Păreri The Raven

(2012)

Corbul

HoratiuS pe 05 Iunie 2012 17:49
Acest film m-a surprins intr-un mod placut. felul cum a fost placut. pot sa zic ca sunt mare fan al atmosferei secolului 18-19 , subiect tratat cum se cuvine si in Sherlock Holmes.
Desi a fost putin sadic, nu m-a impresionat scena cu toporul-pendula sau cum i-o spune.
TE tine in suspans intr-un mod eficient.

Mi-a amintit mult de Sleepy Hollow, un alt film pe care vi-l recomand cu caldura .

data viitoare il mananc pe paine ,asa de mult mi-a placut.scuzati exprimarea gastronomica. :P

Vizionare placuta!

zatyy pe 06 Aprilie 2012 15:00
deja 2 l-au vazut ...interesant,probabil au conexiune in viitor .
antonescu_p_e pe 2 septembrie 2012 13:48
---Si ce .... crezi ca nu e posibil.... de ce nu ii intrebi cum e posibil?? :-) :-))
psihologu pe 16 Mai 2012 09:22
ucigas in serie cu inclinatii literare
Edgar Allan Poe din The Raven e construit usor caraghios – nu prezinta o inteligenta iesita din comun, ci doar o dexteritate verbala atipica, se manifesta emfatic, cade cand in comic, cand in dramatic si capata constant un aer exagerat. Departe de asteptarile unui geniu macabru. Mai aproape de Robert Downey Jr. imbracat in Sherlock Holmes. Doar ca John Cusack nu a avut niciodata carisma si spiritul ludic al lui Downey Jr. Iar aici alunecarea in lejeritate e nefericita. Nu vom stii niciodata cum ar fi arat lucrurile cu Ewan McGregor sau Joaquin Phoenix, nume anterior vehiculate pentru rolul lui Poe. Cert este ca in Raven Luke Evans fura spectacolul. Desi e doar co-pilotul anchetei, detectivul din politia Baltimore-ului e mai pregnant decat Poe si injecteaza povestea cu mult mai multa credibilitate prin interpretarea oferita.
dido pe 18 iulie 2012 04:57
Interesant comentariu!Subscriu.
CosminHorrorMaster pe 23 Ianuarie 2012 17:04
Pare interesanta ideea. Parca il vad undeva pe la un 7 pe IMDB si 8-8,5 pe Cinemagia. Vreau sa vad ;D.
dido pe 18 Iulie 2012 05:09
Bunisor!
Un Edgar Allan Poe betiv si falit este fortat sa scrie din nou de catre un admirator fervent,dezamagit ca povestirile sangeroase ale acestuia intarzie sa apara...premisa foarte buna pentru film care ar fi putut sa iasa un thriller foarte reusit...Asa a iesit un semihorror,cam previzibil si cu un final abrupt si dezamagitor...cum,ala era criminalul...?Nu e un film de duzina,merita vazut!Mi-a placut personajul inspectorului de politie,cam futuristic si nu m-am putut abtine sa nu ma intreb cum ar fi actualii politisti daca li s-ar lua toata tehnica ...
SakuraBlack90 pe 12 februarie 2013 22:15
"...nu m-am putut abtine sa nu ma intreb cum ar fi actualii politisti daca li s-ar lua toata tehnica ... " :))
xerses pe 19 Iulie 2012 22:04
Un film care reflecta destul de bine ideea de mister, pe care Poe a indragit-o....
Horrormaster pe 18 Iulie 2012 02:26
filmul m-a surprins in mod placut pentru ca nu avea finalu tipic "fumat"(final pshihologic, de ex. ca totul era in mintea lui sau chiar el era criminalul da nu si-a dat seama pana la sfarsit,final de genu asta)si chiar ma bucur ca a ramas la ideea de thriller in toata regula...un film care chiar merita vazut
octavya pe 28 Aprilie 2012 22:56
Desi nu mi-s destul de experta nici in ale filmului, nici in "ale lui Poe" ca sa pot face un review la fel de detaliat si interesant precum "Pitbull", pot spune ca acest "The Raven" a fost o mare dezamagire pentru mine. Jocul actorilor - un pic putin peste filmele de serie pe care le baga televiziunile cand nu mai au bani de filme adevarate. Scenariul - ingrozitor de facil. Imaginile care s-au dorit socante ( gen cea cu pendulul ), mi s-au parut doar de prost gust, ca in filmele de groaza proaste.
Dupa cum spuneam, nu stiu cat sunt de in masura sa imi dau cu parerea, dar ca spectator care avea anumite asteptari...ma simt tradata. :P
Mi-ar fi placut sa fi citit review-ul lui Pitbull inainte sa merg sa vad filmul.
P.S.: daca nu sunteti prea pretentiosi si aveti chef sa vedeti un film cu gaturi taiate si criminali in serie previzibili, e ok. Nu e nic pe departe cel mai… citeşte

