Păreri Underworld: Awakening

(2012)

Lumea de dincolo: Trezirea la viață

legolas05 pe 01 Februarie 2011 18:25
mie unul mi'a placut mult filmul,este printre cele mai frumoase filme cu vampiri din cate am vazut,merita vazut,nota 9
kotor pe 16 ianuarie 2012 12:22
Au fost printre cele mai bune filme cu vampiri. Sa fie si asta la fel ;)
JoOly pe 13 mai 2012 01:25
chucky termina cu spamu :) nu trebuie sa ne zici de 10 ori aceeasi poveste .. uitate la Twilight daca nu iti place Underworld :))
psihologu pe 26 Ianuarie 2012 19:34
Underworld: Awakening: virajul spre jocul video
Pentru Underworld: Awakening nu e nevoie sa vedeti niciunul din filmele anterioare. Sta in picioare de unul singur. Sunt cateva coregrafii de actiune decente, o transformare din om in lycan si inapoi in om si cateva treceri intre scene facute cu multa abilitate. O fi fost mana lui Bjorn Stein sau a lui Mans Marlind? Ambii suedezi sunt creditati ca regizori ai lui filmului.

Dar acestea sunt doar cateva detalii care nu schimba impresia generala, una care lasa serios de dorit. Nu suntem in cinematografie, ci intr-un shooter cu un pustan la butoane. Selene e visul dintr-o camera murdara de adolescent in care abia mai intra un pic de lumina pe fereastra. Invincibila, imbracata in negru mulat de sus pana jos, Selene se plimba prin ploaie si intuneric, prin tot felul de decoruri saracacioase, impartind in stanga si in dreapta portii generoase de cartuse, lame ascutite si… citeşte

