Păreri Thor: The Dark World

(2013)

Thor: Întunericul

legolas05 pe 28 Septembrie 2011 20:30
Da,nu este chiar cum ma asteptam ,prea usor au intrat Elfii -intunecati in Asgard,la asa un oras trebuia si o aparare pe masura,dar nimic,si pe Pamant la fel,cateva avioane ale armatei si atat.Efectele speciale sunt destul de bune,si cam atat.Si iarasi alt film la care nu imi place cum e tradus titlul .Nu putea traduce: Thor: Lumea Intunecata?
Luk__ pe 3 iunie 2013 15:18
Ce pot sa spun, cand lucreaza cei de la Marvel iese un film nebun. Vreti exemple .:The Avengers, Spider-man, X-men si etc:, Nu are cum sa nu fie filmul asta super tare, Efecte beton cu siguranta o poveste super... Cred ca nu trebuie ratat filmul.
Indru pe 16 noiembrie 2013 17:12
De acord cu Legolas, traducerea e infectă, ca de obicei.
wildinthecountry pe 10 Noiembrie 2013 08:50
X
Un film demential de...comic
Are vreo 6 momente in care razi pana iti fortezi vezica urinara.
Serios vorbesc ...e prea comic filmul pt a nu fi vazut.
Cel mai amuzant fillm Marvel de pana acum.
Am fost singurul din sala de cinema care a ramas pana la ultima end credit scene( sunt 2 .. nu doar 1 )....
O sa dau nota 7 doar pt doza maxima de entertainment ,umor si pt prezenta lui Loki care merita un film de sine statator.Sincer nu pot vedea alt actor in afara de Tom Hiddleston care ar putea sa-l interpreteze mai bine pe Loki. Viclean, inteligent, razbunator, cu multa furie interioara si puternice aere de superioritate.Thor paleste prin comparatie din punctul de vedere al complexitatii personajului.
Lasand la o parte cateva secvente ilogice si cateva care ne pun niste semne de intrebare legate de urmatoarea continuare ,filmul sta binisor la capitolul vizual… citeşte

al3xandri0n pe 19 noiembrie 2013 12:01
doar nota 7?
MikkaelWolfganger pe 12 Noiembrie 2013 20:07
Thor: The Dark World sau Loki facand bascalie de Thor
Sa incep cu inceputul:toate stelutele sunt pentru prezenta scurta a lui Loki in libertate.Sa ajung la defecte:

-protagonistele.Nu stiu pe cine amuza doua distruse care se presupune ca sunt tipe inteligente, dar care se comporta ca niste idioate in calduri pe toata durata filmului.Enervante la culme!
-replicile presupus amuzante.Rar am zambit.De ce?Pentru ca debordeaza de prea multa previzibilitate.Devin iritante, foarte iritante cand nu sunt date de zeul inselatoriei.Am inteles insemnatatea zicalei:femeile nu au simtul umorului dezvoltat.Portman si stagiara ei pur si simplu sunt lamentabile cand e vorba de dat punch-line-uri.
-villain-serios?!!?Un Dracula scos dintr-o curte de justitie englezeasca, care este batut si umilit de sotia lui Odin.Chiar si cand ii curge Eterul ala super-puternic si super-indestructibil prin vene tot e tavalit in ultimul hal de… citeşte

VIBERS pe 3 decembrie 2013 23:28
Mult prea tare cum a putut sa joace Tom Hiddleston in acest film.Are omu asta un sarcasm si o ironie, ar fi chiar misto sa-l vedem intr-o comedie.
Dan1910 pe 29 August 2011 02:46
Era si de asteptat sa urmeze o a doua parte. Sigur va fi la fel de buna daca nu si mai buna ca prima.
CosminHorrorMaster pe 26 noiembrie 2011 15:32
da...nota 8
Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 02:01
Cosmin tu dai nota la comentariu?
dido pe 03 Februarie 2014 20:56
Faza filmului:Thor isi pune cuminte ciocanul in cui...
Per ansamblu este un film spectaculos,cu de toate,mitologie,sf,aventura,intriga si mai ales cu niste imagini superbe!Chris Hemsworth arata intr-adevar pictural... poate mi se pare mie dar nu se potriveste deloc cu Natalie Portman...Faza filmului:atunci cand vine la Jane acasa si isi atarna cuminte ciocanul in cuier...
miss_amelie pe 11 Noiembrie 2011 22:58
pai normal, m-a lasat cu ochii in soare, trebuie sa o gaseasca pe Jane :D
mistgun pe 2 noiembrie 2013 20:41
normal :))
ElLa. pe 6 februarie 2014 18:35
te'ai uitat la cele 2 scene dupa credits? :P (de fapt una e inainte...uite'te si o sa vezi :D)
CosminHorrorMaster pe 04 Octombrie 2011 16:33
se cam grabesc cei de al Marvel, insa sper sa fie la fel de bun ca primul
marian24 pe 23 octombrie 2011 15:27
Ai dreptate se cam grabesc.Dar cred ca nu o sa il mai fac daca lucreaza la the avengers o sa se incurce lucrurile intre ele,thor va apare si in the avengers deci nare cum sa faca si thor 2 si nici iron man 3
CosminHorrorMaster pe 23 noiembrie 2012 15:55
Esti putin mai destept decat o maimuta. Defapt, daca as pune o maimuta langa tine, nu as putea sa va diferentiez.
JustiniaMJ pe 24 Octombrie 2013 21:48
LoKi
Un film pe care abia astept sa il vad !!

