Păreri Vacanță la mare

(1962)

Vacanță la mare

Turi pe 23 Februarie 2011 18:17
Este un film reconfortant.Daca te gandesti la anul cand a fost realizat, si faci abstractie de ideile comuniste( necesare acelei perioade), ramai cu o amintire placuta. Este interesant de privit litoralul de acum 50 de ani.
gh_dorian pe 7 noiembrie 2016 01:08
Cum as putea vedea filmul ?
Licurici75 pe 08 Decembrie 2013 04:25
Un film estival
Un film muzical, in care se poate vedea inceputurile formarii litoralului romanesc, in special statiunea Mamaia care era in mare parte in constructie. Intr-un moment al filmului Darie "lauda" evolutia momentana a statiunii, enumerand cele 5 hoteluri care erau in prezent date in folosinta. Se lucra la H. Dacia.
In perioada aceea nu prea avea tot romanul acces la litoral. In mare parte era rezervat pentru straini. Era plin de nemti. Ceea ce facea comunismul, in occident se numea in periada aceea litoral modern.
In perioada comunismului s-a inventat ideea ca tot romanul sa se duca la mare

cosmin742000 pe 15 Februarie 2013 13:45
Un film foarte bun , reconfortant , despre cum se distra lumea inainte de involutie.Asta ca sa nu mai zic de muzica excelenta din film.
eduard_stratan pe 10 aprilie 2022 23:33
Iulidesprefilme pe 12 August 2020 13:59
Un film muzical, cu mari actori, atunci tineri, cu șlagăre potrivite momentului și prezentarea litoralului românesc din anii 1960...Pentru nostalgici...
cezarika57 pe 29 Iunie 2018 22:43
Muzica buna, Imagini cu Mamaia anilor1960. Prima aparitie a lui Stefan Banica ( sr,) O gumita cinematografica despre cativa studenti care ajung isi incurca locurile de vacanta
trbor pe 15 Iunie 2013 13:43
comedioara a anilor '60.un film care daca il vezi il uiti repede.
user-5d629a8a33c5e pe 25 August 2019 17:34
Un film perfect al timpului său
Pacat ca aproape toți care au jucat în film sunt plecați dintre noi...????????
Mama mea a văzut filmul exact după lansarea în cinematografe în 1962 și ani de zile îmi spunea de el si de actorul Alexandru Repan de câte ori mai apărea în alte filme.
UN FILM DIN ALTE TIMPURI SI PENTRU oameni de atunci din 1962 e o capodoperă.

ciprian34 pe 16 Februarie 2013 22:30
Un film bunicel cu Iurie Darie care de atunci era un actor talentat
user-60201182b8735 pe 11 Aprilie 2022 20:43
Musical reușit, peisaje deosebite, fete frumoase, actori buni.
Bravo

delfinas pe 03 Ianuarie 2022 20:22
Un film adorabil
Un film adorabil, relaxant, cu actori buni, care atunci erau la inceput de cariera.
Putem vedea si inceputurile modernizarii statiunii Mamaia, Fireste ca, pt un delfinas, conteaza si ca actiunea se petrece la mare, dar chiar nu regret timpul petrecut in fata televizorului ca sa vad acest film simpatic!

lili22 pe 13 Octombrie 2012 19:24
Prostie comunista
In filmul acesta prostesc toata lumea e fericita si nu duce lipsa de nimic, nu are alta grija decit sa se distreze.
cosmin742000 pe 15 februarie 2013 13:44
Cred ca confunzi ca de obicei epoicile , acum nimeni nu se mai gandeste decat la distractie , iar cand se uita la notele de la ba rad ca prostii , si zic "parca ar fi cote de la pariuri"