Slightly pe 13 februarie 2012 12:28
Frustratule, consiliaza-te singur daca intr-adevar esti psiholog. Nu stii nimic.
VIBERS pe 30 martie 2018 00:37
Marfa raspunsul :)))))
dacoda pe 03 Noiembrie 2011 13:35
Dacoda
Foarte frumoase primele 3 parti mi au placut foarte mult , sper ca si al 4 lea sa fie la fel :)
iamjustone91 pe 30 August 2011 17:38
Ca la romanii...
Cum sa dai o nota la un film care nu a, apărut în cinema. Nu am văzut asa ceva ...
JoOly pe 18 ianuarie 2012 12:22
ba eu nu vad nota ;;) vede cineva nota ?
iliketosmoke_atat pe 2 august 2014 18:17
No comment.
mvpsebi pe 25 Februarie 2012 13:19
5/6, dezamagitor!
Am vazut si eu Awakening si se prea poate sa fi fost mai mult o moarte definitiva pt serie, decat o trezire la viata. Cel putin eu asta mi'as dori, o alta continuare pe masura acesteia ar ruina fara cale de intoarcere Underworld, in clara scadere de la prima parte. Ca de obicei, finalul asa ne spune, ca va mai urma si altceva. Sper totusi ca daca acest altceva va exista, sa cada pe mainile unor oameni care se pricep sa faca o treaba serioasa, pt ca la asta am notat multe miscari necastigatoare. Scenariul cea mai mare dintre ele, cu multa actiune bruta, spre zero inteligibila, eu chiar vroiam sa vad Underworld, nu Resident Evil shit, lipsa grasa de imaginatie! Sa zicem ca si'a mai revenit cand am aflat de fiica lui Selene, dar apoi inca o magarie, Lycan Schwarzenegger, animaloi tare amuzant si dragalas. Iarasi neinspirata alegerea actorilor, majoritatea dintre ei varza, cu Charles Dance… citeşte
Adry95 pe 21 Martie 2011 20:14
Lycani
abia astept sa il vad primele 3 au fost super sa speram ca si acesta va fi mai super ca cele 3
SPIDERRR pe 15 Iulie 2010 12:35
whoau! can't not fuckin' wait to see the 4th part. i think it's gonna be awesome like the other three parts. haha.
otonis pe 30 iulie 2010 03:14
"haha" back to your english. :)) Acum ma uit la prima parte, din nou, si nu inceteaza sa ma surprinda Selene (Kate), care joaca perfect. Cele mai asteptate filme ptr. mine sunt: Scary movie 5, si Underworld 4. Nu-nteleg de ce-i criticat filmul, cand e perfect. E cel mai tare film cu vampiri si varcolaci. Partea a 3-a m-a enervat ca n-a fost Selene in scenariu, desi inteleg ca a fost ptr. a detalia povestea, insa chiar si asa, nu-mi place fara Selene.
cetateanu pe 21 Decembrie 2011 09:13
Interesante primele trei parti sper sa fie la fel de buna si aceasta a patra parte
andrei.muntean pe 11 Octombrie 2011 23:29
deabia astept filmul..........................................
Alexutzzu96 pe 15 Februarie 2011 15:25
Cred ca o sa fie super si partea 4:X:Xdabea ast sa o vad:x
tony11 pe 1 mai 2020 16:16
prea frumoasa kate
octavinspector pe 21 Ianuarie 2012 15:28
Cel mai bun film cu vampiri!!
Mai putine dialoguri...mai multa actiune in Awakening. Kate Beckinsale te tine aproape, efecte speciale nemaipomenite, putin cam scurt cei drept 90 de minute dar te tine cu sufletul la gura. Sunt convins ca o sa-l vedem pe Michael in 2015 alaturi de Selene... deja ne si imaginam partea a 5-a. Nu-l ratati oameni buni...chiar e spectaculos.
pytonul pe 23 Ianuarie 2012 19:22
PYTONUL
Superb.........Selene(Kate Beckinsale) joaca foarte bine!!!........
LordMordr3d pe 03 Noiembrie 2011 18:20
hibrizi
daca tot e vorba de o continuare a lui Underworld Evolution de ce nu apare si Michael....sincer as fi vrut sa il vad mai mult de cand s-a transformat in hibrid....parea destul de interesant
Paraiah pe 9 ianuarie 2012 13:53
Eu am citit ca o sa apara ca personaj
truesensation pe 15 octombrie 2012 17:31
Da si eu stiam ca trebuia sa apara...
Qube86 pe 26 Noiembrie 2011 01:44
''Where is Michael?!''
Abia astept sa apara...Mi-au placut partile anterioare...Sper sa faca treaba buna si sa nu strice seria asa cum s-a mai intamplat si in alte cazuri...Totusi am o nedumerire: in trailer, Selene, spune ca a fost tinuta captiva 12 ani iar in sinopsis scrie ca a fost tinuta 15...Cum e pana la urma?!...
atlantiss pe 25 Ianuarie 2012 16:38
MERITA!
Mers si vazut! pentru fanii genului merita:) mie unul mi-a placut, actiune bine pusa la punct,efecte vizuale satisfacatoare, ma asteptam totusi la un 3D mai spectaculos daca ma pot exprima in aceeasta maniera. Nu stiu daca este mai bun, decat primele parti ,dar ... este bun.
Theofil88 pe 20 Ianuarie 2012 19:37
Vampirii au trecut oceanul. Vârcolacii nu s-au lăsat mai prejos
Underworld: Awakening are o atmosferă mai incertă decât celelalte părţi. Bilă albă aici. Situaţia este nouă, secretul vampirilor respectiv al vârcolacilor a fost compromis. Iar Selene are fiică. Sărăcuţa de ea, i-au siliconat buzele încă de la 12 ani. Dar puştioaica seamănă puţin cu Adriana Lima. Interesant: cum de, numai în filme, la primul act sexual femeia rămâne şi gravidă?!?
Despre puştioaica asta vă mai pot spune că e puţin emo, doar că nu-şi poate tăia venele, se vindecă instantaneu, vă mai pot spune că atunci când se enervează şi îşi arată forma monstruoasă ne convinge că ar fi greşit filmul: are machiajul unei posedate de Diavol. Aşchia nu sare departe de trunchi, dar mama ei tot mai are ceva sexy în ea când se enervează. Tatăl, Michael Corvin, apare succint şi nu mai este interpretat de Scott Speedman. Mă bucur că nu… citeşte

