Păreri Up in the Air

Sus, în aer

tudor_myh pe 14 Ianuarie 2010 17:12
Single air
Un film bun despre probleme reale , cinism prin prisma jobului , psihologie interumana , umor fin , o iubire de moment ce se transforma in dragoste si un final plutind singur si trist ... in the Air.
biencutza25 pe 27 Ianuarie 2010 21:36
Un film care vrea sa ne apropie de problemele cotidiene . Foarte reusit as spune. Este o lectie de viata ! Merita vazut
Anna23 pe 19 Septembrie 2011 04:57
Frumos film
Chiar mi-a placut. Vera Farmiga este extraordinara ca de obicei. Un film reusit. Merita vazut.
Piratu pe 30 Ianuarie 2010 15:37
Merita
O poveste frumoasa. Si foarte reala in societatea de astazi. Din pacate, tot mai multi oameni ajung ca personajul lui George Clooney: cu un drum drept, fara alte abateri,in care finalul aduce doar bani, dar atat. Viata nu inseamna numai succes pe acest plan, drept dovada scenaristul a ales sa evidentieze si latura "sensibila" a lui Ryan.Si este de inteles pentru ca exista momente cand un om trebuie sa simta. Si acest lucru nu se face prin bani. Vera Farmiga de asemenea expune ideea ca oricat de mult se poate "superficializa" un om..in final el tot traieste pe sentimentul de "a avea ceva stabil".Iar ideea de la care s a pornit...a concedia oamenii direct...este iarasi foarte buna pentru ca expune sentimentele oamenilor intr un moment de panica. Indiferent de situatie...cand unei persoane i se ia unul din cele mai importante lucruri din viata...cu greu raspunde cu demnitate. Si este de… citeşte
fl pe 25 Ianuarie 2010 15:14
foarte bun filmu merita vazut ..il recomand oricui e ptr. toate gusturile
bovoro pe 24 Ianuarie 2010 23:40
George Clooney joaca rolul unui barbat de varsta mijlocie al carui job consta in concedierea angajatilor marilor corporatii afectate de criza economica. Desi e o meserie ingrata, este un profesionist si nu se lasa implicat afectiv in dramele personale ale angajatilor concediati. Calatoreste cu avionul sute de mii de kilometri in toate colturile Statelor Unite. Nu vrea sa se insoare, nu vrea sa aiba copii, nu intelege la ce bun sa faca toate astea, constient fiind ca toti ne ducem in final in acelasi loc cu multa verdeata. Se indragosteste de o femeie despre care, mai apoi, afla ca e maritata si are copii.
La sfarsit, privind ecranul cu plecari si sosiri dintr-un aeroport, isi da seama ca este de fapt un om foarte singur, iar locul unde se simte ca la el acasa este "sus, in aer".
Fara efecte speciale, fara batai, fara pac-pac. Un film foarte bun.

Marie_Antoinette pe 28 septembrie 2013 17:28
foarte tare argumentul pentru care nu voia familie, copii etc...?) ce sa mai spunem de femeia de care s-a indragostit:))avea cariera, familie, ...hopa si un amant.:)))
razvanoid pe 27 Ianuarie 2010 08:27
Excelent!
Da, suberb filmul. Are un mesaj clar, iar in aceste momente grele te poate pune putin pe ganduri. Ajungi sa iti dai seama de lucrurile care conteaza cel mai mult in viata.
omserios pe 04 Februarie 2010 22:23
O ilustrare veridica a vietii multor americani care lucreaza pentru corporatii. Avem un protagonist care are o slujba destul de murdara (nu oricine are taria de caracter sa anunte zilnic cateva zeci de persoane ca viata lor s-a schimbat radical in rau), o femeie dornica de aventuri amoroase si o tanara ambitioasa din punct de vedere profesional. O combinatie reusita intre prezentarea dramei prin care trec multi americani (si nu numai) la ora aceasta si umor negru subtil. Nu reprezinta o sclipire de geniu, insa este un film bun.
wird_ana1995 pe 25 aprilie 2010 21:59
un film bun . parerea mea :)
GabrielaSirbu pe 10 Februarie 2010 15:48
Niciunul dintre noi NU suntem de neinlocuit, iar la locul de munca suntem cei mai vulnerabili si cel mai usor de inlocuit, indiferent de cat de mult zel si devotement depunem pentru prosperitatea firmei si subjugarea noastra. Si pentru ca cineva trebuie sa-ti spuna verde-n fata – dar cu multa diplomatie – ca firma pentru care ai lucrat, atata amar de vreme, nu mai are nevoie de tine, s-au inventat alte firme cu angajati dispusi s-o faca!
Despre ce ne mai vorbeste “Up in the air”?
Despre o tanara care, desi foarte capabila, ambitioasa si dornica de afirmare, este si destul de inteligenta sa renunte la o slujba careia isi da seama ca nu-i poate face fata (mi-a placut modul in care si-a interpretat rolul Anna Kendrick) ;
Despre faptul ca te poti indragosti si chiar iti poti dori o relatie stabila (desi nu crazi DELOC in asa ceva) dar…lucrurile nu sunt precul… citeşte

