Păreri Unthinkable

Tăcerea poate ucide

bujulache pe 24 Mai 2010 17:05
interesant
un film foarte interesant plin de suspans...nerecomandat cardiacilor...un rol foarte bine jucat de samuel l jackson...
Jazz-Stalker pe 04 Iunie 2010 16:54
bai, lasati-ma sa dau nota filmului, acum cat mai tin minte de el...
mike_79 pe 06 Iunie 2010 14:33
E bun
În opinia mea, filmul pune, în mod indirect, problema justeţii războiului împotriva terorismului! Mai precis, se pune întrebarea care sunt "animalele"? Teroriştii sau americanii? Statele Unite, prin războiul dus de atâţia ani, omoară poate şi de 10 ori mai mulţi oameni decât presupuşii terorişti!

Şi încă ceva! Replicile în care se spune că "aşa ceva nu s-a întâmplat", "noi nu existăm", "aceşti copii nu există", mă conduce la ideea că, de fapt, noi habar nu avem câte crime se comit, desigur în numele războiului împotriva terorismului!

mvpsebi pe 01 Iunie 2010 14:16
..nu e deloc o TORTURA sa vezi acest film..
Unul din cele mai socante filme pe care le-am vazut, cu o doza de suspans foarte ridicata. Subiectul pe care-l atinge e unul delicat, conform cu realitatea si foarte bine exploatat, "torturat" in acest film, si anume terorismul. Distributia e excelenta, iar domnul cu tortura, Samuel L. Jackson asta e extraordinar..are o lejeritate iesita din comun in a juca acest rol nu tocmai usor, insa care-i vine ca o manusa. Un film pe care-l recomand, se merita..in sfarsit o productie americana cu ceva valoare, fara clisee, banalitati si mai ales fara efecte speciale computerizate, mai nou nu e film hollywoodian care sa nu contina aceste ingrediente.
rifa pe 26 Mai 2010 09:05
Captivant si cu un mesaj cel putin dubios...
Am vazut filmul acu cateva ore si pot sa spun ca nu aveam asteptari majore. Dupa ce l-am vazut insa pot spune ca mi-a placut, a fost un film cu un oarecare suspans dar si cu multe mesaje subliminale mai mult sau mai putin. Iata ca tocmai mesajele ma fac instabil din punct de vedere alt viziunii mele asupra verticalitatii filmului.

Povestea este bazata pe mijloacele sau metodele de interogare folosite si de consecintele folosirii lor. "Younger", personaj jucat de catre cunoscutul actor britanic Michael Sheen, sustine ca detine 3 bombe nucleare, fiecare dintre ele avandu-si locatia in 3 orase diferite de pe intreg teritoriul statelor unite. Pentru ca sa dezvaluie locatiile respective, Young are 2 cerinte: prima este ca guvernul statelor unite sa nu mai suporte finantarea financiara si militara a regimurilor marioneta sau dictatoriale de pe teritoriul islamic, iar a doua… citeşte

