Păreri Volver

Volver

Andi Dumitrache pe 29 Octombrie 2006 22:38
Invitatie la reintoarcere,
sau
de ce ar trebui sa vedem filmului Volver

de Andi Dumitrache

Pe 27 octombrie 2006 a avut loc in Romania premiera filmului Volver, ultimul film al lui Pedro Almodovar, regizor spaniol care pe 3 noiembrie isi lansaza filmul si in Statele Unite cu ocazia relansarii a 8 din filme sale in cadrul colectiei “Viva Pedro !”.

Sunt convins ca intrebarea mea este doar una retorica, multi dintre cititorii acestor randuri au auzit deja multe despre film si sunt foarte nerabdatori sa-l vada. Indraznesc totusi sa vin cu cateva argumente pentru aceia dintre dvs. care, prinsi de preocuparile cotidiene, nu au mai avut timp sa se intereseze de evenimentele cinematografice europene prezente in salile noastre de cinema in toamna aceasta.

Primul argument este fara indoiala REGIZORUL. Pedro Almodovar s-a… citeşte

mihaelatb pe 12 Februarie 2012 15:23
Toate actritele au fost grozave! Penelope, este insasi mama, simbolul supravietuirii! pentru familia ei face orice, imprumuta briose, face mancare pentru o echipa de filmere, spala pe jos, ingroapa lazi frigorifice si rar, foarte rar canta. Blanca Portillo, este fara cusur in rolul Augustinei, fata singurei hippy din sat, care cultiva in curtea interioara marijuana in ghivece. grozava scena in care Sole ajiunge la inmormantarea matusii Paula, cand femeile ce asista la priveghi "tabara" pe Sole. Filmate de sus, par un card de ciori, rezultatul, un umor sumbru.
In rest: feriti-va de femeile ce cumpara 8 metrii de sfoara, 5 role de banda adeziva, un harlet si un tarnacop!

aayana pe 12 Februarie 2011 20:38
Femei și secrete
În Volver fiecare femeie poartă un secret important, ceva ce se poate spune doar unui apropiat. Familia este alcătuită numai din femei, bărbații apar ca niște personaje malițioase și inconștiente. Cu toate acestea, personajele reușesc să treacă peste greutăți, fac față stresului așa cum nu am mai văzut în alte filme (sânge rece și mult calm acolo unde orice om normal ar fi înnebunit). Dar totul se leagă atât de bine încât fiecare faptă rea nu scapă nepedepsită iar legăturile care s-au șters în timp din cauza minciunilor, se reîmprospătează și devin solide.
Penelope Cruz este aici de-a dreptul fermecătoare. Te topești privind-o.

sabinalin pe 13 februarie 2011 13:12
Imi place foarte mult cum filmeaza Almodovar, e unul dintre filmele care mi-au mers la suflet alaturi de "Todo sobre mi madre". Da,Penelope e fermecatoare, dar si ceilalti actori joaca foarte bine!
ciobotaru pe 16 Noiembrie 2009 00:11
RECOMANDAT DE CEI DOI PRIETENI AI MEI
regizorul mi-a fost recomandat de cei doi prieteni ai mei , chiar si filmu , eu am ras cand ei mi l-au recomandat . Filmul are fata de film europen , nu aduce cu apsolut nimic a hollywood , dar asta nu-l impiedica cu nimic sa fie capodopera in lumea filmului
D.Ionut pe 15 Februarie 2012 17:29
¿Y por qué no?
Frumos filmul. E plin de sentimente si de situatii care te fac sa intelegi ca cel mai important in lume e familia
________________________________________________________________
Nota: 7.50

madiananu pe 05 Februarie 2010 11:21
Imi place aerul de Spania pe care-l degaja filmul asta, Spania traditiilor si obiceiurilor legate de moarte, de morti. E si un film despre femei si despre mama.
asfalt pe 08 Noiembrie 2006 20:44
Almodovar este un regizor absolut genial, iar filmul s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. Are acel ceva care te face sa nu-l uiti sa vrei sa-l revezi mereu.
blackmore pe 01 Ianuarie 2020 22:14
Un film stricat de prezenta formei de viata Penelope Cruz.
anamandrei pe 02 August 2011 16:00
Mi-a placut filmul foarte mult, orice film făcut de Pedro Almodóvar este o capodopera
andils pe 11 August 2010 14:25
a mai observat cineva ca in filmul asta sunt doar 2 barbati cu cate 2 replici fiecare? in rest numai femei. Almodovar se preocupa...din nou... de psihologia feminina si o face ca de fiecare data exceptional. aa.. si volver inseamna "intoarcere" pentru desteptii care traduc titlurile. este "un film de Almodovar" , cu asta am zis tot.
Flavius pe 16 Noiembrie 2006 12:56
Astept cu mult interes filmul, dar nu inteleg de ce dureaza atat de mult sa ajunga la Cluj.
elmedico pe 05 Iulie 2010 18:20
Un film interesant, unele momente din film sunt tratate cu superficialitate, cum ar fi disparitia sotului, dar in rest este destul de inetresant.
ali79 pe 02 Ianuarie 2007 17:43
Super frumos filmul. Penelope Cruz e extraordinara.
CristiN pe 03 Februarie 2011 01:48
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
corigeb pe 25 Martie 2010 17:38
2 "lucruri" misto:
1-atmosfera
2-Penelope Cruz care de fiecare data reuseste sa ne doveasca talentul sau actoricesc

lili22 pe 16 Septembrie 2017 11:48
un film acceptabil, ce e drept nu e filmul meu preferat din creatia lui Almodovar.
andystarx pe 03 Noiembrie 2015 18:20
Nu prea urmaresc filme spaniole,dar m-am uitati la acesta datorita lui Penelope Cruz ,care inca odata si-a facut treaba foarte bine ! IN rest un film static,multa vorbaraie inutila,la inceput credeam ca va fi foarte intersant,dar cu greu am rezistat pana la final ! Nu e de vazut,decat pentru fanii Cruz !
Pavel.F pe 10 Iulie 2012 12:43
andreea_blau pe 25 Mai 2011 23:05
ft bun
Mi-a placut filmul foarte mult, Penelope joaca bestial, o iubesc pe femeia asta :)
cosmin_kedii pe 21 Februarie 2013 12:57
Volver este o bijuterie cinematografica spaniola. Un portret frumos de femei puternice, purtate de actrite fabulose (în special Penelope Cruz si Carmen Maura)
sugar edmond pe 10 Martie 2008 14:38
Limonada da ca ma intelegeti ... nu stiu ce va placut la filmul acesta dar pe mine nu ma uimit chiar atat de tare. Ce sa zic cam slab ei nu a fost chiar prost prost dar nici nu a fost chiar atat de fascinant. Cum am zis scenariu slab actrite nu prea potrivite poate ca prob. a fost ca nu prea am inteles-o poate... nu stiu dar inceracm dar nu reuseam sa pricep sensu .Un film cu inceput fara sfarsit lucruri amestecate deci nu stiu asta e ... Nu prea merita !!!
nehelenya pe 6 septembrie 2009 00:51
Extraordinar film, ca orice film produs de Almodovar.Distributia este excelenta ,mai ales Penelope Cruz,care este exceptionala.Lucrul care imi place cel mai mult este atmosfera creata de obiceiuri si modul in care reactioneaza personajele,care deosebeste cinematografia spaniola de cea americana.Aici apar oameni reali cu situatii neprevazute,nici un cliseu,doar viata expusa simplu,fara happy end impus,fara apus de soare idilic.Il recomand tuturor alaturi de "Femei in pragul unei crize de nervi".