Păreri The Rite

(2011)

Ritualul

aicelynn pe 31 Ianuarie 2011 15:44
Nu pot sa dau nota pt ca nu l-am vazut
Dar judecand dupa ce am vazut din trailer, mi se pare promitator, cel putin orice film care l-am vazut cu Anthony Hopkins mi-a placut
anda_nicole_16 pe 8 februarie 2011 18:17
In sfarsit cineva cu cap, care da nota dupa ce vizualizeaza filmul!! :))
aicelynn pe 5 august 2011 17:10
Good point, Sergiu! Uneori apelez la aceasta optiune, mai ales daca nu am dispozitia necesara pt a vizualiza niste efecte nu speciale, ci banale care bantuie in aproape toate filmele care intra in categoria "nou" si care continua sa dezamageasca publicul
MarutaAdrian pe 10 Martie 2011 23:39
Tocmai am ieșit de la film, este vineri ora 23:27 PM acum iar filmul a început la 21:00 scriu asta sa se facă clar ca am votat pentru ca am văzut filmul. Acest film te tine în suspans, ca și în tema filmului, nu ști ce sa mai crezi. Este adevărat ca finalul a fost ușor de prezis dar asta nu contează foarte mult. Are momente în care te face sa sari de pe scaun dar cam atât în materie de 'horror' , restul este 'filozofie' ceea ce îmi place cel mai mult. Daca ești ateu și intri la filmul acesta, iți garantez ca la sfârșit o sa fi bulversat. Anthony Hopkins și Colin O'Donoghue fac o pereche buna, cel puțin în acest film unde se completează unul pe celalalt. Colin si-a facut cu siguranta un debut plin de succes, astept sa il vad in mai multe filme in viitor. In concluzie: Filmul merita văzut pentru iubitorii de filme de calitate.
mariu85 pe 7 aprilie 2011 00:00
Si eu am vazut filmul in seara asta si pot spune ca m-a impresionat mai mult ca oricare alt film de gen.Intr-adevar Anthony Hopkins joaca magistral ,insa pot zice si de tanarul actor care il interpreteaza pe michael ca si-a facut destul de bine treaba.II dau nota 10 deoarece a fost mai mult decat un thriller,mai mult decat o drama.Recomand cu drag
Vladut1994 pe 23 aprilie 2011 10:15
Un comentariu extraordinar ,Adrian.Ai perfecta dreptate putin horror ,multa filozofie.Un film extraordinar...
Pitbull pe 09 Martie 2011 00:23
Horror fără har
"The Rite" - Horror fără har
Liniaritate cu accidente

Păcătoase mai sunt posesiunile demonice - inclusiv la figurat, nu numai la propriu. Nu ştii de un' să le iei: o fi pe bune...? N-o fi pe bune...? Cel mai celebru film al subgenului, "The Exorcist" (William Friedkin, 1973), se afla în paradoxala situaţie de a porni numai de la fenomene documentate, pentru a se duce într-un improbabil de factură fantastică prin faptul că le aduna pe toate la un loc, sub umbrela unui singur caz. La antipozi s-ar putea situa deloc neglijabilul "The Exorcism of Emily Rose" (Scott Derrickson, 2005), sau cvasi-remake-ul său "Requiem" (Hans-Christian Schmid, 2006), ambele inspirate din cazul Anneliese Michel, o tânără epileptică din R.D.G., decedată de inaniţie după un exorcism nemotivat (cam la fel cu Irina Cornici, care n-a ajuns pe ecran, ci pe scenă, în "Spovedania… citeşte

