Păreri The Wolverine

(2013)

Wolverine

MissBlossom01 pe 15 Noiembrie 2010 15:56
Abia astept sa-l vad, in mare parte pentru ca se filmeaza in Japonia (Tokio, frumos oras) si pentru ca imi era dor de Hugh Jackman in rolul lui Wolverine. Abia astept sa vad ce o sa aduca nou in povestea asta.
---
A fost un film bun; i-am dat nota 9 pentru ca sunt si subiectiva, dar m-a captivat si chiar cred ca este un film care merita vazut, poate chiar si de catre cei ce nu sunt mari fani X-Men sau ai universului Marvel.
Actorii au fost ok, dar Hugh Jackman a stralucit peste toti (nu e o surpriza).
Scena de sfarsit a fost interesanta, pregatind bine personajul lui Wolverine pentru viitorul film X-Men, 'X-Men: Days of Future Past'.

Luk__ pe 5 septembrie 2013 15:14
Pentru ce care vor sa se uite eu chiar il recomand !!! Mie mi-a placut, interesanata povestea de nota 9 in opinia mea HugH demonstreaza inca odata ca rolul de Wolverine ii vine ca o manusa. Actiunea este maxima in unuele momente :D VIZIONATIL si nu o sa va para rau :D
Fourleaf22 pe 27 Iulie 2013 17:10
Semi Dezamgire
Incepe foarte bine filmul, primele 45 de min sunt chiar interesante, dar dupaia incet incet se pierde pe drum pana spre final cand apar momente demne de facepalm. Nu pot sa zic ca regret faptul ca am dat bani sa il vad, dar nici sa il recomand cu inima impacata nu pot. Am impresia ca filmul nu mai stia ce vrea sa fie, drama cu samurai sau un all out action movie, iar povestea de dragoste cu tanara japoneza e demna sa concureze cu cea din Twilight.
chetta pe 28 iulie 2013 07:11
Exact..bun comm..
Fourleaf22 pe 28 august 2013 11:43
Bine dupa mine ar trebui sa lase toate filmele in 2D sau macar sa avem optiune ca in alte tari, dar na.....stim cu totii de ce nu se poate asa ceva.
legolas05 pe 14 Aprilie 2011 23:46
Este un film destul de bun,dar eu ma asteptam sa fie mai bun decat atat,este cam la fel ca cel din 2009,dar sub X-Men:First Class,astept sa vad si pe cel din 2014,sper sa fie mai bun,nota 7 de la mine.
Vortex pe 04 Octombrie 2010 17:24
Zer Movie
Toata lumea stie ca X-men fara Wolverine nu exista!Un personaj de referinta in istoria Marvel.Primul film a fost foarte bun,chiar daca a avut mici scapari si cred ca este bine ca sa aiba si o continuare pentru ca publicul o cere.Este o mare oportunitate de a face bani si de a scoate ceva de calitate pe piata,pentru ca Wolverine este un personaj din care se pot scoate ambele.Wolverine 2 va fi(cel mai probabil) un succes,la fel ca si primul si va fi un titlu mare printre filmele anului 2011.
Legolas13 pe 25 septembrie 2012 11:48
X-Men fara Wolverine exista si s-a descurcat foarte bine la box office, cat si la prestatie.
adyman pe 17 august 2013 19:35
x-men first class, dar si acolo apare wolverine pentru cateva secunde :)
dropp4GaminG pe 27 August 2010 18:08
2011 va fii un an cu niste filme bazate din Marvel .
wildinthecountry pe 28 Iulie 2013 01:41
x
Mi-a placut filmul
Regizorul s-a concentrat mai mult pe poveste si peisaje decat pe actiune ceea ce nu e un lucru rau...
Secventa de dupa generic e foarte interesanta si recunosc ca m-a facut curios in ceea ce priveste urmatorul film X-Men dar in acelasi timp m-a facut sa-mi pun cateva intrebari logice........

