Păreri V for Vendetta

(2005)

V de la Vendetta

healtheworld pe 08 August 2010 01:02
Mai avem putin si ajungem si noi intr-o situatie critica asemanatoare celei din film. Dar la noi, din pacate, nu va exista nici un domn V care sa ne salveze. Un film foarte bun !
Ashlee_80 pe 21 Iulie 2010 14:16
Excelent film.Nu am cuvinte.Mi-a placut atat de mult,e genial,atat actiunea cat si ideea in sine.Bestial!
Vegas2010 pe 03 Iulie 2010 23:58
un film foarte bine facut si foarte bine gandit
probabil unul din cele mai bune filme ale ultimilor ani

dteen13 pe 26 Mai 2010 12:40
Intotdeauna cei cu minte nedescretita vor critica acest film. E simplu, nu ai anumite cunostinte nu poti asocia mesajele filmului cu ceva, ergo filmul e ,,penibil". Pentru ei o voce din spatele unei masti trimite la circ, nicidecum al tehnici de manipulare sau subversiune. Mi-e rusine ca trebuie sa va ascult parerile dragi necopti din generatii anterioare..cu toata ,,democratia" voastra.
alexandru123 pe 30 mai 2010 19:40
comunistule
White1 pe 1 decembrie 2010 17:16
In primul rand chiar nu trebuie sa le asculti,de ce sa iti fie rusine?in al doilea ne bagi pe toti in aceiasi oala si asta nu e apanajul unei gandiri foarte sanatoase.In al treilea rand ce legatura are democratia cu nivelul de intelegere al oamenilor?
spioana_4 pe 03 Februarie 2012 00:09
Ne trebuie si noua un asemena V
Ideea e absolut geniala!!! Motivatia si ceea ce ascunde filmul ca filosofie: incredibil!! Sursele de inspiratie nespuse... ADORABIL, PUR SI SIMPLU ADORABIL!! Asa mai da film sa stai cu sufletul la gura... Batai cu scop, cu talc, cu inteligenta. GROZAAAV!!
D.Ionut pe 01 Octombrie 2011 01:01
P for Politic and H for Human
Politica se bazeaza pe oameni,insa oamenii nu se bazeaza pe politica. Filmul e cutremurator si chiar daca e SF are o mare doza e realism. Si noi poate ar trebui sa urmam exemplul din film nu cu atata violenta ci rezultatul sa fie acelasi ca cel din film. Politicul ar trebui sa nu mai fie atat de prezenta in vietile acelora in care este intens.
________________________________________________________________
Brief-Nota: 10

aayana pe 08 August 2011 18:52
Pornind de la faptul ca o idee veritabila poate pune masele in miscare, misteriosul V pune plan dupa plan in aplicare si face dreptate. Totul pana cand realizeaza ca cele mai importante decizii sunt chei pe care le poti darui pentru a deschide usi inalte. In cazul de fata, schimbari ce raman bine prinse de tablitele istoriei.
sabinalin pe 9 august 2011 19:38
Fiind fan declarat Natalie Portman nu puteam rata acest film dar nu m-a impresionat prea tare,am vazut-o in filme mult mai bune...
danymury pe 05 Aprilie 2011 18:40
foarte bun filmu...actiune..poveste...mi-a placut mult...recomand
Tenfix pe 19 Decembrie 2010 10:09
incercati sa vedeti mai departe de efecte speciale si actori pt ca tema filmului e cea care primeaza.e mai mult decat un film,e un Simbol!
Addy_01 pe 12 Decembrie 2010 20:43
Un film exceptional, cu un storyline care "rupe gura targului", cu personaje foarte bine incadrate in actiune si cu efecte potrivite.
maryanaaaaaaa pe 10 Decembrie 2010 21:03
un film extraordinar...l`am vizionat cu sufletul la gura n`am cuvinte merita vazut
1Simplu pe 08 Noiembrie 2010 14:33
wow !
WOW!! .
fyna94 pe 23 Septembrie 2010 12:11
V
tare filmu nu ma asteptam , daca nu lati vazut nu stiti ce pierdeti
Twiblack pe 03 Iunie 2010 10:18
john
o capodopera a zilelor noastre, de la prima vizionare de captiveaza si iti tipareste in minte adevarul. L`am vazut de nenumarate ori, cu fiecare vizionare parca nu mai este un film, parca nu mai este o simpla productie inteligenta, este o idee in adevaratul sens al cuvantului. Dar sa raman la ideea filmului, desi nu are o distributie plina de talente, interpretarile mi`au intrecut asteptarile...dialogurile sunt foarte inteligente, putin previzibil dar nu iti taie rasuflarea.

