Păreri V for Vendetta

(2005)

V de la Vendetta

Tudor pe 02 Aprilie 2006 03:30
injurati-ma si bagati-ma unde vreti dar aproape toti care au scris ceva aici sunt niste batuti in cap care nu sunt in stare sa inteleaga nimic sau macar sa treaca peste efecte speciale, de parca n-am fi vazut destule pana acum.

am vazut filmul azi si mi-a placut foarte mult. e adevarat ca gusturile nu se discuta si pentru ca invat la londra am poate avantajul de a avea o alta perspectiva asupra filmului, insa ceea ce am citit aici m-a facut sa zic chestiile de mai sus.

in concluzie, mai stati pana pe 21 sa intre filmul si la noi si mergeti sa-l vedeti la cineva.

wiz26 pe 24 noiembrie 2011 12:11
Un film la care nu ai neaparata nevoie de floricele sa il vezi.Dar ceva neuroni antrenati sunt un must have.
StevieGG08 pe 27 Decembrie 2009 13:37
Extraordinar
Ideea este foarte buna....dialogul dintre personaje este inteligent la fel si scenariul....actorii joaca superb....and V is the best!....ne-ar trebui si noua un V sa-i puna la punct pe guvernantii nostrii
iedutul pe 14 ianuarie 2010 20:18
mai da de ce e sf? ca io nu l-am vazut! :d
Egrig pe 15 decembrie 2023 13:42
Corect, lipsa de cultura cinematografica, sau graba, sau neuronii puturosi, face ca de cele mai multe ori filme care n-au nici o legatura cu stiinta sa fie etichetate "Sciente fiction" (SF), cand de fapt sunt doar filme de fictiune. Cred ca si un film cu autostrazile din Romania ar fi in stare sa-l eticheteze ca SF cu toate ca acest subiect este fictiune pura.
claudiu-daniel-lugoj pe 22 Septembrie 2009 15:16
claudiu-daniel lugoj
Mie unul mia placut enorm acest film,are multa actiune si dramatism,e un film foarte reusit.
Victor333 pe 26 Noiembrie 2009 18:32
Filmul ne sugereaza sa ne uitam mai des in oglinda si sa ne intrebam ce naiba cautam aici....
existentus pe 5 ianuarie 2014 13:42
Dar sa ne uitam bine. Nu e normal sa vezi un fanatic care pedepseste imoralitatea, dar nici o minoritate sexuala care uita ca are un handicap psihic.
Victor333 pe 13 ianuarie 2014 20:52
Nu stiu ce vrei sa spui cu minoritatea sexuala,si cu handicapul psihic,s-ar putea chiar tu sa ai unul
katandra pe 27 Decembrie 2009 10:31
Genial ^-^
Un adevarat film. E un must-see xD . Jocul actoricesc este si el foarte bine realizat si imi place ca aduce in discutie ideea asta de '' Goverments Should Be Afraid of their People''.
puffulette pe 26 mai 2012 12:49
fara suparare dar nu trebuia sa scrii tot in comm-ul tau, poate il citeste cineva care nu a vazut filmul iar tu dezvalui aici tot...
mada pe 13 Mai 2006 20:06
nu pot sa cred ca unii dintre voi il considerati un film prost.mie mi se pare superb.e mai presus de ceea ce am vazut pana acum.cred ca e pana acum filmul meu preferat.m`am motivat sa ma uit la el,marturisesc,pentru ca nu aveam la ce.am citit despre sinopsis si mi se parea cea destul de nasol..insa odata ce am inceput sa ma uit la el,am ramas socata.hugo joaca foarte bine.
natalie portman iarasi mi se pare o actrita foarte buna.
nu pot descrie aici mai multe,caci..sunt fara cuvinte.tot ce pot sa va spun e sa nu va lasati influentati de comentarii..cei care le veti citi.pur si simplu uitati`va la el !! si vorbim dupa aia.;)

