Păreri The Pursuit of Happyness

(2006)

În căutarea fericirii

Dia pe 26 Februarie 2009 23:24
Un film profund care prezinta si cealalta fata a Americii,nu doar cea roz. O adevarata lectie de viata.
harlequinm pe 25 aprilie 2010 01:10
Exact ! Superb film
VampiresOnly pe 5 august 2011 20:52
Ce film! Ca de obicei, orice film care il are pe Will Smith in distributie o capodopera!
aDyShor pe 28 August 2009 16:22
"Nu da voie nimanui sa-ti spuna ca nu poti sa faci ceva ... Daca ai un vis, trebuie sa-l protejezi ... Daca vrei ceva, incearca sa-l obtii. Punct.” - Aceasta cred ca este cea mai buna descriere a filmului, alte cuvinte fiind de prisos...
Mada pe 11 Ianuarie 2009 13:46
O adevarata lectie de viata.Superb!
movielover21 pe 06 Martie 2010 17:27
o lectie de viata.Acest film iti da incredere si speranta ca iti va fi mai bine
Cristi Giambasu pe 07 Iulie 2008 18:10
Cel mai bun film de dupa 2000. Finaul mi-a dat impresia, ca spectator, ca am gasit fericirea. Emotionant si induiosator.
ioana i pe 20 August 2007 17:47
Sincer,ma obijnuisem sa-l vad pe W.smith in roluri mai comice... dar pot sa spun ca rolul din acesta drama m-a convins ca poate f mult>Un actor complet!
Filmul eu personal l-am privit ca pe o lectie de viata!
F.bun!

_qwart pe 2 octombrie 2011 23:30
Cum sa zici ma "obijnuisem"? Doamne..
MsTasty pe 22 decembrie 2013 14:15
@_qwart calmeaza-te hitler
marius pe 07 Octombrie 2008 14:35
foarte emotionant filmul dar si foarte real..merita vazut !!
marius pe 23 Octombrie 2008 17:18
un film de 5 stele ..cred ca lam vazut de vreo 6 ori si am sa continui sa ma uit la el ori de cate ori am ocazia .e pacat daca nu vedeti filmul asta
liviu pe 21 Februarie 2008 18:30
un film extraordinar !!! daca nu l-ati vazut inca, trebuie s-o faceti !!
veronica210 pe 12 August 2009 20:40
Un film din care ai multe de invatat ! Emotionant !
maria76 pe 14 Februarie 2010 15:35
un film bun, care ne prezinta si alta fata a lui W. S...merita vazut!!!!!!!!
andrei pe 15 Decembrie 2007 01:50
doamneee !!! ce film extraordinar i-as da 10 stele nota 11 cel mai tare dupa titanic este si dupa un caz real l-as vedea tot timpul uitati-va !!!!!!!!
aurelian177 pe 24 Iulie 2009 18:46
Da...o lectie de viata.Mi-a placut si chiar trebuie sa inveti ceva din filmul asta...nu ca ar fi obligatoriu...dar merita.
radufest pe 19 Martie 2009 06:59
Radu-Iasi
Chiar daca nu e tocmai dupa realitate acest film este EXCEPTIONAL!!! Will Smith joaca foarte bine. Cel mai bun rol al sau cu siguranta. N-am cuvinte cat de mult m-a putut impresiona acest film...BRAVO!!!
adrian_beldean pe 5 aprilie 2010 00:02
tu de unde stii cum e viata prin america ca sa poti spune ca filmul e mai mult sau mai putin dupa realitate?filmul e pur si simplu exceptional cum ai spus,indiferent daca e realist sau nu. oricum eu i-as da 11 stele.
Theodor2011 pe 13 mai 2012 20:22
ADRIAN_BELDEAN,RADU-IASI CAND A SPUS IN PAREREA LUI DE MAI SUS CA FILMUL NU ESTE TOCMAI DUPA REALITATE NU S-A REFERIT LA REALITATEA (VIATA) DIN S.U.A CI LA FILMUL ACESTA BIOGRAFIC CARE ESTE INSPIRAT DIN VIATA REALA A BROKERULUI AMERICAN DE SUCCES CHRIS GARDNER,SI TIN SA-L CONTRAZIC DEOARECE M-AM INFORMAT SI AM CITIT PE GOOGLE DESPRE VIATA LUI CHRIS GARDNER SI A FOST PREZENTATA IN FILM CAM 90 % IN CONFORM CU VIATA LUI
Gospin pe 17 Mai 2009 13:37
Un film bun ... are unele scapari, dar trec cu vederea daorita lui WS !
sebyelton pe 29 Noiembrie 2009 09:39
Un film captivant, despre ce inseamna greutatile vietii, care sa ne faca sa gandim ca se poate si mai rau, sa ne faca sa luptam pentru ceea ce vrem, sa perseveram, un film care inca o data aminteste ca celor saraci le este mult mai dificil sa reuseasca in viata, ca ei se straduie mai mult, si tocmai deaceea trebuie apreciati mai mult. Si nu in ultimul rand, o lectie despre cum trebuie sa fie un tata!
nikkos87 pe 15 Noiembrie 2009 02:32
Original
nam cuvinte punct:).........................................................................
ElvediAndrei pe 14 August 2009 16:13
dintre toate filmele despre cum sa treci peste obstacolele din viata acesta este cel mai bun pe care l-am vazut.Un film de nota 10
Theodor2011 pe 13 Mai 2012 20:26
Un film biografic excelent despre viata brokerului de succes, Chris Gardner. O drama biografica: emotionanta, realista, o lectie de viata.
Chris Gardner, a ajuns de la un om nevoias, care avea sa fie dat afara din locuinta pt neplata chiriei, si pt neplata taxelor, la brokerul de succes si milionar in dolari.
O viata cu un progres de domeniul fantasticului!
The Pursuit of Happyness, o drama biografica pe care o vezi odata si o tii minte toata viata. O drama care te misca profund, o drama cu un mare impact emotional asupra privitorului. Dupa ce vezi acest film iti spui tie in subconstientul tau, ca nimic nu este imposibil.