apple.crisp pe 12 Octombrie 2011 00:01
Omg omg !!! I can't wait ^^ . Edgar Allan Poe ( scriitorul meu preferat ) si John Cusack ( Top 5 actori preferati ) amandoi intr-o singura persoana . Ce poate fi mai perfect ?! :x
saearila pe 14 octombrie 2011 13:46
I agree with you.
radu3455 pe 5 noiembrie 2011 12:10
va aparea tocmai in martie 2012
radu3455 pe 19 Iulie 2012 12:27
ma surprins intr-un mod placut acest film,mi-a placut ideea dar si prestatiile actorilor,merita vazut nota 9
cosmin_kedii pe 27 Mai 2012 14:51
Un film demn de Poe,te tine pe marginea scaunului până la ultimele secunde. Marea acţiune si un scenariu minunat
rares67 pe 26 Iulie 2012 20:38
ma suprins intrun mod placut filmul, pe parcursul filmului ma tinut in suspans, si ma impresionat intrun fel sau altul povestea in sine ceea ce ma facut sa ma uit pana la sfarsit eu vil recomand nu este o pierdere de timp
DiCaprio21 pe 30 Iulie 2012 23:01
bun filmul , mie mi-a placut , a fost foarte interesant si captivant , merita vazut
tonymaestrul pe 27 Iulie 2012 16:50
Nefiind fan al filmelor din secolele trecute am decis totusi sa vad acest film datorita genului thriller . Am ramas surprins placut de desfasurarea actiunii si de suspansul care te acapareaza inca de la inceput. Un film bun de urmarit cu o cutie de floricele si un pahar de cola langa tine. Vizionare placuta.
ChrisAndrew pe 29 Iulie 2012 18:42
The Raven
Un film ce merita vazut de oricine , te tine in suspans , prestatia actorilor este buna , in concluzie : este un film bun iar John Cusack joaca foarte bine ! Nota 7.50 !!
Sorin87 pe 02 August 2012 23:52
The Raven
Imi place la nebunie filmul acesta, inceputul iti da de gandit ca ucigasul ar fi chiar scriitorul dar la final totul se dezvaluie, nota 10 merita vazut
Jenny_pisica pe 01 August 2012 13:20
Filmul e reusit, actori joca excelent, culorile si peisajele sustin atmosfera sumbra si scenariu e ok, antagonistul e genial.
dayenutza pe 30 Aprilie 2012 00:37
na ca l-am vazut si pe asta , mi-a placut dar m-am cam speriat :-s
misterx2002 pe 19 Iulie 2012 19:22
filmul in sine a fost destul de bun.cred totusi ca la scenele de crima se putea lucra mai mult si iesea un film mai bun.
N.cristiana pe 04 Mai 2012 13:46
Nota 5 cu indulgenta ! M-am plictisit la el foarte tare , putine momente interesante , prea multa vorbarie si prea putina actiune sau momente cat de cat acceptabile ! Mai bine nu !
africanus pe 23 august 2012 10:25
Intoarce-te la Avatar sau Transformers!
leo26 pe 12 februarie 2014 11:10
Cristiana frumoasa esti, dar cam atat, mergi o noapte))), nimic mai mult.
bizzarre pe 18 Martie 2012 12:48
Bestial
Nu mai pot astepta!
Cred ca va fi unul dintre cele mai bune filme ale anului 2012.