marxshalom pe 18 mai 2011 11:54
cred ca incerci sa explici inexplicabilul, ceea ce cred ca nu e cazul "in cazul" acestui film. Mi-a placu commentul lui Hopkins: "motivul cel mai puternic pentru care am acceptat acest rol a fost cu siguranţă faptul că Ritualul a rămas fidel întâmplărilor, reflectă perfect realitatea şi nu a fost conceput ca un proiect comercial." Cred ca a fost unul din filmele care ma fac sa nu mai caut asa mult in filme, si sa dau mai mult rating realitatii (mai mult offline decat online). Pana la urma aici suntem, si nu putem trai doar din (sau cu) filme.
regizorul pe 10 Decembrie 2010 03:38
VA FI SIGUR O ALTA REUSITA DE A LUI ANTHONY HOPKINS INGREDIENTUL PT ORI SI CE FILM REUSIT
oNLix pe 9 martie 2011 19:21
NU MAI SCRIE CU CAPS.
monster01 pe 15 Martie 2011 23:19
Un thriller psihologic de care am ramas placut impresionat , pot sa spun ca in comparatie cu filmele care au aparut in ultima vreme ofera un pic de suspans iar Anthony Hopkins isi joaca rolul magistral
anca-ioana pe 28 Octombrie 2010 14:14
MOOOOOOOOOR
este super trailerul in comparatie cu altele....imi place la nebunie abia astept sa apara...o sa comentez si atunci despre el
FuckOffn1 pe 6 februarie 2011 21:30
si totusi nu ai fi putut sa dai si nota tot dupa ce il vezi?
yusaw pe 8 iunie 2012 17:27
moooooooooriiiiiiiiiiii =)))))))
dsa_ pe 17 Aprilie 2011 21:08
Monument de prostie suna prea frumos...Oribil
Filmul este o MIZERIE ... nota 2 desi nu merita nici atat ..o porcarie cu demoni si puterea credintei ..mizerii de genu iti poruncesc in numele domnului.
Nu stiu cum poti sa te sperii la asemenea tampenii.
Anthony Hopkins salveza un pik aceasta ''capodopera'' .
..si amice daca si asta mai e thriller psihologic iti recomand cu incredere sa te uiti la Tom si Jerry in continuare ..cat despre ''horror'' :{ de departe foarte SLAB
Nu stiu ce cauta un actor de talia lui Hopkins in rolul unui preot batran posedat de diavol , care se maimutareste in toate felurile.

sfeklasfekla pe 6 iulie 2011 17:39
Bravo! ai pus punctul pe i. Ironic vorbind =))). E de departe un film foarte bun spre deosebire de altele. Dar din moment ce ai vazut maxim 30 de filme horror/thriller nu ma mira asa de tare comentariul tau. Si ca sa stii si tu, filmul nu e facut sa te sperie, are o incarcatura filozofica si psihologica care nu o intelege toata lumea. In sfarsit, fiecare are parerea lui :)
puffulette pe 8 aprilie 2013 12:03
exact
isyy pe 16 Martie 2011 19:31
mare film, cu un Hopkins de zile mari!!!
Film foarte tare cu un Anthony Hopkins in forma de zile mari!!! Il recomand tuturor fanilor de cinema adevarat!!!
legolas05 pe 30 Ianuarie 2011 00:29
din trailer arata bine....sa vedem ce va fi...sper sa nu merg degeaba
wildinthecountry pe 19 Ianuarie 2011 14:09
xxx
orice film in care apare anthony hopkins e interesant
hopkins are o carisma pe ecran greu de egalat.
poate doar de nicholson sau pacino,dar la o mica distanta

wildinthecountry pe 10 martie 2011 22:23
beton filmul l-am vazut si mi-a placut mult sotia mea s-a speriat la cateva faze te tine in suspans filmu'
AliceT pe 10 aprilie 2011 12:15
Acuma na, sa nu exageram ,eu l-am vazut pe AH si in "The remains of the day", care sincer pe mine chiar nu m-a impresionat cu nimic.
Ancient pe 19 Aprilie 2011 16:01
Sunt singura careia nu i s-a parut potrivit Hopkins pentru rolul asta?
Mi se pare ca a fost bagat in film doar pentru a-i ridica cota ( ceea ce s-a si intamplat)

dsa_ pe 29 aprilie 2011 20:01
Sunt de aceeasi parere !
puffulette pe 8 aprilie 2013 12:04
exact, si nici nu poti spune ca a jucat spectaculos, nu ca in alte filme
tzunami13 pe 21 Aprilie 2011 18:38
slab filmul...astepti tot timpul sa se intample ceva,iar la un moment dat constati ca s-a terminat filmul si nu a fost nimic surprinzator...
Viorel pe 08 Martie 2011 14:45
Excorcistul 2011
Este cel mai bun horror vazut de mine anul acesta. Nu stiu cat la suta din ce se petrece pe ecran este adevarat, dar pot sa spun ca e infiorator.
Din pacate, sfarsitul este putin fortat si parca nu se leaga prea bine...

