Pattinson, desi filmul e o drama si nu sunt amatoare de gen.
Nu stiu cum e cartea, dar, tinand cont ca, de obicei, filmul nu se ridica la nivelul cartii ecranizate, ma astept sa fie exceptionala, daca filmul mi-a placut atat de mult.
Merita sa pierdeti 2 ore din timpul vostru sa mergeti sa-l vedeti.

oanna20 pe 06 Octombrie 2010 18:06
Reese Witherspoon si Robert Pattinson???? Sunt sigura ca va fi o combinatie de milioane..... :D Abia astept sa apara filmul :X
silv_xd_tweety pe 10 noiembrie 2010 11:08
Au mai jucat impreuna si in Vanity Fair
oanna20 pe 30 aprilie 2011 20:26
sunt sigura k pattinson face milioane....oriqm mai multe k u :)))) ma bucur k te amuz :))
elmedico pe 09 Mai 2011 09:09
Plictisitor, actiunea foarte lenta !
Sorin87 pe 19 August 2011 01:41
Water for Elephants
un film bun, o ecranizare perfecta care ne prezinta o lume minunata si anume, lumea circului, plina de zambete, liniste, animale si o poveste de dragoste frumoasa, un film ce se merita vazut, il recomand, nota 10
Vladut1994 pe 11 Iulie 2011 08:47
Water for elephants
O poveste minunata cu o distributie de exceptie...Robert Pattinson este foarte talentat ...Usor ,usor va ajunge unul dintre cei mai mari actori ...Si in Remember me a facut un rol bun ...Waltz este genial , dar tot intr-un rol secundar...Reese Witherspoon o actrita buna , frumoasa si placuta ...Un film foarte bun ...
cetateanu pe 19 Iunie 2011 15:50
O pelicula care te introduce in lumea fascinanta a circului.Foarte buna prestatia actorilor si as incepe cu Christoph Waltz care ne arata inca o data ce poate sa faca daca are o partitura care sa-l puna in valoare.Apoi as trece la Reese Witherspoon si ea cu un rol bun si nu in ultimul rand cu idolul adolescentelor Robert Pattinson care reuseste cel mai bun rol din cariera de pana acum.O pveste frumoasa cu mult umor si multa sensibilitate foarte bine spusa si realizata.
SakuraBlack90 pe 23 August 2011 10:28
Filmul dezamageste
Prestatia actorilor Robert Pattinson si Reese Witherspoon este slabuta si neutra, Christoph Waltz mai salveaza putin filmul jucand singurul rol pe care il stie.
Drama/Dragostea nu iese in evidenta asa cum ar trebui, iar de ce este trecut si genul Istoric imi scapa - poate nu sunt eu bine informat.
PS.
Robert Pattinson si Reese Witherspoon nu imi sunt antipatici

Anna-Maria pe 01 Iunie 2011 11:52
Subiect interesant, abordare interesanta
Am reusit si eu sa vad filmul Water for Elephants. Ce pot spune este ca subiectul este captivant, iar modul in care este "povestit" este interesant. Am ceva de obiectat la actori. Nu am nimic cu Christoph Waltz - si-a intrat foarte bine in rol, dar mai tinerii lui colegi - Robert Pattinson si Reese Witherspoon nu au avut "chimie" intre ei mai deloc. Nu am nimic cu ei, dar, sincer, abia pe la sfarsit parea ca se indragostesc, cand ei acolo trebuia sa se iubeasca de-a binelea.
Decorurile foarte bune, Rosie a fost geniala de asemenea. Anumite chestii au fost fortate, insa, de exemplu ideea ca Rosie nu putea raspunde la comenzi decat in ceha sau poloneza (nu stiu exact ce limba era). Multe clisee - toate povestile de dragoste legate de circ incep asemanator si se termina, ciudat, la fel.

