Păreri TRON

(1982)

Tron

nemotoujours pe 30 Septembrie 2010 02:43
UNIC
UNIC SI NECOPIAT PANA IN ACEST MOMENT.FILMUL A FOST O PROVOCARE,IN AFARA DE FETELE ACTORILOR FIIND TOTUL REALIZAT PE COMPUTER,UN TUR DE FORTA INCREDIBIL PT ACEA VREME.SUBIECTUL-TOTAL ORIGINAL,DECORURILE DE O IMAGINATIE NEBUNEASCA.CINE MAMA NAIBII A MAI VIZUALIZAT INTERIORUL UNUI COMPUTER????????????????????
viktor27oct pe 20 Februarie 2011 21:00
Efecte bune, poveste interesanta, dar plictisitor ... luptele alea ar fi trebuit sa fie mai interesante, sa aiba un scop mai bine definit...
mwBoy pe 18 Decembrie 2010 23:07
Se spune k matrix-ul s-a inspirat dupa acest film, Tron. si continuarea lui , Legacy dezamageste in privinta povestii. dar ce sa-i faci in zilele noastre cand tot se rezuma in special efectelor 3D si 2D
aNdu007 pe 28 Noiembrie 2010 13:54
bun
eu sunt la mate-info si filmul chiar a facut ca informatica sa para mai friendly :)
harrycineastul pe 04 Septembrie 2010 22:54
cam nasol e de respecatat ca au muncit mult avand in vedere ca nu existau calculatoare dar nu e cine stie ce
klaudya_e pe 25 Aprilie 2010 14:07
obligatoriu de vazut mai ales ca anul asta apare Tron Legacy....tre. doar sa faci abstractie de enervanta coloana sonora specifica anilor '80
alexandru_d pe 13 Iulie 2010 16:56
Reprezinta o realizare pentru acea perioada, fiind ceva nou. Are unele detalii verosimile insa merita apreciat pentru efortul actorilor, decoruri si idee.
El_KaPpa pe 24 Noiembrie 2020 14:34
7,4/10
"Kevin Flynn: Who's that guy?
Warrior #1: That's Tron. He fights for the Users."

O idee geniala si originala (cred) la vremea aceea, dezvoltata destul de cursiv intr-o poveste captivanta si spectaculoasa din punct de vedere vizual cu o grafica computerizata inovatoare pentru acea vreme si totodata punctul mare de atractie al filmului. O cyberaventura pe care am placut-o mult in copilarie si pe care am revazut-o cu nostalgie acum cativa ani. Generatia tanara il va considera mult prea depasit, in timp ce generatia de atunci cred ca a fost depasita de ideea filmului. Nostalgia unui astfel de film cred ca o vor resimti doar cei care au copilarit cu jocurile video de la sfarsitul anilor '90 - inceputul anilor 2000.

mihai_chindris pe 12 Aprilie 2018 01:04
w.o.w
E un film extraordinar, bine conturat si realizat. Continuarile sale recente, Legacy si Uprising, sunt la fel de promitatoare ca si originalul.
alina_neamtu pe 18 August 2017 17:54
La 35 de ani de la lansare, TRON rămâne o cyberaventură care merită vizionată în special de fanii jocurilor video din anii ’70-’80, dar și de cei fascinați de computere și tehnologie, în general.

Citește întreaga recenzie aici - https://uberkino.ro/recomandari/movie-night/tron/

Mrelly911 pe 30 Iunie 2015 14:11
Excelent
Este un film extraordinar pentru vremea cand a fost facut, regizorul a avut o imaginatie nemaivazuta cand l-a conceput, iar filmul merita vazut, povestea este foarte frumoasa si "magica", specifica Disney.
deadlord pe 21 August 2012 20:11
Este un film bun. Efectele sunt foarte bun pentru vremea acea.
MikkaelWolfganger pe 11 Septembrie 2013 14:06
Culori frumoase.
96 de minute mi s-au parut o vesnicie.Plictiseala maxima cu filmul asta.Poveste lenta, umor 0, personaje pentru care nu am gasit strop de simpatie.Noroc de partea vizuala care mi-a mai desclestat un pic mintea.Estetic filmul este minunat, dar ca orice altceva e...nimic.Macar asta are un plus fata de remake.Iti ramane in minte atmosfera si coloritul lumii virtuale in care se alearga aia.
MNarcis pe 19 Iulie 2012 19:25
L-am vazut special pt a intelege mai bn continuarea (tron legacy) insa nu il recomand de vizionat nimanui (era sa ma ia somnul urmarindu-l) atat de ''bun'' este.
xanixade pe 03 Mai 2011 00:00
whatever.
e un film foarte bine realizat....... la partea de efecte speciale. ca poveste, bineinteles, e foarte bun conceptul, dar dezvoltat pe fuga. lipsit complet de substanta.

luci4n pe 14 Ianuarie 2011 01:46
Un film deloc rau pentru perioada in care a fost realizat.
regizorul pe 10 Noiembrie 2012 13:29
o descriere pe scurt;deosebit ,aparte,special ,interesant
pt iubitorie de efecte speciale ;veti fi dezamagiti pt ca nu este avatar sau matrix

Gaby_Gabycool2011 pe 27 Noiembrie 2011 18:18
Tron
Un film destul de bun pt. vremea cand a fost turnat.
andystarx pe 03 Ianuarie 2018 15:46
Aceeasi parere pe care o am si la remake ul din 2010,un film foarte slab cu o idee buna,insa ! Dar pentru aceea vreme,pentru efectele unui sf,e logic ca a fost considerat foarte bun !