Păreri Unfaithful

(2002)

Infidela

Anna23 pe 27 Martie 2011 18:33
Foarte bun filmul
O drama exceptioanala din care ai ce invata ;) Actori de nota 10 ;)
existentus pe 13 martie 2014 10:43
Un film pentru neveste curve care isi inseala barbatii !
ElizaTh pe 30 martie 2022 11:23
sau pentru bărbaţii care îşi apără onoarea şi nevestele fie şi curve, când vreun alt bărbat râvneşte la nurii care i se cuvin numai lui prin jurământul cununiei ;3
White.Lily pe 03 Iulie 2010 23:09
O drama foarte reusita si captivanta. Diane Lane a fost senzationala. Asa mi-a placut faza in care se intalneste din intamplare pe strada cu niste foste colege de facultate si fortata, iese cu acestea la o cafenea si in timp ce isi cere scuze fata de colegele ei ca sa se duca sa dea un telefon, acestea exclama cu invidie " Uita-te la ea, are fundul in acelasi loc unde-l avea si in facultate" :)) Ca sa nu ma pomenesc de scena imediar urmatoare din toaleta ;;)

Oricum, foarte bun film! Mai ales, finalul mi s-a parut foarte reusit....deschis interpretarilor.

andyy pe 18 Iunie 2009 22:50
EXCEPTIONAL
Un film de exceptie, despre ce inseamna o furtuna in mintea unui om care avea tot ce e mai frumos in viata:o familie minunata.Treci prin toate starile posibile: nebunie, placere, enervare, dezamagire, razbunare, iertare.
Bianca A. pe 13 Martie 2008 16:40
Sunteti absurzi.Filmul e foarte bun. Se stie ca intotdeauna mustrarile de constiinta, drama interioara si ce mai vreti voi din aceeasi gama se pune ori pe un fundal foarte linistit, ostentativ de linistit, sau foarte brutal. Sau poate undeva la mijloc, in functie de tehnica regizorala etc...Mie mi-a placut excesiv de mult.
carol18661914 pe 12 Mai 2009 20:06
bun
Un film reusit din toate punctele de vedere. Diane lane joaca exemplar, cred k merita oscarul pentru prestatia sa.
Marie_Antoinette pe 19 Ianuarie 2012 20:22
da. e eterna poveste. daca nu unul atunci celalalt. niciodata multumiti de ce avem. :)
Utube pe 17 Ianuarie 2012 20:06
Este un film despre iubire, trădare şi remuşcări, despre faptul, mult vehiculat prin toate poveştile de dragoste, că raţiunea şi inteligenţa sunt aruncate cât colo atunci când "ochii văd inima cere", şi hormonii tropăie prin vene de mama focului sau, mai altfel spus, când se declanşează acel "click" cu "mi s-a pus pata pe tine".

Ideea principală a filmului, trădarea instituţiei familiei de către soţie, deşi este foarte puţin utilizată în filmele existente în comparaţie cu trădarea soţului, mult mai mult speculată, nu exploatează până la final tragedia infidelei, soţul cinstit urmând să plătească cu vârf şi îndesat atât pentru faptele sale, comise dintr-un motiv lesne de înţeles atunci când află că a fost trădat, cât şi pentru infidelitatea soţiei. Tocmai acest final, tragic pentru soţul înşelat, creează o discrepanţă… citeşte

menuet pe 02 Februarie 2009 11:29
cei care v-ati plictisit la filmu asta, probabil sunteti mari fani "die hard" sau mai stiu eu ce clasic cu "impuscaturi".filmul e foarte bun, avand si un subiect destul de folosit, a reusit sa aiba un nivel bun. patima e foarte bine interpretata si transmisa, iar diane lane e incantatoare.
Neuptolem pe 14 Martie 2008 11:44
Si mie mi-a placut Bianca. Tot excesiv de mult.
keira pe 12 Mai 2010 22:47
O drama interesanta
Mie filmul asta mi s-a parut chiar ok datorita realismului sau si prin faptul ca-ti da de gandit la situatia tratata in film. Merita sa sacrifici o familie reusita pentru niste fluturasi in stomac? Mai poate fi o casnicie ca la inceput dupa ce tradarea e descoperita?

