Păreri Unstoppable

De neoprit

kojakAG pe 31 Octombrie 2010 09:33
nimeni nu-l poate opri pe denzel washington sa faca un film exagerat de bun
mtraianc pe 14 noiembrie 2010 20:40
nu D W a facut filmu ,, el a jucat un rol ,,in ori ce caz a mai salvat din regia slaba al lui Tony Scott
BallGr33zy pe 16 decembrie 2010 23:08
Tony Scott e regizor slab ?? :)) sau esti tu prea prost
Pitbull pe 10 Noiembrie 2010 03:52
Un film catastrofă ca pe vremuri
"Unstoppable" - Un film catastrofă ca pe vremuri
...adică: bine făcut, dar fără nimic nou

Cei pe care anii '70-80 i-au prins deja născuţi îşi mai amintesc de voga filmelor catastrofă din acele timpuri - începând cu celebrul "Airport" (1970), de George Seaton (după cartea lui Arthur Hailey - un adevărat maestru al romanelor de gen), care de altfel a şi dat semnalul unei adevărate serii de pseudo-sequels aviatice. Erau filme cu mijloace de transport, cu calamităţi naturale, cu zgârienori cuprinşi de flăcări, cu te miri ce... Unele erau admirabil realizate (mai ales când pe generic figurau Irwin Allen, Lewis Teague, John Frankenheimer, John Guillermin), altele coborau lent dar sigur spre abisurile penibilului... Personal, mi-a rămas lipit de suflet "Silver Streak" (1976), de Arthur Hiller, cu irezistibilul Gene Wilder şi fermecătoarea Jill… citeşte

Viorel pe 10 Noiembrie 2010 18:37
Denzel e de neoprit
Este excelent! Are mai multa actiune decat un film regizat de Michael Bay! :)))
Dupa parerea mea, este cel mai bun film al anului, iar trenul poate castiga detasat premiul de Best Villain of the Year.
Sunetul este foarte tare si te izbeste de la primele cadre dar la o asemenea poveste si prezentare nici ca nu se putea altfel.

