Păreri Underground

(1995)

Underground

Sergiu.Lobont pe 07 Martie 2011 02:45
Razboiul cu cele mai grele urmari este acela dintre frati.
O alta opera tragi-comica geniala de-a lui Kusturica care ne aduce aminte de fabulele romanesti scrise de Anton Pann, fabule in care prin intermediul unor personaje animaliere: caini, pisici sau boi era prezentata o situatie a carei transpunere publica ar fi costat libertatea autorului/regizorului. Cum filmele nu pot fi numite fabule cu toate ca maniera de prezentare a unor evenimente controversate este aceeasi... li s-a spus simplu, satire. Underground diseca ultimele cinci decade din istoria fostei Iugoslavii intr-o constructie metaforica structurata pe trei planuri/parti.

Partea 1: Razboiul din 1941 in timpul careia ne sunt prezentati Blacky and Marko, doi sarbi necizelati cu adanci inclinatii asupra alcoolului si femeilor. Cei doi se alatura partidului comunist chiar in timp ce Belgradul era supus unui bombardament aerian. In loc sa prezinte armele gasite partizanilor… citeşte

Syl pe 15 decembrie 2015 22:43
Săracu' Anton Pann, s-o fi sculat din mormânt ca să mai scrie niște fabule ????. Atenție la confuzia datelor, nu de alta dar mai citesc și alții pe-aici.
cezarika21 pe 29 Martie 2016 16:38
O parabolă ironic-suprarealistă a dezastrului provocat de război
Zeci de cronicari au încercat să disece filmul ”Underground” și pe lat și pe cant, găsind referiri subtile la supraviețuirea patriotismului sârb și la destrămarea unității Iugoslaviei pe parcursul a numai 50 de ani. Fără a încerca să neg existența unor aluzii naționaliste, cred că filmul este o parabolă ironic-suprarealistă a dezastrului provocat de război, ce prezintă contrastul între frumusețea și pitorescul vieții boeme din perioada de pace și întunericul și ura generată de război.

”Underground” nu are o idee ascunsă și duplicitară cum au descoperit unii, ci este o celebrare carnavalescă a vieții și a prieteniei și o respingere fără dubiu a războiului și a trădării. Acțiunea filmului este un amestec între un umor negru absurd și un strigăt disperat surd la adresa suferinței umane și a nedreptății. Fiecare… citeşte

aayana pe 29 Iunie 2011 21:12
Am evitat multă vreme acest film pentru că e nevoie de o anumită stare de spirit pentru Kusturica. Toate celelalte văzute până acum mi-au lăsat un gust amărui. Spiritul balcanic este zugrăvit în tonuri dramatice, ironice, comice. Întotdeauna trebuie să lipsească un acoperiș, câteva animale să stea în cale personajelor, dușmanul să omoare și apoi să-și plângă de milă. Cu toate acestea, nu ai cum să nu simți revolta, indiferența și naivitatea oamenilor. Nu neapărat în această ordine. Tocmai asta dă senzația de cocktail psihologic (dacă-l pot numi așa) din timpul filmului. Amalgamul de sentimente te trece ca prin spectrul culorilor. Pornim de la negru și ajungem la alb.

Iugoslavia în Al doilea Război Mondial trăia pe sub pământ. O mână de oameni produce armament. Războiul se termină dar veștile/adevărul intră greu în întuneric.… citeşte

sabinalin pe 2 iulie 2011 07:25
La fel ca si Romania, Iugoslavia a fost si este o tara chinuita care a avut mari probleme de-a lungul istoriei. Din pacate ei au mai multa demnitate si onoare, nu se pleaca asa usor si nici nu tradeaza prea repede, in plus sunt si nationalisti...
defav pe 17 februarie 2012 16:48
Bine ai zis, Oldkid !
sabinalin pe 03 Octombrie 2010 18:05
Doar atat...
L-am vazut mai demult. Un singur cuvant: exceptional!!!
conu66 pe 21 Ianuarie 2016 20:58
Kusturica+Bregovic = Cinema Show
Anul trecut, cu ocazia împlinirii a 20 de ani de când filmul a luat Palmes d Or la Cannes ( aidoma personajelor lui Dumas ) ,Underground a fost pus în vânzare în format BluRay...UN ADEVĂRAT REGAL CINEMATOGRAFIC ! Coloana sonoră a fost redigitalizată în format Dolby Surround 5.1 iar imaginea este impecabilă !! Mi-a plăcut chiar mai mult față de când l-am văzut la cinematograful Studio din București și am constatat cu plăcere că nu numai că nu a tăiat din el regizorul Emir Kusturica ci au mai fost adăugate câteva scene !!! Dacă nu l-ați văzut încă e o mare pierdere !!!!
musceleanul pe 25 Ianuarie 2011 23:32
Poate unul din cele mai bune filme din istorie.Genial e prea putin spus.Cel putin faza din final n-o s-o uit nici in mormant
ciprian34 pe 07 Ianuarie 2012 20:27
Mie sincer nu mi-a placut deloc,desi filmul scoate in evidenta zbuciumata istorie a Iugoslaviei in afara de muzica lui Goran Bregovici eu nu am vazut nimic de calitate in acest film
splendid.silent pe 13 Iulie 2014 11:10
9/10.
In sfarsit,am reusit sa vad si eu,filmul asta! Nu este deloc plictisitor,subiectul filmului,ba din contra.Si cum sa nu atraga,mai ales cand,coloana sonora este semnata de Goran Bregovic?!? Si amuzant dar si trist...actorii,extraordinari!!! Emir Kusturica-apare si el,pret de cateva secunde. Intr-un filmat de la funeraliile lui Tito(scena din film) apare si Ceausescu. Intr-adevar,scena de la final,este cea mai tare!!! Frumos!
pst35 pe 16 Octombrie 2013 23:25
"Un rãzboi nu este un rãzboi pânã când fratele nu-si omoara fratel"
Un film care necesita sa fii odihnit cand este vizionat, sa ai ceva cunostinte despre istoria Iugoslaviei. Combina realitatea cu fictiunea, filmul in sine cu filmari reale, drama cu comedia. Pare un pic plictisitor la inceput, dar ultima parte te face sa nu iti para rau dupa timpul "pierdut". Actorii joaca fenomenal.