pompi pe 24 Ianuarie 2010 22:08
Filmul e bun si nu te plictisesti, poate uni oamenii au ce invata din povestea filmului
Rihanna pe 16 Ianuarie 2010 00:01
Da , merita din plin cele 6 nominalizari la golden globes , m-a lasat masca aceasta drama care este de fapt drama societatii moderne de astazi in care munca ocupa un rol din ce in ce mai important iar relatiile personale din ce in ce mai mic , filmul reprezinta bine realitatea anilor 2000 , Clooney face un rol bun , scenariul e bun , nu am crezut dar iata ca pe final de an vin filmele intradevar bune.
razsax pe 29 Ianuarie 2010 06:59
Un film, cu subiecte dezarmant de actuale. Jocul lui Clooney,foarte convingator, si chiar mertia aprecieri. Pentru rol secundar, Vera Farmiga, a fost o alegere inspirata!
Un film bun!

Morphy pe 28 Ianuarie 2010 12:31
Sincer sa fiu ma asteptam sa iasa sifonat George Clooney din relatia cu Vera Farmiga. El a vrut mai mult, ea avea deja mai mult (o familie, copii, sot) asa ca cine stie ce s-a intamplat cu saracu' Clooney.
Merita sa vedeti filmul.

donpedro pe 09 Ianuarie 2010 22:21
DonPedro
Este un film bun chiar daca la un moment dat devine plictisitor finalul vine si ii da o nota mai buna + George Clooney care este plin de sharm ! :)
bakero pe 26 Ianuarie 2010 07:25
Jugul masculin
Filmul e chiar deconectant si plin de invataminte. E o vb insa: boul batran greu il mai inveti cu jugul! Cam usor s-a invatat Clooney cu jugul sentimental in filmul asta fata de ceea ce dadea impresia ca e la inceput adica, un distrugator de inimi. In rest, e un film pe care merita sa nu fie ratat! :)
DarkTroianu pe 24 Ianuarie 2010 16:24
Un film bun ar trebuii sa starneasca emotii. Pe mine sincer m-a deprimat total filmul asta. Este o capodopera !
cezarika21 pe 16 Martie 2016 15:59
Teme de reflecție de mare actualitate
George Clooney străbate în acest film, insensibil și blazat, pustiul corporatist al societății americane, oferind lecții brutale, dar utile, despre necesitatea de a-ți regândi viața și cariera potrivit aspirațiilor individuale. Sfaturile sale profunde sunt asezonate pe alocuri cu un umor inteligent, împingându-și publicul către reflecții socio-economice profunde la care este întotdeauna dificil să găsească răspunsuri.

Lansat în anul 2009, în timpul crizei financiare din SUA, ”Up in the Air” încearcă să le ofere spectatorilor atât o temă de gândire, cât și un mijloc de divertisment, având astfel un gust dulce-amărui. Nu este un semidocumentar și nici o comedie, ci o radiografie socială a epocii contemporane, caracterizate prin schimbarea rapidă a economiei și prin instabilitatea pieței forței de muncă. Succesul filmului se… citeşte

litone pe 04 Februarie 2010 11:41
superb
Mia placut la nebunie filmul ;) Trebuie vazut neaparat;)
veronica210 pe 31 Ianuarie 2010 12:50
felicitari pt George Clooney , a jucat extraordinar. Finalul mi-a lasat un nod in gat..