Sergiu.Lobont pe 10 Octombrie 2010 16:26
As incepe prin a spune ca filmul nu este unul de larg consum si din moment ce nu stii ce sa cauti intr-un film nu iti va placea. Pentru mine a fost un spectacol total in care ne este prezentat un erou al carui identitate nu este dezvaluita. Asta nu face decat sa ne mute atentia de pe erou si sa scoata in evidenta evenimentele sociale inconjuratoare cu care ne cam razboim si noi prin Romania: coruptie si alea alea. Mi-a placut asta.
Luci Nchfr pe 06 August 2006 17:57
Mie mia placut .Nul ascultati pe personajul antecedent .Merita :))
Egrig pe 15 decembrie 2023 13:51
Doua sfaturi Luci Ncfr: 1) Niciodata sa nu te duci la opera in chiloti si-n slapi. 2) Asa cum ai grija cum arati cand iesi in public, tot asa ai grija cum scrii cand postezi in public - e vorba de obraz si de respect pentu cei care te privesc/citesc (cum scrii in lui iubi si lui mamitica pe SMS e treaba ta, acolo ai voie sa scrii cum vrei). Vezi ca se scrie "mi-a placut" si nu "mia placut", se scrie " nu-l asculta" si nu "nul asculta".
Lucian pe 18 Iunie 2006 15:26
Acuma l-am vazut.Super film.Merita
cezarika21 pe 02 Noiembrie 2014 08:09
Răsturnaţi guvernele totalitare care vă încalcă drepturile!
Inspirat din romanul grafic omonim publicat în anul 1982 de Alan Moore şi David Lloyd, "V for Vendetta" reia multe din ideile despre un viitor distopic apărute deja în romanul "1984" al lui George Orwell: conducerea totalitară a statului, ştergerea istoriei, represiunea la adresa opozanţilor politici şi a tuturor celor diferiţi de cetăţeanul standard dorit de stat, controlul populaţiei prin teroare, manipularea psihologică a maselor, supravegherea permanentă a cetăţenilor etc. Până aici nimic nou.

"V for Vendetta" se diferenţiază însă puternic de modelul conceput de Orwell prin introducerea unui justiţiar mascat şi neidentificat care-şi asumă misiunea de a dezvălui oamenilor adevărul şi de a contribui prin producerea unor acte teroriste anarhice la producerea unei revoluţii care să răstoarne regimul totalitarist care guverna ţara. Dacă în… citeşte

littleangel8910 pe 20 Martie 2009 17:26
un film "apocaliptic" care are o amprenta proprie prin care reuseste sa subscrie un scenariu superb... pe ,locul secund se succede o poveste de ... dragoste sau prietenie si sacrificiu... superb
Andreea C. pe 25 Aprilie 2006 10:49
Am vazut filmu, in sfarsit! Si 5 stele e putin!! Eu de obicei cand vad un film deosebit, cu personaje deosebite, o iau razna, dar ceea ce am vazut in acest film e....mai presus de cuvinte. Toate comentariile pe care le-am vazut aici sint superficiale, eu dupa ce am vazut filmu, nu pot decat sa vorbesc din inima. Punct! Asta e si menirea unui film in fond, dupa asta se vede cat de bun e! Daca reuseste sa te faca sa simti ceva, daca iti schimba gandirea, modul de a vedea viata, persoanele, atunci e mai mult decat un film! Iar V for Vendetta e de 10 ori mai mult decat un film! E pura viata! Eu cel putin n-am vazut in veci un film mai plin de viata ca acesta, un personaj mai viu ca V! Emana forta, emana viata prin toti porii! Ce ma supara e ca producatorii nu s-au gandit din prima la Hugo Weaving! Pentru ca e superb in acest rol! Superb!
Si din 40 de orase din tara asta, doar in 2… citeşte

AryHyuuga pe 26 Iulie 2009 16:09
A fost un film complex, a inclus actiune, dragoste si pledoaria pentru libertate. V est un personaj superb conturat desi nu ajungem sa ii vedem decat mainile si nu cunoastem nimic despre trecutul lui. La fel ca pe Evey si pe noi ne impacteaza. O personalitate la fel de puternica precum evenimentul care l-a determinat, 5 noiembrie.
Alehanndra pe 23 Martie 2009 22:14
:X
I love it , chiar merita. are cate putin din toate, dramatism, sf, horror, actiune.
Scullder pe 28 Aprilie 2006 11:47
Filmul este foarte tare. O revenire destul de interesanta a fratilor W, care se pare ca au invatat din esecul Matrix 2 si 3 si au lucrat mai puternic pe partea de dialog si la consistenta povestii. Pacat ca nu au fost mai multe batai :).
Dan pe 20 Aprilie 2006 05:44
A must see.
Filmu e bun ...e super bun chiar.
Abia astept sa-l vad la cinema
Eu l-am vazut pe pc ..tras un pic cam nasol dar filmul merita 5 stele
Este un film puternic ..avem parte de comedie , actiune , politica , drama si hero-hype stuff ..si sa numai zic "fratii - matrix " si actori de nota 20 ...Hugo , Portman si John Hurt (Rob Roy doar asta mi-a venit in minte)