dlena pe 22 August 2011 13:27
de ce nu a fost adaugat inca trailerul....ca a fost lansat...
dlena pe 23 august 2011 10:30
ha.......se pare ca fost adaugat chiar a doua zi....bravo!!!
Kalrak pe 11 Septembrie 2010 22:40
lup vs liliac part 4
Ce o sa mai adauge in asta nu imi dau seama, un hibrid umano-lupo-extraterestru-liliacesc, sunt curios ce o sa aduca filmu asta nou ?!?!
carmen779 pe 4 decembrie 2010 21:03
:)):))):)))
nicolas84 pe 4 februarie 2012 18:02
Seamana chiar prea mult cu RE insa fiecare cu opinia lui
Manusa pe 23 Ianuarie 2012 16:10
Pot sa spun ca nu este mai bun decat primele parti, dar nici mai slab. Totusi, are o parte proasta si mai multe bune: are actori foarte buni care isi joaca excelent rolurile, actiune foarte buna, efecte speciale pe masura, iar partea proasta este actiunea foarte scurta ( in sensul ca actiunea se desfasoara cam in doua locatii, cuibul vampirilor si acea cladire de experimente) si durata foarte scurta a filmului. Oricum mie unul mi-a placut filmul, este unul foarte bun si care merita vazut.
DownD3ad pe 22 Ianuarie 2012 19:07
l'am vazut ieri la cinema.superb! chiar il recomand.seria ramane geniala.
wildinthecountry pe 20 Ianuarie 2012 22:55
x
Tocmai ce m-am intors de la cinema .
Sala plina.
Un film cu multa actiune in stilul deja clasic Underworld.
Avem ocazia sa vedem Lycani din nou macelariti de o vampiritza cu mult sex-appeal.
Selene este la fel de misto interpretata de sexoasa Kate Beckinsale.(ahh..costumul mulat)
Actiunea filmului are loc la 12 ani fata de actiunea din Underworld 2.
Merita vazut de fanii Underworld la cinema in 3D...

FerraryTm pe 02 Ianuarie 2012 18:56
Astepte sa il vad cu nerabdare. cred ca o sa fie un film foarte bun si de calitate.... ramane de vazut.
ALUCARD666DRACULA pe 09 Februarie 2012 16:09
Selene Is Back
Impresionant noul UNDERWORLD...........dar mi se pare mie sau.....actiunea acestui film se desfasoara prea repede ?
filmefantasy.blogspot.com pe 18 Februarie 2012 17:32
parerea mea...hic (sughit)
prima parte e cea mai tare,imi place cum te introduce in "underworld". celalalte sunt ok si ele daca simti underworld-ul si nu te uiti la el sa poti sa-l critici sa te simti tu inteligent.
DragonMaster pe 15 Februarie 2012 12:42
O continuare mai slabuta decat celelalte
Este o continuare bunicica cu toate ca este mai slaba decat primele doua .Efectele speciale au fost destul de reusite iar povestea a fost si ea ok si unul dintre chestiile ce i-au lipsit acestui film este Michael care apare foarte putin. Finalul filmului mi-a dat de inteles ca se va mai face o continuare care sper sa fie pe masura iar nota oferita filmului este 6.
tigrutza86 pe 02 Februarie 2012 05:57
foarte prost
Cel mai prost film pe care l-am vazut in viata mea !!! Nu am vazut partile anterioare dar speram ca va avea ceva actiune, in schimb a reusit sa ma adoarma pe scaun .Pierdere de timp !
BiaB pe 23 aprilie 2012 15:16
Te sfatuiesc sa le urmaresti si pe celelalte,mult mai bune.
Midnite pe 31 Ianuarie 2012 11:40
L-am vazut in IMAX. Ca o nota personala, nu mergeti sa-l vedeti. Efectele 3D sunt ieftine pt pelicula IMAX. Foarte mult blurr, scene foarte intunecate, actiune mult prea rapida chiar si in scenele slow motion. Pare ca un film grabit din pre-productie in productie.

Cat despre firul narativ in sine, filmul are un final slabut. De la un anumit punct parca actiunea o ia la goana. Totul se intampla prea rapid. La un film ca cele din seria Underworld ai asteptari mari. Vrei detalii, vrei scene corecte dpdv regizoral. Un 7, cu indulgenta. (Poate e de vina formatul IMAX; promit sa-l revizionez clasic, ca pe celelalte si o sa revin eventual cu alta parere)

tigrutza86 pe 2 februarie 2012 06:06
Sincer, eu m-am dus la recomandarea unor prieteni care mi-au spus ca partile anterioare au fost super interesante, insa asta nu a reusit decat sa ma adoarma pe scaun.Ma asteptam la mai multe efecte 3D,mai multa actiune..in fine per total pe mine filmul m-a dezamagit.Eu spre deosebire de tine nu mi-as mai pierde timpul revizionand filmul.
Midnite pe 4 februarie 2012 12:24
Trebuie s-o fac. Cele 3 filme anterioare chiar au fost grozave, fie si in 2D. (:
Piratu pe 02 Ianuarie 2012 23:58
2012 chiar din prima luna ne aduce al 4 lea episod dintr-o franciza binecunoscuta “Underworld” o continuare in varianta fresh “awake” cu elemente de SF pe langa fantastic, horror si “putina” actiune in care Kate Beckinsale dicteaza ritmul.