LOKI face tot filmul ;)

radu3455 pe 24 Septembrie 2011 11:16
prima partea mi-a placut extrem de mult si sper ca si a doua sa fie la fel de bun dar mai avem de asteptat cam mult
sabinalin pe 02 Februarie 2014 13:37
Nimic nou sub soare: Thor, acela pe care Hollywoodul il portretizeaza drept un Greuceanu al mitologiei scandinave, mai salveaza o data Universul, efectele speciale spectaculoase sunt la ele acasa, copiii au toate motivele sa-si ia parintii de mana pentru a-i duce la cinema pentru a viziona seria a doua a acestui spectaculos basm modern. O.K, poate totusi exista un pic de noutate, avem ocazia de a o vedea pe gingasa Jane devenind dura atunci cand e cazul, Thor si Loki au simtit pe pielea lor ca nu-i bine sa te joci cu ea... Finalul e voit neclar pentru ca, nu-i asa, "Thor will return" cel mai probabil prin 2015. Daca tot am vazut primele doua parti probabil am s-o vizionez si pe a treia, bineinteles, tot de dragul lui Natalie.
raulk pe 29 Noiembrie 2013 12:56
E un film bun,Tom si Chris fac filmul sa se ridice la nivelul asteptarilor.Ce m-a lasat nedumerit e finalul cu Loki.Oricum sper sa avem si un film individual al personajului Loki.
FunnyX pe 14 Noiembrie 2013 05:10
M-am dus la cinema cu intentia de a ma destinde, si am reusit sa o fac. Filmul te duce intr-o alta lume, cu zei, eroi, dar si oameni. Fata de prima parte, acest film m-a surprins in primul rind prin...multele scene care m-au facut sa rid. Eu eram pregatit pentru un film fantastic, insa am avut parte si de comedie din belsug. Interesanta combinatie. Inca o data Loki este la inaltime, e teribil de simpatic acest personaj.
RJ pe 15 Noiembrie 2013 00:24
Mergeti la film
Un film foarte bun,peste prima parte,actiune cat cuprinde,efecte,faze comice si un final care spulbera o parte din banalitatea subiectului "binele invinge raul",un final deschis,de ce nu pentru o a treia parte...ramane de vazut.
InvisibleTouch pe 16 noiembrie 2013 20:30
Ok...deci mi-ai citit gandurile :D Subscriu la ceea ce ai scris mai putin la partea cu "de ce nu pentru o a treia parte..." , aici eu as adauga ca " se cere o a doua parte " ^^ Ma asteptat sa fie un film frumos dar totusi m-a surprins si mi-a intrecut asteptarile :D Concluzia : Mergeti la film !!!
ancutza200 pe 01 Octombrie 2013 18:14
abea astept sa il vad :) primul frumos! si pe asta il astept doar ca sa il vad pe loki! best villain :))
cezarika21 pe 08 Mai 2016 18:08
O fantezie atractivă adresată spectatorilor tineri
Premisa celei de-a doua părți a seriei Thor o reprezintă protoistoria formării Universului, când întunericul etern domnea, iar forțele întunericului au încercat zadarnic să oprească apariția luminii. Mii de ani au trecut de atunci, iar elful întunecat Malekith a revenit la viață pentru o încercare nouă de a scufunda universul în întuneric.

”Thor: The Dark World” readuce mitologia nordică pe marele ecran, profitând ca și prima parte a seriei de o acțiune fantastică destul de complex și de efecte vizuale spectaculoase care iau ochii spectatorilor și creează un cult. Chiar dacă povestea nu impresionează, iar secvența finală (bătălia de la Greenwich) suferă parțial de pe urma lipsei de coerență, filmul livrează o cantitate considerabilă de divertisment, ce-i va încânta pe spectatorii mai tineri. Umorul și romantismul, ca și carisma… citeşte

ionela86 pe 15 Noiembrie 2013 15:33
mie una mi-a placut mult....astept si partea 3 daca va aparea....caci dupa final ar trebui
Get0dac pe 03 Februarie 2014 19:52
Mai bun ca prima parte, Thor 2 este un film antrenant care castiga atentia privitorului punand accent pe descrierea Asgardul-ui. Un film Marvell bun, ce lasa bineinteles loc de continuare.
Pt. fanii supereroilor, cat si pt. cei ai efectelor speciale deosebite, filmul e deosebit.
Vizionare placuta.

ombladon24 pe 10 februarie 2014 22:47
Are vreo treaba cu The Avengers Thor 2 ? Adica face aluzie la scene din The Avengers ?
Get0dac pe 11 februarie 2014 14:48
Da.
dickstone pe 29 Octombrie 2014 20:46
Un alt film complet penibil cu o ceata de căcărăi in frunte cu căcărăul sef,-Thor .
GeorgeGeo2011 pe 28 Ianuarie 2013 10:58
Abia astept sa apara primul mi-a placut a fost un film chiar decent
gabytza0205 pe 23 August 2012 11:39
Rolul lui Fandral va fi jucat de Zachary Levi :x (il stim din 'Chuck'). In opinia mea, Zac este un actor foarte bun din noua generatie, care promite mult ! :)
De aceea sper k producatorii si scenaristii sa il remarce, si sa faca din Fandral un personaj mult mai dinamic care sa ia parte la cat mai multa actiune. Daca se va intampla asta, sunt sigura k vom avea o surpriza frumoasa din partea lui Zac. :)

alexandra_mihaela_petrache pe 06 Noiembrie 2013 20:06
filmul din punctul meu de vedere nu aduce foarte multe noutati, dar este ok
Dana04 pe 12 August 2014 10:15
Foarte tare filmul, dar tot primul ii mai fain. .
Ciprian_2007_tl pe 07 Februarie 2014 02:02
Absolut superb si partea a doua, m-a captivat de la inceput pana la sfarsit, mi-a placut povestea, actiunea,efectele speciale, interpretarea actorilor intr-un cuvant totul.Merita vazut !
catasmile17 pe 06 Februarie 2014 23:39
Belea filmul. Sunt multe momente extrem de haioase dar si actiunea este una pe masura. Mi-a placut tot la el.
DeadSea07 pe 30 Decembrie 2013 17:29
Cu un 3D total sters,aproape inexistent,dar cu un scenariu cu mult peste primul film din serie,Thor-The Dark World reuseste sa te captiveze si sa iti placa.Saturat de efecte speciale,stropit si cu putin umor,filmul nu face decat sa te incante si sa te binedispuna.
Denisse2000 pe 09 Decembrie 2013 11:43
Mi-am facut un obicei de a viziona un film la cinema in fiecare sambata iar pt saptamana asta am ales Thor. E genul care se incadreaza perfect in atmosfera de Craciun, o poveste frumoasa cu multe replici amuzante si actiune cat cuprinde. In aceasta parte actiunea se desfasoara mai mult in Asgard. Loki este un maestru al deghizarii, total imprevizibil, prestatia actorului Tom Hiddleston (pe care eu una nu l-am mai vazut in alte filme) fiind excelenta . Daca v-a placut primul Thor cu siguranta acesta nu va fi o dezamagire (partea a doua o vad mai buna din toate punctele de vedere). Vizionare placuta ! :)
deadlord pe 18 Noiembrie 2013 02:20
Thor: The Dark World este unul din cele mai asteptate filme ale anului.
Studiourile Marvel, ne aduc pe marele ecrane o noua aventura a Zeului Tunetului, Thor (Chris Hemsworth). De data aceasta, acesta trebuie sa infrunte un villan mult mai puternic si periculos decat cei pe care i-a infruntat pana acum, pe Malakith (Cristopher Eccleston). Acesta este eliberat cu ajutorul asa-zisei iubite a lui Thor Jane Foster (Natalie Portman). Pentru că tătăl lui Thor, Odin (Anthony Hopkins), nu este suficient de puternic pentru a se opune amenințării, Thor își asumă misiunea de a salva atât regatul său, Asgard-ul, cât și întreaga lume. Alături de iubita sa, Jane Foster, Thor începe o călătorie la capătul căreia ar putea fi obligat să facă sacrificiul suprem. Regizorul filmului este Alan Taylor, unul dintre realizatorii celebrei serii Game of Thrones.
Acesta… citeşte