into_the_labyrinth pe 30 Decembrie 2011 23:55
M-am hotărât să văd filmul fiindcă auzisem că prezintă o distopie şi ştiam că joacă Natalie Portman. Recunosc însă că mi-a depăşit aşteptările, fiindcă e mult mai mult decât o ficţiune bine închegată, e un film-manifest despre viaţă, moarte, iubire, ură, dreptate şi nedreptate, iar partea cea mai interesantă este atunci când şi personajul V înţelege că răzbunarea nu e totul şi că sentimente mult mai profunde trebuie duse mai departe pentru lumea care vine. Guvernul odios nu are un nume precis, el poate fi oricare, şi sunt convins că prezentarea sa în acest film va face deliciul tuturor spectatorilor, care vor găsi multe elemente realiste, ca să nu zic reale... Per ansamblu, o realizare cinematografică memorabilă, o Natalie Portman de zile mari şi un mesaj excepţional. Merită aplauze la scenă deschisă, nu rataţi!!!
JohnnyQ pe 11 Ianuarie 2013 00:08
Capodopera este putin spus !
Manipulare, incalcarea drepturilor omului, setea de libertate si razbunare, coruptie, puterea iubirii si a sperantei, eroism si lista poate continua; acestea sunt elementele care caracterizeaza acest film. Pe mine m-a impresionat, mi se pare genial. Am crunta impresie ca societea noastra se indreapta spre politica infatisata in "V de la "Vendetta"; suntem si noi manipulati prin toate mijoacele media, bombardati zilnic cu informatii contradictorii si nu mai stim ce sa credem.
Fratii Wachowsky geniali, interpretarea lui Natalie Portman impecabila, Hugo Weaving (care mi-a placut inca din "Matrix") a fost si el la inaltime.
Pot spune ca mi-a placut tot la filmul acesta: tot de la idee si scenariu pana la efectele speciale si jocul actorilor.
"People shouldn't be afraid of their governments, Governments should be afraid of their people!" Ideas are bulletproof :)