"You are an escape. You're a break from our normal lives. You're a parenthesis. "...

Lukandee pe 20 Aprilie 2010 10:17
Nu e un film atat de previzibil pe cat m-am asteptat sa fie. Merita vazut, are niste mesaje subliminale profunde, si cred ca ceea ce il face cel mai interesant e faptul ca e actual si ca trateaza o problema globala. Dar in filmul asta am vazut un alt George Clooney, care mi-a placut mai mult decat in alte filme.
De altfel, si finalul este exceptional. Cel putin, pe mine m-a cam miscat .

Radu1711 pe 18 Aprilie 2010 00:54
radu1711
un film foarte bun, o drama pe care o traiesc americanii, urat job are George Clooney in film
klaudya_e pe 20 Ianuarie 2010 11:35
?
realitate...pentru unii atat de greu sa ramana ancorati....tu ce ai alege?
shooter pe 8 martie 2010 22:40
:))
mtraianc pe 1 decembrie 2010 13:19
da ,, este pura realitate .. tradu intrebarea :))
edy21 pe 31 August 2010 19:57
Super film mi-a placut la nebunie desii nu stiam ce "capodopera" o sa vad mi se parea un film plictisitor si prost !
Insa nu a fost asa cu cat mai mult il urmaream cu atat mai mult incepea sa-mi placa genial cu o regie excelenta prestari ce sa mai zic de prestari, geniale : George Clooney,Anna Kendrick, Vera Farmiga, 10+ toutul superb !!!
A avut un subiect aparte si foarte interesant despre criza ce am avut sau mai avem si noi in tara deci mie mi-a placut foarte mult filmul desigur nu subiectul de "criza" (nu ca ar fii unul rau ) " mi-a placut atat de mult ci filmul incepand asa de la mijloc cand incep sa se intample lucruri, imp.cu prestarile, regia totul excelent !!!
Romantic, trist,emotionant,superb,genial fara cuvinte 10 !!!!!

Levente88 pe 31 Iulie 2010 14:29
Un film pe care l-am urmarit cu foarte mare drag. O adevarata realitate se invarte in jurul acesti film minunat...il recomand tuturor cu mare caldura!
someone_who_dares pe 27 Iulie 2010 13:47
Chiar merita vazut, are un subiect interesant !! Viata unor americani care nu fac altceva decat sa munceasca :D
Adelheide pe 29 Mai 2010 20:23
Mi s-a parut un film plin de…substanta. Pe bune! Multora carora li s-a parut plictisitor poate ca l-au privit doar la suprafata si daca se asteptau la ceva actiune, iata ca a fost vorba de ceva profund.
Eu, personal, am avut ce invata de aici.
‘Ganditi-va ca aveti un rucsac, si il umpleti incepand cu lucruri mici pana la cele mai importante. Simtiti cum va apasa pe umeri. Si daca ghiozdanul ar lua foc, ce ati salva?’ Da, seamana cu o pilda, din care mi-am dat seama ca in viata merita sa dam importanta numai lucrurilor care ne aduc fericirea si sa facem orice pentru a le capata si pentru a nu le pierde.
De asemenea, conversatia cu acel domn ce ar fi putut gati mancare frantuzeasca mi-a transmis faptul ca trebuie sa luptam pentru ceea ce ne dorim, pentru ceea ce ne face placere, caci altfel, viata noastra va fi anosta, vom fi persoane fara poveste.