rodriguez pe 02 Mai 2010 11:35
Acest film este o capodopera!
Sa folosesc din nou superlative? Ei bine,o fac si de data asta dar acum chiar o spun din toata inima:"FILMUL ESTE SUPERB,MINUNAT,EXTRAORDINAR!" MERITA VAZUT SI REVAZUT! Acest film m-a ajutat sa apreciez mai mult ceea ce am si ...ceea ce am este o familie minunata pe care trebuie sa o pretuiesc in fiecare secunda a vietii mele!
Partea cand tatal se adreseaza fiului in legatura cu visul fiului sau de fi un mare baschetbalist este chiar superba! "Nu da voie nimănui să-ţi spună că nu poţi să faci ceva... Dacă ai un vis, trebuie să-l protejezi... Dacă vrei ceva, încearcă să-l obţii. Punct.”
Pentru parinti,acest film reprezinta si o lectie de viata din care inveti cum sa vorbesti cu copilul tau,cum sa-l modelezi si sa faci sacrificii ! Nota 10 pentru acest film!

bogdi_07_yo pe 23 Aprilie 2010 18:08
Filmul asta e chiar foarte foarte foarte bun .........
alynnrg pe 20 August 2009 02:50
IF YOU WANT SOMETHING , GO GET IT .PREIOD
ten starr movie ....