cosmin742000 pe 29 Ianuarie 2017 20:19
O gluma proasta pe care unii o numes film.....................................
lumaxya pe 28 Mai 2015 17:10
Sfarsitul te lasa in plop si plopul in aer :D Da, este un film bun, efectele si imaginile ajuta enorm. Vizionare plcuta
georgel1976 pe 21 Septembrie 2014 20:07
un film slabut. doar efecte speciale. in rest... . subiectul este slab, exagerat pe alocuri si cam atat. recomand doar fanilor inraiti ai seriei sau ai Marvel.
constanta pe 19 Decembrie 2013 09:35
Nici prea prea..nici foarte foarte
Mai slab decat primul...ca intre 7 si 8, mai putin amuzant decat primul...nici efectele parca nu au fost la nivel...povestea slaba...dezamagitor!
classicsanta pe 13 Noiembrie 2013 19:24
Am fost chiar a 2-a zi dupa lansare la cinema sa il vad. Sala era plina, in afara de primele 2 randuri, nu aveai unde arunca un ac. Din punct de vedere vizual filmul este superb, plin de efecte speciale si este obligatoriu de vazut in 3D. De asemenea mi-a placut mult cum s-a combinat actiunea cu comedia. Nu credeam vreodata, dar am ras la acest film o gramada, glume foarte bine facute si multe scene amuzante. Povestea este cam banala, dar cadrul, efectele speciale si acele momente haioase extrem de bune m-au facut sa nu iau in considereare ca povestea nu este asa de stralucita.
In concluzie, meregeti sa il vedeti, merita!

GAMBITT pe 11 Noiembrie 2013 23:36
este super hero
Un la care nu imi doream sa merg ,da uite ca a meritat si nu e vorba de bani ma gandeam la ce actiune poaate avea,dar iata ca merita si scene comice si actiune de buna calitate ,mergeti sa il vedeti numai bine si filme multe si bune.
Kai pe 07 August 2013 17:04
Trailer Nou

Pt ca nu stiu cum se adauga unul o sa las un link

pavlo_andrei pe 02 Septembrie 2014 11:50
a
Eu nu inteleg cum apare Loki cand el murise in prima parte
kakamo pe 8 septembrie 2015 20:16
Pai si la ce i-ai dat 8 .. cand e mai interesant Oprescu luand banii pe shustache!
ddd14 pe 10 Ianuarie 2014 19:09
benzi desenate
pentru cei mici... cred ca ar fi iesit mai bine desene animate...:)))))
likurik pe 06 Ianuarie 2014 05:50
O mizerie|
Dar de ce nota filmului este de 8,3??? La nota asta dej este capodopera.Parerea mea este ca sau aciuat pe aici niste copii retarzi care cred in Mos Craciun si in Alba ca Zapada si dau note maxime la un film de tot rahatul.Pa!
FreeCinema.ro pe 17 Decembrie 2013 13:27
o serie lunga
Avem de-a face cu una dintre cele mai tipatoare superproductii hollywoodiene, cu un exces de kitsch ... http://www.freecinema.ro/film/thor-the-dark-world-thor-intunericul/
mariuszmeu pe 09 Decembrie 2013 12:11
buuun
ma consider un critit destul de dur si greu de satisfacut, insa filmul a fost bun. trebuie luata in considerare si viziunea regizorului ,3d sau nu, scenariul. sincer , nu lasa deloc gustul unui film ieftin:actori buni ,regizor bun,scenariu bun , mi-a cam ... placut ,destul cat sa-i dau un 9.fata de "the avengers", e mai bun ,mai putin comercial .vedeti-l !
stanoiuadrian pe 26 Decembrie 2013 23:32
o mare porcarie , dupa 15 minute am plecat din cinema
likurik pe 6 ianuarie 2014 05:54
In sfarsit, am dat si eu peste un om normal la cap.
Indru pe 16 Noiembrie 2013 17:11
Mai bun ca Thor 1
Mi-a întrecut așteptările, dar nu-l pot numi filmul Marvel al anului. Iron Man 3 ia trofeul!
valy_g85 pe 02 Decembrie 2012 22:12
frumos film, mai putin partea in care nu mai poate revenii la jane, sper ca partea a II -a este cel putin la fel de frumoasa....
Eb00kie pe 09 Noiembrie 2013 11:32
Dialogul s-a demodat
Filmul asta avea pontential atat de mare. Este, intr-adevar o mica desfasurare de forte si tot ce pot sa-mi inchipui s-a intamplat e ca la un moment dat unul dintre producatori a venit si-a spus

