Păreri V for Vendetta

(2005)

V de la Vendetta

angelodacian pe 31 Mai 2011 19:28
Multe note bune si multe pareri pozitive. Eu nu inteleg ce poate fi bun la acest film, care are un buget de $54,000,000(potrivit imdb) dar eu nu as da 3 lei ca sa vad acest film la cinema de exemplu. Care ziceti ca este cel mai bun film pe care l-ati vazut vreodata inseamna ca nu ati vazut prea multe filme si nu stiti ce inseamna o capodopera.
White1 pe 31 mai 2011 19:37
Eu zic ca la o nota ca asta ar fi binevenite si niste argumente. N-ai adus nici unul, in schimb ai zis o mare prostie cu bugetul. De parca un buget mare ar fi garantul unui film de calitate. Crede-ma ca se cheltuie mult mai mult pe filme mult mai proaste.
XxRedBullxX pe 22 iunie 2014 23:46
Tu vrei sa vezi SuperMan cu puteri care zboară. Este un film despre independența, nu oricine il poate înțelege, mai bine nu te uitai si sa dai nota aia la un film de excepție.. Se vede cata cultura ai, esti prost de dau gropile in tine.
andils pe 29 Decembrie 2010 13:27
povestea filmului nu aduce nimic nou - supererou mascat care ii bate pe toti aia rai, se indragosteste de fata pe care o salvase, a aparut dupa un experiment esuat, etc. nu va suna cunoscut? am mai auzit povestea de n ori dar macar apreciez ca de data asta dialogurile par mai inteligente. s-a incercat crearea unui erou cult, dar in rest.... nimic nou.
lol.brb pe 30 decembrie 2010 17:15
tie ti se pare ca V este super-erou???cred ca te-ai uitat prea mult la desene animate....daca nici filmul asta nu e bun,atunci care mai e??
XxRedBullxX pe 22 iunie 2014 23:47
Cum am zis mai sus, ești prost de dau gropile in tine.
marillion pe 16 Aprilie 2013 09:49
Capodoperă...
... pentru cine nu a văzut niciuna din ecranizările romanului "1984", colaj de întâmplări şi situaţii din Fahrenheit 451, "Contele de Monte Cristo", "Minunata lume nouă" de A. Huxley, menit să ia ochii tinerilor popcornişti americani. Aşa cum bine scria Alex Leo Şerban: "V de la vafanculo." :)
Crist11 pe 25 Iunie 2011 19:08
@Sergiu.Lobont, --- bine ai zis, un SPECTACOL total.
Yionutzds pe 01 Februarie 2011 02:43
NOTA:10
FOARTE SMECHER FILMU :x 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
elmedico pe 05 August 2010 16:59
O idee originala, foarte bine pusa in film. Filmul este bunicel, insa nu rupe gura trargului, si cred ca media de 8 si este cam mare.
ice_eyes pe 09 Aprilie 2010 22:56
in mare,povestea e aiurea si ireala insa e regizat bine,e captivant si neprevizibil
user-5cfd3bc7740ca pe 01 Septembrie 2019 01:56
Un film de căcat cu un actor de căcat ( în afară de rolul lui în Matrix)
Salbaticul pe 28 ianuarie 2023 23:41
Ca și în poza de profil...
lolozilla pe 30 August 2015 00:05
Filmul are profunzime si mesaj dar ca minus in destule momente a dat senzatia ca tinde sa fie excesiv de teatral, usor parodic, si ca nu se ia prea in serios ca realizare si credibilitate.
kakapiciu pe 19 Septembrie 2012 01:01
Povestea m-a fascinat total. Este unul dintre cele mai bune filme thriller pe care leam vazut.
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 11:11
Hugo Weaving a făcut excelent, în ciuda faptului că fata lui a fost ascuns de o masca tot filmul
catasmile17 pe 15 Iulie 2011 20:40
un film superb, care ma impresionat prin povestea lui ;)
chiar merita vizionat !!!!