moartea_pasiunii pe 13 aprilie 2011 20:08
din 2-3 horror-uri aparute la cinema,cred si eu ca este cel mai bun film horror vazut de tine anul asta:)...
nelly-kiss pe 22 Ianuarie 2011 23:30
fain
debea astept sa-l vad:X:X interesant trailerul si sper sa fie bun
Da-Luck pe 19 Aprilie 2011 20:49
un film vraiste de la care ma asteptam la o gramada de lucruri pozitive dar care dezamageste total . mai bine nu
ArjenRobben pe 02 Februarie 2011 17:13
Sa vedem cum o sa fie filmul .Am vazut si filme cu exorcizari bune ,insa si slabe.Tinand cont de faptul ca joaca Anthony Hopkins am mari asteptari de la el.Ramane de vazut.
alexandra456 pe 09 Iulie 2011 13:40
e un film bun ..... mie mi-a placut;).......... ............
Pantaleon pe 01 Mai 2011 22:25
Inca unul asteptat in zadar
Mi-am dorit mult sa vad acest film, cu speranta ca va fi un horror sau un thriller macar bunicel, daca nu grozav. M-a dezamagit profund, ca de altfel toate americanismele din ultimii ani. Pana de idei la Hollywood e din ce in ce mai mare, iar filmele pe care le face sunt din ce in ce mai proaste.
zgubi pe 23 Aprilie 2011 23:30
incepe promitator,dar spre final isi pierde din esenta.Michael isi traise copilaria intr-o indoiala permanenta:are sau nu har? sa mearga la teologie sau sa ramana acasa langa tatal sau si afacerea lor ?
cu un scepticism dus la extrem,Michael pleaca la Vatican sa-si incerce ultima carte inainte de decizia finala de a deveni preot..acolo il intalneste pe parintele Lucas(care ii va marca si schimba total viata) si de aici incepe practic sa se loveasca indoiala tanarului demna de Toma necredinciosul cu incapatanarea acestuia de a gasi mereu explicatii logice chiar si acolo unde nu era cazul.
PS : ar fi fost mai realist daca Lucas,parintele ulterior posedat de Baal ar fi avut mai putin machiaj.

ionychy pe 12 Martie 2011 22:49
se stie,nota DUPA vizionare.
trailerul pare interesant,iar Anthony Hopkins...cine nu-l cunoaste? astept sa apara.
panait1985 pe 25 Martie 2011 09:41
estii oOo pitzi :-@
babyy estii oo kkacioasa sa te bazaie musca;)) >:):P faii botoaso:D
chiritageorge pe 22 Martie 2011 08:45
Mie, personal mia placut filmut ,si are niste scene senzationale desi nu cred ca e incradat in tipul horror
dan2011 pe 21 Martie 2011 12:22
Anthony Hopkins unul dintre greii Hollywood-ului. din partea mea nota 10 ptr. acest film
iuli_blade09 pe 19 Martie 2011 23:26
ce pot sa zic pare promitator din trailere,dar mai inatai sa vad filmul si dupa aceea ii voi da nota.sper sa fie bun.
zoloft pe 16 Martie 2011 20:19
Eiii...hmmm..ce sa zic...
Una peste alta e un film...dragutz...
Anthony Hopkins face un rol reusit..nu extraordinar din punctul meu de vedere ci doar reusit.
Colin O’Donoghue e si el destul de ok, intra bine in pielea personajului inocent insa nu convinge. Nici macar pe final unde ar fi trebuit sa se impuna in mod categoric pt a da un final fulminant filmului...destul de previzibil de altfel, asa cum scria cineva mai devreme.
e greu insa sa arati pe ecran cum un muritor de rand poate deveni in 30 min (timpul din film) ccrestin convins care mai ales ca trebuie sa fie unul deosebit pt a putea face exorcizari.
Desi nu mi-a parut rau dupa bani, nu pot acorda mai mult de 7.
Aaa..si inca ceva: filmul asta NU te face deloc sa sari de pe scaun, asa ca includerea la genul Horror lasa de dorit..e poate un thriller bunutz.

