Păreri Unknown

(2011)

Necunoscutul

RomaniaMare pe 18 Februarie 2011 01:46
Merita vazut
Azi l-am vazut la cinema, am fost cu grupa de la facultate. Un film bun, interesant, imprevzibil, palpitant, Liam Neeson excelent ca de obicei si Diana Kruger intr-o forma de zile mari.
Un film bun de actiune cu elemente de thriller . Nu este un film de nota 10 dar cu siguranta isi merita banii!
Nota mea este 7.5/10 .

marllenn pe 18 februarie 2011 09:35
cam asa e si eu l-am vazut. Un film bun cu un actor extraordinar
dJaLoo. pe 08 Ianuarie 2011 17:19
capodopera!!!!!!!!! Jos palaria si privirea la siret pt Liam Neeson!
dJaLoo. pe 16 februarie 2011 21:18
Absurd ^^
Yasmina001 pe 9 octombrie 2012 13:41
Intr-adevar, bestial filmul !!!
rezeve pe 23 Februarie 2011 21:53
Un film ametitor de bun si foarte imprevizibil... iar finalul.. fantastic ! Merita fiecare minut din film ! Azi l-am vazut la cinema, si chiar nu mi-a parut rau ca am stat jumatate de ora peste ora care trebuia sa inceapa.. (probleme tehnice.. nici macar nu au avut bunul simt de a anunta..) Nota 8.5 !
keira pe 25 Februarie 2011 23:36
un thriller bun
Mi-a placut atat filmul, cat si jocul actorilor. Pe langa actiunea palpitanta, mi s-a parut interesanta ideea referitoare la alimentatia pe glob si biotehnologie (resursele alimentare, in special cele naturale, devin tot mai precare), dar si turnura imprevizibila pe care o ia filmul spre sfarsit. Un film ok in care apare Liam Neeson, un actor talentat, pe care sper sa-l vad curand si in alte filme. Prezentele feminine din film (Diane Kruger si January Jones) sunt foarte placute, la randul lor.
M-Joy pe 17 Ianuarie 2011 00:46
N-am ce zice despre acest actor! Absolut fenomenal! Filmu' o sa fie fara cuvinte foarte bun! Din ce-am vazut in trailer! Cat de cat asemanator cu Taken!
mvpsebi pe 29 Mai 2011 09:39
O lovitura la cap se pare ca poate fi si un pas inainte. Te face sa'ti uiti identitatea si scoate din tine esenta pura, crema cremei, doar ceea ce se gaseste mai "schone" in sufletul omului, ca sa fiu in ton cu aerul nemtesc pe care l'am respirat. Asta pateste protagonistul in acest film, care culmea e tot ca o lovitura in cap, insa nu pt ca te'ar solicita in vreun fel cu asa vrutul sau scenariu inteligent, ci pt ca este pur si simplu dezamagitor de prost si previzibil. N'as indrazni sa spun la fel si despre Liam Neeson, chiar daca nu m'a impresionat teribil, convingator totusi omul, a fost clar punctul de rezistenta al filmului. Cat despre abundenta de actori consacrati din plan secund, prezenta acestor staruri le trec pe lista lunga de clisee cu care ne delecteaza pelicula, in cel mai pur stil americanesc. Zic aici in special de Bruno Ganz si Sebastian Koch, stingheri si simpatici,… citeşte
wildinthecountry pe 19 Ianuarie 2011 13:54
xxx
are you fuckin kidding?
liam neeson is the man,the shit
in taken a fost genial
de altfel in toate filmele e atat de carismatic,are o energie vibranta ..e extraordinar