marian24 pe 27 Mai 2011 22:50
bun filmu
filmul a fost demestial toate serile dar cred ca cele mai bune sunt cele cu wolverine si deabia astept sa vina si 2,
Andrei99Vlad pe 07 August 2013 12:13
Extraordinar
Excelent film. Faza de pe tren a fost foarte bine realizata si Hugh Jackman a jucat perfect. Recomand celor care se uita la filme cu supereroi.
HahaNu pe 16 Iunie 2010 00:04
Astept ...
Mia placut foarte mult primu crd ca e cel mai bun film din seria X-Men acuma astept sa vad cum va fii 2...
marius93 pe 27 Ianuarie 2010 19:11
Nu a fost prea stralucit nici cel din 2009 asa ca nu cred ca mai era nevoie de inca un sequel...insa totusi a avut incasari destul de bune, un motiv suficient ca producatorii sa planifice continuarea.
otonis pe 21 aprilie 2010 01:28
Bine zici !
Ciprian_2007_tl pe 8 decembrie 2013 19:18
prost zici !
InvisibleTouch pe 08 Iulie 2012 21:00
O da! chiar se cerea o continuare dupa cat de super a fost prima parte :) hugh jackman e un actor genial :X
NmpN pe 16 Ianuarie 2011 13:00
De abia astept sa vad Wolverine 2 ...cu siguranta va fi un film reusit si spun asta pentru ca va fi iar o colaborare intre Darren Aronofsky si Hugh Jackman
NmpN pe 6 februarie 2014 00:08
Din pacate colaborarea nu a mai avut loc si filmul a urmat sa ma dezamageasca . Hugh Jackman a fost exceptional insa doar atat . Aveam asteptari mai mari de la aceasta continuare . Cred ca este cel mai slab film din universul X-Men
kakapiciu pe 25 August 2013 02:39
Chiar sunt curios oare cate filme "Wolverine" or sa mai apara... ?
Leatherface pe 31 Iulie 2013 18:18
Bestial
Am asteptat filmul asta inca de cand am vazut trailer acum o luna si nu m-a dezamagit!
Totul este excelent, actorii, regizorul, scenariul, totul bine pus la punct pentru un film cu Wolverine. Trebuie sa recunosc, mult mai bun decat X-men Origins wolverine, actiune intradevar nu multa dar care merita vazuta si te tine cu sufletul la gura si sa zici in gand: ''Ce misto!''. Hugh Jackman face iar o treaba grozava in acest film. Mi-a placut lupta dintre el si samuraiul de adamantium iar sfarsitul trebuie sa spun m-a dat pe spate atunci cand se intalneste cu Magneto si profesorul Xavier. Merita 10 fara nici o discutie.

VIBERS pe 2 august 2013 10:36
Anunta si tu spoiler data vitoare ca or sa te injure foarte multi care inca nu au vazut filmul
Leatherface pe 15 august 2013 20:20
Asa e, scuze :(
DanielAnghel pe 16 Aprilie 2012 01:17
Nu înţeleg de ce vor producători să stoarcă atât de multă poveste de pe urma lui Wolverine. Oricum voi aştepta şi această parte, povestea cred că se va integra undeva între X-Men - Origins: Wolverine şi X-Men 1 din 2000.

-----

Nota: 7
Nu imi place cum au facut trecerile de la momentele dramatice la cele de actiune.

fain pe 2 noiembrie 2012 10:38
ai dreptate, dar si noua ne place. adica eu astept Magneto cu sufletul la gura
mosu332 pe 08 Noiembrie 2013 22:14
pokemoni... :(
Mdea, mai privit ca film de actiune e bunicel, dar privit ca un film despre un caracter al seriei X-men... e patetic. Cu regret spun ca m-a dezamagit.
Ciprian2020 pe 02 Septembrie 2013 22:48
Pur si simplu un film bun
Spoiler alert (sa nu ziceti ca nu v-am zis)

Eu va propun sa urmariti povestea pin prisma unui luptator care trebuie sa accepte faptul ca moare. Aici, in ciuda efectelor moderne si a genului SF/Fantasy, filmul surprinde foarte bine spiritul de lupta japonez si esenta caii luptatorului: moartea. Eu cred ca filmul The Wolverine poate fi o continuare modesta a regizorilor care au incercat sa prezinte Japonia publicului occidental, fara sa o `cosmetizeze` foarte mult.

Ce impresioneaza mai mult sunt gesturile mici ale lui Wolf, acceptarea cand se taie cu o lama, acceptarea ranilor cauzate de impuscaturi, acceptarea oboselii dupa ce taie un copac.

Wolverine iubeste, dar inca o iubeste si pe Jean Grey, iar ea apare in vise/halucinatii si ii tulbura prezentul, ii da peste cap existent. Nu degeaba se spune ca Troia a cazut din cauza unei femei. Si femeile… citeşte

Infinity pe 01 Septembrie 2013 22:41
The Wolverine (2013)
Filmul vine cu ceva mai nou, si anume, locatia. Dar si faptul ca Hugh nu a mai avut de-a face pana acu' cu Yakuza sau ninja. Filmul are cam de toate. Putin umor, ceva romantism pe acolo (cu toate ca nu prea isi avea locu') si nu in ultimul rand, actiune. Am fost putin dezamagit pentru ca l-am vazut 3D si... unde e 3D-ul? Actorii mi-au placut cum au jucat. Scenariul a fost bun. Merita vazut, dar nu neaparat la cinema.
omerio pe 29 August 2013 09:13
Am reusit si eu sa-l vad aseara... excelent filmul. Printre cele mai bune care au aparut in ultima perioada. Asteptam partea a treia... in mod cert va aparea...
Phantom_sub pe 25 Martie 2013 23:43
teaser
anonymous.6229028630c4f pe 18 August 2013 10:50
blair_15_rori pe 27 Iulie 2013 15:54
The Wolverine
Am vazut filmul joi la cinema filmul merita vazut,in special de fani x-men ,mi-a placut ca actiunea are loc in japonia o tara cu o istorie si o cultura impresionanta, singurul lucru ce nu mi-a placut la film e primile 10-15 min din film unde o cam lungeste cu povestea,dar de cand ajunge in tokio povestea devine captivanta si te tine in suspans ,filmul ne prezinta un wolverine ce vulnerabil atacurilor care insa face fata cu brio provocarilor,sfatul meu este ca merita vazut ,stiu ca ma repet dar este o experienta vizuala ce nu o so regretati.
FunnyX pe 25 Iulie 2013 00:34
Mie mi-a placut filmul, desi nu sint un fan al genului! Am mers sa-l vad din curiozitate si "m-a prins". Scenele de lupta sint foarte bine realizate. Actiunea are loc in Japonia, ceea ce mi s-a parut foarte original si te tine in suspans. Frumos personajul principal, bine creat si bine interpretat de un Jugh Jackman care pe mine m-a impresionat.
In concluzie: e un film ce nu trebuie ratat de fanii genului, insa ar putea place si publicului larg.

SAndrei2000 pe 18 Decembrie 2013 19:01
Poveste e interesanta ...m-a intrigat ca un film cu toti x-men.Astept a doua parte sa ma satur...!
Mihai2508 pe 01 Noiembrie 2013 08:47
Un film foarte bun !
Un film reusit, cu efecte speciale bine realizate, si cu suficienta actiune, dragoste si umor, cat sa iasa un film pe care sa nu il uiti prea curand. Merita vazut, mai ales daca esti si fan.
Cristian-Marius-Matei pe 14 Octombrie 2013 01:39
Kelly Hu nu a jucat in film in rolul Yuriko Oyama / Lady Deathstrike
ioana.ioa pe 15 August 2013 13:00
super. mia placut foarte mult. cel mai bun film pe care lam vazut de actiune!foarte interesant. il recomand tuturor cu placere!!!!!
deadlord pe 30 Iulie 2013 18:39
Un film bun. Mi-a placut ca pe langa esfectele speciale foarte bine realizate, filmul are si o poaveste foarte buna si foarte bine spusa. Dupa parerea mea Wolveine este singurul mutant din X-Men despre care se poate face un film foarte bun. In acesta, sentimentele lui Logan sunt ilustrate superb, iar pe langa asta, filmul ne arata si prin cata durere trece acesta.. Scenariul filmului este bun, regia buna, iar distributia este foarte buna. Hugh Jackman a reusit sa ni-l aduca pe ecrane pe cel mai fioros Wolverine pe care l-am vazut. Iar locatiile in care este filmat sunt superbe. Filmul trebuie vazut la cinema pentru ca efectele 3D sunt superbe. O ecranizare destul de buna a benzi desenate.Pe cei care nu l-au vazut ii sfatuiesc sa stea si la scena de dupa generic pentru ca este superba si ne spune cate ceva despre ce se va intampla in Days of Future Past. In concluzie, filmul este bun si… citeşte
Manusa pe 02 August 2013 20:34
Personajul meu favorit din seria X-Men a fost Wolverine. Asadar sunt fanul seriei Wolverine, si pot spune ca acest film nu m-a dezamagit, chiar m-a bucurat sa il vad din nou pe Wolverine in actiune :).
Un film reusit, cu o actiune interesanta si diferita fata de ceea ce am vazut pana acum, ma refer la filmele cu mutanti ( seria X-men, X-Men Origins). Ceea ce este diferit, faptul ca nu intalnim atatia mutanti ca si pana acum, doar 2-3 cu Wolverine cu tot :).

adelutza_p pe 26 Iulie 2013 01:17
Movie night. The Wolverine. Am vazut un Hugh Jackman intr-o forma de invidiat. Un Wolverine pe cat de vulnerabil, pe atat de periculos. Se spune sa ai grija ce iti doresti, pentru ca s-ar putea intampla... cam asa si cu Wolverine al nostru. Daca eternitatea, nemurirea poate fi un blestem, nu inseamna ca moartea e cea mai buna scapare. Intregul film mi s-a parut foarte diferit de precedentele aparitii ale lui Wolverine...

Ademenit spre o Japonie pe care nu o mai vazuse de multa vreme, Logan da peste tot felul de samurai si yakuza, si in scurt timp ajunge sa realizeze ca moartea nu este de fapt ceea ce isi doreste cu adevarat.

Recunosc, mi-au placut muuult de tot scurtele, dar importantele aparitii ale lui Famke Janssen.

Acum, partile proaste. Ca au fost cateva. L-am asteptat de foarte multa vreme, dar pe alocuri am fost usor dezamagita… Cel mai… citeşte

mistgun pe 16 Martie 2013 12:12
Woau woau woau 45 de comentari iar nr continua sa creasca si inca nu a aparut filmu Se pare ca multa lume are cv de zis despre filmu asta :D
mariusdbrsc pe 30 iulie 2013 18:38
Da ai mare dreptate comentarii si chiar note cu doi trei ani inainte de lansare CIUDAT:))) si eu mi-am exprimat nedumerirea.....
mistgun pe 5 august 2013 12:30
Chiar ca e CIUDAT!
raulk pe 20 Iulie 2012 09:58
Din punctul meu de vedere va fi un succes la boxoffice akum sa vedem scenariul daca se ridica la nivelul numelui de Wolverine
silviu1985 pe 15 Aprilie 2012 17:14
pare interesant
am vazut toate x-menurile
mi-au placut destul de mult...
da este adevarat ca nu a fost cel mai reusit Wolverine...
dar eu cred ca ar trebui si un no 2. ca sa arate putin cum a ajuns logan de pe insula aia pustie pana in x-men unu....
si poate mai vedem si ceva actiune cu sabertooth....cred ca este cel mai bun contracandidat pentru wolverine (weapon x)....

Ciprian_2007_tl pe 08 Decembrie 2013 19:24
Filmul este foarte bun, actiune ce te tine cu sufletul la gura timp de 2 ore.Daca exista pareri contrare atunci le recomand acelora sa se uite la Naruto :))).Poate acolo gasesc ceea ce cauta :))) !
dark56 pe 26 decembrie 2013 23:53
Nu inteleg de ce le spui celor care au pareri contrare sa mearga la Naruto , ca e fix acelasi lucru ca acest film !!
cosmin_kedii pe 31 Iulie 2013 10:27
o doză de umor, o doza de dragoste, o doză de acțiune , doză de suspans, scenariu și decorul filmului sunt excelente, îl recomand
simplu31 pe 27 Iulie 2013 22:44
sub asteptari
ma asteptam la ceva mai mult de la acest film, te ameteste cu o poveste incalcita si putin cam fara sens. Lasa loc de o continuare care sper sa fie macar la nivelul X-Men Origins Wolverine
aiftincai pe 18 Noiembrie 2010 19:22
aeeph_the_boss
super film
sper sa fie si wolverine 2 la fel
am auzit ca mai iese si magneto tot la origins
mult succes in continuare
sper sa mai apara si jean gray si cyclops tot la origins

marian24 pe 19 august 2011 17:36
Nu Magneto origini nu se mai face finca ia prezentat originea in first class
bangyourbrain pe 31 Iulie 2013 20:16
Slab
Un film slab. Am fost sa il vad ieri la cinema si am ramas dezamagit. Mai era si 3D dar nu stiu exact de ce era 3D pentru ca efectele nu erau asa de spectaculoase...