Atat Richard Gere, cat si Diane Lane arata foarte bine pentru niste persoane de varsta a doua si sunt placuti de urmarit in film.

iordache simina pe 09 Martie 2009 15:51
cel mai bun film; l-am vazut de 2 ori si as vrea sa-l mai vad
blanka23 pe 10 Octombrie 2010 12:18
o drama de nota 10
povestea nu e prea originala, dar actorii fac totul :X super
Bogdan Honciuc pe 07 Octombrie 2002 00:00
Mi-a placut mult, desi e cam lungut. Diane Lane e extraordinara. Unele imagini sint de videoclip (cele din prima zi, cu vintul), iar muzica e asijderea. Climaxul filmului - putin cam fortat.
Mitza_MvP pe 19 Noiembrie 2016 21:26
Un film foarte bun,dar care a reusit sa ma socheze la unele faze...l-am vazut o data,sa-l vad a doua oara slabe sanse..
Si referitor la Diane Lane am mai vazut-o si in alte filme,dar de fiecare data imi veneau in minte imaginile cu ea in postura de sotie infidela,si sincer chestia asta nu o sa-mi iasa din minte niciodata,orice rol ar juca intotdeauna o voi asocia cu infidela din Unfaithful

emy_sinaia pe 18 Noiembrie 2014 21:44
Super.
O drama cu sfarsit neasteptat putin previzibil dar nu imposibil, la urma urmei familia este intotdeauna pe primul loc si nu conteaza greutatile care trebuie trecute oricare ar fi ele.
lorenne pe 02 Septembrie 2013 00:40
Un film despre greseli . Despre greseli care dezbina si unesc oameni . Despre ispita si regret . La final suferinta si regretul sunt cele care unesc insa pacatele chiar daca nu sunt descoperite nu se pot sterge din constiinta.
cosmin_kedii pe 31 Ianuarie 2013 11:21
Este una dintre cele mai complete portrete de dorinta sexuala si placere si frica care l-am văzut vreodată într-un film
elmedico pe 03 Ianuarie 2012 13:49
Un film super! Nu ma asteptam sa fie asa de bun !
xerses pe 02 Februarie 2013 09:49
Un film care a reusit sa ma surprinda cu fiecare scena....
radu3455 pe 05 Noiembrie 2011 21:54
o drama realizata foarte bine cu actori senzationali si cu un final fericit,10
clauditz pe 12 Martie 2022 22:57
Un film de 20 de ani, inca foarte actual. Mi-a placut foarte mult cum au jucat actorii, in special Diane Lane. Concluzia: mai bine stai cuminte si nu te lasa dus(a) de val. Merita vazut.
GeorgiaNNN pe 06 Noiembrie 2021 21:29
Foarte bun filmul, ce i drept este cam lung și am avut unele momente in care m am plictisit , dar se merita vizionat
dolce_angelo pe 03 Noiembrie 2021 00:21
Vazut dar nu placut
Mi se pare infiorator dar este film dar aceste filme sunt facuta din intamplari reale!
Sa fiu casatorita,sa am un copil si nu stiu sa ma aflu in monotonie si plictiseala,sa fac acelasi lucru in fiecare si da se intampla sa-ti gasesti un amant...dar nu stiu mi se pare infiorator sa risc totul pentru ce...ca sotul meu sa afle si sa omoare un omc are mi-a furat mintiile!!!As prefera sa divortez si sa stau cu copilul meu decat sa stau intr-o relatie care nu mai functioneaza decat sa insel....mi se pare groaznic si infiorator!!!

