Păreri The Visitor

Nominated—Academy Award for Best Actor
Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Independent Spirit Award for Best Lead Male
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

Domolul pe 23 mai 2011 09:21
De ce nu apar toate acestea in tabul Premii ?
BaetuAndrei pe 29 mai 2011 11:58
multumesc !
LavyBogdy pe 23 Februarie 2012 16:25
Ce e corect nu înseamnă că e drept.Ce ușoară e trecerea de la nimic la ceva,uneori la totul.Dar dacă pierdem acel totul,puțini reușim să ne păstrăm visele.
Puteam să fac pariu că auzim și limba noastră la emigrări.

Carcotas pe 8 martie 2021 15:36
Comentariu aiuristic pentru un film frumos ,calm,cald,sensibil,cu actori simpatici si bine interpretat. Richard Jenkins - excelent.
marta.b pe 15 Octombrie 2012 00:42
Mie nu mi s-a parut atat de trist filmul. Dimpotriva, un om blazat, nepasator, rutinizat, a fost readus la viata si a capatat un nou sens prin intermediul unor necunoscuti ce i-au luminat existenta cenusie. O poveste minunata, ce mi-a placut si m-a emotionat foarte tare.
Marginal pe 14 August 2011 22:20
Categoric merita vazut!
Un film trist dar bine realizat despre suferinta, discriminare, despre un sfarsit de drum dar si despre un inceput de drum...
GabrielaSirbu pe 26 Mai 2011 19:51
Chiar daca intentia de a face bine nu se finalizeaza intotdeauna conform asteptarilor, merita totusi incercat.
Cuceritor film prin firescul actiunii, simplitatea dialogurilor iar interpretarea lui Richard Jenkins...mmm, da!
Parca mi-am luat abonament pe tvrcultural in fiecare duminica seara....

Domolul pe 23 Mai 2011 09:24
Hollywood
Cine spunea ca Hollywoodul ne bagă în cap numai prostii ? Să-l vadă p'ăsta.
bubb pe 22 Aprilie 2011 19:13
Este, in adevaratul sens al cuvantului, un film deosebit!
confesyla pe 30 Martie 2011 14:44
Un film poate fi bun si fara efecte speciale,daca are o poveste buna si un regizor capabil sa puna in valoare doi actori deosebiti cum sunt Richard Jenkins si Hiam Abbass.Ma pierdusem la inceput dar pe final ma prins relatia mama-fiu-profesor.
not.Who.you.think pe 14 Ianuarie 2010 20:57
O poveste interesanta, putin amuzanta, putin draguta insa destul de trista. Distributia aleasa foarte bine, prestatia actorilor buna. Un film interesant si foarte bun.
monetta3 pe 20 Decembrie 2012 05:42
Un film foarte dragut . Mie mi-a placut mult.Pentru o noapte cu insomnie e chiar perfect . NOTA9
mihaelatb pe 01 Noiembrie 2019 19:36
Un profesor care nu avea nici un pic de compasiune pentru cei pe care-i invata. Motivele personale nu se pun, cand intarzii cu eseul. De cand murise nevasta era un automat de om. Se prefacea ca traieste, ca preda, ca scrie o carte. Era asa de blazat, de amortit ca a continuat sa traiasca in virtutea unei obisnuinte. O obisnuinta seaca, fara sentimente, fara asteptari si fara sperante. Seamana oarecum cu Ove, dar un Ove fara acea umanitate morocanoasa a suedezului. Nu s-a gandit la sinucidere, pentru ca totusi nevasta sa nu era centrul universului lui. Si de odata, trebuie sa se intoarca la New York. Si viata incepe sa curga abia cand iti este incalcata proprietatea.Cand te trezesti cu niste "musafiri" nedoriti in casa.( Mi-ar fi placut sa stiu cine era acel Ivan, care inchiria apartamentele altora.) Si dintr-o data (neavand talent la pian), te apuci sa canti la tobe.
kante_srslywaataafaakk pe 10 August 2018 02:23
Fosrte trista povestea, demonstreaza ca oricare om este un sobolan la mana guvernelor si ca acestea vor face tot posibilul sa isi imolementeze politicile. Individualitatea nu exista in acest film, te lasa cu impresia ca toti suntem niste sobolani, iar trairile, sentimentele, viata noastra sunt insginifiante...trist si te pune pe ganduri...pune punctul pe "i" in problema emigratiei.
andystarx pe 13 Ianuarie 2017 22:06
Un 7 pentru rolul foarte bun facut de Richard,merita si el o nominalizare la oscar ,pentru intreaga cariera !Fara indoiala,un film bun,dur despre acest subiect important !
xerses pe 21 Februarie 2016 13:13
O drama umana nu inseamna nimic cand se pune problema legalitatii.
alexsony pe 26 Ianuarie 2016 22:19
Placut
Un film foarte placut de vazut seara, relaxant. Are o actiune foarte usoara dar cu o poveste foarte buna si destul de trista. Filmul ne arata faptul ca, din pacate, societatea judeca oamenii buni si le ia libertatea fara vreo ezitare si fara vreun motiv bine definit. Merita vazut!
Kuhaylan pe 29 August 2013 20:16
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:29
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .