Păreri The Way Back

Drumul de întoarcere

cata_pytzy pe 29 Ianuarie 2011 22:43
beton
Respect fata de Dragoș Bucur pentru ca a ajuns pana aici , mare actor !
irina_oana55 pe 17 mai 2011 14:32
mare actor sau mare noroc? :)
Dacianus pe 10 septembrie 2011 22:47
Si eu am zis despre Alexandru Potocean, care joaca in acelasi film, mai bine ca Bucur. Nu intentionam neaparat sa intru in dialog pe subiect, doar sa fac o remarca la o observatie incompleta.
twinkie pe 07 Decembrie 2010 19:09
Deja sunt 3 persoane care:unu l-a vazut...altul il are deja acasa pe dvd si unul care il are la favorit...si sunt 3 persoane diferite...cum poate sa il voteze ca favorit daca nu l-a vazut?
Mai intai il vezi...apoi dai o nota...apoi daca ti-a placut il votezi ca favorit si il si cumperi parerea mea!!

tibijuve pe 29 decembrie 2010 18:58
asa e moda pe cinemagia mai nou ....intai dai note si abia dupa aia mai vezi si filmul
Deliric1 pe 5 aprilie 2011 18:58
Daca-l mai vezi...
cezarika21 pe 06 Martie 2013 09:31
Dramatica fugă spre libertate
Un film foarte bun şi destul de realist despre fuga unor deţinuţi politici de diferite naţionalităţi dintr-un lagăr sovietic şi traversarea mai multor ţări pentru a deveni liberi. Lupta pentru supravieţuire a evadaţilor are accente dramatice şi pe alocuri chiar şi umor. Zăpezile, apele, animalele sălbatice, deşertul Gobi şi munţii Himalaya sunt piedici pe drumul spre libertate al protagoniştilor, iar unii dintre ei îşi pierd viaţa.

Povestea este dramatică, filmările sunt bine realizate, iar interpretările actorilor (printre care şi românii Dragoş Bucur şi Alexandru Potocean) sunt reuşite. Călătoria spre libertate pare îngrozitoare şi eroică, dar nu produce nivelul de emoţie necesar unei astfel de producţii.

Manusa pe 03 Aprilie 2011 23:21
excelent
Povestea este remarcabila si ceea ce au reusit acei oameni care au evadat din Siberia este incredibil, pentru a strabate atatea tinuturi ca sa scape si pentru a se intoarce acasa este nevoie de o vointa puternica ceea ce acei oameni au avut-o. Mi-a placut foarte mult acest film si nu doar ca m-a impresionat ci m-a emotionat. Merita vazut!
oak_unique pe 08 Mai 2011 13:46
pentru cei interesati
filmul este o capodopera aventuriera super tare!!!!
cetateanu pe 11 Aprilie 2011 23:06
Un film frumos care spune o poveste despre vointa unui om si ce poate realiza el.Filmul are dinamizm si te tine tot timpul in suspans desi nu are foarte multa actiune.Personal cei 2 romani din distributie mi se par mult mai buni si cu roluri mai consistente decat vedeta de peste ocean si aici ma refer la Colin Farrell.Este si o faza superba in film cand personajul interpretat de Dragos Bucur il ia peste picior pe Farrell si acesta nestiind de gluma ii pune cutitul la gat.Foarte buna prestatia lui Ed Harris dar asta nu cred sa fie o noutate pentru nimeni , in schimb m-a surprins placut pustoaica de 17 ani numita Saoirse Ronan care a dat dovada de maturitate si talent.
psihologu pe 12 aprilie 2011 21:57
Dupa ce am citit comentariul tau am vazut filmul, care este citez ,, un film frumos "....multumesc!
miere pe 20 mai 2011 19:32
vad ca toate comentariile incep cu "un film..." nu sunt rautacios dar mai mult "dinamizm"
mvpsebi pe 08 Februarie 2011 13:29
Incep prin a spune ca nu e tocmai un festival de actiune filmul, pune mai mult accent pe dramatism, insa nici din acest punct de vedere n-as zice ca exceleaza. Putea sa se foloseasca mai mult de coloana sonora pt a amplifica acest lucru, coloana sonora care e aproape inexistenta, insa poate asta a si fost intentia regizorului, pentru a mentine atmosfera "stearpa" a filmului.