Fumed pe 23 Octombrie 2021 12:39
Un film cat o carte ! Merita vazut ! Casatoria e ceva dincolo de sex. Dragoste, atentie, bucurii, pasiune si clipe frumoase
Horatiucrisan pe 22 Mai 2019 00:07
Un film excelent care scoate în relief destrămarea unei familii ca urmare a infidelitatii, infidelitate datorată de dorința de evadare din monotonia vieții cotidiene. În mare parte filmul se aseamănă cu precedentul film cu aceeași temă A perfect murder, cu Michael Douglas. Un film bun plin de substanță.
Smrs pe 02 Martie 2019 01:44
Film - lectie!
Este o drama care sintetizeaza perfect intamplari reale ce au loc la cele mai multe dintre cupluri, indiferent cine greseste si indiferent daca celalalt afla sau nu. Este o lectie pentru ca ne invita sa avem autocontrol in cea mai importanta decizie a vietii. Si nu vorbim aici despre autocontrolul asupra poftei carnale, pentru ca asta ar cam trebui sa existe si daca esti casatorit si daca nu, in sensul de a nu f*te tot ce prinzi, in orice conditii, mai ales ca femeie (pt ca iti contureaza un profil de evitat mai degraba). Dar mai mult decat atat, ne invita sa alegem o persoana langa care poti sa traiesti linistit, iar nu sa mori zilnic cate putin, doar pentru ca ai vrut sa fii cel mai tare si invidiat pentru persoana de langa. Iar filmul asta de 17 ani este de 17 ori mai actual acum decat atunci, odata cu relatiile libertine de astazi. Foarte tare antiteza din final, cu visul la o viata… citeşte
Ticul pe 28 August 2017 00:17
Foarte bun, l-am urmărit cu plăcere. Trăiri înalte și intense! Da, da, da! Foarte bun!
Dragos.87 pe 02 Martie 2017 22:59
Foarte bun acest film,un rol de exceptie facut de cuplul Gere & Keaton,ce inseamna sa inseli dar sa si minti,pana la urma cat ai vrea sa ascunzi un lucru mai tarziu tot iasa la suprafata.Un thriller care te tine captivat pana la final!
Mr.Halloween pe 30 Noiembrie 2015 16:56
Super!
Toata lumea ar trebui sa vada aceasta (aproape) capodopera. Mai mult decat un film, e o lectie de viata.
sorin_milea pe 12 Martie 2014 03:59
5 stele
Un film exceptional ! Recomand tuturor iubitorilor de filme bune !
Iarinuca pe 18 Iulie 2013 10:31
E un film foarte bun.Chiar merita sa il vedeti :)
Iulidesprefilme pe 08 Septembrie 2012 21:31
Foarte bună această actriţă, Diane Lane, de o mare sensibilitate şi profunzime...păcat că nu prea a avut parte de roluri pe măsură...
Andrei.Ciprian pe 03 Mai 2012 11:08
Diane Lane=O evolutie mai mult decat apreciabila!
O drama buna care mi-a placut dar in mod special mi-a atras atentia si m-a impresionat evolutia lui D.Lane care reuseste un rol apreciabil(pe buna dreptate a primit nominalizarile la Golden Globes la Oscar)
Elena1204 pe 22 Martie 2011 23:05
nu ma asteptam la finalu` asta. . . stia ca greseste si nu ii era bine ca minte ,dar totusi o facea in continuare,desi-si iubea sotul! Richard Gere ,pana la acel moment , foarte calm si teribil dezamagit...
AnAndreea pe 26 Ianuarie 2011 19:08
Mi-a placut foarte foarte mult acest film, desi cred ca un final dramatic l-ar fi facut mult mai impresionant. Cu toate astea, merita vazut.
legolas05 pe 11 Ianuarie 2011 17:21
Foarte bun........mia placut .....................
Willy4k pe 26 Mai 2010 23:05
Un film interesant....insa mi-ar fi placut mai mult ca rolul amantului sa fi fost atribuit altui actor.
Cat despre Richard Gere, surprinzatoare ipostaza in care il prezinta acest film. Nu ma asteptam la acest final, sincer! :P

White.Lily pe 3 iulie 2010 23:10
Ba rolul amantului a fost ales chiar foarte bine! ;))
Willy4k pe 27 august 2010 00:34
Depinde de gusturi acum, White. Lily! ;))
albertiani pe 11 Ianuarie 2011 13:39
Exceptional!
Un film cum rar mi-a fost dat sa vad. Regizorul vine cu ceva nou si totusi ceva atat de des intalnit in viata. Aici gasim purul adevar. In contradictie cu ce au spus ceilalti, prestatia actritei Diane Lane lasa de dorit in schimb cea al lui Richard Gere este magnifica. Ni se zugraveste aici forta nebuneasca cu care lovesc femeile si totodata slabiciunea lor in fata tentatiilor vietii. Cumplit de adevarat!
corigeb pe 26 Martie 2010 12:54
;)) si uite asa m-am indragostit de Richard Gere.
filmul mediocru, nu mi-a placut partea de "actiune": crima si consecintele ei...prea comericiala , prost gandita..insa pt rolul facut de R. Gere merita din partea mea nota 7

ciobotaru pe 01 Septembrie 2011 22:16
ce nu mi-a placut la filmul asta este sfarsitul , cand sotul o omoara, nu ma asteptam la asa ceva mi-a produs instantaneu o stare de greata , ce mi-a placut este ca amantul traeste intr-un apartament inconjurat de carti
Felix pe 21 Aprilie 2005 23:30
Eu nu am putut vedea filmul pana la capat ( l-am vazut acasa ) Pe la jumate am schimbat canalul ... Nu e rau dar nu m-a impresionat atat de mult incat sa raman sa il vad tot . Ata ete .
Denis_stelistu pe 18 Aprilie 2005 11:18
Slab.Doua ore de plictiseala.Richard Gere omoara pe barbatul cu care sotia sa il insela si d-aici incepe ceva mai suspiciune intre ei,pana cand isi dau seama.Super slab.
serban_ionescu pe 21 octombrie 2017 22:58
Du-te bai stelistule la stadion si lasa-te de asa-zise "comentarii" de nici doua parale chioare !!!