Chiar nu stiu cat demult aceasta parte va trezi la viata franciza dar sigur lupta dintre lycani si vampiri pe un decor futurist intr-un inevitabil 3D va da macar cat de cat bine pe ecran daca nu sper sa asistam la o “inmormantare” fastuoasa…

darkxyde pe 18 Octombrie 2010 18:22
Darkxyde
vai da nu mai stie lumea ce inseamna aia o trilogie, in ziua de azi orice film are o continuare.
nicu_fire pe 4 decembrie 2011 20:11
ai mare dreptate...partea a4a seamana mai mult cu Ultraviolet
DARK333REM pe 17 decembrie 2011 13:49
:)) /:) :|
HahaNu pe 03 August 2010 15:34
Abia astept !!!
Nu stiam ca se face si partea a 4a ... abia astept sa il vad si pe acesta primele 3 parti imi plac foarte mult sa vedem cum va fii si a 4a oare o sa fie continuarea de la 3 sau de la primele 2... abia astept sa vad cu ce ne mai suprinde acuma.
LaFox pe 17 Iulie 2011 23:56
!!!!!!!
s-a schimbat titlul la film din cate am citit.............
RiplleyHD pe 03 Decembrie 2010 20:02
asa si asa
Am inteles ca selene va avea un copil care va avea 15 ani si e ceva intre varcolac si vampir sar putea sa fie ceva de capul lui sau sar putea sa intre in scenariu Blade si sai sparga pe totzi
CoGo-le_PoPo pe 20 Decembrie 2010 17:47
Underworld 4 = or < 2010
The new Dracu whit Dracula goes with Ma~Ta, Ta, Ta, Tu, Tu, Tu/ + /+ /+ whit Mario Salieri.
lorabelle pe 13 Aprilie 2013 11:14
Primele 3 filme ale seriei mi s-au parut foarte bune, insa partea asta a fost o dezamagire... Pe langa ca s-au indepartat extrem de tare de subiectele abordate anterior (razboaiele de demult, stramosii vampirilor si ai varcolacilor, etc) si povestea poate foarte bine sa fie "din alt film", au abuzat de tehnologie, de CGI-uri, astfel incat unele parti te lasa cu impresia ca te uiti la un joc video. Inteleg, e logic pentru un film de acest gen sa introduca efecte, insa in celelalte parti, pareau mai reale, mai infricosatoare. Oricum, pentru mine seria Underworld va ramane intotdeauna una dintre cele mai bune in materie de vampiri/varcolaci, insa Awakening nici nu se compara cu primele 3...
ionutmix11 pe 23 Ianuarie 2012 22:34
Hai varcolaci waaa vampiri
care a auzit de sezonu 2 ep 8 9 10 etc din the walking dead pm pe id ionut_mix11 plizz fac cinste
otonis pe 24 ianuarie 2012 02:23
Ptr. continuarea sezonului 2 "the walking dead" ai de asteptat pana pe 12 luna viitoare (februairie 2012). Deci, de la ep. 8 in sus, 12.02.2012
Blazzer18 pe 23 Ianuarie 2012 18:03
Foarte tare, aici scrie ca este nerecomandat sub 15 ani, si cand ma duc, interzis sub 18 ani.
[comentariu editat de moderatori]

Alex.M pe 24 ianuarie 2012 10:01
Poti vedea inclusiv pe afis ca rating-ul este N-15, in concordanta cu rating-ul completat de noi. Daca intr-adevar n-ai fost lasat sa intri pe motiv ca ar fi IM-18, este greseala cinematografului.
Blazzer18 pe 3 februarie 2012 23:11
ba nu, nu este, uite-te mai bine, daca cauti de exemplu programul din sun platza, sau din afi, la ambele scrie IM-18, doar aici pe cinemagia 15, no coment, si mai am si 2 luni pana fac 18.
Iadyra pe 22 Ianuarie 2012 17:09
Incredibil
Multe pareri despre film inainte sa apara si acum dupa c a aparut atat de putine. Maine revin si eu cu o parere. Sper sa nu fiu dezamagita de IMAX
danvictrie pe 22 ianuarie 2012 23:55
ce reclama faci :))
kakapiciu pe 22 Ianuarie 2012 13:01
Awesome movie it`s awesome. Cu cat se adanceste povestea cu atat devine mai captivant filmul.
Kytta pe 22 Ianuarie 2012 01:39
A lipsit ceva
ceea ce a lipsit, dupa parerea mea, au fost fazele de actiune, mult mai putine, scenele de bataie facute de Selene au fost mai slabe decat in 1 si 2, partea buna este ca nu a deviat de la subiect cum ma asteptam, razboiul a ramas tot intre vampiri si varcolaci.
In 3D nu are cine stie ce faze sau nu le-am observat eu!!! Oricum filmu merita vazut.!!! Vizionare Placuta.

