Păreri Unbroken

(2014)

De neînvins

dincolodenume pe 22 Ianuarie 2015 11:06
Fara profunzime
--- SPOILER ALERT---- Cateva precizari pot fi considerate spoilers.

Un film despre .... Chiar, despre ce a vrut sa vorbeasca Angelina in acest film?

Despre sadism?

Recunosc faptul ca imi plac filmele cu aspecte filosofice, cele cu introspectii adanci, dureroase, care scoat la iveala in momente de criza tot ce nu ai avut curajul sa gandesti in mod constient.

Avem 3 oameni in doua barci foarte mult timp plutind intr-un ocean strain si nimeni nu gandeste introspectiv. Prizonieri care nu gandesc ca in preajma mortii, nu leaga relatii de prietenie, nu discuta despre ororile razboiului, nu discuta despre ce cauta ei acolo incercand sa omoare niste necunoscuti. Ei..., niste simpli muritori supusi la cele mai grele cazne doar pentru ca tara in care s-au nascut le-a pus arma in mana si le-a aratat o tinta.

Avem o poveste ce poate… citeşte

CineVox pe 24 ianuarie 2015 18:48
Citind acest comentariu sunt placut surprins de faptul ca mai sunt si altii care observa trendul clar al cinematografiei hollywoodiene: forma elaborata, dar continut nul sau chiar negativ. O adevarata risipa de resurse, talente si oameni priceputi, pentru a ramane cu un... "nimic" (care in cele mai multe cazuri este de fapt chiar mesaj negativ). In acest caz, fiind vorba de Anjelica Jolijokerica, nici nu ma mir.
Theodor2011 pe 23 aprilie 2016 01:02
dincolodenume, sunt oarecum de acord cu minusurile filmului semnalate de tine, dar, totus, nu este un film de nota 3. Ma rog, pana la urma fiecare noteaza dupa cum considera.
CristianoBogdan pe 29 Decembrie 2014 22:03
Actriţa americană l-a cunoscut pe Louis Zamperini şi s-a împrietenit cu el, înainte ca acesta să moară, pe 2 iulie 2014 la vârsta de 97 de ani. Vedeta hollywoodiană spune că întâlnirea cu acest veteran de război american, în timpul căreia a aflat o serie de detalii şocante despre felul în care fostul maratonist a reuşit să supravieţuiască în timpul războiului, a determinat-o să adopte câteva schimbări importante în viaţa ei.

"Am învăţat să devin o persoană mai bună. Am învăţat să fiu mai deschisă faţă de cei din jur, să înţeleg, să văd şi celălalt punct de vedere. Am învăţat că, atunci când te laşi cuprins de ură şi furie, acest lucru te răneşte doar pe tine - nu îl răneşte pe inamicul tău", a declarat Angelina Jolie pentru publicaţia The Hollywood Reporter.
Lungmetrajul "De neînvins/ Unbroken", al doilea… citeşte

alexx_madalin pe 31 ianuarie 2016 14:09
exceptional film te tine in priza
buciuradu pe 27 Ianuarie 2015 21:51
Se putea mult mai bine
Recunosc ca am asteptat cu nerabdarea aparitia in cinema a filmului. Dupa vizionare am ramas cu impresia ca mi s-a vandut un ambalaj frumos, dar cu un continut superficial. Partea finala, in care se face trecerea spre realitate si apar imagini cu Zamperini a fost cu un mesaj mai puternic decat cele doua ore dinainte.
Daca doriti sa va relaxati doua ore la cinema, este un film bun pentru asta, dar sa nu va asteptati la ceva mai mult