carlos103 pe 27 August 2012 19:10
Abia ce am terminat filmul de vazut ,este foarte bun ,merita vazut
alex008 pe 15 August 2012 13:27
Trebuie vazut
Nu cunosc operele lui Poe, deci nu stiu daca s-a luat s-au nu dupa ele exact sau doar partial.
Filmul l-am vazut si prima impresie: " un film grozav". Invaluit de mister si suspans. Cu toate ca are 2 ore, filmul nu devine deloc plictisitor, ca altele. Jocul actorilor este bun si cloana te tine sub tensiune. Storyline-ul este unul interesant. Il recomand - trebuie vazut deoarece, ic eu, nu mi-am pierdut deloc timpul.

alinserea pe 06 August 2012 16:27
Superb filmul, mai ales ca interactioneaza cu realitatea. Recomand celor pasionati de mister si criminalistica.
razsax pe 30 Iulie 2012 08:25
Multi scriu aici doar pentru a se afla in treaba. Acum ca am lamurit acest lucru, pot spune si eu ceva, tot ca sa ma aflu in treaba!
Nu e un film de mare realizare, nu trezeste fiori pe sira spinarii si nu rupe lanturile la nici un capitol, insa, singurul lucru care l-ar putea face valoros ar fi, faptul ca poate starni curiozitatea lecturarii operei lui E.A.Poe. Asa , imbracand mantaua inselatoare a biografiei.

Tyson_Kyd pe 06 Mai 2013 21:32
Filmul in sine este bun, poate nu la fel de bun ca prima parte cu Brandon Lee, dar merita vizionat . Imi place cum au jucat Luke Evans si John Cusack .
The Raven – Poe chinuit si cioara vopsita

Regie: James McTeigue
An: 2012

Actori: John Cusack, Alice Eve, Luke Evans
Genul: thriller

Scrierile lui Edgar Allan Poe sunt sufocate de trairi interioare si emotii. Cele scurte te coplesesc cu puterea unei tornade iar cele mai lungi sunt mai lente si obsedante ca picatura chinezeasca. Sunt povestiri gotice, in care suspansul este obtinut prin atmosfera si o analiza psihologica a personajelor care, de cele mai multe ori, aluneca incet, dar sigur spre nebunie. Asta ... citeşte

AliceT pe 22 Iulie 2012 21:23
Un film potrivit pentru cei care adora seriile Sherlock Holmes.Pentru mine a fost prea mult sange , prea multe scene mult prea detaliate, tot cu sange.
blackpussycat pe 15 Mai 2012 14:29
ffff bunnnnnnnnn
fffffff bunnnnnnn filmul! chiar merita vazut..efecte deosebite si actori buni :) obligatoriu de vazut :P
blackpussycat pe 30 septembrie 2012 22:57
sunteti extraordinari :)))))) mai bine va abtinenti ca voua nimic nu va place :))))))
GeorgeGeo2011 pe 29 Aprilie 2012 16:46
Imi pare rau ca m-am dus sa dau bani la cinema pentru acest film care este foarte previzibil si jocul actoricesc de asemenea foarte prost
GiulianoDirt pe 20 Noiembrie 2021 14:38
Pentru cei ce nu au înțeles, filmul e un fiction steam punk inspirat din Poe, în nici un caz o ecranizare după Poe. Nota 8.
Recomandat posesorilor de materie cenușie cu neuroni viabili.

GeorgiaNNN pe 04 Septembrie 2020 23:00
Sincer nu înțeleg de ce are o nota atât de mică, mai ales pe IMDB?! E un film, părerea mea, de cel puțin nota 8, suspans cât cuprinde de la început pana la sfârșit , nu găsești oriunde . Sunt o mulțime de alte filme cu nota mare și îți pui întrebarea cum de se poate așa ceva? Oare se mai apreciază calitatea ?
andystarx pe 25 Ianuarie 2017 01:42
Cu un acting bun al majoritatii actorilor,acest film chiar a fost peste asteptari ! Te tine cu sufletul la gura pana la final ! Il recomand spre vizionare ,tuturor !
AdriAdrianna98 pe 16 Decembrie 2015 22:06
Mie personal mi-a placut foarte mult acest film. E plin de suspans, mister si atmosfera aia sumbra si cenusie bine conturata prin multe scene care da farmecul acestui gen. Nu-l ratati. :D
anonymous.6229028630c4f pe 22 Iunie 2013 17:43
Valman72 pe 17 Februarie 2013 23:43
Un film bun.
Filmul este cu si despre Edgar Allan Poe.... Este un film pe care nu trebuie sa il ratati.
Danyenglish pe 17 Februarie 2013 00:58
Inca un rol jucat foarte bine de John Cusack,place povestea,actiunea,misterul,pe scurt imi place tot ce cuprinde acest film,merita vazut
George130 pe 03 Februarie 2013 02:46
The Raven
Un film frumos cu final dezastruos! :(
Seamana putin cu sherlock holmes dar este mult mai serios.

