Păreri Troy

C A P O D O P E R A
Piscan.David pe 16 noiembrie 2013 12:18
C A P O D O P E R A
bizonul pe 31 mai 2018 06:18
Nici chiar asa. Aici este prea multa tehnica. Un film vechi , "Elena din Troia" cu Rossana Podesta, cel vedeam eu prin anii 60 este mult mai realist si mai "capodopera" decat asta zilelor noastre cu marele Brad Pitt.
bogdanuuu pe 30 Septembrie 2009 17:32
ovis2009 pe 30 Aprilie 2010 18:26
foarte bun
Memorabil... . Eric Bana intr-un rol de zile mari, jucat nemaipomenit.
Piscan.David pe 16 noiembrie 2013 12:19
un film genial.Mia placut extrem de mult.Pana acum lam vazut de 2 ori si mia placut ft mult.10.Recomand filmul cu toata caldura. Memorabil... . Eric Bana intr-un rol de zile mari, jucat nemaipomenit.
Sergiu.Lobont pe 18 Februarie 2011 23:02
Paris, je ne t'aime pas
Trei aspecte stau la baza acestui film;
1. Infruntarea titanilor: Achile vs. Hector
2. Lasitatea, nesabuinta si egoismul lui Paris

citeşte

AdrianFidi pe 21 iulie 2017 22:09
iosif stalin , genghis khan , atilla , suleyman ...
AdrianFidi pe 21 iulie 2017 22:10
gicu buci e doar un billy bob cu furcan mana si spicun gura
Paula pe 31 Iulie 2008 23:27
Acest film este ok realizat si merita sa fie redifuzat de mai multe ori.Este si bn jucat,doar vb. de Brad Pitt si Eric Bana.acest film mia mers la inima.
dupydydpydtohxgpg pe 22 aprilie 2023 21:09
mi-a
sorinreddog pe 12 Decembrie 2009 22:37
Superb,inegalabil!
sarge pe 14 Mai 2010 14:35
Piscan.David pe 16 noiembrie 2013 12:18
TARE FILM!!!!!!!!!!!! Asa film nu trebuie pierdut chiar daca filmul nu prea respecta in totalitate cartea dar poate este mai bine:)Cu toate ca filmul a tinut peste 3 ore,mi-as fi dorit sa tina inca atat....Ce actori,ce secvente,uluitor! Este un film inegalabil...Cred ca este singurul film de acest gen in care eram de fiecare parte a baricadei,dar in special si mie,ca multora mi-a placut de personajul Ahile....In concluzie,O CAPODOPERA!!!
Dul pe 22 Februarie 2008 16:26
Super filmul!!!Iar Orlando a aratat mai bine k niciodata!As vrea sa-l mai vad!
Piscan.David pe 16 noiembrie 2013 12:16
Trei aspecte stau la baza acestui film; 1. Infruntarea titanilor: Achile vs. Hector 2. Lasitatea, nesabuinta si egoismul lui Paris 3. Maniera miseleasca e grecilor de a invinge cetatea Troya (au murit prea multi oameni nevinovati pentru a o numi inteligenta) In cazul tuturor razboaielor, din dorinta unui conducator de a se face remarcat in istorie, indiferent daca prin aspecte pozitive sau negative, mor milioane de copii, frati, parinti si soti in acelasi timp iar in cel mai rau caz mor si cei neimplicati: sotii, copii sau surori. Avem exemple mitologice Agamemnon sau mult mai recente, George W. Bush. Tot e e posibil ca in 1000 de ani sa se faca filme despre Bush exact in rolul pe care l-a avut Agamemnon, asta in cazul in care isi va mai aminti cineva de Bush sau va fi doar unul dintre cei 500 de presedinti pe care ii va fi avut SUA pana atunci.
Flueran Cristina pe 29 Iunie 2008 16:13
Paris,Achile si Patracus au fast cei mai frumosi acrori,fara Bred Pitt si Orlando Bloom filmul n-ar fi fost un film banal fara pic de actiune.
Andrei.Ciprian pe 27 martie 2012 21:12
Eu consider ca o mare parte din succesul filmului il are si Eric Bana!
dory96 pe 02 Ianuarie 2010 15:55
Foarte tare filmul....pe noi profesorul de istorie nea rugat sa ne uitam la film =))
White1 pe 4 noiembrie 2010 21:42
Proaste gusturi are profesorul vostru.
dory96 pe 27 august 2023 22:13
Corect, aveam vreo 13 ani cand am scris comentariul ala :))
_Adri_Ana_ pe 08 Aprilie 2010 21:22
Nu ma omor dupa filmele istorice dar asta imi place la nebunie:X
al3xfzr pe 05 Februarie 2009 18:22
Cred k este unul dintre cele mai bune filme ale lui brad pitt...
iulia pe 18 Iunie 2008 10:08
filmul este superb, de actori nici nu mai vorbesc, m-au fermecat din prima clipa in care i-am vazut!Intr-adevar un film care merita vazut!
septick pe 11 Aprilie 2010 22:01
Asa da film. Merita multe oscaruri, sincer (sau cel putin multe nominalizari).
cezarika21 pe 02 Martie 2015 15:21
O realizare remarcabilă, dar fără sclipire
Personal, consider că realizarea unui film de numai 160 de minute despre un război care a durat 10 ani şi a fost descris în epopeea "Iliada" a lui Homer ca unul dintre cele mai mari războaie ale Antichităţii este un fapt remarcabil. Scenariul a reuşit să redea numai faptele memorabile ale războiului, existând o continuitate a acţiunii demnă de toată lauda. În aceste condiţii, evident că s-au făcut economii scenaristice, unele fapte şi personaje trebuind să fie eliminate; scoaterea din ecuaţie a zeilor a fost în opinia mea un lucru bun, pentru că simpla menţionare a rolului lor în Războiul Troian ar fi încurcat mult iţele acţiunii.

Povestea se leagă într-un mod reuşit, efectele vizuale sunt calitativ superioare, iar decorurile şi costumele merită lăudate. Din păcate, unele interpretări nu s-au ridicat la înălţimea rolului (precum… citeşte

georgeftw___ pe 25 Aprilie 2010 03:45
Un film destu de bun, merita vazut.

Nota 9 :d !!!

Sergiu.Lobont pe 18 februarie 2011 22:59
La nota 9 ar fi trebuit sa ramana doar o steluta goala din 10, la tine raman doua.
danii1234 pe 1 septembrie 2012 12:00
:))
dayanna11 pe 01 August 2010 15:42
thank you God for this movie!
acesta este filmul meu favorit, nu va mai exista altul care sa-i ia locul, este filmul pe care pot sa-l vad de zeci de ori, este filmul vietii mele, deoarece ma identific cu el. dorinta de glorie, de a ramane viu dupa moarte, si in acelasi timp cea mai frumoasa poveste de iubire: cea dintre Ahile si Briseis: pana la a o cunoaste pe ea, tot ce-si dorea era glorie, sa traiasca in amintirea oamenilor mii de ani dupa moartea sa. Apoi tot ce si-a dorit a fost sa traiasca pentru ea, alaturi de ea.
zpetryn pe 18 Noiembrie 2009 15:40
Dupa filmul asta cred ca il voi ura pe Orlando :))) Oricum e un film pe care nu trebuie sa il ratati . Parerea mea e ca Brad o jucat superb in filmu` asta :)
cosmin_kedii pe 07 Ianuarie 2013 17:07
Cel mai bun film a l anului2004 un film ca asta nu se mai naste
FreakDoll pe 25 Iunie 2009 01:49
PFff, cat m-a enervat molaul de Paris!! In rest, exceptional film, actori extraordinari, peisaje superbe, actiune din plin. Au jucat magistral Ahile si Hector, personajele mele preferate, de altfel. Iar Brad Pitt arata intr-un maaare felll, sexy e omul asta!!

P.S. Daca Bloom a jucat mai bine decat Pitt, eu-s Madonna!! Haideti sa fim seriosi, ce naiba?! =))

yuly209 pe 10 august 2010 23:23
asta o fost rolu lui ce sa-i faci?o jucat si el bn cate scene o avut le-o jucat bn
crilove8 pe 6 iunie 2012 14:19
Sa stii ca joaka mai bine ca Brad Pitt! Degeaba e nu stiu ce vedeta daca e PRAF cu P mARE!
carol18661914 pe 07 Decembrie 2009 01:03
Film cu o coloana sonora de invidiat si cu un joc actoricesc foarte bun, special al lui brad pitt (vezi scena cand il striga pe hector in fata cetatii).
GAMBITT pe 10 Iunie 2009 18:46
ahile
Filmul acesta mi-a deschis gustul pentru mitologia greaca care este foarte intersanta si vad ca incep sa se mai faca astfel de film,sa speram ca la fel de bune ca acesta, pe care il revad cu mare placere.
Achiles pe 13 februarie 2010 20:04
da e marfa filmu
Piscan.David pe 16 noiembrie 2013 12:17
gaga pe 24 Decembrie 2008 23:31
super de tot
catzi-brad pe 18 Aprilie 2008 15:17
e super cool filmul, il ador pe bred pitt dar si pe bloom , sunt cool amandoi!!!imi plac si diane kruger si actrita care joaca briseis (n-o stiu , da e cool!).
zmaxi pe 19 Februarie 2008 19:40
Fratilor dupa parerea mea este un film super SMECHER.....fiecare actor se potriveste rolului sau si merita vazut de cel putin 2 ori:D....asa ca pls nu mai criticati atat ca nu aveti de ce:)
ana grigore pe 08 Februarie 2008 09:48
filmul este super. are o distributie foarte buna. mi-a placut de briseis!!!
rebecca pe 19 Ianuarie 2008 19:29
mi-a placut cum a fost realizat,mi-a placut cum au jucat actorii,si Brad Pitt mi-a placut(rar)pacat ca nu a fost reala povestea...
Alina Andreea pe 09 Decembrie 2007 18:18
A fost un film emotionant dar plin de curaj si eroism . Mie mi-a placut personajul Ahile foarte mult . As vrea sa il mai vad de o mie si una de ori .
oana z pe 07 Decembrie 2007 20:41
Ma.......... cel mai beton film pe care l`am vazut . Deci, nu mai discut depre BRAD PITT care a jucat exceptional! Si Breseis era super cute!Da` nu mi`a placut sfarsitu :(((. Super misto filmu :)!
Piscan.David pe 16 noiembrie 2013 12:17
filmul acesta este foarte bun.tuturor l-i se potrivesc rolurile dar rolul lui Brad Pit ca fiind Ahile e piesa de rezistenta in filmul asta m-am indragostit de brad pit.am vazut filmul si aseara dar plang de fiacare data atunci cand Paris il omoara pe Ahile.Brad Pit e unul din actorii mei preferati si acest rol,dupa parerea mea el putea sa-l joace cel mai bine
Oana pe 02 Decembrie 2007 23:28
Suberb film din toate punctele de vedere! ;)
Sovar Letitia pe 02 Decembrie 2007 17:43
mihai pe 21 Martie 2007 14:08
cel mai frumos film.....the best
mimi pe 06 Martie 2007 22:06
Un film exclent!!!!!!!
L-am vazut cred ca, de vreo 7 ori.Nu-i inteleg pe cei care-l critica non-stop. Nu s-a urmarit respectarea Legendelor Olimpului si nici a Iliadei lui Homer, este un film despre eroism, vitejie, onoare.
Eric Bana este superb

ioana :) pe 02 Februarie 2007 16:25
super filmu:X:X:X
Geo Dobre pe 08 Decembrie 2006 19:24
Troia este un film foarte bine realizat foarte bine gandit si nu spun asta doat ca il am pe DVD si pentru ca il vad de vreo trei ori pe saptamana.Imi place mai ales personajul Ahile care este unul dintre cei mai indragiti actori cunoscuti de mine Brad Pitt.Imi place si actorul Eric Bana in mai multe filme e nu doar in ''Troia''.
mada_loves_rbd pe 09 Noiembrie 2006 18:19
desi am vazut de multe ori filmul imi place la nebunia.si nu o s ma apuc sa va spun toate lucrurile care miau placut si cele care nu miau placut, caci cred ca vati plictisit. per total un film bun. Miau placut toti actorii, in special orlando bloom, dar elena aia era mai degraba muma padurii
pssst pe 21 Mai 2004 14:02
in primul rind, un gind bun pentru ideea lui Bradley de a ne reaminti legenda... era nevoie poate de asa ceva si in film...

desi merita poate cinci eu ii dau patru stelute, pentru ca merita cu prisosinta vazut insa are citeva aspecte care personal nu imi plac.

as incepe cu distribuirea celor doi "porumbei": Orlando Bloom, care infloreste (sic!) iar intr-un rol de compozitie pe care il interpreteaza jalnic (si totusi pentru scena in care se refugiaza la picioarele lui Hector este PERFECT ales) si Diane Kruger, care strica tot efectul scenelor in care vorbeste cu accenthrul ei de doi bani: pentru tine filme mute, papusha!

alta amanunt ar fi legat de alegerea pe care Petersen a facut-o: axarea pe latura UMANA mai degraba decit pe latura FANTASTICA si deci insistarea prea putin pe interventia zeilor. ori este clar ca aceasta alegere are dpdv meu… citeşte

