Păreri Valerian and the City of a Thousand Planets

(2017)

Valerian și orașul celor o mie de planete

Cher-cher pe 22 Iulie 2017 01:06
Păcat
Hmm. Un film ce ar fi avut potential. Efecte bune, un regizor ce ne arătase ca "le are cu SF-ul", scenariul mai bun decât al altor filme, însă au omorât totul cu distribuirea celor doi actori interpreți ai rolurilor principale. Vai, cât de slabi au fost! Mai ales duduița (și se mai zvonește ca ar putea strica și următorul Bond...). Este atât de penibil sa vezi doi actori cu figuri de puberi, în rolul unor duri, al unor super soldați...nu știi ce sa faci, sa râzi sau sa plângi. Uitați-vă doar la afiș, la figura ei, și veți înțelege. Oare cui s-o fi adresat filmul ăsta? Chestia cu cei doi te face sa crezi ca publicul țintă ar fi cuprins între 10 și 15 ani, așa, ca să le fie puștilor element mobilizator... . Păcat, se putea muuult mai bine. Ma gândeam, cum ar fi fost, de exemplu, cu Bruce Willis și Mila Jovovich in locul lor? Ca deh, știți și voi,… citeşte
AdriAdrianna98 pe 3 august 2017 00:14
De acord. :)) Insa el mi s-a parut relativ ok, ea jalnica. Cat o mai dura pana intelege ca n-are talent pentru asa ceva? CHiar trebuie luata o zmeurica ca sa poata fii obiectiva?
serban_ionescu pe 10 noiembrie 2017 21:27
Un film de tip BASM MODERN, dedicat exclusiv copiilor, adolescentilor cu spirit infantil, cat si unei categorii de adulti ultra superficiali si cu acelasi spirit infantil, saraci profund cu duhul unei gandiri si judecati normale pentru varsta lor, in unicul scop de a-i lasa "cu gura cascata" NUMAI prin efectele video speciale realizate, ceea ce sub nicio forma nu poate fi categorisit ca fiind un film de luat in condiderare in adevaratul inteles artistic COMPLET al acestui cuvant profund demonetizat si trimis in derizoriu de aceasta GLUMA PROASTA cinematografica !
Cretzulynne pe 30 Martie 2017 11:13
Space opera epica a anului - hitul verii 2017 ?

Se va repeta istoria ? Va fi un nou film-cult dat de Besson, dupa Al cincilea Element din '97 ?

Personal, nu am citit benzile, dar, din trailer imi dau seama ca este un film din categoria lui Ender's Game (2013) si Jupiter Ascending (2015), insa de proportii epice, mai mari decat ale lui Star Wars si Star Trek la un loc. Sa speram ca si calitatea va fi pe masura.

Update:
Raspunsurile mele pentru intrebarile de mai sus: Nu.

"După ce James Cameron l-a invitat pe Besson pe platourile de filmare la revoluționarul Avatar, regizorul francez s-a hotărât. „Când a sosit Avatar, totul a fost posibil. Îmi amintesc că mă gândeam: Într-o zi voi reveni la S.F. cu aceste instrumente noi, unde singura limită este imaginația ta. Atunci am decis să fac Valerian”."
(cinemagia)

Vorbe prea mari pentru ce a iesit.

mister_sir pe 27 Iulie 2017 11:17
Chiar am vrut sa imi placa acest film
M-am dus cu speranta ca in sfarsit apare ceva interesant de vazut. Dupa trailer am zis ca da domle' uite ceva nou in sfarsit... aiurea!
In primul rand sa va spun ce a fost bun la acest film: CGI siiiiii cam atat.
Acum ca am terminat cu aspectele pozitive ale filmului sa trecem la partea hidoasa. De ceva timp am observat ca mai toti regizorii trebuie sa treaca prin anumite filtre pana la productia propriu zisa. Ca tine de cine finanteaza filmul, diverse organizatii tembele de minoritati sau miscari la moda nu mai conteaza. Ce conteaza este produsul finit care a devenit o reteta acra dupa care toti "bucatarii" se inspira pentru ca e la moda domle...
Din primele secvente ale filmului se observa ca actorii principali sunt "varza" pentru rolurile respective. Replicile sunt slabe si fara sare si piper. Chimia dintre cei doi este inexistenta. Parca am asistat la dragostea… citeşte

