Păreri The Place Beyond the Pines

(2012)

Destine la răscruce

wildinthecountry pe 27 Septembrie 2011 13:24
x
Am vazut filmul aseara 06.05.13 si inca ma gandesc la el . A ramas cu mine. Recunosc ca aveam asteptari mari de la regizorul lui Blue Valentine insa nu am fost deloc dezamagit. Pelicula are o durata f mare ( 140 de minute ) si as dori sa- i atentionez pe cei care se vor incumeta sa o vizioneze: acest film nu e unul de actiune ci este o drama , epic filmata de la un capat la altul. Se concentreaza pe teme puternice cum ar fi dragostea imposibila, coruptia , razbunarea , regretul, pacatele tatilor si cum se reflecta ele asupra copiilor si consecintele unor acte de violenta pe termen lung. Filmul are 3 parti distincte care se succed temporal.
Prima parte se concentreaza pe personajul lui Ryan Gosling ( Luke Glanton ) , a doua pe cel al lui Bradley Cooper ( Avery Cross ) iar ultima ( in care actiunea are loc la 15 ani distanta de cea din partea a doua) pe cei 2 baieti ai lor.
citeşte

wildinthecountry pe 27 septembrie 2011 13:25
ryan gosling..scuze..
leo26 pe 3 iunie 2013 17:34
NOVEMBER RAIN))) citez " ca cat" vai de steaua ta.
DanyMarica pe 29 Martie 2013 16:08
De ce acest film nu va rula in Romanica? Lasa ca e bine ca toate mizeriile, care obtin note sub limita de corigenta, sunt in cinematografele romanesti, si, se pare, un numar destul de mare de oameni merg sa le vada.
Ce sa caute un film profund, sensibil intr-o tara care promoveaza cancanul, nuditatea excesiva si de prost-gust pana la exasperare, pana cand o iei cu caputul daca esti ca un om normal?!?!?
Bine ca au loc in programe, filmele cu glume rasuflate, comedii gen'.

AndreBlack pe 14 mai 2013 21:53
@DanyMarica : Filmul va rula in cinematografele din tara incepand din 7 iunie .
DanyMarica pe 14 mai 2013 22:41
Cand am lasat comentariul respectiv, filmul nu avea o data de lansare in Romania, nici macar numele (tradus complet aiurea) in romana nu era trecut. Vad ca a luat o turnura neasteptata, ceea ce nu poate decat sa ma bucure.
xerses pe 24 Mai 2013 13:25
Un film foarte bun; destinele oamenilor sunt inlantuite...
Musa.del.Arte pe 23 Mai 2013 10:13
Excelent! O drama cu multe ite care se incurca si de descurca de-a lungul celor 140 de minute. Inainte sa-l laud pe Ryan, o sa spun ca ma bucur nespus pentru Bradley. Dupa Silver Linings Playbook, pare ca s-a apucat de treaba. Chiar joaca din ce in ce mai bine. Cat despre Ryan, prestatia lui isi lasa amprenta asupra intregului film. E tacut si meditativ. Semana cumva cu Drive cum s-a mai spus, dar de data asta are altceva, un alt - je ne sais quoi - (modificat multumita lui bovoro), ce il face mult mai veridic. Latura lui violenta este afectata de aflarea vestii copilului. Nu mai afiseaza deloc siguranta din Drive. Ultimul jaf il lasa fara suflare. Acum, abia daca mai am rabdare pentru Only God Forgives! Eva e doar prezenta feminina necesara pe fundalul proiectiei, dar isi joaca constiincios rolul. In rest, imi plac foarte mult inceputul si sfarsitul filmului. Fac ca toata povestea sa se… citeşte
bovoro pe 3 iunie 2013 23:26
"je ne se quoi", nu "je ne se qua". lasa franceza pentru aia care se pricep.
d.cristina pe 5 iunie 2013 12:20
data viitoare poate nu mai dezvalui finalul.. acum nu mai are nici un sens sa vedem filmul daca ne-ai spus tu cum se termina.
KarGo pe 27 Iunie 2013 20:29
După superbul debut cu Blue Valentine (2010) în care a colaborat tot cu Ryan Gosling, Derek Cianfrance revine cu un alt film asemănător din mai multe puncte de vedere, curajos, zguduitor și aproape la fel de bun. Da, ăsta nu este doar un film bun, este un film foarte bun și foarte complex care nu prea lasă loc de critici negative atâta timp cât ai răbdarea necesară să privești un film lent și capacitatea să-l înțelegi. Spun "nu prea" pentru că povestea are vreo două exagerări evidente, iar la trecerea peste ani lipsește un machiaj corespunzător. În rest, totul este așa cum trebuie. Scenariul este format din trei părți diferite ca acțiune, personaje principale și idei, dar care se leagă perfect între ele încât la final totul să aibă sens. Practic, vedem niște personaje construite excelent, fiecare cu o caracteristică definitorie, aruncate într-un joc… citeşte
NOVEMBER pe 05 Mai 2013 02:42
Hitchcock si Ryan.
Il asteptam demult..si azi l-am vazut! Personajul lui Ryan e ceva fenomenal!!!!!! e parca o prelungire a personajului din Drive..( si asta era si de asteptat fapt fiind acelasi regizor) insa aici el e atat de special...insa acest scenariu ala psiho...ehh....ehhh....ehhh...dar asta e istoria filmului,,si pana la urma reuseste...il transforma o adevarata mica legenda ... bun..extrem de bun filmul,,,si parul lui galben :) la naiba de Ryan...te face sa iti intre in cap ca poti maine sa te duci ,sa iti iai un bike,,si sa pleci spre viitorul tau/..
wildinthecountry pe 6 mai 2013 15:01
nu e acelasi regizor..In Drive a fost Nicolas Refn iar la acest film regizor e Derek Cianfrance....
NOVEMBER pe 2 iulie 2013 18:14
ai dreptate...am incurcat cu filmul '' only God forgives '' si acolo la sigur e Nicolas Winding Refn ...ce a filmat Drive :) privesc prea multe filme,,, incep sa incurc :P
sabiutza pe 02 Iunie 2013 19:12
Booooring!
Nu mi-a placut deloc! A fost plictisitor. Nu il recomand nimanui sa isi piarda timpul cu el.
wildinthecountry pe 3 iunie 2013 21:06
uita-te la fast and furious.....
euronike pe 6 iunie 2013 17:04
Intr-adevar, ala e mai bun. Multam pentru pont wildinthecountry
RaTTle pe 05 Iunie 2013 23:34
wow
mi-au placut toti actorii. !rolurile sunt perfecte pentru Ryan si Bradley! si Dane DeHaan o sa fie un actor mare, defapt cam e de pe acum

