Păreri The Truman Show

(1998)

Truman Show

veronica210 pe 15 Martie 2010 23:00
Original
Acest film a aparut in 1998..si eu abia acum l-am vazut..Nu stiu cum de am ratat asa ceva..Jim Carrey s-a intrecut pe sine..Cred ca e printre cele mai reusite roluri..E extraordinara ideea..Oare cum am recationa noi daca am fii in locul lui..? iar spre final sa inchei cu binecunoscuta replica : " Good morning, and in case I don't see ya, good afternoon, good evening, and good night! "
Sergiu.Lobont pe 03 Septembrie 2010 03:54
Pentru mine aceasta este "cea mai originala" idee a secolului. Pe cand credeai ca le-ai vazut pe toate.... Pe langa acest film oricare altul ti se pare ca are acelasi subiect, nu stiu cum de am ratat filmul acesta avand in vedere ca e facut in 1998. O asemenea idee doar unui geniu poate sa ii vina, felicitari regizorului. Pentru cei ce se intreaba daca mai exista idei care pot fi abordate in film le recomand sa urmareasca filmul acesta. Bravo!
CinemaMan pe 25 Martie 2010 15:02
Un film ORIGINAL cum rar ai norocul sa vezi. Pentru mine, acest film este o capodopera. Oare s-ar putea intampla asa ceva?
lelu pe 17 Decembrie 2009 17:01
coloana sonora f buna, scenariul f bun, regia la fel...ed haris...f bun
chiar ii un scenariu original f bun
cred ca l-am vazut de vreo 4 ori si cred ca o sa ma mai uit la el

Ynspy pe 24 Martie 2010 19:00
ce film,ce scenariu!!!...un rol de exceptie a lui jim carrey...o idee care ne arata cata audienta poate produce viata unui simplu agent de vanzari,ne arata ca un singur show poate fi mai presus de orice emisiune creeata sau regizata vreodata:show-ul vietii...isi merita din plin premiile...
cezarika21 pe 22 Iunie 2017 07:41
Viața în lumina reflectoarelor
Într-o lume dominată de ipocrizie, de artificial, de goană după profit și de urmărire a propriului interes, Truman Burbank este un personaj candid și autentic. Spectacolul în care apare fără să știe, ”The Truman Show” este o fereastră către o lume utopică, care oferă un strop de speranță, de emoție și de inspirație mai multor milioane de oameni. Este efectul magic suprem al televiziunii: crearea vieții prin materializarea imaginației.

Conceptul de „Theatrum mundi” nu este nou (el datează din epoca Greciei Antice și a fost vehiculat mai târziu în opera dramatică a lui Shakespeare), dar măiestria adaptării sale la avansul tehnologic tipic epocii contemporane depășește orice imaginație. Atâta inventivitate și atâta cheltuială doar pentru a crea o iluzie te copleșesc.

În acest timp, amestecul echilibrat de comedie și… citeşte

marius93 pe 27 Februarie 2010 19:08
Jim Carrey la apogeu
Capodopera. Un film care te face sa razi, sa plangi si te pune pe ganduri, fiind mult mai relevant acum decat atunci. Jim Carrey a primit pe buna dreptate premiul, e extraordinar in rolul lui Truman Burbank.
MIRCEA_mircea pe 05 Aprilie 2009 15:12
MIRCEA_mircea
Un film destul de bun.O idee profunda.Un om=un instrument al societatii,conditionat,ingradit.
Amarfii_Mihail pe 26 Iunie 2010 19:05
aor filmele cu Jim Carrey dar acesta e extraordinar
serghei_romanu pe 03 Decembrie 2009 16:16
Deosebit
O creatie aparte The truman show este un film ce lanseaza o intrebare pe cat de socanta pe atat de indreptatita.: este lumea in care traim o iluzie.?

Truman este un individ sincer, onest care munceste cinstit ca agent de vanzari in oras. isi iubeste cu sinceritate sotia, si intotdeauna si-a dorit sa plece in Fiji pentru o vacanta. Ceea ce nu stie insa este ca intreaga sa existent este un reality show, regizat si produs de controversatul Christoff, el Truman Burbank este de fapt un produs de marketing destinat publicului de larg consum iar intreaga sa existenta in acest univers fabricat, a fost redata cu o exactitate debordanta prin intermediul acestei emisiuni difuzata 24/7 numita sugestiv Truman Show.

