Păreri The Wizard of Lies

(2017)

Vrăjitorul minciunilor

sabinalin pe 24 Mai 2017 14:17
De mult prea multa vreme marele actor care este Robert de Niro n-a mai avut parte de un rol pe masura posibilitatilor sale, ultimul film important in care aparuse era "Wag the dog", cel mai recent rol cu adevarat memorabil data de pe vremea lui "Casino". Iata ca, in sfarsit, tot un veteran, regizorul Barry Levinson, i-a oferit lui Big Bob ocazia sa se desfasoare in rolul unuia dintre cei mai mari escroci dovediti ai planetei. Povestea adevarata a lui Bernie Madoff e pilduitoare pentru lumea in care traim, o lume in care unii sunt in stare sa faca sa dispara in neant 65 de miliarde de dolari, pe langa Bernie banditii noastri din lumea politica si din mediul "de afaceri" sunt doar niste simpli gainari. Intr-un alt rol mi-a facut placere s-o revad pe Michelle Pfeiffer, un exemplu ca se poate imbatrani frumos.
andystarx pe 06 Ianuarie 2018 13:20
II acord un 8 pentru rolul foarte bun facut de RObert De Niro,si pentru povestea pe care acum am aflat-o ! Il recomand ,tuturor !
xerses pe 25 Mai 2017 22:35
Cum "suna" aceasta intrebare pe finalul filmului:Credeti ca sunt un sociopat?"
diana_ciornei pe 27 mai 2017 13:24
Atat intebarea, cat si raspunsul pe care si-l da fiecare dintre noi, reprezinta esenta. Un film din categoria celor care te pun pe ganduri.
suditu_sebastian pe 15 Iulie 2017 12:56
lui de niro ii sta bine in roluri serioase, ca aici.
lili22 pe 28 Mai 2017 07:42
nu stiu de ce
Filmul nu m-a impresionat, e o realizare modesta, chiar daca joaca de Niro, departe de perioada lui de glorie...
margott pe 03 Februarie 2018 21:16
Nenea Bernie ar fi avut nevoie si de o operatie pe creier, nu doar de puscarie, un om care traieste intr-o asa negare nu poate fi normal la cap. Tre' sa ai un tupeu cat casa ca sa-i acuzi pe cei care au avut incredere in tine si ti-au dat pe mana banii lor (unii chiar toti banii) ca au fost lacomi si ca, iaca, de-aia au pierdut munca lor de-o viata, iar unii chiar viata. Drept e ca, atunci cand investesti, risti sa-ti pierzi banii din pricina fluctuatiilor economice, dar una e sa-i pierzi din cauza ca economia e pe butuci si alta e sa ti-i fure nenea investitorul. Si revenind la Madoff : sa furi banii oamenilor, bani cu care sa sponsorizezi plimbarile odraslelor prin lume, sa-ti iei cate proprietati vrea muschiul tau si sa traiesti imparateste, practic pe spinarea altora, nu s-o chema oare tot lacomie, pe langa nesimtire, iresponsabilitate, imoralitate si alte adjective carora, sunt… citeşte
PlesaAdrian1978 pe 05 August 2017 23:46
Nota 7,5
Un DeNiro exceptional , la fel si Michelle Pfeiffer. Am fi vrut mai multa actiune dar asa a fost tema filmului .Un final dramatic in care personajului principal al filmului i se intoarce tot raul semanat de el ca un bumerang. Merita urmarit !
emy_sinaia pe 06 Octombrie 2017 22:44
Un excelent documentar biografic reflectat pe ecran de actori superi buni .
arnon pe 27 Mai 2017 08:42
Exceptional. Un rol pe masura valorii sale. Trebuie vazut!
pisicuta1 pe 26 Mai 2017 23:27
un film foarte bun,foarte bine jucat de R de Niro!
..........

Dragos.87 pe 27 August 2017 16:14
Este un film biografic destul de interesant.Adevaratii infractori sunt aceia care demigreaza si aduc prejudicii uriase societatii.Robert DeNiro are un rol pe masura si in acelasi timp o prestatie de mare clasa la fel ca si Michelle Pfeiffer.Nu trebuie ratat!
rafaelito88 pe 08 Iunie 2017 20:03
recomand
un film foarte reusit care te tine in priza pe tot parcursul lui ,recomand!
Ghemot pe 28 Mai 2017 00:24
Un film foarte bun. Aș putea spune că mi-a depășit puțin așteptările. Merită văzut!
gbanescu pe 27 Mai 2017 13:31
Un film biografic, un pic documentar, un pic artistic
Bineinteles ca prezenta lui Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Hank Azaria si a regizorului Barry Levinson, “spune ceva”, si anume: “uita-te la filmul asta”.
Insa filmul este mai mult o fresca a zilelor ce au marcat sfarsitul de an 2008 (schema financiara Madoff si criza de pe Wall Street, care s-a propagat apoi in intreaga lume), decat un film artistic.
Am retinut o idee din acest film: sigur ca ingineria financiara Madoff a contribuit la crash-ul de pe Wall Street, insa remarca “au gasit tapul ispasitor” este la fel de adevarata. Ceilalti mari protagonisti, banci si fonduri de investitii, cu ale lor active toxice, nu au avut parte de acelasi tratament. Din contra.