elpaulet pe 06 Mai 2010 13:13
Mi-a placut
Un film placut, continuu, amuzant, inteligent, convergent. Asteptam cu nerabdare finalul, la care nu m-am asteptat. Eram convins, sau mai bine zis vroiam sa se termine cu happy end-ul asteptat. Dar a fost fain si asa. Ca-n viata. Rolul ii vine de minune lui Clooney, desi nu sunt fanul lui. Ca si un vin bun, iti lasa un gust placut dupa.
rogvaiv_bleu pe 08 Aprilie 2010 11:39
in aer.....
....ramai daca nu poti sa-l digeri.....dar e un film bun,merita vazut!
shooter pe 10 aprilie 2010 00:21
CORECT
dandi pe 01 Aprilie 2010 00:24
Imi plac mult
Acesti doi actori sa joace impreuna se potrivesc zic eu perfect mai si rizi de George Clooney si Vera Farmiga e super frumoasa.
andyy pe 08 Februarie 2010 00:36
Desi subiectul este foarte delicat, pentru perioada pe care o traversam acum, filmul este unul foarte bun, foarte bine gandit, care in final iti da acea speranta, acea putere de a merge mai departe, te face sa vezi valorile adevarate in viata.Merita vazut!
plescoianul pe 29 Ianuarie 2010 09:43
in saracia asta filmul acesta arata ca si la noi e nevoie de o noua meserie! patroni, nepatroni astia ai nostri nu stiu sa te dea afara! acolo, la ei, parca e altceva! imagine, regie, jocul actorilor parca nu mai conteaza asa de mult! ideia filmului face toti bani! a! si faza cu dusul lui george dupa femeia vietii lui! HA
iondindeal pe 08 Martie 2010 11:38
BUNICEL
Un film placut, dak nu m-am plictisit eu la el inseamna ca-i bun.
caessar pe 24 Februarie 2010 03:23
Dulce si Amar
O piesa de rezistenta a cinematografiei moderne dar nu numai... Tocmai reprezentarea exacta a unor situatii contemporane de viata - din punct de vedere profesional cat si emotional - intr-o modalitate cu totul noua [a la Reitman] ridica statutul peliculei la cel de capodopera.
Daca va asteptati la un film siropos cu mult "zaharel" sau mai bine la o drama shakespeariana cu o aroma de fatalitate iminenta, acest film nu se va inscrie in aceste tipare si stereotipuri.
Deliciul filmului il face tocmai echilibrul intre Dulce si Amar, "caci pana la urma ce ar fi dulcele fara amar si viceversa".
Amarul: Drama reala, cruda dar nu palpabila sau mai bine zis nu evidenta intotdeauna, intr-un cuvant subtila.
Dulcele: Comedia si romantismul fatis, sporadic reamintite prin momente anecdotice de mare savoare cat si momente intime, tandre, usor afective ce conlucreaza pentru a… citeşte