dido pe 22 iunie 2010 21:19
Super comentariul!
nicolas84 pe 20 iunie 2011 22:38
asta mi-a placut la tot finalul...a4-a bomba exista,o arata si pe urma fade to black.Dea aici putem sa tragem singuri propriile concluzii,iar a mea cel putin a fost ca cele 2 cadre mentionate de rifa mai sus se intrepatrund si ne arata ca nimic nu poate fi castigat prin violenta, nici de o parte,nici de cealalta.
w3rd3 pe 07 Iulie 2010 15:20
Mai bine nu
De remarcat doar interpretarea lui Samuel L. Jackson, in rest un film de duzina. M-a enervat la culme fatuca aia care tot avea procese de consiinta si nu putea sa se hotarasca daca teroristul trebuia torturat sau nu. In rest multe faze penibile gen sediul era intr-o sala de sport sau cand au crezut ca au descoperit locatia unei bombe prima care a intrat in cladire era doamna aceea cu fustita si pantofi cu toc si dadea indicatii soldatilor sa nu atinga nimic sau sa se opreasca. sa fim serioasi ! Am vazut in The Hurt Locker ce protocol si ce echipament are o echipa de genisti.
Vorador pe 1 iulie 2012 23:50
Crezi ca daca te duci sa dezamorsezi bombe nucleare mai conteaza ce echipament porti?
mitologicul pe 13 Iunie 2010 10:39
Batranul geniu Samuel L. Jackson (unul dintre actorii mei preferati), mai face un rol memorabil, intr-un film care amesteca violenta, tortura salbatica, frustrari, etica profesionala, etc. Bun ritmul, actiunea te capteaza din secunda 1, sfarsitul l-as fi vrut un pic mai imprevizibil. Un film bun pentru adulti, cu nervii tari, pentru ca e destul de greu sa vezi scene de tortura duse la extrem, dar maestria lui Samuel L. Jackson le face "digerabile" (nu va uitati la picioarele lui Carrie-Anne Moss, a imbatranit si ea, mai are si copii, sunt rautacios). De vazut!

silv_xd_tweety pe 15 iunie 2010 01:45
subscriu .. l-am vazut si eu si filmul este nemaipomenit .. iar Carrie-Anne Moss a avut picioare urate toata viata ei
facembaniterra_gmail_com pe 31 octombrie 2015 23:12
komodo pe 28 Mai 2010 20:43
Am vazut filmul acum cateva minute si m-a impresionat...placut. Un film cu astfel de
scene si care expune astfel de idei nu ar trebui sa poata fi nici macar recunoscut ca un pretendent la titlul de capodopera cinematografica Insa! Prin mesajul pe care il transmite, filmul devine moral si astfel foarte valoros, extrem de valoros(in opinia mea, si tot opinia mea este aceea ca in comparatie cu filmul ce a luat oscarul anul trecut acest film este mai valoros).Ar fi putut fi chiar o "capodopera" tinand cont de distributie de exemplu, una extrem de cunoscuta si recunoscuta in domeniu. Filmul are o doza extrem de ridicata de suspans insa putea fi mai mult. Nu voi intelege niciodata de ce se limiteaza proportia suspansului. Sunt de parere ca daca filmul are ca si componenta esentiala suspansul atunci "you go all the way",cum ar spune englezul, ("mergi pana la capat"), daca este… citeşte

Ady01 pe 29 mai 2010 23:54
Total de acord cu ce spui.Filmul mi s-a parut extraordinar.Nu detin vocabular necesar sau poate ca doar nu`mi gasesc cuvintele in momentul de fata ca sa explic placerea enorma pe care am avut-o vizionandul si nu pentru ca sunt satanist sau orice altceva, ci pentru mesajul clar si real pe care il transmite.O capodopera.La nivel psihologic si psihic, l`am inteles in totalitate.Nota 10 de la mine.
bornStubborn pe 31 octombrie 2010 00:19
A, si care e diferenta dintre psihologic si psihic, mai ady ???
piticot89 pe 25 Mai 2010 14:39
soooper
un film cu buget redus dar foarte bun...poate mai bun decat multe filme cu un buget imens...suspans la maxim...si de revazut
shooter pe 29 Mai 2010 08:31
foarte dur...cu o distributie buna.unthinkable ne pune fata in fata cu cele doua moduri de tortura(psihica si fizica) si ne face sa intelegem pana unde poate ajunge fanatismul islamic dar si fata nevazuta a serviciilor secrete americane.trebuie vazut.nu-l recomand celor sensibili.
razsax pe 30 Mai 2010 08:21
Nu e nimic nou sub soare!
Era timpul ca si in cinematografie sa se reflecte acest subiect!
Alegerea lui Samuel L Jackson in rolul tortionarului a fost una cat se poate de inspirata.
Tortura a fost un subiect tabu in filme, poate , Mel Gibson , ca regizor a reusit sa o ilustreze mai curajos. In rest...tacere.... Ne-o inchipuim, ne este sugerata, foarte putin prezentata.
In evul mediu aveau "centura neagra" in asa ceva. Acum s-au schimbat doar actorii!
Cu un singur lucru sunt perfect de acord: Victimele nu au drepturi?