dragomir_alina pe 11 Ianuarie 2015 23:45
FFF BUN
Un alt film FFF BUN , merita vazut, il recomand ...
delfitexas pe 16 Ianuarie 2015 14:23
Un film bun...
Este un film bun, povestea adevarata din spatele filmului este senzationala, dar nu este un film grozav, se vede ca avut persoane influente in spatele camerelor si ca s-a incercat un film foarte bun, dar nu este, regizoral filmul este slab, exagerat de dragul vedetei din spatele peliculei...Nu recomand drumul la cinema...
Xsky pe 10 Februarie 2015 22:29
Slabut
Inceputul parea promitator,dar filmul este slab dupa parerea mea.Pe scurt mesajul filmului este chiar titlului ,fara prea multe evenimente.
xerses pe 23 Ianuarie 2015 18:56
Impresionanta poveste de viata, ce a meritat sa fie cunoscuta de cat mai multi...
Octaz pe 30 Ianuarie 2015 00:02
Un inceput de cariera bun
Sunt convins ca toata lumea a stat cu ochii pe "Unbroken" si a cautat cat se poate de mici greseli ale regizorului pentru a i le reprosa! Dar Angelina Jolie este la inceput de drum, si dupa parerea mea, la acest nivel, a reusit sa creeze un film impresionant! Evident ca au existat si cateva scapari, au insistat mult prea mult pe scenele de pe ocean, relatiile dintre familia personajului si acesta au fost tratate chiar superficial, iar trecerea de la unele cadre la altele au fost prea bruste, practic filmul mi s'a oarut impartit in 3 parti ( copilaria lui, tortura de pe ocean, si viata in lagar. Cu toate acestea, cred ca a reusit sa introduca publicul in aceasta intamplare, si sunt curios: sunt eu singurul care i'as fi dat o lectie de bataie acelui japonez Watanabe pentru ca merita? Oricum chiar si cu aceste critici, mie unul mi'a placut filmul, iar Angelina Jolie chiar ar trebui sa fie… citeşte
bengheapaul pe 26 Ianuarie 2015 00:23
Unbroken , un must see !
Pur si simplu genial ! Este un must see pentru orice cinefil .
FoxHound pe 09 Iunie 2014 23:07
Louis Zamperini si Angelina Jolie pentru Unbroken !
I-am aflat povestea de viata a lui Louis Zamperini este foarte puternica,dramatica si cutremuratoare in acelasi timp,a fost un luptator inca din tinerete,de cand se antrena pentru Olimpiada si pana acum,sa treci peste acele orori ale celui de-al Doilea Razboi Mondial,prin suferinta,foamete si tortura la care a fost supus el si restu prizonierilor de razboi ai fanaticilor japonezi in acel timp,sa treci peste toate astea si sa mai ai putere sa povestesti si celorlalti aceste intamplari,sa se stie cat de capabil e un om sa faca rau celuilalt de langa el (ex: Comandantul Japonez al lagarului poreclit de Louis si de prizonieri "The Bird" care-i tortura in fiecare zi,ii infometa etc.),e de apreciat acest om Louis Zamperini.Daca Angelina Jolie se va ocupa cum trebuie de acest film,va fii una din cele mai bune creatii ale sale ca regizor si cu siguranta va ajunge si la Oscar,pentru ca subiectul… citeşte
alin_vlado pe 11 Februarie 2015 08:27
Cum se nominalizeaza filmele ?
Este incredibil cum de un asa film a fost nominalizat la Oscar 2015 doar la categoriile
Cel mai bun mixaj de sunet, Cea mai buna imagine si Cel mai bun montaj de sunet.
In schimb, la Cel mai bun film, la TOATE FESTIVALURILE de pe Pamint in 2015, au intrat aceleasi 5 filme printre care porcarii ca The Grand Budapest Hotel sau Birdman ( cu toata stima pentru preferatul meu Inarritu).
Unbroken este un film adevarat, iar povestea lui Louis Zamperini este incredibila.
Jos palaria Angelina Jolie !!!

danny_constantin pe 12 Ianuarie 2015 01:00
Super !!!
Woow , este un film foarte bun , nu ma asteptam ca sa iasa un asa film de la Angelina Jolie , filmul este unul foarte captivant si frumos , aproape toata viata lui Zamperini este incadrata in acest film formidabil . Si actorii au jucat foarte bine , cel mai tare a fost finalul .