puffulette pe 2 martie 2013 17:38
de acord :)
irinuk8 pe 04 Noiembrie 2011 22:28
Un film pe care l-am vazut de vreo 5 ori si care imi place de fiecare data la fel de mult. Este adevarat ca are multa actiune si violenta insa filmul este despre o idee si il recomand tuturor visatorilor, idealistilor si romanticilor. Rolul principal jucat de Hugo Weaving este unic caci actorul il contureaza si ii da profunzime doar folosindu-se de voce ... impresionant
MNarcis pe 03 Noiembrie 2011 21:32
Obligatoriu de vazut macar o data in viata, l-am vazut de vro 3 ori si il revad de cate ori am ocazia, scenariu complex, inteligent, foarte captivant, regia excelenta, atat ''mascatul'' (Hugo Weaving) cat si Natalie Portman au doua prestatii exceptionale, filmul este cap coada invaluit in mister si tensiune iar finalul absolut senzational..............il recomand cu incredere!
bluerose pe 24 Iunie 2009 12:53
Am vazut filmul asta de n ori..odata de curiozitate, odata pentru efecte, odata pentru sunete, si cel mai important si pentru ce l-am revazut chiar de atatea ori..este ca printr-un simplu gest un om a schimbat cursul istoriei. A dat libertate ..cum spune si in film..Oamenii n-ar trebui sã se teamã de guvernele lor, ci guvernele ar trebui sã se teamã de oameni. Daca va uitati in jur ce e in film e si in realitate..legat de popi corupti, armata..oameni ce distrug alti oameni pentru putere..Acum il astept pe V poate se schimba si la noi ceva:)
Dragomara pe 23 august 2009 21:10
Auzi, nu pricep totuşi de ce i-ai dat doar nota 4! să înţeleg că valoarea a crescut o dată cu numărul de vizionări, sau ce?
bluerose pe 21 aprilie 2011 12:55
Si ca ultima idee, pe pagina mea e : data nota 10, bluerose a votat filmul V for Vendetta / V de la Vendetta cu nota 10 25 iun 2009, 16:06 · Rautaciosillor
Apache95 pe 12 Mai 2012 19:58
Nu e un film pentru oricine .....dar e o capodopera
CazaGio pe 04 August 2012 14:56
Remember...remember...the 5th of November
Fabulos, impresionant, original, dramatic, epic... unul din cele mai bune filme vizionate de mine. Nu trebuie ratat !!!
puffulette pe 13 Ianuarie 2012 12:41
He was my father...and my mother, my brother, my friend, he was you.. and me. He was all of Us.
Un film extraordinar, inteligent, cu suspans, actiune si drama. Actorii au fost mai mult decat buni, s-au dedicat in totalitate pentru rolurile lor, nu mi-as imagina o distributie mai reusita. Scenariul este impresionant, bun la fel si finalul care a fost imprevizibil, mi-a placut foare mult. GENIAL
DareDevilDubstepLova pe 06 Ianuarie 2012 14:12
Incredibil.
N-am ezitat nici o clipa sa ma uit la el. Stiam ca o sa ma impresioneze. Si ca sa mai spun inca ceva si sa fiu si un pic rautacios, pun pariu ca jumatate din oamenii care au vazut filmul nu au inteles nimic din el. Mi-a placut enorm de mult.
radu3455 pe 31 Decembrie 2011 11:02
un film impecabil de nota 10 mi-a placut foarte mult si interpretarile actorilor
Alin420 pe 31 Decembrie 2011 00:15
Capodoperă
Nu l-am văzut doar o data chiar de 3 ori și de fiecare data îmi face plăcere sa îl revăd !
Asta este un film chiar bun !!!
No comment 10+