Andreea pe 29 Iunie 2007 16:11
un film superb! will smith si baiatul lui au facut o pereche excelenta...f emotionat si f real...
droopy pe 02 Mai 2007 23:01
superb!
la scena in care este acceptat ca broker, mi-au dat lacrimile. un adevarat luptator in viata... a plecat de jos... avem ce invata. un caz real excelent ecranizat!

ionychy pe 10 Februarie 2010 21:52
big willie,perfect in rol de tata...
foarte bun...emotionant.....iar Jayden isi arata deja talentul mostenit de la parinti.
klaudya_e pe 16 Februarie 2010 01:08
cea mai buna lectie pe care i-o poate da un parinte copilului sau
"Nu lasa niciodata pe cineva sa-ti spuna ca nu poti face ceva....nici macar pe mine
Daca ai un vis trebuie sa-l protejezi..daca vrei ceva..du-te si obtine-l. Punct"..o lectie de viata pe care orice parinte ar trebui s-o dea copilului sau

KarGo pe 28 Iunie 2012 04:38
Am vizionat acest film doar din curiozitatea de a-l vedea pe Will Smith intr-o drama insa filmul m-a captivat atat de tare ca am intepenit timp de 2 ore in fotoliu. Astfel dintr-un film de la care nu asteptam foarte mult a devenit unul de top 20 pentru mine. Frumos, simplu si foarte emotionant. Will Smith este un mare actor ce poate juca orice, a demonstrat asta si de curand in Seven Pounds. Il recomand tuturor cinefililor. Un 10 cu + de la mine
radu0594 pe 27 Iunie 2010 23:06
Un film foarte bun cu o poveste fascinanta din care oricine poate invata.Merita vazut!
alexaa pe 26 Iunie 2010 16:32
un film emotionant.ceea ce face acest film deosebit este faptul ca este facut dupa o poveste reala altfel nu ar fi fost atat de credibil.o lectie de viata mai ales pentru cei carora li se ofera totul pe tava.
kanibalo pe 24 Mai 2010 11:10
Un film extraordinar,la care era cat pe aci sa plang,deci un film de nota 10 ,o transpunere mai buna decat in realitate,a unei situatii ca aceasta.Merita Vazut!!!!!!!!!!!!!
ElenaAlina pe 23 Mai 2010 13:56
:X
Foarte emotionant filmul. Mi-a placut si chiar merita sa fie vazut.
Razvan pe 16 Ianuarie 2007 19:48
Un film superb ce merita vazut!
Andrei.Ciprian pe 16 Februarie 2012 09:05
Must see!
Un film foarte frumos si emotionant.Unul dintre cele mai bune filme ale anului 2006.Will Smith ne da pe spate si ne arata cum se interpreteaza un rol.Este un film care trebuie obligatoriu vazut si ori de cate ori il vei urmari va fi la fel de bun!
manu212 pe 02 Februarie 2010 23:37
film bun
O drama extraordinara in care Will Smith face un rol de exceptie! Gabriele Muccino este un regizor foarte bun. Un film pe care iubitorii de drame nu il pot rata!
andyy pe 12 Ianuarie 2010 00:22
O poveste de viata emotionanta si in acelasi timp o lectie de viata extraordinara.Un film la superlativ.Am invatat ca prin perseverenta si credinta poti atinge fericirea.Merita vazut!
cicrc pe 23 Decembrie 2009 02:06
un film de pe urma caruia poti sa inveti ceva. pacat ca unele lucruri cu adevarat importante se uita mult prea repede
lara03 pe 21 Decembrie 2009 01:13
cel mai frumos film al lui will smith,superb,nota 10,urmaritil
mms pe 04 Noiembrie 2009 16:50
suuuperb! merita , meritaaaa:x, Will Smith e genial=p~
ella-sweet pe 04 Mai 2007 16:25
Intr-adevar este un film foarte reusit si nu sunt singura care o spune.
Horatiu pe 03 Mai 2007 13:48
Super filmul, merita sa il vedeti. Pacat ca nu toata lumea are spirit de lupta ca si personajul pe care il joaca Will Simth, super buna interpretarea.
adrian gabriel pe 23 Februarie 2007 02:50
da merita din plin vazut reflecta in proportie de 97 % realitatea !
Tirdea Alexandru pe 20 Februarie 2007 15:36
Intr-adevar este cea mai buna interpretare masculina a anului.Will Smith si-a depasit prestatia din "Ali"(2001).Filmul ar fi meritat sa fie nomonalizat la categoria "Cel mai bun in film al anului".
michael_mike pe 11 Februarie 2007 00:24
excelent
michael_mike pe 16 ianuarie 2007 19:48
ce inseamna sa ai ambitie si incredere in tine
michael_mike pe 16 ianuarie 2007 19:48
uitati-va la el...merita!!!
Raluca Lupu pe 05 Februarie 2007 20:15
Este cel mai emotionant film pe care l-am vazut in ultimul timp!Iar Will Smith joaca extraordinar,merita un Oscar pt cel mai bun rol masculin.Sa nu pierdeti filmul asta,e super!
Little-Willy pe 07 August 2009 20:44
will
nota 10!pentru film,will,jaden,will....o drama la fel de buna ca si seven pounds.will e minunat
Bianca pe 24 Aprilie 2007 20:49
supeeeeer film!merita vazut!cel mai tare film dupa Titanic!
FreakDoll pe 05 Octombrie 2009 02:23
Extraordinar de emotionant!! Will face o echipa minunata cu fiul sau, iar cei care spuneau ca Will nu-i un mare actor ar trebui sa se mai gandeasca o data.
Pitbull pe 01 Ianuarie 2011 17:38
Ca-n filme nu e ca-n viaţă!
Ca-n filme nu e ca-n viaţă! - The Pursuit of Happyness