Ps. Sa stiti ca filmul a aparut deja pe net ( nici eu nu ma asteptam asa de repede ) si are o calitate destul de buna , oricum stati linistiti ca nu este " CAM " mai mult este " DVD " !!!

daniel_corneliu pe 11 Ianuarie 2015 23:43
oooo
mie unul mia placut foarte mult nota 10 bravo Angelina
Theodor2011 pe 20 Aprilie 2016 14:22
Angelina Jolie, si-a batut joc (nevoit bineinteles) de povestea superba a fostului mare atlet (participant cu succes la Olimpiada din Berlin 1936) american de origine italiana si erou de razboi Louis Zamperini.
Acestui film ii trebuia un regizor ca: Steven Spielberg, Roman Polanski sau Clint Eastwood. De ce am dat aceste 3 exemple? Uitati-va ce filme au realizat acesti 3 mari regizori inspirate din povesti reale a unor eroi de razboi ca si Louis Zamperini (al doilea razboi mondial 1939-1945) Schindler's List, Saving Private Ryan (Steven Spielberg) The Pianist (Roman Polanski) si Letters From Iwo Jima (Clint Eastwood). Niciodata nu mi-a placut Angelina Jolie. Nici ca actrita, nici ca regizor (nici nu se punea problema). In ciuda popularitatii enorme de ca care se bucura. Placuta? De glota, nu si de mine. Repet, acest film putea fi de OSCAR daca avea un regizor mai experimentat si… citeşte

SAndrei2000 pe 29 Ianuarie 2015 21:04
Detalii ascunse din razboi incep sa iasa la iveala,si ar trebui cat mai repede,pana nu se vor stinge si ultimii veterani de razboi.Anul acesta s-a pus accent pe povestile soldatiilor,de aceea la Oscars 2015 exista atatea titluri despre razboi.

Un film "crud",cu intamplari socante dar si succese.Oamenii care au luptat in razboi au fost majoritatea oameni normali cu vieti simple,carora trebuie sa le datoram libertatea si fericirea noastara de astazi.Fara ei nu am fi inaintat asa mult in atatea domenii,iar inafara de campurile de lupta mai exista si aceste fapte socante care sunt un subiect bun de abordat in filme.

Se pare ca Angelina Jolie a invatat multe din cariera de actor de pana acum si nu este deloc un regizor slab;astept filmele viitoare de la ea.