mitrudany pe 02 Noiembrie 2010 00:51
Denzel
Un film cu un buget estimat la 100.000.000 de euro cu Denzel Washington in rolul principal nu poate fi decat un succes.
bloodthirst pe 16 decembrie 2010 20:41
uite ca te-ai inselat :)
bloodthirst pe 5 ianuarie 2011 18:00
Ma refeream si la succesul filmului,majoritatea in ziua de astazi sunt facute sa-si scoate ''parleala'' si ceva in plus (cat mai mult daca se poate). Filmul de fata cam lasa de dorit in ceea ce priveste asa zisul succes...
G.Norbi27 pe 11 Noiembrie 2010 11:00
Pe toata durata filmului oamenii incearca sa opreasca trenul...atat .
leo26 pe 18 decembrie 2010 20:32
@Norbi27 Pe toata durata filmului oamenii incearca sa opreasca trenul...atat . Daca filmul este dupa cu caz real, si urmareste firul aceste intamplari de atunci cu ce vrei sa fie.Sau tu te-ai uitat doar la poze, fara sa citesti. (Comentariu editat de moderator)
leo26 pe 18 decembrie 2010 20:34
Scuza-mi greselile gramaticale si de ortografie, dar sper ca ai inteles ideea.
rodriguez pe 28 Februarie 2011 23:10
Tocmai am vazut filmul,as fi putut sa-l vad mai devreme insa m-am lasat influentat de parerile" filozofilor" de pe aici care stiu doar sa spuna:" multe lacune,sunetul este prea tare,scenariul naspa etc". Ei bine,ACEST FILM CHIAR ESTE O CAPODOPERA,putine filme m-au facut sa traiesc suspansul in felul care Unstoppable a facut-o! Din asta am invatat sa nu mai citesc tampeniile folozofale ale celor care se screm sa umple 50 de caractere ,PUR SI SIMPLU VAD TRAILERUL,CITESC DOUA COM SI GATA!
elmedico pe 14 Noiembrie 2010 21:51
Un film foarte plictisitor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
So.aLone pe 17 noiembrie 2011 19:09
Eu ma tot gandesk daca u te-ai uitat la acelasi film la care mam uitat eu...Parerea mea este ca ii un film de nota 9+....si elmedico daca ai sub 15 ani te inteleg :)
elmedico pe 17 noiembrie 2011 22:16
Parerea mea e ca avem gusturi diferite, asa ca te ai putea abtine sa faci comentarii aiurea! Iar filmul e slabut, actiunea doar intr-un singur sens, nicio sclipire, totul se bazeaza pe oprirea unui tren!
decathlon pe 14 Noiembrie 2010 23:01
frumos.........nu e chiar palpitant...dar a fost frumos
vaduva129 pe 08 Noiembrie 2010 20:23
Denzel Washington suna bine..sper sa fie bun..urmeaza sa-l sustrag din eter ;)
serghei2009 pe 12 Noiembrie 2010 00:38
Tipic american, cu strigate de bucurie si pupaturi la final. In rest, digerabil. Sunetul intr-adevar cam tare. Am iesit cu tiuituri in urechi, ca dupa trageri de artilerie.
leo26 pe 18 decembrie 2010 20:38
Cum ai putea sa apreciezi un film dupa un caz real? Tu traiesti in AVATARUL tau.Ai 14 ani si vei creste, ai tot timpul din lume sa apreciezi si filmele ''normale''.Nu spun ca AVATAR este un film prost, dar ....
serghei2009 pe 19 decembrie 2010 15:38
As vrea eu sa mai am 14 ani
danyx493 pe 19 Decembrie 2010 16:21
Denzel Washington continua intr-un mod ireversibil sa ma uimeasca, omul asta e un actor desavarsit, unul dintre cei mai buni de la Hollywood dupa parerea mea...cat despre film, Unstoppable este inspirat din fapte reale din cate am inteles, plin de actiune si suspans, cu o regie foarte buna, si cu un montaj alert...8/10
Moody pe 01 Noiembrie 2010 10:39
Been there, seen that
Pare la fel ca majoritatea filmelor cu catastrofe(uragane, tsunami, avioane prabusite etc), cel putin din punct de vedere al scenariului. Actorii il mai scot un pic la liman insa per total probabil nu va fi un film reusit decat pentru cei care adora explozii, actiune etc.
Moody pe 13 februarie 2011 22:22
Ok, intre timp am vazut filmul si pot spune ca m-a surprins. Chiar a iesit un film bun si spre deosibire de alte filme m-a tinut in tensiune, chiar daca stiam ca o sa se termine cu bine, dar coloana sonora alerta si miscarile bruste ale camerei, dau impresia de autenticitate si te fac sa nu iti dezlipesti ochii de pe ecran.
mtraianc pe 14 Noiembrie 2010 20:35
slab
multe lacune in regie , in concluzie ,, este slab filmul, NU D. W. care joaca bine ,
blackmore pe 18 ianuarie 2019 22:15
Denzel Wahington nu a jucat bine in niciun film , el interpreteaza acelasi rol la nesfarsit.
maryyy pe 02 Noiembrie 2010 20:48
il ador pe Denzel Washington! deci nu pot sa spun decat k abia astept sa vad filmul:D
Professional pe 6 noiembrie 2010 16:55
acum il trag sper sa fie reusit...dak vrei iti dau shi tie link-ul :P
maryyy pe 6 noiembrie 2010 19:44
Te rog! merci :*
Vegetarian pe 21 Aprilie 2013 18:36
La 56 Denzel Washington mecanic de locomotiva
Filmul mai este in listele : Trenuri , metrouri , tramvaie dezavantaje - solutii . True Story = Filme inspirate din cazuri reale .
Alte filme din aceaste liste cu filme se pot vedea in pagina cu detalii de la acest film in marginea din dreapta la mijlocul paginii .

Vegetarian pe 21 aprilie 2013 18:36
. . . Toate filmele sunt in parte fictiune . Niciunul nu reconstituie identic complexitatea vietii unui om , fata de care are propria lui perspectiva .
Sergiu.Lobont pe 18 Decembrie 2010 18:21
Denzel, Denzel, Denzel! E incredibil actorul asta. Filmul e american... e previzibil insa cu toate astea te tine cu sufletul la gura si nu cerd ca se dorea a fi un film de Oscar... cred ca si-a facut datoria cu varf si indesat... cel putin in cazul meu. Oricum e un film bazat pe o intamplare reala... nu ne puteam astepta sa apara vampiri vegetarieni si alte SF-uri.
otonis pe 17 Noiembrie 2010 15:25
Un film usor, jucat bine, dar ma asteptam la putin mai multe provocari ptr. cei 2.
annonim1 pe 31 August 2010 13:27
eu
Unstoppable....la fec ca Denzel Washington......se potriveste
JakeHoyt pe 31 Martie 2012 16:06
The Runaway Train
filmul imi aduce aminte de The Runaway Train cu John Voight, doar ca Denzel si Pine nu sunt evadati...pasionat de'' train movies'' si road movies
LavyBogdy pe 11 Iunie 2011 11:54
Și oamenii pot fi super-eroi.Picioarele mi-au înghețat,nu mi-am schimbat poziția de zeci de minute,inima abia-mi bate...Asta e credința,devotament,altruism.
Singura notă de 9 o dau trenului care era cam învechit,în restul totul are nota 10.