aicelynn pe 16 Ianuarie 2011 19:39
judecand dupa trailer...
... cred ca mi-ar placea filmul, dar nu pot sa ma exprim doar dupa cateva secvente vizionate, trebuie sa vad tot filmul sa imi pot facce o parere si sa pot da o nota, insa nu a fost film cu Liam Neeson sa nu imi placa
aayana pe 23 Februarie 2011 13:26
În primul rând, necunoscut lui însuși
Filmul ne poartă prin frânturile de aduceri-aminte ale dr. Martin Harris aflat în Berlin cu soția. Totul se întâmplă din cauza unui accident în urma căruia Martin iese din ecuație și nu înțelege de ce. Misterul ține până în final și reușește să creeze acea atmosferă de încordare pe tot parcursul acțiunii. Liam Neeson știe să-și aleagă rolurile care-l avantajează, asta e sigur!
aDyShor pe 23 februarie 2011 22:09
In ceea ce priveste misterul si mai ales atmosfera de incordare nu sunt mai deloc de acord, deoarece are multe moment pline de clisee, de la un moment dat deja devine foarte previzibil. Poate ca m-am asteptat la mult mai mult avand in vedere ca imediat cum l-am vazut pe Liam Neeson m-am gandit la "Taken" insa mie unul mi se pare un film sub asteptari si supraestimat.
ale_cry pe 21 Februarie 2011 01:58
Unknown pana la sfârşit
Mie mi-a plăcut filmul şi cred că vor fi de acord cu mine cei cărora le-a plăcut Taken sau The next three days...poate nu este cea mai bună comparaţie pt.că bineînţeles povestea diferă, dar se încadrează cam în acelaşi gen. Unknown compensează cu misterul şi din punctul meu de vedere nu e atât de previzibil încât sa spui după 10min.că ştii cum se termină. Adică mult mai previzibile au fost celelalte două menţionate mai sus, dar ceea ce le-a făcut a fi valoroase a fost strategia prin care s-a ajuns la final, pe când aici se adaugă incertitudinea convingerilor că ceea ce crezi pana la un anumit punct e real.
valkyr92 pe 15 Februarie 2011 14:26
va vi un super film parerea mea este ca el este unul dintre putini actori completi... abia astept sa il vad
mitza4 pe 23 iunie 2011 01:24
voteaza dupa ce vezi filmul, donkey !
VasyL pe 11 Februarie 2011 02:36
Abia astept sa apara !
Un film foarte bun, cel putin din trailer si descriere arata destul de bine !
wladracw pe 01 Februarie 2011 21:34
amnezia este in floare si uite asa apare un nou The Bourne Identity :))
bloodthirst pe 5 februarie 2011 19:19
Sa speram ca va fi un nou The Bourne Identity mai bun din moment ce adevarata identitate a actorului principal este cu mult superioara celei anterioare :)
after_day pe 13 iunie 2011 14:11
acum depinde despre care "identitate" e vorba.prima-richard chamberlain sau a lui damon.oricum....nicio "idenmtitate" nu se comparca cu cartea...slabutz
eddym3008 pe 12 Februarie 2011 20:29
f tare..un actor bun si zic eu un film ce merita vazut!..;)
artistu91 pe 26 Februarie 2011 19:58
M-am dus la cinema pt Liam .Filmul nu e o capodopera cum am vaz mai sus ,dar interpretarea lui este ca de obicei buna.Dar filmul,repet,este cam slabut,nu vi l recomand sa l vedeti la cinema.
xxeci67xx pe 21 Februarie 2011 21:12
Cred ca merita vazut , Liam Neeson are in general filme bune.
margott pe 25 Aprilie 2011 02:03
Asta da film cu suspans ! Devine din ce in ce mai imprevizibil spre final, dupa ce ai impresia ca ai intuit cam despre ce-ar fi vorba, iti rastoarna toate presupunerile. E adevarat ca nu e o capodopera, dar e un thriller interesant, bine construit si mai ales bine jucat. Nota 10 pentru Liam Neeson si Diane Kruger.
Ancient pe 11 iunie 2011 23:15
A fost atata de imprevizibil,incat ultimele 15 minute din film am cam atipit,si cand m-am trezit am prins chiar finalul si,contrat asteptarilor,nu m-a surprins deloc.Cred ca puteau fi ceva mai originali.
margott pe 12 iunie 2011 14:04
Fa si tu un efort de imaginatie si inchipuie-ti ca la final s-a dovedit a fi un extraterestru. Din punctul meu de vedere a fost atat de imprevizibil cat putea fi. Oricum, majoritatea scenariilor de la Hollywood sunt rasuflate, cam greu sa mai vii cu ceva nemaivazut pana acum.
White.Lily pe 24 Februarie 2011 12:32
CONTINE SPOILERE !!!
Atata suspans, "urmariri ca in filme", adrenalina, morti nevinovati.... si totul pentru niste porumb !! :))
Lasand gluma la o parte, pentru un film de actiune, The Unknown este un film reusit, cu mici scapari de scenariu ce-i drept (cum se face oare ca deja oamenii aveau pregatiti un inlocuitor pentru "Martin Harris"? S-au gandit oare: daca cumva, omul nostru are vreun accident si in urma acestuia isi asuma alta personalitate si uita de planul nostru? Hai sa mai pregatim un om totusi, pentru orice eventualitate), insa care compenseaza printr-o distributie de calitate (Diane Kruger demonstreaza in continuare ca stie intr-adevar actorie), o idee originala, neprevazut si multa actiune.