Foarte interesant, si multi probabil vor dori sa vada filmul tocmai din aceasta cauza, e casting'ul. Romanii nostri se descurca binisor, la Ed Harris se vede experienta (mi-a placut cel mai mult), Farrell e "shmenell" (ca de obicei fara nicio treaba). O alta prezenta foarte interesanta si placuta e Saoirse Ronan (how the f*ck do you pronounce this ?), cat despre protagonist, Jim Sturgess chiar daca face si el o treaba buna, cred ca se putea gasi o solutie mai reusita pt rolul sau.

Si… citeşte

Ynspy pe 21 februarie 2011 20:57
shmenell=))..hai k are un golden globe tristu'...nu-l lua chiar asa la p..a:D
cosmin_kedii pe 19 Martie 2012 18:44
O poveste de curaj şi voinţă. Un excelent filmul ce trebuie urmarit
ralukank pe 07 Iulie 2011 11:44
este un film cutremurator, este o realitate trecuta dar inca prezenta prin povestirile stabunicilor nostri si prin filme ca si acesta care ne aduc aminte ca ar trebui sa fim extrem de multumiti, ca desi trecem prin vremuri grele economic vorbind, nu trecem prin asa ceva, adica razboi, devastari etc.
skilton pe 16 Februarie 2011 19:59
Pe mine m-a dezamagit!
Nu este tocmai slab, dar cred ca filmul o sa intre la categoria 'Dezamagirile anului 2010'. Desi se anunta un competitor pentru Oscar, nu a reusit sa adune decat o nominalizare pentru 'Cel mai bun machiaj'. Acum ca l-am vazut am inteles de ce. Coloana sonora este aproape inexistenta. Se poate adauga un plus pentru interpretare si pentru decoruri. Impresia este aceea ca se putea mai mult de la un astfel de film!
_voda_ pe 11 mai 2011 23:21
Coloana sonora e de nota 10.Muzica intra numai cand trebuie
Sorin87 pe 07 Iunie 2011 19:15
The Way Back
The Way Back este o drama reusita care mi-a atras atentia cand am vazut trailerul si am observat ca joaca Dragos Bucur, foarte bun filmul
razsax pe 01 Martie 2011 10:45
Niciodata nu e prea mult cand este vorba de ororile comunismului
Un film document, ce merita vazut.
Actiunea trenata, lasa timp personajelor sa se cristalizeze. O nota proasta as da-o pentru inexistenta coloanei sonore, insa cu certitudine se poate incadra in categoria filmelor document.

primarul_73 pe 4 aprilie 2011 20:17
Domnule aci gresesti! Coloana sonora nu lipseste, ba chiar e foarte misto. Pot sa iti pun la dispozitie un link de unde poti asculta toate melodiile sau daca vrei ti le dau eu sa le ai si dta. Dallwitz asta e chiar foarte tare! http://www.trilulilu.ro/primarul73/466bc3439881b2?playlist=706179
Kytta pe 13 Octombrie 2010 15:17
E pe vine!!!
Vad ca pe imdb are deja nota, 8.5/13.10.2010.
In sfarsit mai vedem si noi actori romani jucand alaturi de nume mari ca de la Maia Morganstern in Patimile lui Cristos nu a mai pupat nici-unu un rol principal sau cat de cat intr-un film de la hollywood.
Cat despre film, povestea este interesanta si captivanta, astept sa il vad si dupa imi dau cu parerea.