Vorador pe 15 Februarie 2011 21:23
Un film facut dupa reteta americana cu final fericit; asta nu inseamna ca nu merita urmarit, cascadoriile sunt bune si are si putin suspans,dar nu prea mi-au placut momentele acelea de bucurie tipiic americane,au cam devenit siropoase.
Octaz pe 13 Februarie 2011 01:44
Un film deloc plictisitor asa cum spun unii,ba chiar cu foarte mult suspans pe aproape toata durata filmului.Un Thriller de Actiune,asa cum il cataloghez eu,foarte bun,o poveste interesanta care reuseste sa scoata in evidenta ideile geniale ale unor oameni capabili dar si curajul si puterea sacrificiului.Cred ca filmul mergea fara probleme facut in 3D,mai ales pentru senzatiile vizuale pe care le produce trenul la o asemenea viteza
ArjenRobben pe 29 Decembrie 2010 17:12
Un film reusit,care ne arata unde poate duce neglijenta unui om.Un film cu un suspans puternic.Desi trenul este cel mai sigur mijloc de transport,iata ca mai exista si scapari care pot duce la accidente.
silviu287me pe 03 Ianuarie 2011 19:59
Mai oameni buni, daca nu ma insel acest fim este un remake a unui film de prin 98' sau asa ceva! Primul a fost prost, deci ma astept ca si asta sa fie la fel de prost
primmo pe 18 Noiembrie 2010 09:52
slab
o dezamagire pt mine. nu ca as fi avut cine stie ce asteptari de la film, dar in general denzel a facut alegeri bune pana acum. asta e un film slab. regie proasta, actiune neverosimila (chiar daca e inspirata din fapte reale), joc slab. in afara de rosario, ceilalti au fost stersi.
nu reuseste unul din armata sa urce in tren, adus cu elicopterul, fortele speciale bla bla si reuseste unul aproape schiop, dintr-o masina condusa de un batran de la macaz.
nici macar spectacolul vizual nu mi-a placut, fiind stricat (daca mai era cazul) de sunetul nepotrivit.
per total, asta e un film pentru care am regretat ca m-am dus la cinema.
ma intreb, oare cate zeci de filme bune s-ar fi putut face din banii pompati in unstoppable si in 2012??

victor_neo75 pe 18 Noiembrie 2010 11:24
Se putea numi si Speed 3, cu Denzel Washington in rol de good guy, fara Sandra Bullock si fara villain !!!
"Unstoppable" este un film plin de adrenalina si actiune, in care Denzel Washington si Chris Pine incearca sa opreasca un mastodont de tren de 1 km lungime ramas fara conductor ! Scenele de urmarire sunt intense, montajul este alert, iar accidentele, cascadoriile sunt cat se poate de reale !

"Unstoppable" merita vazut la cinema, e precum "Speed" (1994) cu Sandra Bullock, Keanu Reeves si Dennis Hopper, doar mai putin variat in locatii si fara un personaj negativ (trenul singur scapat de sub control este motivul urmaririi) !