cl24 pe 30 Noiembrie 2014 01:18
Un film violent dar care oricand poate fi real...Viata este o vesnica lupta, iar pentru aceasta trebuie folosite toate armele....
bornStubborn pe 31 Octombrie 2010 00:16
Un film bine facut, dar cu un subiect care mi-a provocat la propriu dureri de cap. Si ce naiba oameni buni care postati, chiar sunteti asa de inebuniti dupa astel de sadisme?? Uitati-va la desene animate, ca altfel ajungeti rau.
Sergiu.Lobont pe 11 Iunie 2010 04:19
Un film despre care nu auzisem absolut nimic, doar ca e cu Samuel Jackson... am inceput sa ma uit... un inceput monoton, odata cu trecerea timpului parca se intensifica atmosfera, la final atinge cote maxime, tensiunea e incordata, finalul... de neasteptat, reprezentatia lui SLJ... pur si simplu nebuna, pe scurt ingredientele perfecte ale unui film excelent.
Sorin87 pe 13 Mai 2018 20:46
De neimaginat filmul, dupa cum scrie si in titlu, mi-a placut
mihai_barbu pe 01 Noiembrie 2015 15:17
Bun Filmul Michael Sheen joaca fantastic. Filmul asta imi aduce aminte de filmul lu' gerard butler silit sa ucida
anda_nicole_16 pe 21 Iunie 2010 15:55
Foarte bun...
Un film extraordinar, care vorbeste de realitate, de modul in care armata obtine ceea ce-si doreste, indiferent de scopuri, de torturi care nu au o limita a moralitatii..
O politista aparent dura este atinsa de modalitatea de lucru a "necunoscutului" H, care ii sacrifica pe terorist si familia sa (si pe el insusi, intelegand ca odata inceputa "treaba", este necesara ducerea acesteia pana la capat) in schimbul milioanelor de locuitori din cele 3 orase in care au fost ascunse bombele.
Punctul culminant al filmului este constituit de momentul in care H le dezvaluie celorlalti ce ascunde Younger si decide ca ar fi momentul sa se foloseasca de copiii lui, pentru a-l face sa spuna locatiile.
Il recomand tuturor celor care vor sa vada un film bun!