Manusa pe 17 Aprilie 2011 21:36
Extraordinar
Este un film nemaipomenit care merita vazut. Rolul lui Anthony Hopkins a fost remarcabil. Mi-a placut foarte mult filmul dar treaba cu exorcismul ma inspaimanta avand in vedere ca este adevarata aceasta treaba. Nu pot sa spun ca a fost chiar horror, dar fata de seria Exorcismul a fost mai slab in ceea ce priveste secventele horror, acelea chiar m-au inspaimantat. Una peste alta The Rite a fost un film de zile mari care m-a impresionat nu doar prin poveste ci si prin rolurile bine interpretate de actorii care fac parte din distributie.
catalin_ionut_23 pe 08 Noiembrie 2015 20:09
Mi-a placut! merita vazut!
Am vazut filmul The rite ,este un horor bun ,inspaimantator,spe sfarsit este chiar groaza ,ma refer la transformare ,nu recomand filmul minorilor,sub 18 ani,merita vazut da de la 18 in sus ,cu sonoru ridicat,este chiar terifiant filmul .Mie mi-a placut ,si il recomand adultilor.,este bun de vazut cei carorra le plac genu horor
Claudynho pe 21 Februarie 2015 20:24
Un film slabut care a fost sub asteptarile mele...
MariaVilla pe 26 Octombrie 2014 18:03
Anthony Hopkins si-a jucat rolul bine, ca de fiecare data; insa, filmul in sine n-a fost "de speriat". Ma asteptam la ceva mai bun, pot spune..
Rippa pe 23 Februarie 2014 14:11
un film bun,...te tine cu sufletul la gura,...efectele bunicele....nota 8 de la mine
SQueeZer pe 18 Ianuarie 2014 18:44
Un film foarte bun. Pe mine m-a impresionat până la lacrimi. Are un mesaj foarte bun și cred că ar trebui să aibă o notă mult mai mare, dar nu toată lumea este de părerea mea. Nota mea : 9.
alex_mihai_constantinescu pe 24 Noiembrie 2013 10:28
am vazut multe filme cu exorcism si ritualuri (ele fiind printre genurile mele favorite) iar acest film chiar mi-a placut , asa ca il recomand "devoratorilor " filmelor de acest gen, fiind inspirat din fapte reale (PS: o nota destul de mica de la IMDB parerea mea)
anonymous.6229028630c4f pe 29 Septembrie 2013 19:37
cosmin222 pe 01 Iulie 2013 17:57
Un film foarte bun, dar nu horror, cu un twist final excelent, merita vazut.
k-rissa pe 01 Februarie 2013 18:46
sincer.....sub asteptari..........................
Jigorugu pe 17 Ianuarie 2013 04:16
daca ai ajuns sa ai ¨falsh back¨-uri cu hannibal lecter , cand cineva il pomeneste pe Anthony Hopkins , in filmul asta ai ocazia sa vezi o alta fata a genialului actor .
cretzu333 pe 04 Ianuarie 2013 17:56
mie unul mi-a placut....in special k e cu anthony hopkins...si dk ar fii ceva jeg de film si ar juca anthony in el tot l-as viziona....frumos film
OnlyLexxy pe 22 Septembrie 2012 09:41
Este un film bun. Si cred ca regizorul a vrut sa impace mai multe categorii de public. Are suspans, fictiune, poveste, personaje bine conturate. Eu sunt multumita de el, nu am pierdut 2 ore degeaba. Este evident ca nu putem condamna pe cei care nu sunt multumiti de film, in fond si parerea lor conteaza.
Banana02 pe 16 Septembrie 2012 01:38
Multi critica acest film dar uitati ca filmul este bazat pe fapte reale , mie unul mi-a placut foarte mult merita vazut dar cei care vor horror sa se sperie sa se pishe pe ei de frica sa caute in alta parte asta nui film de speriat mare branza e un film bazat pe fapte reale si facut mai mult drama
Bulldogul pe 23 Mai 2012 15:56
Slabut
Un film slabut. Hopkins mai salveaza din scenariul subtire , facut parca pentru o revista de 12 pagini. Filmul merita vazut doar pentru ca iti arata o alta fata a lui Hopkins - trecerea de la Good la Evil.
DPMDV un film de nota 7. Bun de vazut.
Bafta all!