VendettaKill pe 23 Octombrie 2011 10:29
V
Ne vom ridica si vom triumfa . Asemeni marelui V vom reusi si vom castiga speranta in urmatorii ani la ceva mai bun . V
WhiteTenshi pe 01 August 2011 02:23
Sincer e unul din filmele pe care le-am vizionat iar si iar si iar fara sa ma plictisesc.10.
andrey13666 pe 14 Iulie 2011 20:54
e unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut il recomand tuturor
danyx493 pe 02 Octombrie 2010 18:19
Un film foarte bun, umpic mai complicat si mai greu de inteles decat ma asteptam, ce prezinta o idee a totalitarismului, transpusa intr-un mod SF in care conducatorii politici suprima chiar si ultimele sperante de libertate a oamenilor!...de remarcat rolul indraznet al Nataliei Portman!...eu nu prea cred ca orice femeie ar fi dispusa, ca pentru un simplu rol sa renunte la toata podoaba capilara!...
cristian stasi pe 29 Aprilie 2006 20:38
este un film foarte prost.scenariul fratilor wachowski e foarte stufos,foarte multe replici sunt in plus,intreaga actiune este neverosimila.filmul e produs de fratii wachowski ,creatorii matrix,niste tipi cu idei anarhiste si anticrestine.urmariti simpatia lor pentru minoritati etnice si sexuale si ura lor pentru majoritatea alba,crestina care conduce statele unite si marea britanie.exemplu-in film episcopul bisericii anglicane e pedofil.
White1 pe 30 aprilie 2010 16:27
Un preot pedofil..e chiar asa de neverosimil?
AdriAdrianna98 pe 17 octombrie 2015 16:43
Si din cauza convigerilor lor inseamna ca filmul e prost? Esti extrem de limitat. Si eu sunt impotriva homosexualilor si asta nu inseamna ca incerc sa expun asta in tot ce fac. E o diferenta imensa intre credintele tale si modul in care muncesti. Invata sa-ti folosesti mintea si la altceva si sa votezi filmele dupa calitate, nu articole de pe wikipedia sau mai stiu eu ce site-uri.
onaND pe 11 August 2012 15:18
Genial
am vazut filmul de indeajuns de multe ori incat sa ii memorez fiecare scena si pot sa spun cu certitudine ca cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum!Personajele sunt geniale iar sacrificiul final al eroului...SUPERB!
africanus pe 09 Februarie 2012 14:13
Foarte bun subiectul si de actualitate sa zicem. Nota 10.
madalinaXD pe 06 Februarie 2012 19:08
filmul e foarte bun...in cele doua ore de vizionare nu m-am plictisit deloc...e interesant si captivant....merita vazut:)...9 cu felicitari
improv3 pe 05 Februarie 2012 22:41
Da!
Un film bun, doresc sa-l revad a 4-a oara.Recomand!
radhacross pe 31 Ianuarie 2012 11:12
10+ptr.actualitate
Este un film manifest care se petrece,nu intamplator,in viitorul apropiat al Marii Britanii,cea mai veche democratie parlamentara moderna,si se incadreaza in miscarea actuala a 'revolutiei globale' de 'schimbare de paradigma politico-economico-sociala',impreuna cu miscarea(si filmele) 'Zeitgeist' ale lui Peter Joseph(dar nu numai).Pentru mai multe pe aceasta tema consultati si 'Iesirea din Matrix': http://antiiluzii.blogspot.com/; http://fymaaa.blogspot.com/ ; http://theworld-we-live-in.blogspot.com/; http://adevar-sau-conspiratie.blogspot.com/
CosminHorrorMaster pe 05 Aprilie 2011 08:14
V
Oricat de mult m-as uita la el nu ma pot satura, iar atunci cand se termina, vreau sa mai continuie! Ideea ca Marea Britanie va ajunge ca un fel de comunism este de speriat pentru multi englezi, insa imi place ca un persoana necrutata de oameni ii va salva, umple inima oricarei fiinte. De aceea V este considerat, in final, eroul tuturor englezilor.
matew10 pe 21 Martie 2011 12:13
Antieroul ce incearca sa-si regaseasca umanitatea si simturile. Cinic, carismatic Weaving isi joaca rolul inteligent. Replici patrunzatoare cu substanta. Prestatia lui Natalie Portman este buna. Ea este elemtul calauzitor pentru "V" spre redescoperirea sa.
lol.brb pe 09 Ianuarie 2011 11:18
Extraordinar filmul.Iti arata cum un om poate schimba lumea,facand-o mai buna.Ce bine ar fi si la noi unul ca V.Extraordinara si ultima scena,cu trenul.Unii dintre voi au spus ca V e un super-erou.Asta este ce-a mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata.Cum puteti sa il comparati pe V cu Spider Man sau cu Green Lantern sau mai stiu eu cu cine.El de fapt este un justitiar,nu un super-erou.Bafta si numai bine.Recomand filmul.
manole.cosmin pe 02 Ianuarie 2010 16:41
este interesant, dar deasemenea mi s-a parut si destul de greu.. trebuie sa-l vedeti de cel putin 2 ori ca sa-l intelegeti cu adevarat :D
Catana Andrei pe 23 Noiembrie 2008 15:06
Un film deosebit care vorbeste despre o tara parca pierduta intr-o dimensiune totalitara a unui Guvern fascist.Asta pana cand apare din intuneric un "Neo" al Angliei si aduce oamenilor aminte de ziua lui Guy Fawkes.Ar fi bne sa terminati cu efectele,daca vrei efecte uita-te la desene animate, asta e un film BUN!
Gulea Sever pe 27 Aprilie 2006 21:22
Greu sa te hotarasti daca filmul e bun sau e kitsch. Pare un tablou compus din bucati decupate din alte filme, cusute laolalta. Nu se poate decide asupra genului caruia ii apartine acest film. Un personaj combinatie de Zorro-Batman-Daredevil insiropat de rafinament si cultura e implicat intr-o intriga de 1984-Equilibrium-Star Wars, cu o fetitza aflata intr-o calatorie etica initiatica (destul de stearsa, nu se compara cu ce pateste Winston in 1984) , Evy, care nu poate decat sa-l bage pe eroul nostru intr-o varianta Beauty and the Beast cu final nefericit. Eroul bate tot si taie adanc in stil Matrix-Equilibrium iar apoi cade la datorie spre gloria sa, tipic Saving Private Ryan (nu neaparat cel mai elocvent exemplu) si-si sacrifica ramasitele post-mortem intr-o bubuiala de Ziua Independentei. Asadar, poezie, filosofie, politica, sange, thriller, romantism, noir, drama, SF, action, de… citeşte
ella020 pe 28 Mai 2020 18:42
Nu știu de ce nu l-am văzut până acum!
E foarte bun filmul! Joc actoricesc minunat și subiect foarte interesant! Mi-a plăcut și îl recomand!

