Păreri War Horse

(2011)

Calul de luptă

bmihaig79 pe 12 Februarie 2012 16:05
Oscar
are multe nominalizari la Oscar.... chiar este OK.
romopi pe 06 Februarie 2012 22:53
Cauta pe Google cuvantul "romopi" si pe prima pagina afisata gasesti opinii pe care presa nu le prezinta!!
War Horse – prietenie, razboi, arta
[Titlu in limba romana: Calul de lupta]
CoolRank: 7.5/10

Regie: Steven Spielberg
An: 2011

Actori: Jeremy Irvine, Emily Watson, David Thewlis
Genul: drama, istoric

Chiar daca suntem amandoi sagetatori si pasionati ai filmelor SF, Steven Spielberg si cu mine nu am fost niciodata amici foarte buni. Probabil diferenta de varsta si de mentalitate au fost obstacolul in calea acestei amicitii, dar cu toate acestea din cand in cand la “rugamintile”  lui insistente ii accept oferta de a-i urmari cate un film. Cel mai recent film al sau ... citeşte

Vegetarian pe 14 Ianuarie 2012 14:29
Frumoasa actrita Emily Watson apare in filmul asta ! Merita clonata ? Cam cate exemplare merita clonata ?
aymonofficial pe 09 Iulie 2014 14:02
Steven Spielberg rămâne poate cel mai talentat regizor al Americi, orice producție realizată de el având succes atât la critici cât și la public.
War Horse este un film excepțional, un film istoric, o dramă extraordinar de bine pusă la punct. Povestea în sine este emoționantă, scenariul este foarte bine realizat, costumele, coloana sonoră, absolut întreg filmul este o capodoperă.

monu pe 18 Noiembrie 2012 11:06
Deci filmul este belea merita vazut de toti
Pacat ca are nota 7.2 pe Imbd

eko pe 03 Noiembrie 2012 04:07
o poveste incredibila foarte emotionanta , decoruri incredibile , coloana sonora superba iar actori numai de nota 10+ , unui asemenea film nu ai ce sa ii reprosezi si singura nota pentru acesta este 10.
toate lumea ar trebui sa vada acest film . SUPERB