tariu.tariu pe 23 Ianuarie 2011 16:12
tariu.tariu
de abia astept sa il vad pare promitator in sfarsit si romani intrun film de top
Lelouche pe 13 Octombrie 2010 21:13
Traileru' pare extrem de promitator. Nu ma indoiesc ca va fi un film bun. Mai ales ca joaca si......ai nostrii. Pacat ca nu se mentioneaza o data mai exacta a aparitiei filmului pe ecrane. Eu unul ,abia astept sa-l vad.
claudiu-daniel-lugoj pe 10 Februarie 2013 19:29
Un film foarte bun ce merita vazut,un film ce este istorie.Acest film merita vazut pentru a nu uita istoria si pentru a nu ierta cea ce a fost rau.Finalul aventurii ''fugarilor'' este unul deosebit chiar daca nu toti au reusit sa ajunga unde si-au propus,dar au incercat si au crezut.Finalul este unul unde arata indurarea,chinul si in cele din urma regasirea.Un film ce merita vazut,este foarte bun si mai ales ca joaca si doi romani Dragos Bucur si Alexandru Potocean care o fac foarte bine.Urmariti acest film si nu veti regreta.
Andreyutzz pe 16 Aprilie 2011 18:00
frumos si atat.
o poveste incredibila dar foarte interesanta.
merita vazut

bornfree pe 28 Martie 2011 20:22
filmul e ok - foarte important e ca povestea e autentica - scenariul e facut asa incat te poarta printr o larga gama de trairi si nu te plictiseti, Finalul este decent, e bine de vazut la cinema
Iamsaved pe 05 Septembrie 2010 14:17
Wow,Colin Farrell?? De abia astept sa-l vad,cred ca o sa fie interesant:)
pceli2007 pe 09 Septembrie 2014 12:55
O poveste emoționantă de curaj, voință, colaborare, altruism, ambiție, incurajare, ajutor intr-o situație care a scos din sufletele lor tot ce era mai bun. Ai impresia ca ești acolo. Te ambiționează.
Recomand. De la mine are un 10.

Vorador pe 01 Iunie 2012 20:26
The Long Walk
Este un film foarte bun cu o poveste care te prinde din primul moment,un film despre supravietuire,putere fizica,dar mai ales psihica.Cei doi conationali si-au interpretat foarte bine rolurile,sper ca acest film sa le fie o cale catre Hollywood.
Andrei.Ciprian pe 21 Martie 2012 09:30
Frumos!
Un film care m-a impresionat aproape din toate punctele de vedere si este clar un film pe care vi-l recomand.Nu este o capodopera dar este foarte frumos.Merita vazut
The Way Back – sau 6400 de km parcursi pe jos
[Titlu in limba romana: Drumul de intoarcere]
CoolRank: 7.5/10

Regie: Peter Weir
An: 2010

Actori: Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell
Genul: drama, aventura

Cum spuneam si in articolul trecut, nu ma pasioneaza in mod deosebit filmele inspirate din fapte reale. Dar, cum mereu exista un mare dar, mai fac mici exceptii. Master and Commander este un film care mi-am propus de mult timp sa-l urmaresc dar n-am reusit pana acum. In regia lui Peter Weir, filmul a fost bine primit de ... citeşte

Ammelie pe 10 Mai 2011 13:39
The Way Back (2010)
Da, interesant filmul; porneste de la o poveste incredibila, pe care o dezvolta frumos si natural. Peisajele sunt impresionate, atmosfera e bine subliniata si am apreciat ca s-a vorbit destul de mult in poloneza, rusa, etc. Ii da o nota de autenticitate filmului. Placut. 6.5/10
marc_mihai pe 08 Aprilie 2011 10:59
Foarte bun filmul.Nu am cuvinte.Am inteles acum, poate mai bine ca oricand, ce a insemnat comunismul sovietic.A destramat familii si a sfaramat vise....
paradox_utopic pe 9 aprilie 2011 12:57
plus ca unul din evadati era american... comunist..dar asta au omis sa spuna... nu poti intelege comunismul decat daca l-ai trait.
Radu1711 pe 05 Aprilie 2011 23:48
Radu1711
The Way Back este un film de nota 10, peisajele si provocarile ce le-au suportat evadatii sunt foarte bine puse la punct, merita vazut filmul daca iti plac filmele de aventura
paradox_utopic pe 9 aprilie 2011 12:54
adevarat ! au avut multe peisaje de suportat evadatii !
boogy_rdfg17 pe 04 Aprilie 2011 21:37
Super
Un film foarte bun, obligatoriu de vazut, si asta nu doar pentru ca au jucat doi actori romani, unul dintre ei intr-un rol principal(dragos bucur). O poveste foarte frumoasa si o interpretare pe masura.Merita vazut
GALD pe 01 Mai 2013 20:17
Memorabil
Un film despre determinare, ambitie, vointa puse in slujba unei izbanzi tot timpul prefigurate - de a fi din nou acasa.
Toate zidurile comunismului, barierele naturale, frig, cald, foame, sete, kilometrii, anii nu pot sta in calea visului uman.
Un astel de exemplu ne poate motiva sa ne continuam drumul prin viata si sa ne indeplinim idealurile.