mesersmith pe 02 Mai 2015 09:06
Un film dur, care reflecta destinul unui prizonier de razboi. Pentru mine a fost destul de greu de urmarit, prin prisma faptului ca evenimentele din film, s-au intamplat in realitate.
Pantaleon pe 19 Aprilie 2015 20:05
Patimile dupa Angelina
Cel de-al doilea lung-metraj al Angelinei Jolie (pe primul nu l-am vazut) este un film bun, care spune o poveste interesanta si dramatica, chiar cu iz telenovelistic. Mi-a placut filmul, dar nu pot sa nu-mi spun parerea sincera si anume ca dna Jolie (o actrita modesta, dupa parerea mea, sa speram ca va fi o regizoare mult mai buna) se vede ca este la inceputul acestei cariere, pentru ca filmului îi lipseste acea soliditatea care sa te impresioneze si sa ramai (macar pentru o scurta perioada) cu gandul la el. Multe hibe regizorale (nu sunt expert, dar sunt prea evidente) si un final prea sec, prea putin incitant, parca in contradictie cu restul filmului. Nu, nu spun ca eroul trebuia sa moara, ca fie un film bun, ci ca Jolie grabeste parca finalul, eliminand elemente importante, ce ar fi dat o consistenta generoasa filmului. Oricum, pentru cineva aflat la inceput de drum, filmul e bun,… citeşte
emy_sinaia pe 18 Februarie 2015 23:18
Bun.
Merita vazut cu prisosinta, cate chinuri, batai si umilinte poate suporta un om .
GALD pe 08 Februarie 2015 16:06
Motivational
Un film reusit, prin povestea de inspiratie reala, pentru determinarea de supravietuire si de implinire a visurilor. Mult mai bine facut decat multi alti incepatori. Felicitari lui Jolie.
Xsky pe 10 februarie 2015 22:29
Motivational si atat...
radu3455 pe 03 Februarie 2015 11:51
o drama cutremuratoare ce putea insa iesea mult mai bine zic eu,mi-a placut insa ce este inspirat din fapte reale,Jack O'Connell isi joaca rolul excelent,iar finalul e unul surprinzator daca nu stiai inainte despre povestea lui Louis Zamperini dar si emotionant,recomand sa-l vedeti nota 8
defav pe 29 Ianuarie 2015 15:35
Povestea lui Zamperini e extraordinara , pacat ca transpunerea cinematografica putea fi mai profesionist facuta , imaginile si scenariul nu prea transmit emotii , altfel tehnica pare elaborata. Deci se pierde pe drum esentialul unui film , acela de a marca, de a transmite emotii, stari
lolozilla pe 16 August 2015 23:15
Un film care am crezut ca nu se mai termina. Apreciez fidelitatea istorica a filmului, mai rara in ziua de azi, dar in rest nu e altceva decat o redare detaliata, seaca, fatisa si lenta a chinurilor interminabile prin care trec Zamperini si colegii lui de suferinta. Pentru cine apreciaza un film istoric fidel mai presus de orice, e ok, dar din punct de vedere artistic, filmul mi se pare foarte fad, monoton, lung. Nu stiu daca meseria de regizor o prinde pe Angelina Jolie.
MariaVilla pe 06 Aprilie 2015 21:40
10 cu felicitari!
Imposibil sa nu fi miscat de asa o poveste ca asta!
De cand am vazut "Enemy at the gates" (la fel o poveste adevarata) am inceput sa privesc altfel perspectiva filmelor legate de razboi; acum pot spune chiar, ca imi plac.
Un film care clar, MERITA VAZUT! (desigur, nu este pt toate gusturile)

Sorin87 pe 23 Martie 2015 23:45
Un film cu o poveste emotionanta si impresionanta in acelasi timp,
XShadowX pe 12 Martie 2015 15:46
Felicitari Angelina Jolie !!!
CARTEA bate FILMUL insa trebuie apreciata Angelina Jolie care face filme din ce in ce mai bune , sunt placut surprins de acest film , o drama excelenta cu un actor care isi joaca la perfectie rolul ;) , de neratat !
qawHaq pe 01 Martie 2015 11:07
L-am vazut a doua zi dupa Birdman. Nu spun ca merita Oscarul, din punctul meu de vedere un Oscar trebuie sa te marcheze pe un an cel putin (pana la urmatorul):) dar bataia de joc numita Birdman nu-i ajunge nici la buric (buricul Angelinei, desigur)... Un debut neasteptat.
claw13 pe 23 Februarie 2015 04:37
foarte bun!
un film interesant de la inceput pana la sfarsit.De remarcat eforturile depuse de actori...cred ca au slabit foarte mult pentru aceste roluri
Ghemot pe 09 Februarie 2015 23:03
Capodoperă!
În primul rând, am remarcat la acest film coloana sonoră...pentru care a primit și o nominalizare la Oscar. De mult timp nu am mai văzut un film cu o coloană așa de bună. Nici chiar Interstellar nu a fost la cest capitol atât de bun.
În principal un film excepțional, biografic și inspirat dintr-un eveniment real.
Cât despre regizor, respectiv Angelina Jolie, nu numai că a făcut o treabă minunată, ci tind să cred că are în față un potențial impresionant în ceea ce privește o viitoare carieră de regizor. Un asemenea proiect regizat de o femeie cu 99% actori bărbați, este impresionant.
În concluzie, este un film obligatoriu de văzut, și nu neapărat pentru că îl regăsim pe lista nominalizărilor la Oscar 2015, deci nu e un artificiu de marketing (pentru cârcotați) forțat.