omdestept pe 04 Februarie 2010 23:02
al treilea film regizat de Jason Reitman nu este diferit de restul actiunea situandu-se in prezent la fel ca in Thank You for Smoking si Juno si trateaza problemele lumii in care traim. acest film ce ii are ca actor principal pe George Clooney si ca actrite secundare pe Vera Farmiga si Anna Kendrick (aceste lucruri le mentionez, deoarece pe pagina acestui film nu se specifica) reuseste sa fie captivant si amuzant, desi povestea in sine este dramatica. cei tre actorii joaca foarte bine si merita atentia criticilor la fel cum merita si regizorul acestui film.
andr3y_4fun pe 25 Ianuarie 2010 18:50
Merita vazut
...nu ca ar fi cel mai bun film al lui Clooney,dar mi-a placut...
Ruxxx pe 03 Februarie 2010 14:47
dezamagitor
un film foarte plictisitor cel mai plictisitor film pe care l.am vazut vreodata nu are nici un subiect interesant dupa parerea mea
sweetmaria pe 22 februarie 2010 16:48
ai dreptate.
AdriAdrianna98 pe 18 mai 2021 08:49
încearcă să-l privești când ai creierul mai dezvoltat decât al unui copil de 10 ani. sau citește comentariile, poate poți să înțelegi de acolo
Licurici75 pe 30 Iulie 2014 15:29
Film cu perdea
Un film care ne arata cu perdea cum lucreaza sistemul capitalist. CAnd vor sa te angajeze ( sa devi sluga lor) iti spala creeri cu oportunitatea, cu singara ta sansa in viata. Si cand numai au nevoie de tine, incearca sa te convinga cu ideea ca tu meriti mai mult de ce sa iti petreci ultimii ani de munca aici trebuie sa o iei de la capat acum in pragul pensionarii. Adica dupa ce te-a stors 20 de ani si nu ti-ai satisfacut visele, acum trebuie sa intelegi ca o sa ai timp sa-ti satisfaci visele, acum cand esti bagat tot in datorii. Totusi filmul ne sugereaza si marsavia lor ( doar cel care te-a angajat te poate da afara nu accepta de la altul plicul )
cl24 pe 28 Septembrie 2010 16:15
Este un film care este inspirat din realitate. Atat cadrul de desfasurare a actiunii cat si povestea de iubire pot fi oricand reale....
nicoux pe 24 Octombrie 2011 20:54
Dezolant , deprimant si cam plicticos, am vrut sa-l schimb de multe ori.
rugby92 pe 03 Iulie 2010 00:43
mda...
sincer tre sa`l intelegi...mi s`a parut o prostie...da na nu parerea mea conteaza
claudiu-daniel-lugoj pe 06 Aprilie 2010 18:17
Ma asteptam la mai mult de la acest film,este un film dedicat angajatilor disponibilizati din america.Este si un film din care poti trage multe invataminte(daca nu cumva le stiai dinainte).Pe alocuri este si plictisitor,doar finalul te face sa ii mai urci un pic nota.
elpaulet pe 6 mai 2010 13:15
Un film dedicat angajatilor disponibilizati din SUA??? :))))))) ha ha hahaaahha hahahsdas ;kljaskjd klljhklkjhjkl jkhsdkjhf ihuosdfjhklsdjklfh skdjskdlfjskdlfjskdlf 1111 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
alexandru_d pe 24 Ianuarie 2010 13:08
pentru toti ... pentru cei care nu stiu ce sa aleaga, care cred ca sunt intr-o dilema si se tem sa faca alegerea ...
Radu47hitman pe 12 Ianuarie 2010 01:35
Între cer şi pământ.
George Clooney - Client exemplar, el a excelat în obligaţiuni corporative, nu şi în viaţa sa personală. Relaţia pentru o noapte pentru el e doar o parte din lista lungă cu nenumărate hoteluri de lux, automobile închiriate, e-mail-uri şi mesaje pe robotul telefonic. Patrulele regulate l-a înstrăinat de familie, a lui nici nu şi-a creat-o. I se pare că în cer există un stat separat. Da, el a zburat mai multe mile, până la recordul de un milion nu i-a rămas mult. Acumularea şi numărarea bonusurilor în mile, este o ocupaţie pentru Ryan (George Clooney), pentru că el consideră că acestea sunt o proprietate privată, capabilă să îndeplinească visele lui.
Filmul este bazat pe romanul anonim de Walter Kirn, care a văzut lumina în 2001.
Filmul e capabil să atragă atenţia şi să transmită înţelesul său. Nu este o prostie, vorbesc despre două… citeşte

rox_c pe 30 Martie 2010 14:05
un film.. la care era sa adorm..... in prima parte am rezistat doar ca joaca clooney... dar in rest.....somn usor
AdriAdrianna98 pe 18 mai 2021 08:47
somn usor, noaptea mintii
yo23 pe 22 Februarie 2010 15:12
pierdere de timp
asa caracterizez eu acest film'pierdere de timp',nu am inteles nimic din acest film,nu am inteles ideea filmului,ce doreste sa puna in prim plan.....viata unui om care i-si petrece jumatate din viata muncind?don't now....
AdriAdrianna98 pe 18 mai 2021 08:46
bine zis, n-ai inteles nimic.
chitaristul pe 20 Ianuarie 2010 15:12
...
asteptam altceva pe final... m-am cam plictisit............................................
films_horror_alexyz pe 04 Februarie 2010 16:40
destul de dragut.... e bun sa-l vezi cand ai chef sa razi....dar nu este cel mai bun film iesit....
juan_pablo_de_medellin pe 10 Februarie 2024 23:40
50 de caractere,50 de caractere,50 de caractere , cincizeci de caractere
Iulidesprefilme pe 02 Septembrie 2021 15:27
Un moment care face cât o mie de dureri / dezamăgiri / decepții: să descoperi că femeia pentru care ai niște sentimente are viața ei de familie...
AdriAdrianna98 pe 18 Mai 2021 08:46
Un film care pare simplu prin acțiune, însă dialogurile îi dau tot substratul :) Totodată, excepționale interpretări ale actorilor.