Păreri The Squid and the Whale

(2005)

Părinți și copii

fanfirth pe 07 Decembrie 2010 14:37
Familie in pragul schimbarilor,divort,copii adolescenti,criza vietii de mijloc.
Cu toate astea filmul nu e moralizator, are un umor fin si arata ca familia tipic americana are si ea un final.
Baietii sunt extraordinari !

Spikos pe 20 Mai 2013 08:06
Cel mai comun divort prezentat in cel mai natural mod , fara excese sau consecinte extraordinare , de aceea lucrurile ne par firesti , foarte reale , necrutator de reale pentru mediocritatea partenerilor animati de anume pretentii intelectuale si tentatii de adulter stupid vis a vis de sensibilitatea si labilitatea varstei celor doi copii de-a dreptul sacrificati ; filmul curge fluent , toate pacatele celor implicati intregesc personalitatile sporind interesul ; un film care merita vazut .
MrHolmes pe 02 Iulie 2012 20:54
nu-i cine stie ce, dar are actori buni. Poate ca prezinta si o lectie de viata si pt asta ar trebui vizionat, dar...nu va asteptati la ceva extraordinar.
Carcotas pe 21 martie 2021 14:58
Este un film bun pentru ca : aici divortul nu se transforma in melodrama si optiunile raman deschise,jocul actorilor este natural-excelent ( mentiune speciala pentru Laura Linney ),imaginea si coloana sonora te imbie la vizionare.
marcusARCUS pe 22 Septembrie 2009 08:51
De ce s-a tradus Cainele si Pisica in loc de Caracatita si Balena.
zeno.marin pe 29 decembrie 2010 20:25
FYI: squid = calmar in timp ce caracatita = octopuss. Pentru a afla detalii despre diferenta intre cele doua, vezi http://www.diffen.com/difference/Octopus_vs_Squid. De acord, traducerea fidela ar fi fost "Calmarul si Balena". Aceste specii se afla intr-o relatie tot atat de amicala precum cainele si pisica, de unde si traducerea...
Carcotas pe 21 martie 2021 15:12
Caine si pisica si nu altfel,pentru ca romanilor li se sugereaza mai bine conflictul familial ( intre el si ea ).
lucho pe 11 Mai 2006 23:39
mai mult comedie decat drama,dar mie mi`a placut..se aseamana cu "Me and You and Everyone We Know" ..acelasi gen de film cu momente din viatza fiecaruia si se face foarte placut
lili22 pe 23 Mai 2021 23:33
Un subiect serios este tratat atat de superficial ca nici nu stii cum sa reactionezi.Timp pierdut cu o prostioara.
legolas05 pe 23 Ianuarie 2011 16:57
un film nu stie cine ce.......se termina cam naspa....
apaches pe 15 Iunie 2006 13:10
d'abia astept sa vad filmul, ca deh... am citit critica din revista Re:publik #14 (cotat ca "Re:gal")
apaches pe 15 Iunie 2006 13:10
ali79 pe 02 Iulie 2006 16:23
Cam dubios si se termina prea brusc. Cred ca mi-am cam pierdut timpul cu filmul asta :(
ali79 pe 11 mai 2006 23:39
ali79 pe 11 mai 2006 23:39