mary.jane.21 pe 15 Februarie 2015 21:08
foarte frumos
regizoarea a gestionat subiectul fimului foarte bine, alegand actorii potriviti si creand scene cat mai realiste
e un film bun de vazut

makketo pe 17 Ianuarie 2015 20:06
un film bun. american, care se termina cu bine, americanii reusesc intotdeauna :)
lolozilla pe 16 august 2015 23:18
Se termina cum s-a terminat si in realitate, e un film istoric.
bloodthirst pe 17 Iulie 2023 14:32
O poveste buna ce putea fi transformata intr-un film net superior celui de fata. Foarte multe greseli de regie. Nu merita atatea nominalizari dar se pare ca americanii fac inca legea in lumea filmului. Pacat...
Cinefil.ro pe 31 Mai 2022 00:12
O pierdere de vreme pentru privitorii cu pretenții din moment ce atenția la detalii a fost 0 la acest film.Sa stai 45 de zile pe apă și sa nu-ti crească barba și părul deloc e ceva..
helsing pe 06 Ianuarie 2021 13:44
Bine jucat și imagine reușită. SIngurul lucru pe care l-am reținut e că ”cu răbdarea treci și marea”, o poveste de viață dură.
user-5e3e92f1c0e2d pe 14 Decembrie 2020 21:17
nimic de plans !! bogatii lumii se cearta si mor in razboaie tinerii nevinovati..ca de obicei !! cu prizonierii e clar, ce dreaq cauti tu in tara mea ?!?! eu ai decapitam rapid si scapam de cheltuiala !! mercenari platiti..america nu are granita cu japonia vezi america vs restul lumii..tara de invadatori !! cautatori de resurse moca..petrol aur diamante cupru etc. nu mai pot eu de fraierii care au cazut pe taram nipon..
GeorgiaNNN pe 02 August 2020 12:43
Un film mediocru care in primul rând nu și merita durata mult prea mare 2h17 min, având in vedere și conținutul . Mai bine revedeam un film bun decât plictiseala asta
alexandru_fejer pe 28 Aprilie 2020 23:04
Nu e mare waw filmul. Emoționant nu mi s-a părut deloc.
MariusCiprian87 pe 23 Ianuarie 2020 19:53
Încă o biografie emoționantă a ceea ce au fost și au însemnat eroii din războaiele mondiale, o istorie neagră a umanității, cu povești ireale pentru generațiile fragile din prezent, o regie decentă si onorabilă a regizorului A. Jolie, care a avut curajul și profesionalismul sa facă un film de o calitate superioară cu actori nu foarte consacrați încă, dar care și-au facut foarte bine treaba, un film obligatoriu de văzut, chiar dacă ideea filmului nu este una nouă, însă întotdeauna poporul american a știut să-și onoreze eroii prin filmele lor și nu numai, un punct forte al acestui neam, un exemplu pt toate poparele lumii în ceea ce privește aprecierea și respectarea veteranilor de război !
Mexes pe 28 Ianuarie 2018 21:34
Merita vizionat , degeaba se plange lumea ca nu are profunzime. Nota 7
danut_iulian pe 04 Octombrie 2017 22:09
Un film foarte bun si emotinoant incare iti dai seama ca niciodata nu trebuie sa te dai batut ci sa te ridici inapoi.
Mitza_MvP pe 29 Noiembrie 2016 16:18
Foarte bun filmul...felicitari Angelinei Jolie...
O poveste bine transpusa despre ororile razboiului si dorinta personajului principal de a supravietui...o dorinta si o putere imensa,dincolo de puterea de intelegere a unora...
Eu zic sa luam filmul ca atare si sa nu ne mai gandim ca daca ar fi fost alt regizor mai titrat in locul Angelinei Jolie ar fi iesit un film de "n" premii Oscar.
Pana la urma femeia a regizat filmul exact asa cum a vrut ea, asta e si scopul...pana l-a urma nu a facut filmul din banii vostrii..
Daca nu va convine cum a regizat Angelina Jolie sunteti liberi sa-l sunati pe Steven Spielberg sau pe Roman Polanski,ori pe cine vreti voi si sa le propuneti sa faca ei un film dupa povestea lui Louis Zamperini..
Deasemenea nu e sfarsitul lumii,se mai pot face filme dupa aceasta poveste,nu au murit regizorii,fiecare regizor e liber sa-si… citeşte