E un film bun, care merita vazut intr-o zi cand nu ai altceva mai bun de facut!

valentina89 pe 19 Aprilie 2011 15:51
Am urmarit toate trailerurile de la acest film, i-am vazut pe cei trei actori din rolurile principale in mai multe filme. Mi-a placut foarte mult de Reese in filmul Walk the line, de Cristoph, in filmul In glorios bastards, iar pe Robert Pattinson l-am vazut in toate filmele in care a jucat: Inelul Nibelungilor; How to be; The Bad Mother Diary; care la noi nu prea sunt cunoscute, dar cel mai mult mi-a placut interpretarea din rolul lui Salvador Dali, in filmul Little Ashes si astept cu nerabdare sa-l vad in filmul Bel Ami. Iar in filmul Water for Elephants il voi vedea chiar in ziua avantpremierei 21.04.2011.Sper sa fie un film reusit.
lilica pe 27 Decembrie 2010 11:27
abia astept...
am vazut trillerul , si sincer sint impresionata , abia astept filmul Witherspoon este extraordinara , sper sa nu ma dezamageasca filmul.
oNLix pe 21 aprilie 2011 20:26
triller ?
chuky_doll21 pe 26 Mai 2011 13:11
merita de vazut
e genul de film care sa il vizionezi cu partenerul:)
mihaelatb pe 16 Aprilie 2012 01:04
cest film mi-a adus aminte ( avea acelasi "aer" ) de Vraciul. Poate faptul ca se petrec in aceeasi epoca, poate ca amandoi pierd tot, familie, cariera, acelasi sirop ! Cert este ca nu mi-a placut. Este o dulcegarie cu doi actori care nu-mi spun nimic in acest film. ca sa fiu mai exacta , m-am intrebat care-s calitatile nebanuite ale lui Pattinson, caci eu nu le-am descoperit. si ...ce a determinat-o pe Reese sa accepte acest ro, care evident nu i s-a potrivit, ea fiind o actrita de comedii romantice ( Sweet Home Alabama, Just Like Heaven).
andyy pe 28 Februarie 2012 00:04
Un film, emotionant, prin povestea de dragoste si sensibil in acelasi timp, prin relatia intre om si animal. Totusi mi s-a parut ca nu a fost foarte intenes, ca si traire, parca s-a derulat un pic prea repede, nereusind astfel sa emotioneze foarte mult, desi subiectul a fost generos. Ramane un film bun per ansamblu.
healtheworld pe 31 Decembrie 2011 11:24
Sincer m-am obisnuit cu Pattinson in roluri de vampir, desi n-am vazut decat primul Twilight. Are acel look specific. Am crezut la un moment dat ca atunci cand August o batea pe Rose, se va transforma intr-unul si se va napusti la el cu coltii
Filmul a fost bunicel. Se putea mult mai bine. Actrita nu e prea stralucita, imaginati-va Nicole Kidman in rolul acesta....Nota 10 in schimb pt Cristoph Waltz!
Din pacate filmul reflecta pe alocuri viata dura a animalelor folosite pt spectacolele de circ..

marc_mihai pe 29 Iulie 2011 13:55
Fara cuvinte...Un film pe care daca il ratezi vei regreta enorm...
Irina970 pe 06 Iulie 2011 18:33
Filmul Water for Elephants e bestial, si dupa cum am mai spus Robert joaca suficient de bine, extraordinar de bine
sementube pe 01 Iulie 2011 23:15
Happy end. Un film bun de vazut cand vrei sa te destinzi alaturi de cineva drag. Povestea in sine nu este ravasitoare , dar impresioneaza prin elementele epocii. Cred ca Reese Witherspoon nu a fost tocmai potrivita pentru rolul ala..poate daca era alta actrita filmul avea alta stralucire, dar trecem peste.
anonymous.60416fe8ceca4 pe 22 August 2011 03:07
poison4you pe 13 August 2011 01:16
din punctul meu de vedere ,a fost destul de bun filmul!...povestea a creat un antagonist dificil de inteles ,iar "ingredientele" dragostei au adus un farmec aparte acestuia(filmului).Inceputul a fost unul care a creat tensiune si a subliniat cu subtilitate un adevar care nu poate fi contestat: viata ni se poate schimba in orice clipa!
icsulet pe 23 Iunie 2011 17:29
mi au dat lacrimile ! cine iubeste animalele nu are cum sa nu fie impresiont de acest film ! chiar mi a placut !
Vorador pe 22 Iunie 2011 22:49
Very pleasantly surprised by Pattinson!
Chiar nu ma asteptam sa-mi placa,a fost surprinzator de bun.Filmul m-a facut sa-mi schimb parerea despre Robert Pattinson,care s-a descurcat destul de bine fata de celebra serie cu vampiri sclipitori pe care nu o agreez.
Am vazut intr-un magazin ca exista si cartea,care este tradusa in romana.