user-5cd0895a0c200 pe 06 Mai 2019 22:26
Desene animate. Exagerat. Tipic american. Perfect pentru o duminica in care nu ai nimic de facut.
Horatiucrisan pe 25 Aprilie 2019 22:49
Un film intitulat din pacate dupa în caz real, însă din cautari multiple pe internet nu am reusit sa descopăr acel "caz real", doar similitudini...si accidente sau evenimente feroviare sunt carla pe tot mapamondul. Desi beneficiază de o distribuție de excepție, filmul, desi cu multe efecte spectaculoase realizate în mare parte pe computer, nu reușește să transmită un mesaj de suflet, fiind mai degrabă o poveste șablon a unor corportatisti deciși sa-si apere funcțiile cu orice preț si a unor angajați în pragul pensionării anticipate "sau începători, zero benefits", deciși sa-si "apere," patronii si bunurile materiale ale acestora cu prețul vieții. O poveste cosmetizata despre "beneficiile sarguintei în munca" șablon comunist de-a dreptul sau trasă la indigo la ordinele stăpânilor de sclavi pt care o viață sau mai multe nu conteaza în ecuația profitului.… citeşte
MikeEdwards pe 29 iulie 2021 19:20
https://en.wikipedia.org/wiki/CSX_8888_incident din prima încercare.
blackmore pe 18 Ianuarie 2019 22:21
O catastrofa de film catastrofa american ca toate filmele americane catastrofa , dupa 5 minute stiam cu o sa se termine.Pe deasupra a mai jucat si unul dintre cei mai slabi actori posibili: Denzel Washington , care nu e capabil sa joace decat un singur fel de rol , fara nicio variatie.Pe scurt un film pt decervelati.
zdraveius pe 04 Ianuarie 2012 23:09
Un pic de tensiune si suspans exista. Dar, ca la orice film american, trebuie sa avem cateva nimicuri in neregula.
Atunci cand cei doi angajati de la care a pornit toata povetea merg in paralel cu trenul in incercarea ca unul dintre ei sa sara in locomotiva, merg cu viteza cu portiera de la masina deschisa. Incercati asta pe cont propriu si veti vedea ce se intampla.
Dupa ce locomotiva 777 loveste remorca aflata pe linie, apar avarii la partea stanga, si un far nu mai functioneaza. In cursa ce urmeaza, farul defect este cel de pe partea cealalta, apoi functioneaza din nou amandoua si din nou cel din stanga.
Dupa ce aceeasi locomotiva loveste ultimul vagon al garniturii 1206 - surpriza. Nu apare nicio alta avarie.
Cand 1206 se apropie de 777 si Will merge in partea din fata a locomotivei lor, care merge cu peste 100km/h, nu i flurura deloc nici hainele, nici… citeşte

david_rotaru pe 07 Ianuarie 2013 01:08
foarte slab
si eu sunt de parere ca e cel mai prost film in care a jucat Denzel Washington pana acum,foarte prost regizat,pur si simplu anumite scene sunt de domeniul penibilului,pacat de D. W. care este un actor mare.
Nu-mi pot imagina cum pot numi unii un asemenea film "capodopera",cred ca sunt retardati mintal...

viktor27oct pe 16 Februarie 2011 17:45
"It's like, one day, everything is going
Okay, and then...
the next, it's all falling apart
faster than you can put it back together."
Totul se intampla ca-n filme de actiune...
oricum stii ca acest de neoprit tren va fi chiar de neoprit...(nu o sa va stric finalul :)) )
Si in momentele astea de actiune cand trebuia sa fii atent la toate detaliile se strecoara si dramele celor doi ca "este o zi lunga"