AdriAdrianna98 pe 3 august 2017 00:19
Am ras la comentariul tau. :))))) Super zis totul, sunt total de acord insa eu personal i-am dat o nota mai mare pentru efecte care mi s-au parut spectaculoase si pentru ca, desi cliseic de multe ori, n-a fost plictisitor.
mister_sir pe 4 august 2018 18:54
Man, you have an obsession! Asa, fii roman si "da-o dreacu"!
DarkCat pe 24 Iulie 2017 08:43
Mi-a placut filmul dar personal as fi preferat ca cele doua roluri principale sa nu aiba aer adolescentin..in rest filmul este spectaculos prin efecte si culoare,merita vazut la cinema in 3D...
FunnyX pe 23 Iulie 2017 00:54
Personajele principale: atat de tineri si atat de super-agenti! Multe clisee care alterneaza insa cu multa imaginatie din partea regizorului. Un film de nota 6, dar cu efecte de nota 10. Este in top 3 cele mai bune efecte 3D pe care eu le-am vazut vreodata.
AdriAdrianna98 pe 3 august 2017 00:15
Total de acord. Foarte bine spus. Efecte vizuale absolut superbe.
serban_ionescu pe 10 noiembrie 2017 21:27
Matrix pe 21 Iulie 2017 21:01
STAR WARS VIII si MARVEL trebuie sa munceasca mult pentru ca acest film a ridicat mult stacheta pentru efectele 3D.
Un film usor, de vara, foarte colort (atat vizual cat si din punct de vedere al personajelor), actiune, umor si efecte vizuale 3D senzationale.
Am iesit bine dispus de la film. Dau doar 7 stelute pentru ca n-am scapat de clisee.

Dane DeHaan face un rol foarte bun in A CURE FOR WELLNESS, o surpriza pentru mine, un film pe care il recomand.

EUGEN.VIDEO pe 5 noiembrie 2017 12:07
Nu a ridicat nimic. Star Wars are actori.
borisvultur pe 04 August 2017 20:31
Secolul 28
Iau ochelarii speciali pentru 3D, îmi iau și cafeaua cu mine, apoi mă copilăresc pur și simplu, mă las dus de imaginația debordantă, uluitoare a lui Besson, cu gândul la celebrele benzi desenate...Apoi devin critic, știu ce clișee erau, ce dialoguri firave...dar atunci, la film, am trăit o aventură unică, pentru că m-am înfrățit cu copilul din mine ( „când nu mai suntem copii, suntem morți” - zis-a Brâncuși).
buntua54 pe 5 august 2017 07:30
Multumesc. Cred ca doar asa trebuie vazute astfel de filme !
dido pe 12 noiembrie 2017 20:17
Frumos spus!
Milla pe 25 Iulie 2017 11:45
Chiar e frumos filmul
Acuma nu sunt tocmai critic de filme, dar in experienta mea pe partea de grafica, l-am gasit foarte frumos. E bine realizat si merita sa fie vazut in chinematograf. Eu ii dau nota maxima ca si designer :)

Pur si simplu e un film cu subiect usor, are multa actiune si cu o imagine absolut minunata. Mi s-a parut un fel de "The Fifth Element" pe parte de actiune, cu o lume fantasy gen "Avatar", deci cui i-au placut cele doua, cu siguranta le va placea si acest film.

E un SF scris dupa benzile desenate franceze "Valérian et Laureline", in regia lui Luc Besson, deci nu prea inteleg indivizii care s-au asteptat sa merga sa vada "2001: A Space Odyssey" in loc.
E un summer blockbuster destinant yougsterilor si celor pasionati ori de benzi ori de acest tip de SF.

Dragi concetateni, calibrati-va asteptarile in mod realist la ce va este prezentat... :)

BiancaBiia pe 02 August 2017 21:33
Sublim
Cel mai fain film SF vazut de mine . Efectele au fost wow , distribuitia a fost magnifica si povestea in sine a fost superba . Apreciez cum povestea de dragoste a fost inserata in cea a SF-ului .
De la mine are nota 10 cu steluta .

AdriAdrianna98 pe 3 august 2017 00:21
Fata mea esti paralela. Distributia magnifica? Folosesti cuvinte mari pe care nici nu le intelegi, altfel nu-mi explic cum ai ajuns tu la asa concluzie. Asta film sublim... Vai de noi :))))))))
Neversea pe 26 Iulie 2017 18:54
Din ce văzusem în trailer ma asteptam la mai mult de la el
AdriAdrianna98 pe 03 August 2017 00:12
Depinde de astepari
E un film bun pentru cei care apreciaza in special partea vizuala a unui film. Efectele sunt wow, lumea creata e wow iar din acest punct de vedere merita vizionat in cinema. Ca si poveste, mi se pare oarecum incalcit si nu intr-un sens bun. Dar cum am zis, e un film ce trebuie sa placa ochiului nu creierului.
Ca si prestatie doar Cara mi s-a parut...bai, ca sa fiu cat mai ok, total paralela. E extrem de fortata si se vedea de la o posta ca ea doar recita o pagina nu de replici, nu se identifica cu un personaj cum ar trebui sa faca un actor. Asta se intampla cand popularitatea iti `descopera` si `talente ascunse`. :)))
Per total e un film ok care-si merita vizionarea doar in cinema datorita posibilitatii 3D, acasa la laptop sau ceva nu l-as recomanda, nu merita totusi timpul.