aad pe 24 februarie 2011 23:01
Cred ca inlocuitorul este pregatit in orice operatiune serioasa. Daca personajul se impiedica pe scari si isi rupe piciorul, ce faci?
White.Lily pe 25 februarie 2011 10:16
Pai da.. n-a zis nimeni ca e usor sa fii spion... sau asasin platit:))
mariu85 pe 17 Februarie 2011 23:28
necunoscutul
Referitor la titlu cred ca si-l merita,in final am ramas surprinsa sa descopar cine era Necunoscutul....dar parca prea tras de par acest final.In fine a fost un film bunicel,actiunea nu a lipsit...mergeti sa-l vedeti dar nu in avanpremiera sau premiera...merita sa fie vazut dar la un pret acceptabil..:D
iatanku pe 27 Februarie 2011 00:42
tocmai am vazut filmul asta...
mai bine dai skip la jumatea filmului sa nu pleci inainte de plictiseala
4 pt prima parte a filmului, 10 pt efectele din partea a doua, si un 9 la general.
deci film de nota 8:)

petrea pe 26 Februarie 2011 04:22
Bravo
SE MAI FAC SI FILME BUNE TOTUSI. Nota mea e 9 +
Asa da. La Liam Neeson ma asteptam sa fie ok dar m a surprins placut Diane Kruger fiind obisnuit sa o vad in filme "linistite". Nota 9+ inca o data

aad pe 24 Februarie 2011 22:59
Chiar m-a surprins
Este un film de actiune cu o poveste cursiva care poate fi vazut chiar si impreuna cu partenera.
Kroxe pe 24 Februarie 2011 22:10
Super
Super filmu ... un film genial mi-a sucit mintile tot filmu ... recomand la toti
jude pe 22 Februarie 2011 15:27
Good movie...Pe Liam Neeson il admir ca actor inca de cand am vazut Lista lui Schindler...e un actor bun, iar rolurile pe care le interpreteaza sunt fascinante...Eu acum am vazut filmul...il recomand tuturor celor carora le plac misterul, drama si suspansul...
bloodthirst pe 01 Februarie 2011 12:39
Warner Bros...Liam Neeson,Diane Kruger,Frank Langella,Bruno Ganz .O distributie superba,un film ce cu siguranta se va ridica la nivelul maxim.Il astept cu nerabdare.
lucidul pe 01 Martie 2011 11:11
campion
Un film de exceptie,il recomand cu caldura,cred ca este campion al genului.
aavramescu23 pe 20 Februarie 2011 22:45
un pic dezamagit
Imi pare rau sa va spun. Cred ca asteptrarile au fost rea mari. multi l-au comparat cu Taken. vreau sa va spun ca nici nu se compara. taken e un film plin de actiune de la inceput pana la sfarsit. Filmul e xcelent, p[lin de supans si cu un final care va va lasa "prosti", singura problema ca actiune e un film care are actiune numai la final, in rest abunda de suspans. Nu merita comaparat cu Taken .Probabil am avut asteptari prea mari dar i am number 4 e mult mai bun. Sper sa aiba incasari sa vedem si o parte a doua pt ca lasa loc de continuare.
Viorel pe 18 Februarie 2011 23:52
Ma asteptam la ceva de nivelul lui Taken dar din pacate nu a fost cazul. Daca esti atent si ai vazut cateva filme la viata ta, poti banui motivul intamplarilor prin care trece Liam Neeson chiar din trailer si, lucru si mai rau, le poti ghici de pe la jumatatea filmului.
Pacat!