"Hei, chestia asta e deja prea lunga. Pana se trezesc elfii juma' din audienta o sa sforaie in floricele. Evident nu putem taia scenele de lupta, inceputul e deja cam lent, hai sa scurtam fiecare dialog la maximum 5-6 replici. Oricum trebuie sa-l scoatem pe Thor in evidenta si nu e ca si cum poate sa arate mai destept"

Da, apropo de asta. Mi-a fost atrasa atentia ca cele mai interesante replici pe care le avem in cinematografie vin de la personaje secundare sau antagoniste, in timp ce in lumina reflectoarelor e un soi de costum uman vag cu moralitate alb-negru cu care fiecare membru al audientei se poate asocia comfortabil. Printre cei cunoscuti:

Luke… citeşte

VIBERS pe 9 noiembrie 2013 23:35
Pai filmele astea au un scop si anume sa te distreze.De unde dialog la niste filme de genu asta.
VIBERS pe 10 noiembrie 2013 21:40
E foarte greu sa scoti o capodopera precum Dark Knight in momentul de fata asta pt ca nu mai este nimeni asa de interesat sa faca un rol memorabil ca Heath Ledger.Toti fac filme face doar pt entertainment neluand in seama ca poate exista si o alta categorie de oameni care vor altceva in afara de efecte si alte tampenii.
ghita_rosca pe 05 Noiembrie 2013 19:59
Recenzie film
Puteti sa cititi recenzia aici

daniel13dark pe 5 noiembrie 2013 20:07
Foarte buna recenzia ;)
user-64d92a5f707d1 pe 14 August 2023 10:36
Un scenariu slab si un film slab doar cu o distributie buna asa ca nota e 5.9
carmen_angelus_romila pe 19 Mai 2019 12:15
Asistam la cea de-a doua reusita a trilogiei, poate, chiar mai speciala, in care protagonistii seriei dezvolta subiectul propus si iese din nou in evidenta prin-o buna interpretare actoriceasca si uzand major de o tehnica al efectelor, deosebita...!
user-5a1afdcbc1b83 pe 30 Aprilie 2019 20:44
Super film bine regizat si inciuda faptului ca a fost cam intunecat umorul nu a lipsit nota 100
Si mi-a placut adaptare lui Malekit in benzile desenate e si mai reusit.

anonymous.618949fb55833 pe 17 Februarie 2019 23:17
Mariannaa pe 14 August 2014 18:43
Destul de interesant, nu chiar o capodopera sau ceva de genul asta, insa merita sa-l vizionezi. Cu siguranta este un film foarte popular.
Dark_werewolf13 pe 25 Mai 2014 15:55
I-am dat 7 pentru ca imi place actiunea, ideea si actorii. Dar urasc faptul ca sunt mult prea multe glume in film, desi nu este unul de comedie. Ca sa reuseasca o gluma si ca sa fie si placuta, ar trebui sa fie facuta de un personaj sau doua, aici fiind Locki. Adica, imi plac glumele, dar Thor nu ar fi trebuit sa fie un comic ci o aventura, un adevarat thriller care sa ne dea palpitatii. De aceea Iron Man, Spiderman, filmele cu Justice League sunt asa de palpitante. Daca se va face si un Thor , sper ca scenaristii sa-i dea doar lui Locki glumele si sa-l lase cum ar fi pe Thor serios si misterios, asa cum ii sade bine unui zeu al fulgerelor chipes ce este. Cea mai buna parte a fost dupa moartea mamei lui Thor si Locki, atunci glumele au devenit mai putine si Locki a putut sa-si intre serios in drepturi. Sfarsitul, ultima secventa a filmului, mi s-a parut de-a dreptul surprinzatoare, desi… citeşte