NmpN pe 03 Februarie 2013 01:57
Un film destul de frumos insa aveam asteptari mai mari...Finalul a fost genial si sunt de parerea ca lui John Cusack nu prea ii s-a potrivit rolul .
AndreBlack pe 30 Decembrie 2012 23:12
Un film ce merita toata atentia plus un John Cusack care joaca perfect ! Merita vazut ! Eu i-am dat nota 9 si chiar si-o merita : Obligatoriu de vazut !
kotor pe 29 Octombrie 2012 00:54
John cusack divin
Am impresia ca unidintre voi ar trebui sa-l mai v
edeti cel putin inca o data! Filmul eset foarte interesant ci captivant totodata. Poe incearca sa isi salveze iubita din mainile unui criminal, un criminal care se foloseste de operele lui Poe pentrui a ucide. Un thriller fin :)

senseychris pe 20 Octombrie 2012 12:40
...Finalul e tragic si razbunator...Mi-a placut foarte mult filmul si nu inteleg de ce are o nota asa de mica.....
alex_il_fenomeno pe 22 Septembrie 2012 09:49
nu i-am citit cartile politiste ale lui Edgar Allan Poe, insa dupa ce am vazut acest film sunt indreptatit sa o fac! a fost un thriller politist deosebit, intrucat inca de la inceput nu mai stiai cine este criminalul, daca sunt mai multi, ce vor, iar tensiunea creata a fost una total deosebita, avand si o distributie de toata frumusetea, in frunte cu John Cusack si Luke Evans. mi-a placut, fiind destul de accesibil tuturor varstelor pana la urma, dar il recomand spre seara.
deadlord pe 06 Septembrie 2012 18:00
The Raven este un thriller foarte bine realizat. Povestea m-a fascinat.
SilverKnight pe 31 August 2012 21:29
Si mie imi plac foarte mult filmele cu aceasta atmosfera sinistra a secolelor 18-19. Edgar Alan Poe este un scriitor care a schimbat literatura universala cu creatiile sale, iar John Cusack este un actor foarte bun. In general mi-a placut filmul cu toate ca ma asteptam la ceva putin mai mult.
africanus pe 23 August 2012 10:22
Interesant subiect
Nu este rau filmul, are substanta, si atmosfera anilor 1800 este redata destul de bine, atat de sobru si misterios, nu trebuie ratat de cunoscatorii genului...
claudiu-daniel-lugoj pe 15 August 2012 21:07
Este un film mai complicat de inteles dar este un film bun.Cu toate ca ma asteptam la ceva mai mult de la el,dar a fost ok.Mie unul prestatia actorilor mi-a placut si povestea este destul de interesanta.Regizorul care a facut acest film este unul foarte bun daca ar fi sa compar acest film cu celelalte,probabil acesta a fost cel mai slab daca se poate spune asa,dar a fost un film bun daca il luam singular.
kotor pe 29 octombrie 2012 00:55
Ar trebui sa vezi mai multe filme inteligente
j0hanna pe 18 Iulie 2012 19:28
Filmul a fost ceea ce speram sa fie : o capodopera (contemporana), asta in comparatie cu ultimele productii de gen lansate pe piata. John Cusack dovedeste inca o data ca este genul de actor ce se muleaza perfect pe fiecare personaj, interpretandu-l ca la carte. Il recomand celor ajunsi la saturatie(ca si mine) datorita ultimelor productii thriller, horror, etc..
b.sorin pe 12 August 2012 00:37
CEL MAI TARE FILM DIN LUME !!!
CEL MAI TARE FILM CARE LAM VAZUT IN VIATA MEA ....NOTA 2 MILIARDE
sill49 pe 12 Mai 2012 15:46
dupa trailer mi se pare ca este un film foarte bun insa trebuie sa-l vad sa-mi dau seama daca este ce pare a fi