margott pe 07 Noiembrie 2012 14:59
Nu vreau sa par subiectiva, dar mie filmul mi s-a parut ca a avut un farmec in plus datorita prezentei actorilor romani, desi personal consider ca episodul evadarii si calatoria prizonierilor fac tot filmul.
Florina1976 pe 30 Octombrie 2012 13:38
trebuie vazut pt ca e istorie!
Pe mine m-a impresionat foarte tare, filmul m-a acaparat pentru ca bunicul meu, la randul lui a fost inchis in vremea razboiului intr-un lagar in Siberia(a fost impuscat in gat, a carat blocuri de gheata, muschii umarului si bratului i s-au atrofiat, ,mi-a spus ca mancau orice, chiar si pingele papucilor si paine mucegaita si asa cum a aratat si in film , erau plini de paduchi...ingrozitor!) Eu am vazut fimul cu sufletul, nu cu ochii si parerea mea este ca ar trebui sa ne bucuram ca e pace si sa-i privim cu alti ochi pe bunicii cara au trecut prin acele vremuri. Muzica mi-a placut ft mult, daca stie cineva cine a scris muzica ?
recomand ca filmul sa fie vizionat cu sufletul, pt ca nu e fictiune, nu cu ochiul criticului

catasmile17 pe 08 Februarie 2012 21:59
O drama foarte buna! M-au impresionat actorii nostri romani, indeplinandu-si rolurile foarte bine !!!
jacknicholson pe 18 Iulie 2011 18:23
filmul este ok,merita timpul.Colin Farrell cam slabut,dar atat i s-a cerut....
Twiblack pe 04 Iulie 2011 00:26
nominalizari...prea multi critici pe lumea asta
din cate vad pentru majoritatea conteaza cate nominalizari are filmul, coloana sonora nu a fost pe gustul lor, sau putinele scene de actiune. Filmul are mult mai mult de dovedit decat o statuie, si daca ati urmarit filmul si singura impresie care a ramas la sfarsit este ca nu se compara cu transformers, sau orice alt blockbuster pe care il urmariti voi cu sufletul la gura. The way back este experienta trairilor unui grup de oameni care cauta libertatea, care isi imping vointa, curajul si instinctul de supravietuire la cele mai inalte limite. Nu este neaparat un film pe gustul tuturor, dar merita mai mult decat critici aduse la adresa nominalizarilor si a coloanei sonore. Este o aventura dramatica, plina de suspans si imi aduce aminte putin de ''7 years in tibet''. Merita urmarit.
ionutt- pe 22 Aprilie 2011 22:14
Foarte interesanta povestea din spatele filmului. Mi`a placut si mie, cu toate ca`i destul de lent.
ciobotaru pe 21 Aprilie 2011 10:14
povestea impresionanta , filmul doar bunicel ..........
ciobotaru pe 21 Aprilie 2011 10:14
povestea impresionanta , filmul doar bunicel ..........
Curierul pe 19 Aprilie 2011 14:30
Fabulos
De la inceput pana la final filmul ruleaza excelent.Ca un amator de filme ce sunt,mi se pare foarte bine montat si cred ca poate tine locul catorva ore de istorie,este prezentat exceptional.Am doar cuvinte de lauda la adresa filmului.
Dragos Bucur are un mod aparte de a interpreta,a facut un rol foarte bun.Recomand oricui sa vizioneze aceasta capodopera. 10+