CINEFILUL DE SERVICIU pe 03 Septembrie 2013 03:15
Unthinkable (2010) « Cinefilul de Serviciu
[...] site: Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
mogul pe 10 Iulie 2013 17:50
stereotip
daca tinem cont de bugetul filmului si ce a produs din el pot spune ca este peste medie "bunicel". insa din punct de vedere al calitatii este plin de stereotipuri de americani cu multi muschi si inarmati pana in dinti care se duc sa dezamorseze o bomba plini de crize de identitate . mi-a placut lectia data de sotia din film a lui samuel jackson ... despre oamenii obisnuiti si cum se transforma ei in ipostaze neobisnuite .... oamenii cat traiesc invata ....
hannibal1948 pe 10 Februarie 2013 02:07
Un film bun cu un ''low budget'' ...desigur Samuel L. Jackson f oarte bun ca intotdeuna, insa finalul filmului lasa de dorit nu poti sa inchei asa un film daca vrei sa, ai cat de cat ceva asteptari de la el , acolo au gresit probabil oricum merita sa-i acordati o sansa.
nelloti pe 10 Ianuarie 2013 22:47
Un film teribil. Mult suspans si violenta. Cardiacii sa se abtina. Ca idee, cine sunt teroristii, islamistii care comit atentate sau anchetatorii americani care nu exista oficial, nu se dau in laturi de la nimic, iar in particular sunt niste brute. Este justificata violenta? Nu! Dar atunci cand este vorba de familia ta?
radu3455 pe 30 Decembrie 2012 10:54
cel mai mult mi-a placut jocul actorilor Samuel L. Jackson Michael Sheen si Michael Sheen insa actiune nu prea ma impresionat cu exceptia finalului
Vorador pe 01 Iulie 2012 23:48
Cam cat de departe esti dispus sa mergi pentru a-i salva pe altii?Un film foarte bun combinat cu cateva twisturi pentru a-l face si mai bun,Samuel L. Jackson ca intodeauna nu dezamageste.
DanRus pe 09 August 2011 22:42
SAMUEL L. JAKSON CEL MAI TARE!!!!!!!!
SUUUUUUUUUUUUUUUUUPEEEEEEEEEEEEEEEEERRRRRRRRR tare e filmul meriata vazut
t0nka pe 09 Iunie 2011 10:31
un film care te tine in suspans de la inceput pana la sfarsit. mi'a placut foarte mult rolul lui Samuel Jackson, ipostaza in care nu l'am mai vazut.
margott pe 26 Mai 2011 16:06
Un film interesant si bine realizat. Scenele de tortura nu mi s-au parut mai greu de vizionat decat sunt, de exemplu, scenele dintr-un film horror; din contra, la capitolul asta au menajat privitorul cat au putut. Desigur, s-au strecurat si faze penibile in film, iar de personajul lui Carrie-Anne Moss, cu procesele ei de constiinta, aveau nevoie pentru a incerca sa ne convinga americanii ca mai sunt si oameni care, chiar cand ajung intamplator in situatia calaului, acestia nu-si pierd umanitatea. Subiectul filmului si scenele de tortura psihica si fizica sunt credibile, inchisoarea de la Guantanamo e doar unul din exemplele in acest sens.
Unthinkable – De neconceput sa fie ratat

Regie: Gregor Jordan
An: 2010

Actori: Samuel L. Jackson, Carrie-Anne Moss, Michael Sheen
Genul: psihologic, thriller

Cu cateva luni inainte ca un film sa fie lansat, producatorii sondeaza reactiile publicului in cadrul unei vizionari restranse. Daca ele sunt pronuntat negative, se considera ca nu are rost ca filmul sa fie lansat pe marile ecrane, pentru ca ar fi bani aruncati aiurea, ci direct-to-video. La lada de gunoi a cinematografiei sunt aruncate insa si diamante precum acest Unthinkable, despre care ... citeşte

JojoB pe 20 Aprilie 2011 02:32
O_O
Mult suspans, un Samuel J. total nou pentru mine dar si socant, sumbru si cat se poate de real....acest film este genul in care gandirea logica se bate cap in cap cu sentimentul. Merita vazut! in special pentru S.J.
xerses pe 19 Aprilie 2011 23:22
Un joc memorabil pentru Samuel Jackson.Filmul te tine in suspans pana la ultima secunda.
FlorinMovieFreak pe 03 Aprilie 2011 01:38
Doamne Dumnezeule .. tocmai mi-am amintit de el .. si spun ca de mult n-am mai vazut un thriller atat de intens .. iti mananci unghiile la propriu :)
RoxyD pe 08 Martie 2011 21:39
Un film foarte bun.... .
SoKaT pe 29 Decembrie 2010 22:12
Mi-a placut cum a jucat Samuel L. Jackson . Filmul , nu e cine stie ce ! Nota 7 de la mine ...
licinius pe 04 Noiembrie 2010 00:17
F BUN...
Imprevizibil, incredibil, inimaginabil ( noi oamenii nu putem face asa ceva... etc ), si totusi real... Ciudata natura omului, mentalitatea lui,si modul de rezolvare a problemelor... Un film bun !
Nu e un film de referinta sau vreo capodopera, dar este un film REAL DIN PCT MEU DE VEDERE.