Cu timpul Truman incepe sa devina suspicios, si incetul cu incetul se razvrateste si se hotaraste sa isi revendice dreptul la libertate. Va reusi el sau nu sa… citeşte

robbiex2 pe 16 Aprilie 2010 13:45
ce mai film ! foarte impresionant ! parca te freaca la creier ideea filmului dupa ce l-ai vazut...
robertsandu pe 09 Iunie 2012 13:37
Uimitor
Dacă aș fi pus acum să optez între The Truman Show și Ethernal Sunshine of the Spotless Mind, cele mai bune 2 filme ale lui Jim Carrey, l-aș alege pe primul fără să am vreun dubiu. Este ceva foarte special cu această peliculă. Îți dă o senzație incomparabilă cu alte filme pe care le-ai vizionat.

Subiectul este incredibil de original și bine redat de unul din regizorii mei preferați, Peter Weir. Multe filme pornesc de la o idee fabuloasă și se pierd pe parcurs, vezi Vanilla Sky sau The Fountain, în detalii inutile și metafore foarte greu de înțeles. Și totuși, în The Truman Show povestea nu ia panta explicațiilor pretențioase, ci face apel la una dintre cele mai eficiente tehnici din lumea filmului - umorul de calitate.

Da. Pelicula lui Weir este dezarmantă prin umorul cu care se tratează ceea ce este de fapt o situația mai mult… citeşte

fartalot pe 03 August 2009 14:27
foarte interesanta ideea unui studio urias care prinde viata sub forma unei insule si tot atat de infricosatoare tocmai plauzibilitatea si sansele de realizare ale acestei idei in eventualitatea unei situatii reale
rolurile din Truman Show si Eternal Sunshine of the Spotless Mind in opinia mea le detroneaza de departe pe cele din ace ventura etc
ar trebui sa isi mai aleaga nenea carrey roluri de gen

knoxuletz pe 13 August 2009 14:54
E al doilea film care ia nota maxima din partea mea, dupa The Notebook, evident :) Impresionant si destul de socant ... va puteti pune in postura lui, daca si noi am pati la fel ? Daca toti din jurul nostru sunt doar actori, daca tot decorul a fost facut doar pentru noi, pentru a ne crea un mediu ambiant si sigur ... daca ...daca ... atat de multe. Cele 103 minute trec foarte repede si placut, pentru ca iti capteaza foarte repede atentia acest film. Este o capodopera pentru mine, si banuiesc ca si pentru el a fost un rol foarte important si interesant, deoarece ne-a obisnuit cu multe comedii, sa fim realisti toata lumea il stie pe Jim Carrey din comedii ... dar se pare ca are multe calitati a fi un bun actor si a juca si alte roluri total diferite de cele pe care s-a axat initial. Nu o sa regretati daca vizionati acest film ;) P.S. recomand si Number 23, exceptional ! :D
Yuber pe 08 Aprilie 2010 23:00
Un film care pe mine nu m-a impresionat cu nimic.Am incercat sa-l vad de 3 ori si pur si simplu n-am putut sa-l urmaresc pana la final....e plictisitor.Jim Carrey intr-o drama???La fel ca si in "Stralucirea eterna a mintii neprihanite" nu isi gaseste rolul.Nu mi-l pot imagina intr-o drama...e clar ca nu e locul lui acolo.Comedia e domeniul lui si ar trebui sa ramana acolo pentru ca este un maestru al glumelor.Este de apreciat ca vrea sa-si diversice repertoriul artistic,dar singura drama in care el joaca si care mi-a placut a fost "Majestic".
xmind99tm pe 30 aprilie 2010 19:02
nu iti poti imagina multe asha ca uitate la filmele cu chuck norris
blackmore pe 9 septembrie 2019 17:45
Dramele sunt singurele filme care valoreaza mai mult de o ceapa degerata din filmografia lui Jim Carrey.Comediile in care joaca el sunt pt decervelati.
Filme, cărţi, optimism. pe 07 Mai 2010 19:55
The Truman Show (1998) « Filme, carti si alte alea
[...] The Truman Show [...] citeşte
RomaniaMare pe 23 Iunie 2010 21:57
In sfirsit vad si eu un film original si bun... De la "District 9" nu am mai vazut ceva original.Este un film foarte bun.Recomand tuturor.
flaviusdumitrescu pe 12 octombrie 2011 03:18
imagineaza-ti ca asa ceva s-ar intampla in realitate, cum ai reactiona daca ai fi monitorizat si transmis si ti-ar fi calcate in picioare toate drepturile si toata viata intimitatea? In primul rand dreptul la imagine nu suntem toti cu aspect fizic placut si telegenici.Si mai imagineaza-ti ca te-ar fi vazut o multime de oameni in toate ipostazele, la baie pe wc la dus si poate ca nu esti arnold, Odios nu ingenios asta e filmul asta! Ce ar spune domnul regizor Peter Weir daca i s-ar intampla asta in realitate si daca l-ar vedea o planeta intreaga in costumul lui adam prin propria casa sau baie? Ce ar face orice om normal, orice tanar, ce atitudine ar avea fata de societate de oamenii care au tacut si n-au spus nimic.Ce viitor ar avea un tanar cu aspect fizic neplacut si caruia i s-ar intampla asa ceva?
Robert.Chetan pe 22 Noiembrie 2018 12:13
Joaca de-a Dumnezeu
Jocul de-a Dumnezeu a reprezentat intotdeauna o ispita pentru mult prea limitata dar inventiva minte umana.Da acest film este cu adevarat ingenios. Cu siguranta un film de vazut ( si nu o data) .Desi are la baza o idee filozofica : cea a realitatii ireale ca sa zic asa .L-am vazut recent, dar cred ca a produs valva atunci(la data aparitiei) pentru ca si acum este un film despre care se vorbeste. Mie unul mi-a placut deosebit de mult pentru ca Jim Carrey a adus exact ce trebuia acestui subiect : o abordare senina pana intr-un anumit punct, care, combinata cu seriozitatea dusa pana la duritatea caracteristica lui Ed Harris a evidentiat acest film ca una din capodoperele anilor 90'.
Teodor1998 pe 11 Noiembrie 2013 23:20
WOW! Cu adevarat un film extraordinar!
Este un film care nu are grad de comparatie,extraordinar este putin pentru acest film,o idee unica a regizorului,iar Jim Carrey joaca impecabil,ne incanta din nou cu expresivitatea si talentul sau,chiar si intr-o drama m-a facut sa rad.
Inca o data,toate laudele pentru acest film,si consider ca trebuie vazut obligatoriu de cei cu adevart pasionati de cinematografie,garantez ca o sa le placa. ;)

