Păreri Veronica

(1972)

Veronica

simona oprea pe 30 Iulie 2008 21:30
este singurul film la care ma uit de cand eram copil si l-as mai vedea de sute de ori,este un film care te face sa-ti aduci aminte de copilarie dar in acelasi timp sa o indragesti pe frumoasa Veronica,este un copil minune care cred ca aduce zambetul pe buze oricarui copil.Il caut deseori pe youtube si il vizionez cu placere.Super super tare!!!
cezarika21 pe 26 Decembrie 2013 11:31
O fantezie muzicală pentru preşcolari
O fantezie muzicală destinată copiilor preşcolari cu cântecele amuzante şi copilăreşti, cu dans şi cu animale ce vorbesc. Povestea este însă cam simplistă şi se bazează pe candoarea şi expresivitatea facială a micuţei Lulu Mihăescu, pentru că vocea lui Dem Rădulescu e mai mult comică decât muzicală, iar trilurile Margaretei Pâslaru sunt cântate cu o voce tabagică, mai mult bărbătească decât femeiască. Pentru un copil preşcolar cred că filmul are farmec şi merită urmărit, dar pentru un adult pare prea pueril.
broscuta99 pe 11 Iunie 2010 22:55
Un film pentru cei mici ..dar si pentru cei mari realizat in vremurile in care filmele pentru copii te incantau prin lumea plina de muzica si culoarea pe care o descopereai in ele.Ar trebui sa le aratam si tinerei generatii ..ca sa-si poate creea valorile artistice de la o varsta frageda.
fan catherine zeta pe 07 August 2007 20:07
puteti sa cumparati filmul veronica din reteaua de magazine diverta . intr-avdevar e un film superb pt copii :D
Muresan Gabriela pe 27 Martie 2007 14:45
Sunt educatoare la gradinita si mi-as dori foarte mult filmul Veronica si Veronica se intoarce!Sunt sigura ca le-ar placea enorm copiilor mei! Mai ales, in lumea de azi, cand foarte rar au ocazia sa mai vizioneze un film sau un desen animat bun! V-as ruga sa-mi spuneti de unde as putea face rost de ele! Va multumesc anticipat!
cetateanu pe 11 Septembrie 2010 19:34
O poveste extraordinara spusa foarte bine de Elisabeta Bostan si beneficiand de vocea Margaretei Pâslaru de interpretarea lui Dem Rădulescu si de candoarea si frumusetea micutei Lulu Mihaescu.
Rallu..Danielle pe 16 Iulie 2014 12:36
Veronica este filmul copilariei mele. Imi place foarte mult. Chiar si acum cand sunt mai mare il urmaresc cu placere de fiecare data. Este o poveste foarte frumoasa. Imi plac foarte mult personajele fantastice din film precum: Motanul Danila, interpretat foarte bine de catre maestrul Dem Radulescu, Vulpea si mai ales, Soricelul Aurica. Nota 10!!!
xerses pe 01 Iunie 2011 23:51
Un film atat de frumos pentru copiii pe care l-au urmarit cu mare placere parintii lor.
.Boyka. pe 19 Ianuarie 2011 15:01
filmul asta pentru copii este ceva extraordinar. e ceva "magic" si nu trebuie ratat de niciun copil. eu tin minte cum era pt mine cand eram mai mic si ma uitam la el. e cel mai frumos film pentru copii. 10 e putin pentru filmul asta
fireskull pe 05 Octombrie 2010 08:09
un film foarte frumos mia placut foarte mult.......nota 10
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:50
imi amintesc acest film, desi eram foarte mic atunci cand ma uitam la el.....
AimeeLov pe 09 Septembrie 2011 00:58
Filmul romanesc al copilariei mele...Imi amintesc cat de bucuroasa eram cand il dadea la Tv.
ama88 pe 28 August 2011 12:54
filmul copilariei mele,adorabil:)....pacat ca nu se mai fac acum asa filme
yasmine_kiss pe 30 Ianuarie 2011 10:18
filmul copilariei pe care-l privesc cu multa placere si acum,alaturi de copiii mei
sallyuk pe 08 Ianuarie 2011 19:53
ce film frumos!!!! merita vazut!10!
un film pentru toate varstele de care nu te plictisesti niciodata. totul se imbina asa de frumos: personajele, decorul, muzica, scenariul. un film care aduce impreuna intreaga familie si care poate fi savurat de toate generatiile.
Ar fi frumos sa mai apara filme in genul acestuia...