someone_who_dares pe 08 Aprilie 2012 01:59
Anthony Hopkins are o prestatie impecabila a rolului sau insa din pacate nu este un personaj extraordinar de bine conturat, nu are acel "ceva" care sa te tina in suspans de la inceput pana la sfarsit :). In alta ordine de idei, imi plac foarte mult filmele care isi au actiunea in Roma :)) mi se pare un oras fascinant, unde poti realiza un film romantic, o comedie, un film de actiune sau aventura si chiar un film horror cum este in cazul de fata. Mi s-a parut un film relativ bun, ar merita vizionat de cei inraiti :)
Ccucu pe 02 Aprilie 2012 16:10
Anthony Hopkins e genial! El face tot filmul. Un film psihologic care nu abunda in efecte speciale dar care te marcheaza. Daca sunteti impatimiti dupa faze horror pline de sange, mate si alte chestii scarboase, acest film nu e de voi. Garantat ca iti va face pielea gaina. Foarte foarte bun filmul
adyy95 pe 11 Martie 2012 17:34
Este un film bun deoarece Anthony Hopkins il face bun nimic altceva !
radu3455 pe 10 Martie 2012 08:47
slab filmul nu mi-a placut deloc pot sa zic au fost cateva faze interesante si cam atat,dar actorii au jucat bine
karyssa pe 02 Martie 2012 13:33
nu as zice horror.....l-am vazut la cinema ....doar de dragul actorului pt ca unde joaca el tre sa fie ceva bun.e mai mult psiho .e bunicel pt un film de duzina
Nikolle007 pe 07 Ianuarie 2012 19:01
Anthony hopkins joaca formidabil, ca de obicei. Mi se pare interesant si eventual cu o tenta si psihologica. mie mi se pare super, insa depinde ce caracter are fiecare, nu tuturora li se pare la fel
gabi_iordache pe 29 Decembrie 2011 23:15
tare
imi place foarte mult acest gen de filme.......mi-a placut foarte tare si The Exorcism of Emily Rose .....sunt fanul acestui gen de filme....tare
fly1979 pe 23 Decembrie 2011 17:44
Cind un film are in distributie un asemenea actor aproape ca nu mai conteaza subiectul,,,,,eu ma multumesc sa savurez fiecare prestatie semnata Hopkins.
Raku pe 17 Decembrie 2011 11:32
Incepe slab , termina in forta!
In primele 25 de minute am fost la un pas de a inchide filmul , mi-am zis ca sigur e o porcarie .... M-am inselat! Dupa primele 25 de minute filmul incepe sa prinda forma , Anthony Hopkins face un rol de zile mari , iar filmul te tine cu ochii lipiti de monitor pana la final! Un film bun! Nota 8!
georgel1976 pe 18 Septembrie 2011 10:54
"Piei drace!
Sal"! La valoarea lui anthony hopkins, m-i se pare un film slabut. interesant subiectul, merita discutat mai mult si se putea face un film mai bun pe marginea acestui subiect. mai ales ca nu prea s-au facut multe filme pe tema asta. una peste alta, merita vazut doar pe anthony hopkins, si cam atat. bafta!