Pt cei care nu au inteles filmul si in final au ramas cu o parere proasta, imi pare rau pt voi...

Psychoprincess pe 21 Aprilie 2010 21:17
genial...adica in general nu prea imi plac filmele pshihologice...insa filmu asta e genial...insa pacat ca setea lui de razbunare l-a omorat...adica nu putea sa nu moara dar ceilalti da???asta a fost aiurea...
music.is.my.life pe 05 Martie 2010 22:25
o adevarata capodopera...pur si simplu extraordinar....
Marse pe 28 Februarie 2010 01:59
CAPODOPERA! GENIAL! preferatul meu ... hannibal e mic copil pe langa filmul asta
S8tan pe 03 Februarie 2010 16:12
Am vazut si revazut acest film de cel putin 10 ori si m-as mai uita la el. Un film cu adevarat exceptiona....
Mihaela26 pe 03 Februarie 2010 00:06
Este un film foarte bun care merita vazut.Are de toate:actiune,dragoste si dramatism.Mie una mi-a placut,il recomad.
Keeper pe 12 Ianuarie 2010 22:22
deosebit
un film extraordinar, nu este pentru cei care au in cap doar explozii efecte speciale etc. Foarte bine jucat personajul lui V...chiar impresionant. Scenariu genial...e un film superb.
Claus-Claudel pe 07 Ianuarie 2010 11:33
intradevar un film frumos..........chiar mi-a placut
sik54 pe 30 Decembrie 2009 15:01
filmul asta chiar m-a uimit,inca mai incerc sa ii descopar dedesubturile.poate supraapreciez,insa mi se pare mai mult decat un film,ci un mesaj,si nu ma refer doar la unul oarecare pe care il transmite orice film cat de cat reusit. Totusi,mi s-a parut cam penibila scena in care evey il saruta,adica saruta masca,la fel si povestea tipei din inchisoare.Scuze de spoilere
KokoCola pe 28 Decembrie 2009 14:49
A fost un film minunat.L-as revedea cu placere ori de cate ori am ocazia.Un film care te tine cu sufletul la gura si iti ridica suspansul.De la mine are toate stelele...e o adevarata capodopera!!
andyy pe 22 Decembrie 2009 22:15
Un film destul de complicat, trebuie sa te uiti la el cu atentie ca sa il intelegi.Mie la inceput mi se parea foarte neclar, dar pe parcurs, am inceput sa il inteleg si sa descopar toata povestea acestui film.Trebuie urmarit cu mare atentie, ca sa nu ti se para plictisitor.
Mbi pe 29 August 2009 19:35
Aminteste-ti, aminteste-ti
De Cinci Noiembrie
Tradarea si complotul prafului de pusca
Nu stiu nici un motiv pentru care tradarea prafului de pusca
Ar fi vreodata uitata.

ovid pe 21 Septembrie 2008 14:55
film superb, pacat ca unii nu inteleg asemenea filme si asteapta actiune cu tona, efecte speciale si nici un fel de subiect. va recomand sa va mai uitati de 2-3 ori la el, iar daca nici atunci nu ati inteles ideea de baza uitat-va pe filme pt prosti
static-x pe 22 noiembrie 2009 00:47
sa inteleg ca cei carora nu le-a placut filmul sunt prosti carora le plac filme care au actiune cu tona. ce ar fi sa nalizezi tu mai bine filmul sa ti-aida seama ca nu e asa bun precum screzi. ideea e foarte buna , insa e prost interpretata iar scenariul este haotic si sa nu mai vorbesc despre sfarsit care este foarte prost si strica de tot filmul. nu spun ca este un film prost dar cu siguranta nu este o asa capodopera cum il consideri tu.
Victor pe 21 Septembrie 2008 11:30
Un film cu replici de nota 10, o poveste buna si o realizare a zilelor noastre intr-un mod SF prin care conducatorii politici incearca sa suprime libertatea oamenilor! interesanta parerea lui Gulea Sever dar daca prelucrezi idei deja aparute pentru a crea ceva bun de ce nu...!
Totusi, nu pot spune daca merita mai mult de 3-4 stele! Pentru cei care zic: "parerile nu se discuta" sa stiti ca exista si continuarea: "dar se educa" !

Alex Szollo pe 18 Septembrie 2008 19:01
Un film bun,insa parca ii lipseste ceva din savoarea romanului grafic original scris de Alan Moore si ilustrat de David Lloyd.Momentul meu favorit din film este secventa in care V se prezinta lui Evey folosind aproape exclusiv cuvinte cu V.N-am citit romanul grafic,insa l-am comandat recent si il voi primi in urmatoarele saptamani.M-am informat insa despre Moore si cred ca V for Vendetta este una din marile pledoarii pentru libertate si identitate din cultura pop britanica
cristinaio pe 07 Octombrie 2006 20:37
filmul e bun.mi-a placut are actiune mister inciita. dc mai stiti filme ale fratilor W.va rog comunicati-mi si mie pe adresa d mail an_evil_weasel@yahoo.com.va multumesc
snatcher pe 21 Martie 2006 17:01
Faptul ca folosesti cuvantul b..... spune multe despre tine,dar in niciun caz ca ar trebui sa te ascultam si sa nu vedem filmul.
loco pe 19 Martie 2006 08:31
am vazut filmul azi,sigur nu in cele mai bune conditii, si vreau sa spun ca intradevar este un film bun...dar cei care asteapta actiune si efecte speciale non-stop pot fi dezamagiti...filmul nu e un sequel la Matrix.Este insa un film bun..merita vazut.M-a impresionat mult prestatia actritei din rolul principal(Natalie Portman), meseriasa fata..bine ca a trecut peste esecul numit Star Wars(1,2,3).in concluzie unul dintre filmele care merita vazute in 2006.
www. pe 14 Martie 2006 08:48
am vazut trailler-ul si filmu'promite mult avem actinune si efecte spaciale de calitate superioara avem bonus producatori de la matrix + un weaving in forma dar mai ales o superba n portman
Stefan pe 29 Martie 2005 21:26
Filmu e produs de fratii Wachowski(va mai amintiti de Matrix?). Pare interesant
alex_il_fenomeno pe 14 Iunie 2011 10:57
un film foarte interesant , care surprinde prin succesiunea de intamplari ! ideea este una foarte originala , iar actiunea se desfasoara intr-o maniera in care nu poti ghici ce se va intampla in continuare ! ca tacamul sa fie complet , finalul este de-a dreptul neasteptat ! un film ce nu trebuie ratat !
tripsa pe 27 Martie 2006 20:46
filmul e bun dar un pic halucinant.idea e buna dar nu-mi place pentru ca nu arata adevarulll si viata reala nu se regaseste.ai senzatia ca e o comparatie intre mediul antic si comportarea nazistilor cu evreii.i acor trei stele pentru fazele cu cutitele
claudiu25 pe 03 Septembrie 2011 16:14
nasparliu
ce drac ati vazut voi asa fain la filmu asta nu stiu naspet rau filmu
sorinreddog pe 11 Iulie 2009 15:21
Nu prea reusit...
Un film nu prea reusit,dar daca totusi nu aveti ce face si aveti la indemana acest film,uitati-va!
puffulette pe 2 martie 2013 17:35
si dece nu e reusit, argumenteaza! :P
DexterBD pe 24 decembrie 2013 04:04
Daca totusi nu aveti ce face,urmati exemplu lui sorin:luati in mana un calculator,descarcati un film si dupa ce il vizionati ,antrenati-va cei 2 neuroni in compunerea unui comentariu de 1 fraza si o flecma in legatura cu un film foarte bun,dar pentru ca nu l-a avut drept protagonist pe Dolph Lundgren,nu a reusit sa-i atinga coarda sensibila acestui critic remarcabil .Practic,dupa ce-i citesti parerea,atat de elaborata si de bine structurata,plina de argumente,parca te convingi sa pui V for Vendetta pe lista de asteptare,sa deschizi TV-ul si sa te uiti la Capatos,in timp ce scuipi cu pofta o samanta pe linoleul din sufragerie.
Alex Blidar pe 01 August 2006 23:21
I-am dat o stea ca mai putin nu puteam. Un gunoi de film ce mai !!! "idee noua,interesant, actori buni"...sa fim seriosi ! pai astia-s actori..in fine..iar s-or gasi mai multi sa riposteze.Da filmu in sine e o pierdere de timp.Eu zic sa va uitati la el ca sa va convingeti.
Alex Blidar pe 08 August 2006 23:32
Ce sa mai...v-am zis ca s-or gasi indivizi care sa raspunda...Repet: uitati-va la film..si ingroziti-va..rupeti-va falcile de atata cascat..Penibil !
ioanaa_ioana pe 17 Septembrie 2022 00:32
Numai in filme viitorul este roz, In realitate lucrurile nu se rezolva cu detonarea unei cladiri, dar ca si idee de film, este ok.
LFa pe 16 Septembrie 2022 20:45
Un film film aproape exceptional.Regie & scenariu si mai ales joc actoricesc snt de 10. Am dat 9/10 doar pt. ca unele scene au trucaje "subtiri".
Mentionez mesajul, universal valabil, ce străbate filmul, "coruptia de nivel înalt" !