kakamo pe 08 Martie 2011 13:13
bun
M-as fi asteptat sa vad mai in amanunt ce i-au facut tipului, sa fie razbunarea mai dulce. De asemenea e naspa ca moare la sfarsit... mai bine se combina cu tipa...Totusi versurile ... remember, remember the 5th of november (parca asa erau) sunt tari
legolas05 pe 13 Februarie 2011 21:40
Un film super, original, cu o poveste captivanta si cu o constructie de personaje cat se poate de complexa.un film care trebuie vazut...nota 9
anthrax09 pe 30 Ianuarie 2011 22:48
superb..................................................................................................................
Radu1711 pe 14 Ianuarie 2011 00:48
radu1711
un film de nota 10, te lasa cu sufletul la gura, foarte bine realizat si efectele speciale si povestea filmului, misterul omului cu masca ramane.nota 10
SunnyAve3 pe 11 Septembrie 2010 10:20
Mi-a placut filmul. Marea mea dezamagire ramane insa faptul ca V nu si-a dat masca jos ...
Mihai2508 pe 10 Septembrie 2010 16:16
Un film superb, cu multe scene de lupta foarte reusite si cu o poveste destul de interesanta.
ooo333 pe 14 Martie 2010 16:20
Foarte Bun
Foarte bun filmul ecelelent !!! merita vazut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
didi_diana pe 17 Ianuarie 2010 22:27
cel mai tare film....lam vazut de 3 ori si mi se pare cami place si mai mult de fiecare data cand il vad......este filmul meu preferat......ii ador pe actori,.....a fost super-tare......ce sa zic cel mai tare film vazut pana acu
qqq pe 14 Martie 2006 08:38
Dupa rezumatul pe care l-am citit nu-mi pun prea mari sperante in el,dar sper sa ma insel.
qqq pe 29 martie 2005 21:26
Stupida idee cea de mai sus.Nu stiu ce vrea el de la un S.F.,ce adevar vrea el sa gaseasca acolo,ca doar de aceea este S.F. ,nu?Eu cred ca nu a priceput absolut nimic din acest film,i-au placut fazele cu cutitele ca unui copil mic.Filmul te duce cumva in perioada celui de-al doilea RM ,cu aceeasi atmosfera,cu aceiasi oameni oprimati,si cu un om care este satul de toate astea si vrea sa schimbe ceva.Da ,pute a cliseu,cu exceptia faptului ca acest "anti-erou" nu actioneaza asa cum suntem obisnuiti de la alti eroi,el lupta impotriva dusmanilor folosind tactici criminale,violenta excesiva,nu ramane nimeni in viata.Filmul in sine ar fi de 3 stele,nu din cauza a ceea ce a aberat tripsa,ci din cauza faptului ca actiunea nu este deloc bine gandita:este anul 2015,dar parca civililzatia a regresat,V foloseste cutite,se simte o puternica inspiratie din Zorro,oamenii dintr-o data sunt impulsionati sa se ridice si ei impotriva dusmanilor,etc.Nu prea este un scenariu bun,nu conteaza ca este dupa niste benzi desenate,un scenariu poate fi adaptat,nu trebuie considerat ca toti oamenii sunt niste pusti lipsiti de creier(desi cam asa e).Dar ii ofer totusi 4 stele pentru ca este mai deosebit fata de altele facute dupa benzi desenate.
Andreea C. pe 13 Martie 2006 14:22
Parerea mea? Hm... Cred ca e un film interesant, personajul mi se pare interesant,... mai dar altceva nu mai pot sa spun? Ma voi duce la film pt ca sint curioasa. Pare un film in stilul "fratiorilor" si stiu ca asta imi va imbarliga mintea. Sper!
emanuel pe 05 Martie 2006 14:54
Datele de premiera afisate pe site sunt cele primite de la distribuitori si se actualizeaza zilnic, pe baza informatiilor si modificarilor care sunt in lineup-ul distribuitorilor.
Daca s-a optat lansarea filmului dupa o luna de la premiera americana si in Romania, asta nu e vina noastra. Distribuitorii decid ce si cum.