Da-Luck pe 02 Februarie 2011 12:30
se anunta a fi un super film abia astept sa il vad
Al3xX09 pe 02 Februarie 2011 04:13
AL3xX09
Sooper filmul de abia astept sa-l vad merita nota 10....
FuckOffn1 pe 14 februarie 2011 21:00
de unde sti ca merita nota 10 daca nu l-ai vizionat?
Al3xX09 pe 10 iunie 2011 01:41
parerile
contas pe 09 Iunie 2021 23:38
Blackmore, dacă tu consideri că filmul ăsta este o formă de prostituare a regizorului (sau a echipei), înseamnă că tu ești o... formă (să nu spun de care)!!!
Salbaticul pe 26 februarie 2023 21:38
Așa este, domnule contas
benhack pe 23 Noiembrie 2020 19:11
Comentarii multe intre mizerie de film și grozav si nu știu de ce asa notă mică....votez cu primii o mizerie de film cu nota prea mare la cinemagia
ioanaa_ioana pe 28 August 2019 21:11
Nu stiu de ce are nota asa de mica, filmul este bun. Liam este un actor complex si talentat .Cine a dat nota mica prefera filme cu creiere mici, minuscule? Si cu niste arme mari,gigantice?
m77diana pe 20 Martie 2019 00:15
dilema
te scoate din rutina, un film captivant si care merita vazut, cu Liam Neeson poti sti sigur ca nu dai gres cand vrei sa vezi un film bun :} Merita vazut!
dan_loghin pe 06 Noiembrie 2018 19:48
Super film ...Un Liam Neeson exceptional si un Frank Langgela neschimbat
lavara_laiarna pe 18 August 2018 15:29
Un rol bun pentru un actor foarte potrivit în genul acesta de film..
Flangea007 pe 03 Septembrie 2012 02:07
Un thriller bunicel
Un thriller bunicel si imprevizibil.Interpretarea lui Liam Neeson a fost chiar foarte buna in acest film ca de altfel in toate filmele in care a jucat, nu a fost film cu el care sa nu imi placa este un actor extraordinar.Scenariul a fost unu bun nu pot sa spun chiar foarte bun,nu este o capodopera dar merita vazut.
nyuszi pe 24 August 2012 00:58
Nu pot sa zic ca e fantastic, dar mi-a placut. O buna bucata de vreme nu mi-am dat seama care e adevarul, ezitam intre a avea incredere in Martin si a fi convinsa ca e de fapt nebun. Filmul a dovedit ca nici una din ipotezele mele nu era corecta, deci, pot sa spun ca din punctul asta de vedere m-a surprins. :)

Atat Diane Kruger cat si Liam Neeson au fost foarte buni, mi-au placut si restul actorilor, dar, January Jones e o actrita groaznica. Aproape ca a stricat filmul, si sigur il strica daca ar fi avut mai multe scene. Nu am nimic cu ea, Doamne fereste, dar ca si actrita nu-mi place defel.

Bruno Ganz l-a jucat pe Hitler in "Der Untergang", si, din pacate pentru el, ori de cate ori apare pe ecran, imi aduc aminte de tampeniile alea cu Hitler de pe youtube, cand afla una alta si face crize de nervi. M-a stricat de cap internetul. :)

Chelbos pe 5 octombrie 2012 01:46
la fel si eu. nu stiam ce sa cred la un moment dat chiar vroiam sa opresc filmul ca imi dadea prea multe batai de cap:))
psihologu pe 26 Ianuarie 2012 18:35
Gut gemacht
La capitolul "recuperari" am vazut Unknown. Thriller sadea, nici prea prea, nici foarte foarte, cumva venit pe filiera lui Taken: filmarile nu s-a facut la Paris, ci la Berlin, iar Liam Neeson da cateva capace nu in cautarea fiicei pierdute, ci a propriei sale identitati. De fapt, de cand le da pe primele iti e clar ca spectator ca baiatul nostru nu poate fi doar un savant iubitor de teorii si calcule, asa ca finalul nu prea are cum sa te surprinda. Mai ales ca fiecare indiciu e aratat in slow motion la propriu. Ce mi-a placut foarte mult la Unknown a fost personajul interpretat sehr schon de Herr Bruno Ganz. Ernst Jurgen e un fost ofiter STASI, un securist care a facut rahaturi in fostul RDG si care ii da lui Neeson o mana de ajutor. De ce il ajuta? Poate din plictiseala, ca de banii pe care ii cere, chiar nu parea sa aiba nevoie. Traieste retras in apartamentul lui cu aer comunist, dar… citeşte
AliceT pe 04 Iunie 2011 21:46
Per total mi-a placut, pentru ca pe parcursul filmului aveam catea scenarii in cap:ba ca i-au furat identitatea pe bune, ba ca e nebun, ba ca o sa se dovedesca a fi ce stiu eu cine. Si m-a tinut asa pana la sfarsit.
Doar ca parca se fac tot mai mute si mai multe filme pe ideea asta.