KarGo pe 02 Iulie 2012 00:44
10+
O idee geniala si originala sustinuta de un scenariu foarte bun, o regie pe masura si un acting de calitate, cu un plus pentru Jim Carrey care mai demonstreaza inca o data ca poate juca in orice gen de filme. O poveste captivanta , cutremuratoare, care te pune pe ganduri, te face sa simti durerea alaturi de personaj si ne arata, daca mai era nevoie, uratenia naturii umane, cinica si egoista care este in stare de orice in "lupta pentru supravietuire" (in cazul de fata audienta). Un film ce merita sa fie in colectia oricarui cinefil si merita sa fie vazut macar o data de toata lumea, indiferent de gusturi.
cotzofica pe 6 decembrie 2013 23:59
Copy / Paste. Vezi mai jos...
MNarcis pe 02 Februarie 2013 20:20
Filmul captiveaza, scenariul este foarte inovator si original, iar Jim Carrey are o prestatie excelenta. Un film care chiar te pune putin (mai mult) pe ganduri plus ca nu lipseste nici umorul..............cu siguranta merita vizionat!
fanfirth pe 07 Decembrie 2010 14:32
Ceea ce la sfarsitul anilor '90 parea o idee indrazneata de scenariu acum e mod de viata. Unii isi duc viata in fata camerelor si fiecare gest trebuie vazut.
Truman show e de vazut si de reflectat...