Radu1711 pe 24 Octombrie 2010 02:09
radu1711
mi-a placut filmul foarte mult, ideea filmului este foarte buna, suspansul din film m-a surpins, merita vazut.
verula pe 12 Octombrie 2010 12:52
UN FILM EXTRAORDINAR!!!!!!!!
ESTE UN FILM FOARTE BUN,IAR SAMUEL FACE UN ROL REMARCABIL,I SE POTRIVESTE PERFECT!
blackpussycat pe 20 Septembrie 2010 11:23
f bun
e un film f bun,chiar merita sa il vedeti mie mi'a placut :)
dani9305 pe 05 Septembrie 2010 10:46
...
unul din filmele care te lasa fara cuvinte!
iar samuel l.jackson i se potriveste rolul ca o manusa!:D Incantator!

klaudya_e pe 04 Septembrie 2010 23:47
un thriller nerecomandat celor sensibili..SJ face un rol deosebit
sorin12 pe 04 Septembrie 2010 11:55
f bun
trebuia sa apara si un film in care baitii nu-s chiar asa de buni si eroii nu au camasi albe cu dantele!SLJ unul din cei mai buni actori care s-au nascut vreodata!
Theofil88 pe 29 August 2010 13:53
Digerabil
Nu vă grăbiți cu adjectivele. În general, filmele de acțiune se aproprie cu greu de pragul genialității. Actorii joacă standard, regizorul a folosit tehnici stardard. Mi l-a recomandat un prieten care îmi descria filmul cu spume de fericire: "Theo, trebuie să vezi filmul ăsta! Nici nu te gândești ce îi face deținutului!". Având în vedere că știm cu toții metodele cu care USA luptă împotriva terorismului, am tot așteptat să văd și eu ceva nou... Dar n-a fost să fie! Poate de altă dată! Sau cum face James Cameron: mai pune vreo zece minute la film... să îl poată relansa!
yo pe 26 August 2010 22:30
nota mea subiectiva e pentru Michael Sheen, pe care il apreciez pe masura ce vad din ce in ce mai multe filme cu el.
Nota obiectiva este bieninteles, pt. Samuel L. Jackson.Imi era dor de asa un thriller.

mariuszmeu pe 15 August 2010 10:30
brr
hm.l-am vazut acum 1 luna si nu inteleg de ce iti trebuesc 50 caractere pt a-ti spune parerea despre un film .sec . toate filmele lui sam jackson par la fel , ca si cand ar fi continuarea celui precedent , calitare actoriceasca f mare ,dar ... deja vu
English357 pe 07 August 2010 15:18
tareeeeee!!!!
e foarte bun din punct de vedere psihologic....e si forate impresionanat cum il chinuie p ala....merita vazut de mai multe ori nu doar odata....il am si pe dvd pt ca maerita nota 1000
buff pe 29 Iulie 2010 16:57
ancorat in realitate
dpdv al modului de interogare filmul este cu siguranta f bine ancorat in realitate, la baza, ca de obicei, blamarea evreilor pt terorism din partea americanilor.
issey pe 23 Iulie 2010 00:45
obligatoriu de vazut
mi`a placut ideea filmului....merita vazut....Samuel L. Jackson nota 10
EvaW pe 08 Iulie 2010 22:36
Un film foarte bun, plin de suspans. Felul in care actorul din rolul principal traieste scenele este impresionant. Merita vazut!
mindfreak pe 07 Iulie 2010 17:44
mie personal mi s-a parut unul din cele mai bune filme pe care l-eam vazut in 2010!!!! Actune si suspans cat cuprinde si un Samuel L. Jackson care a interpretat SENZATIONAL!!!Merita vazut!!
izzie pe 23 Iunie 2010 10:51
Genial
Ffff bun,tensionant,putin cam dur in unele secvente,insa merita vazut chiar si pentru finalul mai nefericit
Leu4Life pe 22 Iunie 2010 17:06
nu sunt fanul acestui gen de film si totusi m-am uitat cu placere la el. 9/10
lokilop92 pe 20 Iunie 2010 16:43
super tare
merita vazut si revazut pentru al intelege mai ales sfarsitul