Si cum adica sa ne abtinem sa punem datele pe site? Cum ar veni asta? Suntem un site de cinema, care prezinta data corecte, dar dupa cum bine stii sunt multe in joc pana la aparitia unui film pe ecrane. El poate fi anuntat cu cateva luni inainte in lineup-ul unui distribuitor, si dupa catva timp sa se renunte la aducerea lui pe ecrane din diverse motive (a iesit prost in SUA, incasari slabe, sau alte motive...). De aceea noi cand aflam ceva, anuntam pe site schimbarile.

archon pe 05 Martie 2006 09:53
Rog stafful cinemagia sa se abtina de la a afisa data la care are loc premiera ca fiind cea oficiala din S.U.A./lume, daca cea din Romania nu este inca cunoscuta. Nu ne mai dati sperante false. De exemplu pentru "V for Vendetta" era afisata ca data a premierei 17.03.06 pentru ca acum sa intru si sa vad ca premiera in Romania este de fapt peste 1 luna si ceva. Macar daca tot vreti sa faceti o treaba puneti ambele date (Premiera SUA: 17.03.06 / Premiera Romania: neprecizat - pana cand se cunoaste)
margott pe 25 Iunie 2012 18:41
Alt rol bun pentru Nicole Portman. Ideea filmului nu-i noua, justitiarul in slujba unei cauze, insa ce-l scoate in evidenta e realizarea impresionanta si atmosfera sumbra care predomina tot filmul.
ioanaa_ioana pe 17 Septembrie 2022 00:32
Numai in filme viitorul este roz, In realitate lucrurile nu se rezolva cu detonarea unei cladiri, dar ca si idee de film, este ok.
LFa pe 16 Septembrie 2022 20:45
Un film film aproape exceptional.Regie & scenariu si mai ales joc actoricesc snt de 10. Am dat 9/10 doar pt. ca unele scene au trucaje "subtiri".
Mentionez mesajul, universal valabil, ce străbate filmul, "coruptia de nivel înalt" !

user-62ec0b4aac4c0 pe 04 August 2022 21:11
Film bun idee buna...un scenariu de 8...pt amatorii genului pt restul daca nu le-a plăcut ideea filmului no coment!are ceva scăpări dar i-am dat 9 pt. că mi-a plăcut...merită văzut!
ubt pe 23 Februarie 2022 22:04
O sa urmeze pe warner tv sper sa fie un film bun cum il lauda lumea pe aici
GiulianoDirt pe 23 Februarie 2022 20:39
Bun. Comentariile negative sunt direct proporționale cu I. Q. - ul.
Salbaticul pe 28 ianuarie 2023 23:46
Așa este, domnule GiulianoDirt.
IonComan90 pe 07 Decembrie 2021 19:43
Câteva pilde
Salut! Vorbeste in mare parte de ideea de revolutie, rebeliune etc.. Așadar este bun..
Caktus pe 10 Martie 2020 00:27
Foarte bine interpretat Natalie Portman!! Scenariu foarte bun, dar daca era alt final cu siguranta lua 9!

8/10

stochitamarius pe 19 Noiembrie 2019 21:42
Frumos film..e altceva..desi sunt multe faze gen cliseu...dar per total e bun filmul
comansorin pe 29 Decembrie 2018 17:16
Un film deosebit
Filmul este foarte bun...si complex...iar mesajul acestuia l-a exprimat oarecum asemanator, dar mai simplu... si Cosbuc, atunci cand a scris...

Să nu dea Dumnezeu cel sfânt,
Să vrem noi sânge, nu pământ!
Când nu vom mai putea răbda,
Când foamea ne va răscula,
Hristoşi să fiţi, nu veţi scăpa
Nici în mormânt!