legolas05 pe 07 Martie 2011 23:30
din trailer pare foarte frumos...astept sa il vad..pe ce data apare?
otonis pe 03 Aprilie 2011 13:45
E prea lung pt. continutul sau...............................
Krakatau pe 04 Decembrie 2010 01:58
best picture...here we go
Ei, asa da. Dupa ce-am vazut trailerul si am citit plotul si parerile criticilor, am ajuns la concluzia ca are sanse bune sa fie printre favoritele unor premii importante, chiar si Best Picture. De asemenea, in Saoirse Ronan vad o candidata serioasa la Best Supporting Actress.
Cred ca va fi un film in genul lui The Pianist sau The Road, doar ca cu mai multa actiune. Dar, probabil, cu mai putina incarcatura emotionala, desi coloana sonora (din trailer) indica contrariul.
Exista si o sansa, destul de mica - dupa parerea mea, sa fie doar un fâs.

Off we go!

smiley3abe pe 10 Octombrie 2010 18:17
Tocmai am vazut trailer-ul! WOW! Cred ca va avea mari sanse la Oscar pentru Cel mai bun film. Din trailer pare extraordinar. Spuneti-mi, va rog, ca va aparea si in Romania. Si daca da, cand? Pentru ca vreau neaparat sa-l vad!
SCI pe 13 octombrie 2010 20:36
# Premiera in Romania 2010
porcelaine pe 21 februarie 2011 16:06
cand va fi premiera?
alexandru_fejer pe 18 Iunie 2021 23:37
Este a doua oară când încerc să văd filmul acesta până la sfârșit și nu am reușit. Că au mers 6000 km, că au supraviețuit... Bravo lor! Însă filmul este plictisitor. Scuze, părerea mea!
kuku26 pe 26 Martie 2021 05:55
Un film de excepție, văzut a doua oara!
Merita pe deplin pentru povestea și bine jucat rolurile actorilor nota 9!
Bine spus de unii nu e un film de toate zilele, pentru pasionații de filme bazate pe fapte reale, recomand cu căldură.
Felicitări regizorului și nu numai!

Smrs pe 09 August 2019 00:41
Excelent
Un feilm fenomen despre lupta pentru supravietuire si convietuire.Nu ratati!
deco20 pe 12 Noiembrie 2018 11:53
Nota 8
Mi-a placut filmul...dar parca ia lipsit "acel ceva" ca sa fie excelent.Poate daca ar fi avut putin mai multa actiune ar fi fost...Repet:"POATE"
radu3455 pe 28 Martie 2015 10:23
o drama foarte reusita si captivanta insipirata din fapte reale,felicitari lui Dragos Bucur pentru rolul facut,un motiv in plus pentru care ar trebui vazut acest film recomand nota 9
yanysboy pe 26 Ianuarie 2015 19:49
yanys
un film care merita vazut cu toata atentia un film de nota 9 cu respect.
defav pe 07 Martie 2014 10:06
Isi merita nota IDMB , o drama cu aventuri care chiar daca are unele scartaielii -la partea cu lagarul din siberia -per ansamblu e un film pasionant.
fratica_valentin pe 12 Februarie 2014 13:19
Cum de nu l-am vazut pana acum:D din trailer vad ca e bestial
bulinuttza pe 04 Ianuarie 2014 00:35
Un film incredibil de bun dar si dur in acelasi timp pentru ca inevitabil te face sa te gandesti ca acele lucruri chiar s-au petrecut si chiar a existat atata suferinta. Ed Harris face un rol de exceptie, iar Saorise Ronan impresioneaza inca o data. Imagini absolut superbe. Face parte din categoria filmelor care iti raman intiparite in minte.