albert808 pe 02 Februarie 2020 20:51
Filmul acesta poate fii numit în multe feluri și poate însemna multe lucruri. Un lucru este sigur...filmul este o capodoperă! De la modul în care ne sunt prezentate personajele la construcția și motivația lor. Modul în care este construit acest sistem este asemănător Nazismului, de la modul în care a pornit, la ideile pe care le-a promovat, plus moartea dictatorului. S-a luat un concept din istoria Angliei (Noaptea lui Guy Fawkes) și s-a făcut "o adaptare a trecutului în viitor"-așa o numesc eu. O morală a filmului, pe lângă multe altele, este chiar ideea de memorie a Istoriei, deoarece și Anglia a fost un sistem absolutist până în 1689, iar această distopie se referă întradevăr la o repetare a istoriei dar în termeni moderni. Nu mi-a plăcut faptul că povestea merge pe repede înainte, nu te lasă să respiri și devi puțin confuz, dar filmul e atât de bun… citeşte
AdriAdrianna98 pe 17 Octombrie 2015 16:38
Superb film. Imi pare rau ca nu l-am vazut mai repede. Prezinta foarte clar importanta libertatii, a exprimarii, cata nevoie avem de ea si cat de slabi suntem fara.
Mai are grija sa exprime si ce e cu adevarat important in lumea asta, ceea ce ar trebui sa ne ghideze vietile in comparatie cu ce ne ghideaza de fapt "Oamenilor le e frica de guvern cand guvernului ar trebui sa-i fie frica de oameni", sa nu mai mentionez schimbul de replici de la inceput care mie mi-a ramas intiparit
-Cine esti tu?
-Un om cu masca
-Pot vedea asta
-Nu-ti puneam la indoiala simtul observarii, doar subliniam paradoxul de a intreba un om cu masca cine este.
In orice caz, filmul se bazeaza in mare parte pe lupta pentru libertate, traditia de pe 5 noiembrie de acum multi ani cand englezii luptau pentru libertate.
E printre capodoperele anilor in opinia mea, si sub nicio… citeşte

AlexG90 pe 28 Decembrie 2014 20:59
Un simbol
Un film captivant care surpinde un viitor orwellian plin de coruptie, teama si bestialitate. Pe langa comercialitatea oferita de luptele lui "V" si de exploziile specifice filmelor hollywoodiene, filmul are si o latura demna de recenziile primite. Complexitatea lui este oferita, din punctul meu de vedere, de simbolul "Vendettei", revolta si nevoia de dreptate intr-o lume in care adevarul si corectitudinea sunt omise. Mi-ar placea sa vad o discutie pe tema acestui film, merita comentat avand in vedere ca traim, mai mult sau mai putin, intr-o astfel de lume. Natalie Portman interpreteaza un rol de exceptie, dar filmul culmineaza din punct de vedere regizoral. James McTeigue, un regizor "necunoscut" lanseaza un film exceptional.
PrincessMARIA pe 14 Decembrie 2014 19:22
de vazut !!!
Bun filmul...mi-a placut...merita vazut, o data... Original, complex si interesant !!!
Replica mea preferata din film: "Ni se spune sa ne aducem aminte ideea, nu omul, pentru ca omul poate esua... Poate fi prins. Poate fi omorat si uitat... Dar dupa sute de ani mai tarziu, o idee, poate schimba lumea...

deea9595 pe 28 August 2010 15:43
,,Remember, remember the 5th of November. The gunpowder, treason, and plot.I know of no reason why the gunpowder treason should ever be forgot.,,

un film de-a dreptul excelent!!!

annonim1 pe 28 August 2010 12:42
eu
un film foarte bun care arata ca desi suntem condusi de politicieni putem oricand sa ne ridicam impotriva lor daca acestia vor sa ne asupreasca
Go1 2 3 4