pssst pe 17 ianuarie 2004 18:40
o stea pentru lupta nocturna??? hmmm, dar uite ca imi aminteste de snopirea turcilor facuta de Vlad Tepes, cind si-a imbracat soldatii in uniformele dusmanilor pentru deruta si a facut macel... deci dpdv al meu nu e fantastica... iar lupta dintre Menelaos si paris nu stiu are ceva jalnic, prea il face pussy pe Paris... cea mai buna lupta, daca o luam asa pe aratura? prima, intre malu ala si Ahile. o fenta, o saritura si iata il face sushi! dc Ahile este Brad Pitt? de ce Eric Bana arata cel mai "grec" dintre toti? dc Peter O'Toole joaca iarasi imperial? poate ca asa s-a si vrut. si eu am fost surprins de Brad Pitt, mai ales cu cositele alea balaie... dar intr-adevar s-a pus accentul pe latura UMANA si nu pe cea fantastica si poate ca e bine, pentru ca e ALTCEVA. Dolph Lundgren? daca era un film care s ase axeze mai mult pe violenta si pe saungue, da, dar aici s-a pus accentul (sum ziceam) pe altura umana si deci nu numai pe spintecare. ci si pe iubire, onoare, razbunare etc. si acestea aveau nevoie de Actori. ori, Dolph Lundgren nu cred ca merge la asemenea fineturi.
pssst pe 17 ianuarie 2004 18:40
e greu sa-ti faci cont de user, stiu! dar ca sa dai o steluta si sa zici ca e lamentabil e usor, mai ales daca cauti (cacofonie) purici in brinza. filmul e departe de a fi perfect, dar daca stai cu ochii pe timpenii de-astea, atunci nu ramine decit sa zic: fiecare film, oricit ar fi de prost, are magia lui. trebuie sa fii un ales sa o vezi. iar daca aici nu o vezi, trebuie ca esti chiar bun de Cartoon Network!
Andrei.Ciprian pe 29 Decembrie 2011 13:47
Inegalabil!
Nu am cuvinte sa spun cat de bun a fost acest film! Cu o distributie excelenta,jocul actorilor fenomenal,actiune din plin,nu te plictiseste deloc,final foarte frumos! Sunt foarte multe de spus despre acest film,cert este ca acest film este o capodopera!
Alexandra21087 pe 21 August 2011 21:08
I love this movie
Este unul din filmele care se merita sa le ai in colectie. Dupa Gladiatorul este al doilea film istoric remarcabil. Actorii au jucat exceptional
John9 pe 30 Ianuarie 2011 23:54
Capodopera
De departe cel mai reusit film istoric(si nu numai) din istoria cinematografiei.... !
Achiles pe 13 Februarie 2010 20:01
Achile
sall sunt eduard mi-a placut filmul e marfa l-am vazut de vreo 5,6 ori
Vladut1994 pe 16 Ianuarie 2010 00:22
Vladut1994
Film exxtraordinar .Foarte educativ din toate punctele de vedere
alin_ko aly pe 18 Ianuarie 2009 16:47
in primul rand vreau sa zic ca filmul a fost super bun pt ca a jucat brad pitt cu rose byrne in el un film de razboi fascinant nu conteaza ca nu a fost facut dupa illiada .cesa mai zic e belea mergeti sa l vedeti .orlando bloom nu joaca bine in nici un film.respect pt BRAD PITT.
N.cristiana pe 29 August 2011 00:11
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut cu razboi. Capodopera!
frankram pe 04 Iunie 2011 15:53
L-am vazut la scoala cu profu de istorie :D. Orlando Bloom face toti banii :X
user-61cdcddc01a3f pe 30 Decembrie 2021 17:26
Troia unul dintre filmele mele preferate .
Minusuri :
- Grecia nu exista , era numita Elada ;
- Menelau , Agamemnon , Ahile ,Ajax și Glaucos mor când nu trebuie ;
- răpirea Elenei prea ușoară și negarea originii spartane ;
- Diane Kruger , Brad Pitt nu prea se potriveau pt. roruli ;
-Patrocle era iubitul lui Ahile , nu vărul său ;
- armele par din fier , deși era epoca de bronz ;
- războiul troian a durat 10 ani nu 10 zile .
Plusuri :
- Peter O’toole în rolul lui Priam , Brian Cox în rolul lui Agamemnon și Sean Bean în rolul lui Odiseu .
Nota : 9.

catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 23:50
un film de oscar !!!!!!!!!!!!!!
merita vazut neaparat !!!!!!!!!!!!!

aicelynn pe 30 Ianuarie 2011 15:43
Merita vazut, macar pt cultura generala daca nu iti place altceva la el, mie mi-a placut mult
robywolf pe 30 Octombrie 2010 13:55
super film
Unu dintre filmele mele preferate! Brad Pitt joaca exceptional! Nu inteleg cum de a avut doar o nominalizare la oscar! CAPODOPERA!
lolosu pe 19 Iunie 2009 00:19
pt daniel-gabriel
frate decat sa-ti dai cu parerea aiurea si sa spui numai prostii mai bn ai face sa taci draq!!cum sa fie mai bun alexander decat troia?alexander in afara de distributie n-a avut nimica!am impresia k nu stii ce inseamna un film bun si in plus duci si lumea in eroara tu fiind in totala necunostinta de cauza! mie unul acest film mi-a placut cel mai mult alaturi de Gladiatorul si Stapanul inelelor!
crilove8 pe 6 iunie 2012 14:20
oh da!