queenofhearts pe 30 Aprilie 2010 19:17
Bun film, insa nu se poate sa nu te incerce un sentiment de frustrare cand iti dai seama de ce anume se intampla si cum de nu a plecat pana la varsta lui intr o calatorie ( mai departe de limitele gigantului platou de filmare), nu stiu ....o bunica in florida, un unchi, o excursie cu clasa....parca ceva imi scapa in scenariu din punctul asta de vedere.
Kanedel pe 6 decembrie 2010 13:22
Si eu m-am gandit la la ce zici tu,insa ma gandesc ca totusi,lumea a fost construita in jurul lui in asa fel incat sa nu poata evada(nu i s-a dat voie,chiar daca el poate ar fi vrut)...,eu stiu...,zic si eu.Cu toate acestea,si eu cred ca se putea si mai bine de atat.
White1 pe 01 Septembrie 2011 11:33
Philip K all the way
Cred ca se exagereaza putin cu ridicarea in slavi a originalitatii filmului. Nu ii neg in totalitate aceasta calitate dar e clar ca The Truman Show e unul dintre numeroasele exemple (ca Total Recall, Dark City, Matrix etc) ale modului in care operele scriitorului Philip K Dick au influentat filmul SF american. Realitatea nu este decat o iluzie creata si intretinuta de o entitate superioara, nu neaparat binevoitoare- Christof nu e doar omul cu ideea reality-showului, e Dumnezeul universului creat pentru Truman- una din obsesiile lui Philip si tema centrala in multe din romanele lui.
White1 pe 2 iulie 2012 08:04
:)) Ok, daca nu ma credeti pe cuvant citit "Timpul Dezarticulat" 8-|
White1 pe 2 iulie 2012 08:06
cititi*
Kanedel pe 06 Decembrie 2010 13:24
Este un film care m-a cam lasat cu gura cascata,...uimitor! Eu,sincer,nu prea m-am gandit,inainte de a vedea filmul,la o asemenea idee.Jim Carrey:foarte bun in acest film.
Iamsaved pe 21 August 2010 19:13
M-a impresionat foarte mult acest film,subiectul mi s-a parut foarte original iar interpretarea a fost de exceptie,unul dintre rolurile mai serioase ale lui Jim Carrey,iar mie sincer imi place,adica eu cred ca i se potrivsc si rolurile comice si rolurile normale,se poate adapta bine
FreakDoll pe 20 August 2010 03:22
Superbă interpretarea lui Jim. Cine spunea că e bun doar când se maimuțărește prin comedii se înșela amarnic. Subiectul filmului este extraordinar, original, bine gândit. Ed Harris, de asemenea, e fascinant.
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 16:08
M-am bucurat The Truman Show la nivelurile de comedie si drama, mi-a placut Truman, în acelaşi fel mi-a placut si Forrest Gump - pentru că el era un om bun si cinstit
user-63b02ad8a0ee8 pe 10 Martie 2023 22:36
Nu l-am gustat niciodată....nu "m-a prins".... S-au cheltuit atâția bani cu filmul ăsta și pentru ce ? Pentru a ne spune că trăim într-un mare Big Brother ? Nu mai spun că e lipsit de logică ....Orice show tv , serial ,emisiune concurs ,etc ....are o perioadă de început în care audiența crește , crește....apoi telespectatorii se plictisesc , indiferent ce se mai inventează prin scenariu (că nu poți inventa la nesfârșit !) ... audiența tot scade ...și scade ... până când nu se mai filmează deloc !
Ca să nu mai vorbesc de camerele alea de filmat amplasate random....dar care încadrează și focusează atât de bine ........Huo ...

mircea.gindu pe 10 Martie 2023 13:55
iluzia realității
..un film pe măsura talentului uriaș al lui Jim Carrey.
De la drama individului ultra-supravegheat într-o lume super-tehnologizată,
la întrebarea care bântuie, mai nou, umanitatea :
Este realitatea, pe care o percepem, doar o iluzie?
Altfel, ok Big Brother, da' s-o știm și noi.. :))

user-61fb80a6f0cd9 pe 21 Februarie 2023 11:02
De aceea suntem 'invatati' (indoctrinati) ca traim pe o bila cu ape curbate.
MariusCiprian87 pe 23 Ianuarie 2020 16:42
O "terorie a conspirației", cu iz real... ce ne lasă câteva întrebări deschise a vieții pe care o trăim fiecare dintre noi, o parodie umană, civică ce ce ne acaparează controlat viețile încet, dar sigur prin apropierea din ce în ce mai mult catre tehnologie și îndepărtarea de natură, de REALITATE de principii și valori umane vechi, dar demne de urmat! Cat despre film în sine, d.p.m.d.v, este unul bunicel spre bun, cu o idee "înfricoșător" de bună, dar cu urme de comedie nepastrand suspansul unei drame sa zicem, cu un final destul de sec, destul de grăbit....in concluzie este totuși un film de văzut!
blackmore pe 09 Septembrie 2019 17:43
Unul dintre foarte putinele filme americane foarte bune , cu subiect original din ultimii 40 de ani
cezarika57 pe 09 Septembrie 2018 13:09
Mi-e groaza sa ma gandesc cat de aproape suntem de aceasta realitate ...!
AdriAdrianna98 pe 08 Mai 2016 15:08
Foarte interesant subiectul, te pune putin pe ganduri asupra realitatii si asupra felului in care oamenii te pot controla indirect.
rafaelionita8_gmail_com pe 26 Februarie 2016 21:30
Super
Un flm incredibil. Idee original , actorii uimitori ,scenariu genial si foarte realistic. Asa ceva chiar se poate intampla.
andystarx pe 07 Februarie 2016 01:03
Cred ca alaturi de Masca si Dumnezeu pentru o zi,este cel mai bun film al lui Carrey ! Mi-a placut foarte mult si scenariul,un film pe care siguranta nu am sa il uit,si poate am sa il revad,isi merita locul in top !De vazut,pentru toate gusturile !
SYNDJ pe 18 Ianuarie 2015 02:09
Original
L-am revăzut pentru că mi-a plăcut mult în trecut.
Un subiect original după care s-au inspirat alte multe emisiuni de televiziune sau filme artistice.
De Jim Carrey nu mai avem ce vorbi - ştim cu toţii cât de bun actor este.
Mi-e dor de astfel de filme, din ce în ce mai rar avem parte de ele...