carmen_angelus_romila pe 10 Septembrie 2018 08:14
Precum initiala "Z" al unui personaj mai vechi, "Zoro", justitiarul hotarat din acest film, cei drept ceva mai modern, incearca, sub simbolul acestui "V", sa faca dreptate.
Dragos.87 pe 14 August 2017 00:32
Ma asteptam sa imi placa pentru ca are un subiect bun.Idea este si ea bune iar dialogurile sunt inteligente.Natalie Portamn are o prestatie pe masura ca de obicei.Merita vazut!
Sorin87 pe 17 Iunie 2017 20:45
Un film genial cu multa actiune si suspans, l-am privit a 3-a ora
Xander11 pe 17 Septembrie 2016 22:55
V, un om care a suferit, stie ca guvernul este de vina pentru cele care i s-au intamplat in trecut si incet-incet reuseste sa se razbune pe cei de-atunci de la conducere, dar nu intru totul deoarece marea lui decizie, sa arunce parlamentul in aer, nu o va mai lua si o va lasa pe mana celor care vor construi viitorul tarii. V, la inceputul filmului o salveaza pe Evey, iar in a doua jumatate, ii insceneaza faptul ca e in inchisoare si astfel o motiveaza, o face sa creada ca libertatea e cel mai frumos dar si nu trebuie sa-i fie frica de nimeni. Un film foarte bun.
hansmuller pe 10 August 2016 06:29
Film bunnn !
Film bun cu replici bune, scenariul de asemenea bun !
CostelloMunteanu pe 07 Martie 2016 12:55
Fabulos
Mai rar asa ceva...OMG...nu-mi revin...cat despre Natalie Portman,cred ca i-am subestimat talentul actoricesc ...pana acum...
andystarx pe 06 Ianuarie 2016 19:03
Rol absolut senzational facut de Hugo si Natalie,si in sfarsit un film bun,cu o idee stralucita !POte cu siguranta,unii nu l-ar revedea si a doua oara,dar mie mi-a placut!Il recomand tuturor !
H4cK3RuL pe 24 Decembrie 2015 20:03
Super filmul, mi-a placut rolul facut de Natalie Portman.
tatucu_alin pe 30 Decembrie 2014 16:43
asta da film de actiune-drama.
scenariul e foarte inteligent si bine scris,regia exceptionala si la fel si actoria.
ps:mi-ar fi placut ca V sa-si scoata masca la final.

Iulidesprefilme pe 02 Noiembrie 2014 20:32
Totalitarismul / conducerea dictatorială / - temă majoră în filme de altă dată şi de azi...problema e sub ce formă este servită : în cheie tragi- comică (Dictatorul), în stil dur, necruţător (Equilibrium), după inspiraţia şi imaginaţia fiecărui cineast...filmul V de la Vendetta este provocator, tulburător...spectatorul e invitat de fiecare dată să mediteze şi să nu uite...ISTORIA SE REPETĂ !
XxRedBullxX pe 22 Iunie 2014 23:35
V for Vendetta
Sa descriu acest film mai exact, este un film despre independenta care se bazează mai mult pe dialoguri și drama. Nu oricine poate sa-l urmărească, pentru ca dacă n-ai un pic de cultura sau n-ai auzit in viata ta de atentatul cu praf de pușcă, te uiți degeaba. Filmul este ceva de excepție, merita sa-l vezi.
aryan_qq pe 20 Mai 2014 13:26
http://lolfreerp.com/ - Check out this page with free RP codes :) Only three steps in 5 mins and you will get your code free!! VISIT, DOWNLOAD AND ENJOY BETTER GAME!
Mariannaa pe 11 Mai 2014 14:25
Unul din filmele mele preferate cu o atitudine manifest nemaiintalnita. Absolut superb, iar Natalie Portman a devenit actrita pe care daca o vezi in distributia unui anumit film realizezi ca acel film e deja un must see.
Andrei843 pe 13 Aprilie 2014 00:10
Un film impresionant care te face sa te gandesti mai bine la societatea in care traiesti. Din nou un Hugo Weaving de exceptie, caruia i s-a alaturat talentata Natalie Portman.
SQueeZer pe 23 Ianuarie 2014 21:39
Un film care trebuie obligatoriu văzut. Este un film foarte bun de la care ai foarte multe de învățat... Nota mea : 9 .
Infinity pe 11 Octombrie 2013 18:55
V for Vendetta (2005)
Un film ce trebuie vazut si de pe urma caruia se pot invata cateva lucruri. Acting-ul actorilor si scenariul au fost cireasa de pe tort. A fost o placere sa-l vad. Va propun sa-l urmariti.
Go1 2 3 4