Morphy pe 10 Februarie 2011 10:23
Si acum ma gandesc, dupa ce am vazut filmul, ca daca tipul care a coborat din tren era mai atletic putin si prindea trenul ala cu multe vagoane, Denzel Washington putea sa doarma linistit in locomotiva lui. Filmul este destul bun, alert uneori, coloana sonora aduce pe alocuri cu The Dark Knight, iar Denzel Washington chiar arata a tatic cu doua fete. :)
mathia22 pe 25 Ianuarie 2011 22:21
bunicel....nimic extraordinar!! doar pt ca joaca Denzel W.
Ammelie pe 10 Ianuarie 2011 16:23
Unstoppable (2010)
Hmm.. n-a fost rau. Dar aboslut nimic deosebit la el. Actiune simpla si 'la obiect', cu exagerarile de rigoare. (Mi-e greu sa cred ca povestea a fost exact asa si in realitate, cu totii stim ce inseamna 'inspirat din fapte reale'...) Denzel e Denzel, iar Chris Pine are ochi frumosi. :) 6/10
vladi2296 pe 09 Decembrie 2010 21:11
Este ok filmul ... dar actiunea este cam ,,seaca'' ... precum spune G.Norbi27 : aprox. in tot filmul trebuie sa opreasca trenul
BaetuAndrei pe 02 Decembrie 2010 14:06
e despre diferenta dintre doi oameni care apartin unor generatii diferite, oameni care conlucreaza impotriva unui tren. Si grasu ala lasa trenu sa plece de parca ar lasa o barca de hartie pe un lac. OPREste Trenu, te agati de el, fii erou. cam liniar filmu, si finalul este demult stiut.
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 22:54
Frumos filmul, are un ritm alert ceea ce exclude din start plictiseala, este un film bun, dupa parerea mea, merita vazut!
Bayard pe 11 Iulie 2011 02:43
Este un film decent de urmarit la cinematograf.... dar nimic palpitant. Parca este un film de tipul anilor '80.... ambii actori sunt foarte buni, dar daca nu au un rol cu care sa demonstreze asta.... Filmul in sine, este bazat pe niste evenimente reale, insa sunt convins ca in afara de ideea ca e un tren scapat de sub control, restul e fabulatie. Sunt multe chestii care sunt pur si simplu neverosimile....
wader2000 pe 18 Aprilie 2011 16:15
Faptul real pe care se bazează ei n-are nicio legătură cu filmul. Efectele speciale arată "făcute pe calculator", aşa false cum arătau în filmele din anii '60 OZN-urile. Un film de văzut când n-ai ce vedea altceva.
matew10 pe 04 Aprilie 2011 13:12
Din ciclul un autobuz ce poate exploda daca masina merge cu mai putin de 50 de km/h sau un vas de croaziera ghidata prin telecomanda de un terorist si apoi scapada de sub control face terci orice barca-i sta-n cale; avem de fata versiunea cu un tren scapat de sub control ce poate provoca un dezastru ecologic daca substantele toxice ale acestuia explodeaza in urma unei posibile deraieri intr-o zona metropolitana. Filmul in sine impresioneaza pe alocuri prin coloana sonora si efecte speciale insa doar pentru scurt timp. Scenariul pare destul de banal si previzibil. Prestatia actorilor mi se pare de rutina neimpresionanta pentru acest gen de thriller.
Cristiano00 pe 26 Decembrie 2010 17:35
a fost destul de bun filmul, a avut si suspans. mi-a placut
CostinN pe 19 Decembrie 2010 09:29
Unstoppable
Un film cu care te poti delecta intr-o zi de weekend fara nici un regret. Ce poate fi mai bun decat un film bazat pe o intamplare adevarata, de asemenea proportii si tratat cat se poate de serios? Bine, sunt subiectiv, multi dintre voi ar prefera o comedie si de ce nu, dar sunt momente cand vrei sa iesi din lumea fantastica, improbabila a filmului si vrei sa te conectezi la o intamplare la care ai fi vrut, chiar si in cel mai mic caz, sa participi in real time. Despre Denzel Washington nu mai pot comenta nimic iar in acest film aproape de nici un actor nu pot comenta in contra. Ca o concluzie Unstoppable este un film foarte bun care merita sa-l vezi indiferent de parerile altor persoane.
ciobotaru pe 18 Decembrie 2010 01:02
noroc ca are un final mai spectaculos .................
Manchester pe 23 Noiembrie 2010 01:02
Foarte Bun!
Mereu mi au placut filmele cu Denzel Washington, si o sa apreciez ce a facut ce a reusit sa faca in majoritatea filmelor in care a jucat .Nu cred ca exista film slab cu Denz;) Parerea mea.
ella16 pe 19 Noiembrie 2010 11:24
DA!
un film de actiune bun, care te tine cu sufletul la gura in unele faze..efecte speciale bune si cu unele replici comice....mai ales ca e inspirat din fapte reale e un film reusit.....domnul Denzel foarte bun ca de obicei...pacat de final...banal si previzibil...
marasescumarc pe 17 Noiembrie 2010 23:45
Un film bun cu o actiune deloc exagerata, toate cele intamplate in film se pot intampla si in realitate. Nu este o capodopera, dar se poate incadra in topul filmelor de nivel mediu.
nightmare28 pe 25 Noiembrie 2010 21:01
Bun!
imi plac filmele cu Denzel Washington, mi-a placut si acest film!
pufu4all pe 22 Noiembrie 2010 23:59
Pufu
Trebui vazut filmu asta :) este destul de ok am sal vad zilele astea
crome pe 17 August 2023 19:14
Acțiunea este foarte bună și salvează filmul ,merita o vizionare nota7