ARP pe 14 Noiembrie 2010 17:58
Ce clasic. Il poti urmari de mai multe ori fara sa te plictiseasca.
denisa_liza pe 29 Aprilie 2014 19:25
Un film excelent, un film ce mi-a incantat copilaria, si pe care toti copii din ziua de astazi ar trebui sa-l vada, o poveste ce te incanta prin personajele destul de amuzante si colorate, un film ce trebuie vizionat.
Andrei843 pe 14 Aprilie 2014 01:33
O capodopera a cinematografului romanesc pe care am vazut-o prima data cand era mic si care inca imi este draga.
Iulidesprefilme pe 15 Martie 2013 20:07
Un musical românesc care încântă şi care, cred, se adresează oricărei vârste...
cl24 pe 22 Septembrie 2012 22:32
Este un film care merita vazut , indiferent de varsta cinefilului.
alex_il_fenomeno pe 13 Septembrie 2012 18:14
un film romanesc despre magie si visare , urmand exemplul americanilor cu filmele noastre clasice de acest gen , un film pentru copii cu o muzica deosebita , actori consacrati ai teatrului si filmului romanesc impreuna cu micuta Lulu Mihaescu ce facea un rol pe cat de interesant , pe atat de neobisnuit de bun pentru varsta avuta in momentul respectiv . un film genial , un clasic romanesc pe care nu ai cum sa nu il indragesti de la prima vizionare .
cosmin742000 pe 01 Decembrie 2016 07:46
Unul dintre cele mai bune filme pentru copii romanesti
balta67verde pe 21 Octombrie 2016 17:04
Un film pentru copii, foarte frumos. Lulu Mihaescu e dragalasa. Marele Dem Radulescu e gigantic, ca de obicei.
Amy9998 pe 21 Mai 2013 19:56
Un film care ne-a fermecat copilăria. O să fie mereu în inimile noastre.
Tyybi1 pe 31 August 2012 18:20
Memorabil
Povestea este memorabila atat pentru copii cat si pentru adulti. Un film fara moarte. Merita vazut.
deea9595 pe 26 Iunie 2010 15:56
l-am vazut cand eram mai mica si a fost un film dragutzel:)
gratiela pe 02 Decembrie 2004 11:57
va rog spuneti-mi de unde pot cumpara acest film?
Rizan Ovidiu pe 24 Februarie 2004 12:35
Sunt foarte interesat de achizitia acestui film.Exista in caseta? dvd? cine-l distribuie? De altfel sunt interesat si de celelalte filme din aceasi perioada(veronica 2 , Mama etc) Multumesc din inainte pentru un eventual raspuns.
Camelia Vaughn pe 18 Decembrie 2003 00:24
Puteti sa-mi spuneti cum as putea cumpara acest film? Sint interesata sa cumpar si Veronica se Intoarce si Mama.

Multumesc

Remy pe 19 Iulie 2009 00:36
Comentarii din presa vremii
Flacara 1973
VERONICA (1972)
(Regia: Elisabeta Bostan)
- Iti trebuie o rabdare de inger sa reiei scena de la capat, pentru ca pe mica mea partenera "LULU" - care se urca pe un scaun pentru a-mi da replica - in plina filmare, o apuca cheful sa-mi faca declaratii de dragoste neconsemnate in scenariul sau, si mai grav, imi cere sa-i cant "ZARZARELUL", drept care un baietel vrea si el, imediat "SOLDATELUL"
(Margareta Paslaru
-------------------------------------------

Cutezatorii- 1972
DIALOG CU ELISABETA BOSTAN
Unde ati gasit atatia copii care, mai ales, va asculta, va urmeaza? Aveti vre-o bagheta fermecata cu care ii conduceti?
- Pe copii i-am cautat toata iarna si i-am ales din vreo 4000. N-am nici o bagheta fermecata. Bagheta fermecata o poarta MARGARETA PASLARU.
Ea e zana acestei povesti filmate. Este, de asemenea,… citeşte

reivan pe 07 Ianuarie 2012 21:56
ce mizerii...serios vorbin fara cinism si falsa nostalgie si cand eram mic tot o mizerie mi se parea
Gandeste-te la un cacat.inmulteste-l cu 2 , aduna 8080808080808080808080800808080808080808080808080808080808 si inmulteste cu un infinit.Nici macar nu esti pe aproape de numarul care descrie prostia din filmul asta.

DannyVasi pe 06 Februarie 2011 14:04
sunteti cei mai handicapati
cum draqu voua va place acet film si ii puneti note cuprinse intre 4-5 ce sunteti batuti in cap ?
mihai_cezar pe 27 Decembrie 2018 19:37
Unul dintre cele mai bune filme pentru copii și nu numai ! Film românesc de foarte bună calitate care la acea vreme putea rivaliza cu orice alt film pentru copii produs in lume ! Actori, muzica, decoruri de poveste, totul la superlativ !
carmen_angelus_romila pe 07 August 2018 15:51
Filmul "Veronica" este o poveste imaginara, dar minunata, cu eroi minunati, care renaste in noi, de fiecare data, nostalgia copilariei pierdute.
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 11:54
A cincea propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.