Pacat, as fi vrut sa vad altceva...

Gameandseth pe 19 Februarie 2011 22:45
prea fraieri sunteti,nu exista si nici nu va exista o continuare a x-men origins wolverine,urmeaza x-men first clss,e doar o bataie de joc
marian24 pe 19 august 2011 17:34
Fraiere IN x-men first class arata originea lui magneto si a profesorului x!!!In first class cand profesorul x si magneto cauta oameni pentru echipa x il gaseste si pe wolverine dar el nu vrea sa participe la lupta.deci o sa faca si wolverine 2 dar nu o sa mai faca magneto origini
Legolas13 pe 25 septembrie 2012 11:49
The Wolverine va avea lansarea in 2013, iar actiunea se va petrece in Japonia, fiind bazat pe lucrarile lui Chris Claremont si Frank Miller.
kdumi pe 27 Ianuarie 2019 20:40
X-man . Un rahat de notiune cu care se prosteste tineretul .
Sa facem ceva ca sa zicem ca nu este ecranul ca si capul , gol .

AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 15:58
The Wolverine
emy_sinaia pe 13 Ianuarie 2016 10:38
Tot asa dar altfel...
Variatiuni pe aceeasi tema a personajului Wolverine - acum in Japonia...
mihai_barbu pe 10 Noiembrie 2015 19:55
Wolverine vs Samuraiul de otel :)). foarte buna si partea asta
catalin_ionut_23 pe 23 August 2015 13:18
Un film acceptabil,este cam obositor,dar se merita vazut o data .Mie mi-a placut ,si mai ales finalul.Il recomand!
Octaz pe 17 Mai 2015 01:28
Singurul film din seria X-men pe care il ratasem , si fara de care am fost destul de confuz in timp ce urmaream "Days of Future Past" Oricum am avut chef sa il urmaresc in actiune pe Wolverine, si chiar am avut parte de un show total. Mi se pare ca Hugh Jackman se potriveste leit cu personajul, n as vrea sa vad alt actor vreodata interpretandu'l pe Logan ( cum s a intamplat cu Spiderman ) Oricum se anunta vremuri bune in universul X-Men, mai ales in "Apocalypse". Despre film, numai de bine: actiune, drama, dragoste, absolut de toate. Un singur lucru nu l'am inteles: de ce in "Days of Future Past", Wolverine avea inapoi ghearele din adamantium, cand la finalul acestui film, el a ramas fara ele?
XShadowX pe 27 Martie 2015 13:52
Wolverine in Japonia ... suna bine
Un film bazat pe mini-seria de benzi desenate scrisa de Chris Claremont si Frank Miller , despre Wolverine , cel mai cunoscut si iubit personaj X-Men si aventurile sale in Japonia . Filmul are cateva scene foarte reusite de lupta si efecte speciale iar finalul este unul foarte bun lasand loc unei continuari ;) . Un film de actiune bun care nu leaga si nu cred sa aibe legatura cu celelalte filme X-Men din pacate ( putea sa le lege cumva ) , va recomand acest film mai ales daca sunteti fani Wolverine ;)
mari56x pe 23 Februarie 2015 09:29
Film ok
Merita vazut, filme de actiune, actorul presteaza impecabil ca de obicei insa scenariul putea fi mult mai bun, macar asemanator din punct de vedere calitativ cu cele din seria X Men, insa e sub acestea.
georgel1976 pe 09 Noiembrie 2014 12:55
un film de actiune captivant. cu multe scene de lupta, mai ales cu sabia, fiind si cele mai spectaculoase. merita vazut filmul pentru ca clarifica si unele dubii cu privire la originea lui wolverine.
chiba_florin pe 05 Septembrie 2014 22:11
Frumos !
Frumoasa adaptare ... dar parca stiu firul actiunii de undeva ... hmmm ... aaa ... mi-am amintit un serial japonez ... cu acelasi nume parca ... oricum m-a impresionat si spre la o continuare, caci sigur o sa fie ;)
radu3455 pe 19 August 2014 12:42
cam cel mai slabut din tota seria insa merita vizionat pentru Wolverine,abia astept sa apara X-Men: Days of Future Pas care se anunta a fi cel mai bun