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
ianuarie 2007

Vezi uneori câte un film şi simţi că nu te convinge, şi pace - dar, când îi spui autorului, ţi-o şi retează: "Păi e după un caz real, dom'le, aşa a fost şi-n realitate!"
Ei, şi?

Alteori, descoperi câte o întâmplare, situaţie, biografie, etc. din celebra familie a lui "Viaţa mea e un roman". O aşterni frumos pe hârtie şi dai fuga-fuguţa cu ea la un producător. Un consilier al lui o citeşte, se uită la tine cu ochi străini şi goi, şi te întreabă blând:
Ei, şi?

Aşadar, prin 1981, Chris Gardner era sărac lipit, şomer, părăsit de nevastă, c-un fiu la grădiniţă, daţi afară din toate locuinţele pentru neplata chiriei, de-au ajuns să doarmă la azilul de noapte - săracii. Dar Chris… citeşte

Theodor2011 pe 8 decembrie 2012 20:00
cum frate sa dai nota 5 la un asemenea film???????????????
Ovidiu239 pe 24 Martie 2013 16:39
Dur, dar adevarat
"The Pursuit of Happyness" - O lectie de viata, aproape o capodopera!
O drama incredibila bazata pe intamplari adevarate ce este obligatoriu de vazut!
Si un Will Smith asa cum nu l-am mai vazut pana acum.

-Atentie contine spoilere!-

Este citatul din acest superb film al lui Chris Gardner, interpretat foarte bine de Will Smith, care duce o viata grea de tot. Abandonat de sotie, fiul sau in varsta de 5 ani ramane singura persoana apropiata de pe lume. Fara bani si ramas pe drumuri din cauza neplatei chiriei, este nevoit timp de 6 luni sa munceasca pentru un post care sa-i aduca fericirea.
Dar in cautarea fericirii lucrurile nu sunt deloc usoare iar vestimentatia o sa-i creeze ceva… citeşte

MikkaelWolfganger pe 19 Ianuarie 2013 20:03
Lacrimogen
Un film foarte emotionant.Un film in care Will Smith face un rol mai mare decat cel din Ali, iar Jaden Smith are o candoare deosebita.Povestea nu are cum sa nu te emotioneze.Mi-a placut si a meritat fiecare minutel pe care l-am acordat acestui film.
Go1 2 3 4