lavvw pe 01 August 2017 23:32
Cele mai bune efecte vizuale 3D vazute vreodata. Ar fi putut fi 90 minute frumoase si intense, nu inteleg de ce l-au facut de 140 de minute, atat de plictisitor pe alocuri, tras de par, obositor pentru ochi. Povestea seaca, cliseica, dar nu e chiar un timp pierdut. Mergeti
Delia-Elena pe 26 Iulie 2017 22:15
Foarte fain filmul!
Tocmai astazi am fost la cinema si l-am vazut. Foarte frumos! Efectele speciale pe masura, povestea si actoriii foarte buni, scenariu decent si captivant. Chiar se merita a fi vazut!
buntua54 pe 22 Iulie 2017 18:13
Merita văzut in 3d la cinema
L-am vazut azi si mi-a plăcut foarte mult.
Matrix a zis in mare parte ce aveam de spus, total de acord cu el. Nu am văzut demult o asemenea CLARITATE la un film artistic ( nu animatie!)
Mie chiar imi place cum joacă Cara, am văzut-o si in Paper Town si alte roluri mai mici.

buntua54 pe 22 iulie 2017 18:17
Nu inteleg deloc de ce a trebuit Cinemagia sa povestească intreg subiectul filmului ?! Din invidie ?! Comandă politică?! Chiar e greu de inteles...
buntua54 pe 6 august 2017 07:10
Chiar nu te iubește nimeni ? Ai cinci comentarii la comentariile altora doar la filmul ăsta. Nu eu sunt cel frustrat. Oricum sunt altii mult mai agresivi decât tine si nu inteleg de ce Cinemagia accepta.
Mihai2508 pe 07 Octombrie 2017 09:10
Un film cu pretentii mari
Este un film care este in primul rand plin de efecte speciale, si care sunt foarte bine realizate, si seamana foarte mult cu celebrul Avatar. Povestea este in schimb una clasica, cu mici incercari de a aduce ceva nou. Ce nu mi-a placut este alegerea actorilor principali, care nu par potriviti ca fiind salvatorii universului. Un film de la care aveam foarte mari asteptari, si care partial au fost atinse. Merita vazut
alali pe 01 Septembrie 2017 00:59
Si parca am mai vazut acest film.
Sesiunea de la cinema din acest weekend mi-a provocat o dezamagire profunda intrucat am urmarit noul film al lui Luc Besson si am realizat ca defapt am revazut Le Cinquieme Element (1997) aka The Fifth Element, doar ca remasterizat in muuult mai multe culori, asa cum cere publicul juvenil din zilele noastre. Hai cu argumentele.
Primul lucur ce m-a frapat e varsta actorilor. Inconjurata de vapori irizati e pustoaica Cara Delevingne in rolul Laureline, o actrita putin trecuta de 20 de ani; cu ochii albastrii sidef, desi mai trecut ca varsta, Dane DeHaan, 30 de ani, insa cu o infatisare de adolescent din Beverly Hills 90210, ce nu ii tradeaza catusi de putin adevarata etate. Pustiul e maior in filmul asta, asta ca sa fim respectuosi cu gradele si cu cei in functii de conducere. E un trend acum sa transformi protagonistii in niste intruchipari infantile ale eroilor seriosi de… citeşte

boghiu_andrei pe 21 Februarie 2018 12:53
O placere vizuala!
◼Valerian and the City of a Thousand Planets e o placere pentru ochi.
O baie de culori, un curcubeu. Imagini superbe, mai ales in primele minute. Si mai ales Planet Mul, care e senzationala si arata de parca e atat de reala. Si asta pentru ca au reusit sa creeze niste efecte vizuale superbe.
Povestea cam simpluta si previzibila, dar la final ma declar multumit de aventura la care am luat parte.

◼Iar acum astept sa vad urmatorul. ''I finished the number 2 already and I'm writing the number 3'', a spus Besson, dar a mai si spus ca nu stie daca o sa le faca prea curand.

#7️⃣.3️⃣#

anonymous.6602f7e15e136 pe 29 Septembrie 2021 18:01
VanHelssing pe 25 Aprilie 2021 14:44
Luc Besson nu dezamăgește!
Am început să-i admir munca de la creația sa de succes Leon, cu Jean Reno, Natalie Portman și Gary Oldman!