evaalbertina pe 28 Martie 2008 23:31
Acest film nu este numai cel mai bun film al lui Kusturica ci o CAPODOPERA A UMANITATII, fara nici o exagerare.
Am vazut aproape toate filmele din "American Film Institute's 100 Greatest Movies of All Time", dar acest film este peste toate.

WOLF pe 28 Ianuarie 2005 22:24
Eu cred ca este unul dintre cele mai bune filme ale lui Emir Kusturica,dupa acest film memorabil a aparut mega premiatul Pisica alba pisica neagra,care a avut un mega succes.Daca aveti ocazia sa vedeti Underground NU-L RATATI este un film incredibil din toate puncetele de vedere.TREBUIE VAZUT!!!
claudiu.tamas93 pe 28 Iunie 2013 13:37
Un film foarte slab, o pierdere de timp.Nu am rezistat mai mult de 45 de minute ...
rodica_vargolici pe 27 Iulie 2017 13:20
cine e Kusturika in film?
in distributie Kusturika apare ca arms dealer- ok, dar in film cum i se adreseaza ceilalati, cum il recunosc eu pe Kusturika? N-am prins inceputul, doar dupa o ora am vizionat ceva secvente, Nu are realuare, deci care e Kisturika, cel cu mustata care apare in prim plan, sau unul dintre frati?
balta67verde pe 15 Noiembrie 2016 17:41
Un film excelent ! Prima jumatate care relateaza evenimentele istorice din al 2-lea razboi mondial este de nota 10. A doua jumatate care e cam bizara, e de nota 8. Deci iese o medie de 9 stele binemeritate.
MIRCEA_mircea pe 07 Septembrie 2010 01:05
Superb ! E un film ca nici un alt film.Emir Kusturica este genial,actorii sunt fabulosi iar contextul imbibat de culori multiple.Filmul este o definitie a spatiului balcanic cu nuante accentuate spre centrul filmului(Yugoslavia).Tragicul si Comicul se impletesc asa cum balcanicul stie intotdeauna sa faca "Haz de necaz"
POPESCU.GEORGE pe 15 August 2010 12:25
AM AUZIT CA ESTE UN FILM FOARTE BUN,CHIAR VREAU SA-L VAD.IMI SPUNE CINEVA CUM IL POT VEDEA?VA ROG FRUMOS
fleurdelautomne pe 25 Iunie 2010 19:10
absolut superb, de la scenariu pana la regalul actoricesc .... finalul este cel putin cutremurator
defav pe 04 Februarie 2010 13:27
Un film de arta , o alegorie in stil balcanic, adica patimas-trebuia sa fie si un regizor mare de prin partile astea -despre manipulare , minciuna,in principal, dar cu multe alte ramificatii. Una peste alta , e f. interesant ca personajele sint f. vii , pasionale, prea "vii" chiar , incit la un moment dat -destul de devreme in film -irealul excede realul, creste mult puterea de transfigurare.Daca vrei sa vezi un film pentru relaxare, nu-l vedea pe asta.
lili22 pe 15 Mai 2017 16:32
un film exceptional
Cu un final superb, coloana sonora de tinut minte, actorii sunt de nota zece, totul sub conducerea lui Kusturica, care face un rol mic....
robi_rapidistul pe 09 Ianuarie 2014 23:34
Caterinca
Filmul mi s-a parut o caterinca, n-am rezistat nici eu mai mult de 45 de minute...Nu prea inteleg nota uriasaaa a filmului, cand filme precumThe Boy in the Striped Pyjamas au o nota mai mica numai prea ai ce zice...filmul e mai mult o mistocareala la adresa regimului nazist din Serbia, sincer cand ma gandesc la cat au suferit evreii pe timpul acela mi se pare o batjocura si o jignire la adresa acestora...