otonis pe 21 Ianuarie 2012 04:47
A fost plin de actiune, si Kate (Selene) ca de obicei, turbo SEXY !! S-a simtit lipsa caracterul jucat de Scott (Michael), si sper sa-l aduca inapoi in partea a 5 a. Oricum, abia astept sa-l mai vad o data. Momentan ii dau 9
danny21 pe 16 Ianuarie 2012 22:49
belea
da ce sa intamplat k michel oare???bestiale toate seriile:-bd nota 20+
c0ol_axel_4ever pe 29 Ianuarie 2012 22:40
FRUMOS
Lam vazut aseara la cinema merita vazut m ia placut mult efectele si de personajul principal Kate Beckinsale sigur va mai urma si continuarea :) ser sa fie la fel de interesat ca si acesta
Inanna pe 24 Ianuarie 2012 20:48
yey
cred ca o sa fie super.ma duc maine sa-l vad la cinema, abia astept :D
mariuszmeu pe 11 Februarie 2012 19:04
fara final
inca un film care se termina inainte de-a-ncepe .dupa 1h 16 min , m-a lasat cu impresia ca inca nu s-a terminat - fara final . asteptam inca , ori sa mai fie niste faze , ori una puternica , de final , de genul ,apare michael si ii tumbaceste fundul doctorului Jacob , tatal noii rase lycaniene . merge , dar se putea si mai bine
deco20 pe 8 martie 2012 21:45
e acceptabil totusi filmul...nu poti sa spui ca e o porcarie,are insa minusurile lui :P
mariuszmeu pe 10 martie 2012 19:58
de-acord cu tine . nu am spus ca e o porcarie ...am spus ca m-asteptam la mai mult
viro1983 pe 01 Februarie 2012 13:59
A fost un film foarte bun.Nota zece are actiune,aventura de toate.Nota 10.
miss_amelie pe 31 Ianuarie 2012 10:21
mie mi-a placut. nu prea am inteles cum sau cand s-a nascut fetita, dar in fine. si s-a terminat destul de brusc, ma asteptam sa mai dureze vreo ora dupa ce au descoperit ca a scapat Michael. Oricum Thumbs up pentru efectele 3D.
Fratik pe 28 februarie 2012 17:04
eii au fost prinsi si dupa ce sa nascut fetita iau pus in gheatza .si dupa 12 ani fetitza a avut puteri la care se revede in film k ia dat drumul la maksa:)
miss_amelie pe 29 februarie 2012 21:06
de astea m-am prins :) ma refeream ca era cam socata cand a vazut-o pe fata ei, de parca nici nu stia ca exista. de asta eram curioasa cum si cand s-a nascut.
xerses pe 30 Ianuarie 2012 15:50
Cam putine "vorbe" si multa bataie...Insa un film bun pentru cei ce iubesc aceasta serie.
gligoralex pe 30 Ianuarie 2012 12:47
Ma pot duce am 8 ani si ma duc cu taicameo si cu 2 colegi si cu inca un adult ma pot duce?
Rasp pan vineri plss!

b12grk88 pe 30 Ianuarie 2012 11:42
Merita :D
Aseara l-am vazut la IMAX - tine putin (90min) dar numai actiune. O continuare frumoasa la primele 2 parti.
- partea buna ca va mai continua cu inca un film (probabil in 2015) din 3 in 3 ani vad ca apar :))
- tipa la 39 de ani se mentine super bine.
- au venit cu idei noi
- pentru mai multe detali vizionati filmu :))
La imax are un +++ :)

k-rissa pe 29 Ianuarie 2012 15:02
mie mi-a placut!il consider cam la fel de bun ca celelalte.