MiereaNeagra pe 21 Decembrie 2020 00:10
Un film bun
Un film bun. Mi-a placut in ciuda scaparilor. Frumusei actori, dar prea infantili.
Eufimia pe 06 August 2017 20:12
Ii dau 7 datorita efectelor, care sunt superbe si ne introduc foarte bine in atmosfera.
In rest, un 6 ar fi pe masura. Cu mici exceptii, dinamica dintre personajele principale nu e chiar...stralucita.

cosmin742000 pe 15 August 2017 12:02
O mizerie de film , cu actiune mizerabila , forme inferioare de viata care isi zic actori , scenariu tembel.
user-5e073159c32a0 pe 28 Decembrie 2019 12:45
Am auzit de acest film , după ceva timp de la apariție m-am decis sa Il vad .Aveam așteptări mari , dar filmul nu s-a ridicat la așteptările mele. Povestea nu a avut un sens clar , actorii păreau niste începători, noroc de efecte .
Nu ma impresionat nota 5/10.

SYNDJ pe 21 Octombrie 2019 15:30
Chiar bun. Nu ma asteptam. Mai ales dupa ce am vazut ca salile de cinema erau cam goale, iar unii spectatori mai si ieseau din sala pe parcursul filmului. Poate ca filmul mi-a luat ochii cu peisajele, decorurile, costumele si machiajele, dar nici povestea nu a fost rea deloc. Sountrack bun, ce sa mai vorbim: Luc Besson :)
blackmore pe 14 Ianuarie 2019 09:40
Un film despre care unii spun ca merita vazut pt efectele speciale.Eu zic cat de anti-cinefil sa fii sa vezi un film pt efecte speciale .E ca si cum te-ai duce la unmeci de-al lui Halep sperand sa vezzi si ceva tenis.Efecte speciale mai bune si mult mai ieftine a avut Le voyage dans la lune din 1902 ca sa nu mai zic de toate filmele rusesti care au avut efecte speciale
herleaflorin pe 19 Octombrie 2018 19:08
Filmul in primul rand are niste efecte speciale foarte bune ceea ce ma asteptam sa fie bune actorii in rolurile principale au fost bunicei nu au jucat intr-un mod incredibil dar nici groaznic mi-a placut universul creat de acest film pe asta imi pare mie ca sa concentrat mai mult filmul nu pe crearea unei povestii interesante totusi merge daca nu ai altceva mai bun de vazut
kasmyn pe 25 Iulie 2018 22:11
un film sf frumos , se cunoaste mina LUC Besson!!
valentin_mvm_u_bota pe 22 Iulie 2018 21:43
M-a plictisit enorm acest film , mi se pare cam o porcărie.
emy_sinaia pe 10 Martie 2018 17:41
Un film interesant plin de surprize si cu efecte vizuale foarte tari. Subiectul in sine nu e mare lucru dar personajele sunt superbe, vezi Bubble si toate planetele.
mihai_chindris pe 19 Decembrie 2017 10:41
Un Avatar mai slabut
Seamana in multe privinte cu celebrul "Avatar", insa are multe minusuri. Unele dintre acestea ar fi dialogul slab si actorii carora nu li se potrivesc rolurile. In schimb, pe partea de vizual, sta extrem de bine, la acest capitol neavand de obiectat absolut nimic.
Sorin87 pe 22 Noiembrie 2017 20:41
Am asteptat demult filmul si pot spune ca nu m-a dezamagit deloc, imaginile spectaculoase si creaturile deasemenea
Dimz pe 17 Noiembrie 2017 13:25
Trebuie apreciat macar pentru partea vizuala , care este superba. In rest e destul de slab.
sabinalin pe 28 Octombrie 2017 18:59
“La femme Nikita” in 1990 cu inubliabila Anne Parillaud, “Leon” in 1994, filmul care l-a consacrat pe Jean Reno si a insemnat debutul la cel mai inalt nivel pentru superba Natalie Portman, “The fifth element” in 1997, un SF plin de culoare si inventivitate cu Bruce Willis intr-unul dintre cele mai speciale roluri ale carierei si cu o alta actrita care isi incepea ascensiunea, Milla Jovovich. Trei filme care au ramas la loc de cinste in memoria cinematografica a celui care scrie, trei filme care l-au impus pe Luc Besson in galeria regizorilor importanti ai sfarsitului de secol XX. Au trecut doua decenii, maestrul nu mai pare a fi atat de inspirat, bineinteles ca Valerian e un divertisment de buna calitate insa doar atat, poate ca asteptarile au fost un pic cam mari, ce-I drept a trecut timpul si peste cinefil, nu numai peste regizor…
xerses pe 09 Octombrie 2017 22:42
Mi-au placut mult efectele speciale, creaturile aparte ce parca imi aminteau de Avatar.
serban_ionescu pe 10 noiembrie 2017 21:29
serban_ionescu pe 10 Noiembrie 2017 21:31