user-62ec0b4aac4c0 pe 04 August 2022 21:11
Film bun idee buna...un scenariu de 8...pt amatorii genului pt restul daca nu le-a plăcut ideea filmului no coment!are ceva scăpări dar i-am dat 9 pt. că mi-a plăcut...merită văzut!
ubt pe 23 Februarie 2022 22:04
O sa urmeze pe warner tv sper sa fie un film bun cum il lauda lumea pe aici
GiulianoDirt pe 23 Februarie 2022 20:39
Bun. Comentariile negative sunt direct proporționale cu I. Q. - ul.
Salbaticul pe 28 ianuarie 2023 23:46
Așa este, domnule GiulianoDirt.
IonComan90 pe 07 Decembrie 2021 19:43
Câteva pilde
Salut! Vorbeste in mare parte de ideea de revolutie, rebeliune etc.. Așadar este bun..
Caktus pe 10 Martie 2020 00:27
Foarte bine interpretat Natalie Portman!! Scenariu foarte bun, dar daca era alt final cu siguranta lua 9!

8/10

stochitamarius pe 19 Noiembrie 2019 21:42
Frumos film..e altceva..desi sunt multe faze gen cliseu...dar per total e bun filmul
comansorin pe 29 Decembrie 2018 17:16
Un film deosebit
Filmul este foarte bun...si complex...iar mesajul acestuia l-a exprimat oarecum asemanator, dar mai simplu... si Cosbuc, atunci cand a scris...

Să nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Să vrem noi sânge, nu pământ!
Când nu vom mai putea răbda,
Când foamea ne va răscula,
Hristoşi să fiţi, nu veţi scăpa
Nici în mormânt!

carmen_angelus_romila pe 10 Septembrie 2018 08:14
Precum initiala "Z" al unui personaj mai vechi, "Zoro", justitiarul hotarat din acest film, cei drept ceva mai modern, incearca, sub simbolul acestui "V", sa faca dreptate.
Dragos.87 pe 14 August 2017 00:32
Ma asteptam sa imi placa pentru ca are un subiect bun.Idea este si ea bune iar dialogurile sunt inteligente.Natalie Portamn are o prestatie pe masura ca de obicei.Merita vazut!
Go 1 2 3 4