Grigorealexandru pe 13 Ianuarie 2016 22:39
Un film foarte bun din al 2 razboi mondial. Trage o singura concluzie din acest film, Razboiul nu aduce nici un bine.
mihai_barbu pe 26 Noiembrie 2015 23:14
Frumos filmul. Luat dupa un fapt real foarte frumos. Jolie Angelina e regizor wtf ? :))
Tyybi1 pe 08 Iulie 2015 22:45
Mi-a placut destul de mult ! Suferinta prin care a trecut personajul m-a impresionat ! De vazut !
stepbystep pe 02 Iulie 2015 23:29
Un film exceptional .... dupa parerea mea ! Merita vazut !
Vegetarian pe 23 Iunie 2015 09:34
O poveste incredibila si adevarata scrie pe poster sus ..
Utube pe 12 Iunie 2015 22:22
Filmul este adaptarea cărţii biografice intitulată „Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption”, al doilea roman scris şi publicat în anul 2010 de autoarea americană Laura Hildebrand, subiectul fiind viaţa şi cariera atletului american Louis Zamperini, a cărui cea mai bună performanţă sportivă a fost cucerirea locului 8 la atletism, proba de 5.000 de metri, la Jocurile Olimpice de la Berlin din anul 1936, atunci remarcându-se prin cel mai rapid tur de pistă – 56 de secunde – fiind felicitat personal de către Adolf Hitler.

Scenariul este bine scris şi adaptat, cu menţiunea că sunt câteva aspecte, din viaţa lui Louis, care sunt definitorii pentru el ca persoană şi care din păcate au fost foarte puţin dezvoltate, mai mult unele fiind doar menţionate în treacăt. Aici ar fi de menţionat experienţa şi promisiunea… citeşte

yanysboy pe 24 Mai 2015 19:59
un film bun
merita vazut mia placut totul nota 9 de la mine.......................................
Homegirl pe 11 Mai 2015 23:44
Daca nu stia nimeni ca e regizat de Angelina, nu mai avea nimeni nicio obiectie. Surprinzator acest film! Inainte sa il vad erau premiile Oscar unde foarte multi i-au criticat talentul Angelinei si faptul ca nimeni nu vroia sa faca acest film. De ce? Nu stiu, dar eu ma bucur ca a fost facut. Este un film reusit, frumos, un film de acest gen in ziua de azi a cinematografiei il savurezi pentru ca apare rar si sfios printre blockbusterele cu eroi si actiune.
Nu este de nivelul oricui, mai ales a multor romani, care nu au cum sa inteleaga substratul lui, vezi "dislike-uri" la comentariile de aici a celor care le-a placut.

Forsaken08 pe 28 Mai 2016 19:52
Level High? Not...
Nu va inhamati la el intr-o seara de Duminica, aveti sansa de a adormi instant si de a nu va mai trezi a doua zi...
Un film din categoria operatia a fost un succes, pacientul a decedat...

Tim22 pe 31 Iulie 2015 13:51
Actorii joaca extrem de prost si scenariul e o mizerie totala.