Later Edit: 14 Septembrie 2018
L-am observat pe HBO GO si am simtit nevoia sa-l mai vad o data, fapt care m-a facut sa modific si nota initiala data de mine din 9 in 10. O adevarata capodopera de film!

radu3455 pe 18 Octombrie 2014 16:47
un film absolut genial,Jim Carrey e senzational merita Oscaru pentru interpretare,recomand cu caldura nota 10
ionutzoo7 pe 31 Iulie 2014 00:54
Day 10939
Doar eu sunt de vina ca am vazut filmul asta asa tarziu.Am trecut pe langa el,ca un bou,de nenumarate ori.Nu stiu de ce aveam eu impresia ca ar fi plictisitor...In fine,am reusit sa-l vad azi si m-a lovit cu poate cea mai originala idee intalnita de mine intr-un film.
Cine nu l-a vazut pana acum sa faca cumva si sa-l vada,e prea bun...10!!!

marina.otilia pe 09 Ianuarie 2014 18:32
Nu-mi vine sa cred ca nu am vazut filmul acesta pana acuma. Mi-a placut la nebunie . Il vad ca pe o metafora a societatii moderne.Jos palaria.
madalinaXD pe 31 Iulie 2013 18:00
Adevarat talent
Un film foarte bun in care Jim Carrey isi arata talentul de actor.E un bun actor de comedie dar si de drama.Asa talent mai rar.Un film cu o idee originala si geniala in acelasi timp.Obligatoriu de vazut.
iulian94 pe 17 Iulie 2013 16:24
The Truman Show este un film absolut minunat cu o idee foarte originala.Capodopera pentru mine.
Iulidesprefilme pe 17 Februarie 2013 21:41
Ei, da, iată un film cu Jim Carrey, care te mai pune pe gânduri, care nu se uită uşor...Merită nota maximă...
TheGreatQueenSeondeok pe 17 Februarie 2013 17:04
Unul dintre cele mai originale filme pe care le-am vazut...
SarpeleCocosat pe 05 Ianuarie 2013 10:29
Un film inedit cu o idee foarte originala ce te pune putin pe ganduri, pentru ca incet-incet, pe masura ce tehnologia avanseaza, lumea se poate indreapta spre un monopol de monitorizare elitist, in care, din pacate, spre deosebire de film, actorii vor fi "cei multi".

+subiect original
+acting
+sunet

-cam neexploatat din punct de vedere al continutului; cred ca era loc de mai bine pentru un subiect atat de permisibil.

ioana2222 pe 02 Noiembrie 2012 22:01
bun
un film superb ,cu o idee originala .l as mai revedea,fiindca mi a facut o deosebita placere sa l vizionez.Recomand !
deadlord pe 02 Septembrie 2012 20:54
Truman Show este o drama reusita. Este si un pic amuzanta. Merita vazuta.
Vorador pe 15 Iunie 2012 00:32
Tru(man)ly remarkable!
Este incredibil scenariul original nemaintalnit de mine in nici un alt film,pe parcurs vei ramane socat cand iti vei da seama despre cum stau lucrurile de fapt.La inceput ai impresia ca nu iti va placea,dar daca il vezi o data o sa incepi sa savurezi si inceputul,l-am vazut de vreo 5 ori si de fiecare data mi-a placut.
crome pe 05 Iunie 2012 01:38
Cel mai bun film al lui j. c !
IMi plac foarte mult filmele cu acest actor !