lilliam pe 20 noiembrie 2012 23:52
total de acord
P.J. pe 21 Octombrie 2012 12:22
War Horse (2011)
Cine spune ca Steven Spielberg este regizorul trecutului se insala amarnic.Filme ca acesta l-au facut pe el celebru si il vor mentine mereu printre cei mai buni regizori din lume.War Horse este un film pur si simplu superb.Efectele speciale sunt extraordinare,regia este excelenta,actingul este foarte bun iar povestea este emotionanta si plina de suspans.9/10.De vazut si de revazut.
SarpeleCocosat pe 17 Septembrie 2012 23:23
Emotionant, spectaculos si extrem de bine regizat.
deadlord pe 06 Septembrie 2012 18:02
Un film incredibil. Povestea este foarte bine dezvoltata.
narcisson pe 21 August 2012 00:39
War Horse
Un film incredibil, prin prisma relatiei dintre om-animal si mai ales prin munca depusa pentru a dresa caii, este impresionant. Povestea este aproape de necrezut, cum au putut Albert si Joey sa treaca prin atatea intamplari pentru a fi din nou impreuna. Este un film care te lasa fara cuvinte, nu mai are nevoie de comentarii. Nota mea este 9-Obligatoriu de vazut cu mentiunea ca este in top trei pe 2011 pentru mine.
simleuan pe 17 August 2012 17:52
I-as fi dat oscarul in defavoarea Artistului. Putin semana cu Black Beauty
danii1234 pe 16 August 2012 14:25
imi plac caii dar nu frt.tare filmul asta e genial un film drama frt. reusit !!! prima data n-am vrut sa-l vad pt ca e cu cai dar acum nu regret nicio clipa ca am vizionat filmul
nike_2383 pe 11 August 2012 10:39
van horse
foarte bun,imbina onoarea,umanitatea,chiar a nemtilor ,in unele situatii,atasamentul,patriotismul,curajul nemarginit,o nota undeva la 8,50
andreea7214 pe 21 Iulie 2012 19:38
Unul dintre cele mai bune filme ale anului 2011 , merita vazut macar o data , mai ales ca este in regia lui Steven Spieldberg..
FlorinMovieFreak pe 18 Iulie 2012 18:25
Foarte bun filmul prin prisma povestii .. si felul in care este redata de acest genial regizor .. n-are cum sa nu-ti placa ceea ce se intampla in acest film .. ai drama .. regasire .. suspans .. si culmea in majoritatea filmelor de razboi nu prea gasesti un final pe masura .. ei bine aici da .. Nota 9/10 Cheers !
danut55 pe 10 Iunie 2012 00:17
eu cred ca este un film care te inpresioneaza si este o lectie de viata>>>parerea mea!!!
ivanivan pe 11 Februarie 2012 22:42
Buna
il gasiti pe www.filelist.ro, o sa ma uit la el, si o sa dau o nota cat mai mare;)
emix pe 9 martie 2012 10:10
Chiar fara sa-l vezi , esti hotarit sa-i dai o nota cit mai mare ? Indiferent de calitatile filmului ?
ivanivan pe 30 martie 2012 14:34
scuza-ma, dar am vazut filmul;)
linaLampard pe 27 Aprilie 2012 23:07
-----------------------such a brilliant English movie!-------------------
DiCaprio21 pe 12 Iulie 2011 12:16
abia astept sa vad acest film , o sa fie un film foarte trist dar... si foarte frumos
elmedico pe 17 Februarie 2012 02:05
Un film bun, dar nu are fata de Oscar !
user-609153a30fbe7 pe 27 Iulie 2021 19:30
Un film extraordinar!! Un altfel de Black Beauty! L-am văzut de foarte multe ori și de fiecare data îl privesc cu aceleași emoții,de fiecare data plâng la el,de fiecare data am sufletul la gură și mă emoționez la anumite momente din film! Merită văzut!nu este clar,timp pierdut! Loialitate și multă iubire! Va invit sa îl vedeți! Nota????? 10 10 10
tempesta55 pe 01 Martie 2020 01:26
Excelent!!! Incredibil!!! Emoționant!!! Si bineinteles, la sfarsit am observat, este sub bagheta lui Spielberg!
AlexBoSS74 pe 01 Martie 2020 01:19
Incredibil!! Superb, foarte frumos, coloana sonora si imagini excelente! Tocmai ce l am vazut la pro tv.. Foarte emotionant, dramatic in multe momente si tensionat, dar merita categoric vazut. Este foarte bine realizat!
Smrs pe 09 August 2019 01:35
Excelent
Un film fenomenal. Stim cu totii celebrele filme despre credinciosia si prietenia unui caine fata de stapanul sau, dar de tata aceasta vedem eroismul unui cal. Ceva nou, dar la fel de impresionant.
blacksea_rider pe 03 Iunie 2019 13:57
L-am vazut fara sa stiu ca-i Spielberg ...tipul e mare....
Salbaticul pe 19 Ianuarie 2019 20:55
Steven Spielberg+douã animale extraordinare+regie extra de nota 10=Capodoperã.
carmen_angelus_romila pe 11 Noiembrie 2018 13:26
Atata timp cat filmul apare sub regia marelui Steven Spielberg, succesul si audienta acestuia este sigur garantata, iar aceasta foarte buna realizare, ce surprinde dramatic, dar genial, legatura extraordinara dintre un cal si stapanul sau, in conditiile vitrege ale razboiului, nu face deloc exceptie...!
pceli2007 pe 01 Aprilie 2017 05:56
Un film relaxant, despre aventurile unui cal pe timp de război, cu scene emoționante care ne delectează cu un final fericit.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 19:31
Cand spunem Steven Spilberg vorbim despre arta cinematografica.Acesta este genul de film care iti atinge cele mai sensibile corzi pentru ca este intr-adevar o productie reusita.Scenariul interesant cat si regia foarte bine realizata si care este insotita si de o coloana sonora de mare clasa.Este vorba despre curaj si ambitia de a reusi iar daca nu l-ai vazut este momentul sa o faci!
catalin_ionut_23 pe 26 Ianuarie 2015 10:23
foarte bun,recomand!
foarte bun filmu si interesant mie mi-a placut il recomand nota mea 10
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 14:37
Un film exceptional, foarte impresionant si emotionant ...Recomand acest film !!!
dandi pe 15 Octombrie 2013 22:44
un film minunat
Foarte bun filmul am si plans la urma urmei ce minunate pot fi animelele in viata unui om ori de ce fel ar fi,animalul te iubeste neconditionat.
doomlol96 pe 03 Septembrie 2013 03:23
GENIAL
intre capodopera si intre obligatoriu de vazut !,dar totusi se incandreaza in topul filmelor la care sa te uiti inainte sa mori.!! genial film.
Elkabros pe 21 Iulie 2013 22:49
Nenorocitu naibi iar a facuto .
Nu se poate exsista si nu se va mai naste niciodata un asemenea regizor precum Steven Spielberg , este pe departe cel mai mare regizor din tot universul , multi incearca sa-l copieze dar nu reusesc . Capteaza telepatic visele si trairile unei intregi planete si le poate transforma oricand in filme miraculoase .

puffulette pe 06 Mai 2013 15:47
Mi s-a parut un film extraordinar. In primul rand povestea emotionanta si bine pusa la punct, distributia numai cu actori buni si decorurile foarte frumoase ce au completat filmul, recomand.
ringtons pe 31 Martie 2013 21:03
Asta da!!
Asa da film sa vezi asat merita 10+++ nu am mai vazut de mult un asemenea film o capodopera in adevaratul sens al cuvantului nu mai am cuvinte sa imi expun sentimentul este un film de oscar.Dar chiar daca nu o sa il ia pentru mine ramane unul din cele mai bune filme vazute vrodata.
!!!! :))

malls pe 05 Februarie 2013 19:07
Foarte reusit, mi-a placut mult desi initial nu i-am dat mari sanse. Il recomand!
cretzu333 pe 25 Ianuarie 2013 23:50
capodopera
m-a lasat fara cuvinte...exceptional...l-as viziona oricand din nou
1997orton pe 04 Ianuarie 2013 20:17
un film genial
Un film foarte bun.Este o drama cum rar se mai fac in zilele noastre.Va recomand cu caldura acest film!
chiba_florin pe 01 Ianuarie 2013 19:08
surprinzator
CAPODOPERA putin spus, wow nu-mi gasesc cuvinte sa-l pot aprecia destul, impresionant, fabulos, extrem, captivant, etc.
mariushd8 pe 27 Decembrie 2012 13:29
mariushd8
un film care merita vazut pe mine ma lasat placut surprins de ceea ce am vazut !
sorina25 pe 04 Decembrie 2012 05:52
Il recomand cu tot sufletul. Astazi l-am revazut cu cea mai mare placere. O poveste mult prea frumoasa pentru a nu fi impartasita de noi toti!
Sorin87 pe 26 Noiembrie 2012 09:56
War Horse
Un film foarte reusit cu o incarcatura emotionala foarte mare intre un baiat si calul sau care il crescuse de mic.nota 10
lilliam pe 21 Noiembrie 2012 00:06
emotionant,extraordinar
un film care personal mi-a placut foarte mult. foarte emotionant.chiar daca unora nu le-a placut este exagerat sa-l numesti mediocru.nici pe departe nu este asa. 10+
tedy_jackson_dennis pe 26 Ianuarie 2015 01:33
:x
Abia astept sa-l vad. Spielberg nu poate face un film slab, pur si simplu nu poate!
ciprian34 pe 12 Septembrie 2013 22:34
La fel ca Hachiko si acest film trateaza legatura emotionala intensa ce poate avea loc intre un om si un animal de data aceasta un cal,adevaratul cel mai bun prieten al omului.
dudimicut pe 15 Februarie 2013 23:59
daca puteti vedea filme in care animalele sunt maltratate, povestea este exagerata si secventele cu razboi interminabile, dar cu toate acestea filme in care mesajul este unul puternic- war horse este o alegere inteleapta.
NmpN pe 26 Noiembrie 2012 03:09
Un film reusit care la sfarsit reuseste sa imprime o amprenta emotionala . Poveste buna , distributie buna , coloana sonora buna deci...merita vazut , RECOMAND!
zdraveius pe 27 Februarie 2012 22:51
Ce obositor a devenit sa aud numai limba engleza. In toate filmele americane se vorbeste numai engleza. In acest film auzim soldati germani vorbind intre ei in limba engleza, dar cu accent german. La fel auzim tarani francezi vorbind numai in engleza, dar cu accent frantuzesc. Sau neamt si francez vorbind in engleza cu un puternit accent britanic.
Natiunea americana considera ca daca stii si alta limba in afara de engleza, esti un tradator, un individ care nu intelege patriotismul si mandria de a fi american. Inferior, degradat.
Prea multi analfabeti, ca sa le subtitreze filmele sau prea comozi, prea infumurati. Nu vor sa invete alta limba. Ii jignesti daca le spui ca sunt niste ignoranti.

Go 1 2 3 4