klaussn pe 01 Iunie 2011 23:00
Nota 7 din partea mea, un film placut, insa nu extraordinar.
sebybog pe 31 Mai 2011 05:44
parere
Liam Neeson , ca de obicei, a jucat bine, a fost o placere asa-l urmaresc. Pentru asta am fost nevoit sa ignor scaparile de logica ale scenariului. Ideea e interesanta dar, personal, mi se pare prost implementata. Putea fi mult mai bun.
sebyelton pe 27 Martie 2011 21:03
Un film bun, dar mic in comparatie cu The Game, care se bazeaza pe aceeasi idee. Recomand mai mult filmul cu Michael Douglas.
after_day pe 13 iunie 2011 14:16
dar nici nu poti compara.nici ca scenariu,nici ca actori,nici ca...... dar nu stiu unde-ai vazut tu asemanarea.in fine
sebyelton pe 16 iunie 2011 23:56
*refeream, intradevar...scuze, oboseala si ora tarzie :|
alex_neagoe pe 11 Martie 2011 02:33
Inca o data Liam Neeson imi demonstreaza de ce se afla in top 3 personal la favourite actors...nu pot sa spun multe despre film..doar Magnific, restul dupa mai multe vizionari repetate :) yeyyyyyyyy :)
alexaa pe 06 Martie 2011 16:56
ma asteptam la ceva mai mult....regizorul a fortat un pic nota, iar actiunea e trasa de par.la inceput am crezut ca au reusit sa creeze un complot interesant si istet , dar finalul m-a cam dezamagit.filmul debuteaza promitator dar scade in calitate pe masura ce se apropie de sfarsit.Liam Neeson face un rol bun dar totusi cine inghite povestea asasinulul in serie care s-a lovit la cap si ca prin minune a scapat de orice instinct criminal si isi ia viata de la capat.....?
Lolefilmenoi pe 06 Februarie 2011 10:27
Pt Filme adevarate
Intra pe http://filmebylole.blogspot.com/ toate in format DVDrip cele mai noi filme
Octaz pe 12 Iunie 2011 01:22
Film psihologic tare de tot. Imi plac la nebunie astfel de filme care incep printr'o poveste normala, menita sa te adoarma si sa te pacaleasca pentru ca apoi spre final sa dezvaluie bomba,adevarata fatza a filmului (vezi "Shutter Island" sau "The Sixth Sense").Diferenta e ca aici,acest lucru a fost dezvaluit cate putin cate putin pe tot parcursul filmului ,astfel incat dupa dezvaluirea unui nou detaliu ,sa te faca sa intuiesti gresit si sa spui "Gata,stiu ce se va termina!" Ei bine,desi am spus de nenumarate ori de'a lungul filmului k e unul previzibil,nu e chiar asa, m'am inselat amarnic .Este un film extrem de IMPREVIZIBIL exact ceea ce ador eu cel mai mult la un Thriller psihologic. Good Job !
TehParadoxFaN pe 03 Iunie 2011 15:05
L-am vazut aseara in format HD , e super scenariu incurcat suspans , mi-a placut derularea actiunii si Liam N care joaca exceptional . Trebuie vazut !!!
ionutt- pe 30 Mai 2011 00:51
Foarte prost regizat.. fortat, actiune trasa de par, multe momente fara nici o logica si prea exagerate. S`a incercat ceva de genu` Taken, da` nici o sansa, subtire. Ar mai fi o problema, e jucat prost, cu exceptia lui Ganz tot actingul e slab, inclusiv Liam Neeson...mult sub posibilitatile sale.
danymury pe 27 Mai 2011 22:12
un film foarte bun...te tine agatat de firu povesti, cine se preface cine nu....foarte tare, Liam este unu dintre actorii mei preferati.
Go1 2 3 4