Păreri The Way

Drumul

chelo pe 19 Noiembrie 2011 21:27
un film ce demonstreaza ca iubirea unui tata este mai puternica si mai motivationala,pt a sfarsi ceea ce fiul a inceput,demonstrand ca varsta desi inaintata razbate dincolo de orice.Este emotionant si totusi comic .
The Way – O calatorie spirituala despre o calatorie spirituala

Regie: Emilio Estevez
An: 2010

Actori: Emilio Estevez, Martin Sheen, Deborah Kara Unger
Genul: actiune, drama

El Camino de Santiago (Drumul Sfantului Iacob) este legendara ruta de pelerinaj catre Catedrala Santiago de Compostela din nord-vestul Spaniei, unde se spune ca se gasesc moastele sfantului. Sunt mai multe rute posibile, dar cea clasica este cea de circa 800 km care porneste din oraselul St. Jean Pied de Port din Pirineii Francezi si traverseaza nordul Spaniei de la est la vest.
Sunt ... citeşte

BitterCandy pe 04 Decembrie 2012 00:14
Un proiect realizat in familie (Martin Sheen,protagonistul, fiind si in realitate tatal lui Emilio Estevez) despre o calatorie atat fizica cat mai ales spirituala, in incercarea de regasire de sine, de intarire sau de reinnoire a valorilor proprii si de descoperire a limitelor.
Un film menit sa aduca privitorului relaxare, desfatare si liniste sufleteasca.
Un film pentru pasionatii de calatorii care parca te impinge sa lasi totul balta si sa iti iei si tu rucsacul in spinare.......

xerses pe 06 Decembrie 2014 00:25
Desi am auzit numai lucruri bune despre acest film, l-am tot ocolit; cand, in sfarsit l-am vazut m-am bucurat de fiecare minut de vizionare.
cosmin_kedii pe 18 Martie 2012 19:57
The Way
(2010)este un film bun ce merita cu siguranta urmarit

Ghemot pe 03 Iulie 2014 22:42
Un film spiritual foarte bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lili22 pe 03 Martie 2015 12:03
acceptabil
Desi am vazut filme mult mai bune, principalul avantaj este ca vezi o parte din Spania.
klute pe 24 Octombrie 2015 15:09
Valoare medie, ca să nu spun mediocră, atît ca idee, cît și ca realizare. Antipatic personajul lui Martin Sheen, cu ursuzlîcul lui etern, și care nu-i vine doar din firea morocănoasă, ci și din sentimentul de superioritate și de dispreț plictisit pe care, într-un film american, nepoții Unchiului Sam trebuie să-l afișeze de îndată ce pun piciorul pe "Bătrînul continent".
Kul pe 20 Octombrie 2011 00:36
The Way (2010)

- film emotional
- El Camino de Santiago http://en.wikipedia.org/wiki/Way_of_St._James
- road trip documentary?
- personaje de abia-abia incropite. inspirational? nu, ci corect, entertainment. (proiect personal regizoral)
- pentru "road trip" movie reusit si inspirational goto "Diarios de motocicleta" (2004)
- evident, frumoase peisaje
- placut faza cu cele 3 "hai noroq" de la penultima cenusa
- si la fel de evident, emotionanta scena de final de drum. batranul Sheen un rol bun.

MrJuVe pe 26 Septembrie 2012 21:06
Un subiect foarte bun si destul de necunoscut, care putea sa fie transformat intr-un film exceptional, dar nu a fost. Modul in care il americanizeaza prin conflictele orecum artificiale aparute intre personaje si unele secvente introduse gratuit il reduc la rangul de drama de duzina cu iz documentar.