pe 22 august 2011 03:09
sarrpe pe 19 Iunie 2011 14:09
Excelent film . O drama adevarata!
m_biankaa23 pe 19 Iunie 2011 12:02
o poveste unica
mi-a placut... personajele totul.. si recunosc ca nu prea imi place pattinson.. dar in film s-a descurcat
ArjenRobben pe 13 Iunie 2011 01:54
Un film frumos ca subiect,ridicat de prestatia foarte buna a actorilor,in special a lui Christoph Waltz
andreea_blau pe 12 Iunie 2011 01:45
ce film dragut
Mi-a placut mult filmul, legatura cu animalele, desi accentul cade pe bunatate si iti da un sentiment placut. Ambele personaje masculine sunt interpretate foarte bine (impresionata de vampirel), Reese asa si asa. Povestea foarte frumoasa, mi-a placut, recomand!
maria11 pe 10 Iunie 2011 23:06
...
Un film destul de frumos!Actorii destul de buni. Mi-a placut.Merita vazut! :)
angel_4u_4ever pe 09 Iunie 2011 01:28
Consider ca este un film f bun,este realist, prez. viata la circ exact asa cum este ea, cu crime, cu lupta pentru supravietuire, cu minciuni, cu tradari , dar si cu prieteniile dintre circari, cu legatura stransa dintre dresor si animal, cu triunghiuri amoroase etc.Povestea de dragoste e credibila..tanara din rolul principal accepta sa fie in continuare torturata de sotul sau din frica fata de el, dar si din frica fata de lumea din afara...asa cum e normal ...se indragosteste de noul venit,un student la medicina veterinara, mult mai tanar, care ii promite o viata mult mai buna.Pe tot parcursul filmului, atunci cand pare ca totul sa se fi rezolvat se intampla ceva care rastoarna intrega situatie; singur moment diferit fiind finalul( evident cu happy end).Am aflat de cartea "Water for elephants" de Sara Gruen abia dupa ce am vizionat filmul...dar il voi citi cu siguranta caci raman la… citeşte
elena.roteanu pe 01 Mai 2011 22:18
Cred ca mi-ar fi placut filmul mai mult daca nu as fi citit cartea. Povestea este mult mai profunda. In film nu explica faza de la camin, cand batranul Jacob se cearta cu "intrusul", care povesteste ca el a carat apa pentru elefanti. Cititi si cartea, merita!
Iubareatza pe 30 Aprilie 2011 12:07
Filmul a fost foarte frumos, a avut o poveste foarte interesanta. Consider ca acest film a avut de toate, actori buni, regie buna, scenariu bun. De asemenea am ras, am plans si am stat oarecum in suspans uitandu-ma la el. Repet, este doar parerea mea.
Il recomand.

Gumitza pe 30 Aprilie 2011 09:24
Iar îmi creşte entuziasmul la cote maxime când dau de asemenea proiecte. Păi, ce să mai vreau, când sunt actori tari, scenariu mişto + fărâme de love story? Dar, înainte de toate, trebuie să vă transmit şi vouă starea: gândiţi-va aşa, Reese Witherspoon, Robert Pattinson, Christoph Waltz şi Hal Holbrook! În plus, filmul este se pare inspirat dintr-un best-seller semnat Sara Gruen, cu acelaşi nume ca şi proiectul de care Francis Lawrence se va ocupa. Iar povestea, uh, foarte inspirată: vom începe cu trasarea unui triunghi; amoros, să ne înţelegem. Cei trei protagonişti? Un student la medicină veterinară (Pattinson), o interpretă de circ (Witherspoon) şi soţul femeii (Waltz), un dresor schizofrenic care nu are nicio problemă în a-şi trata soţia ca pe animalele de care se ocupă. Pentru “Water for Elephants” este pregătită o lansare pentru data de 15… citeşte
nsanyi23 pe 23 Aprilie 2011 16:36
recomand
Recomand tuturor acest film de dragoste, daca va fi la fel ca cartea.