nota mea: 9

Fourleaf22 pe 20 Mai 2013 00:23
Sins of the father
Excelent filmul, chiar merita vazut. Nu pot spune aproape nimic despre film fara a risca sa dau spoilere, deci sugerez sa stiti cat mai putine lucruri despre el inainte sa il vedeti. Mi s-a parut ca este asemanator ca tematica cu "Magnolia" a lui PTA (de aceea am titlul acela la comment), dar diferit ca structura. Ryan Gosling aparent si-a gasit nisa ca actor, si anume "the silent brooding protagonist" cum zic americanii, iar Bradley Copper este si el in crestere.
dorina_sara pe 09 Iunie 2013 11:43
Un film bun!
Un film bun dar lungit mai mult decat trebuie. Povestea in sine e frumoasa, personajele au jucat foarte bine dar la un moment dat simti ca dureaza prea mult. Eu zic ca daca mai taia din el, daca il facea mai concentrat, iesea mult mai bine. Insa per total e un film bun.:)
Chris. pe 06 Iunie 2013 23:59
Titi
Filmul meu preferat...........................................................................................................................................
jude pe 22 Noiembrie 2011 21:39
Ryan Gosling, Bradley Cooper si Eva Mendes?nu ma asteptam...
Din sinopsis remarc ca va fi un film bun cu o poveste captivanta...sigur nu il voi rata.

bovoro pe 3 iunie 2013 23:19
da..."colaboreaza impreuna", saracii de ei...
djmorientss pe 04 Iunie 2013 02:09
pentru mine filmu tine o ora, restu doar umplutura....
LoXo pe 29 iunie 2013 02:51
tu esti de umplutura
nictud pe 05 Iunie 2013 19:49
Un film deosebit pe care nu-l uiti degraba
Are un scenariu cam lung - este de inteles insa , filmul , totusi, se-ntinde pe doua generatii - dar nu plictisitor , actiune cat incape si niste piese muzicale care se potrivesc . De vazut !
crinageo pe 14 Aprilie 2013 03:32
Hmmm! Ma facuse curioasa sa ii vad pe Gosling si Cooper impreuna, dar nu i-am vazut :D.
Un film interesant.Gosling a facut un rol frumos dar Bradley nu a stralucit.
Un film bazat mai mult pe imagine, pe expresivitate, pe trairi, decat pe replici.
Un pic cam lung pentru gustul meu, dar te tine in sala pana la sfarsit.Ma asteptam la un altfel de final.Finalurile fericite sunt previzibile, la romance...nu la drame....Il recomand! Un film de vazut, dar nu de revazut!

wildinthecountry pe 21 aprilie 2013 07:58
Unde l - ai vazut ? In strainatate ?
wildinthecountry pe 7 mai 2013 11:33
L - am vazut Nota 10 O sa apara si la noi in iunie din cate obs O sa merg sa il vad si la cinema
caius70 pe 03 Iunie 2013 23:22
Un film devazut dar nu revazut!
Se vrea a fi o drama dusa aproape la infinit si cu un happy end!
pisicuta1 pe 27 Mai 2013 22:59
foarte bun ,bine jucat,pacat ca este cam lung!............
legolas05 pe 15 Mai 2013 14:20
Am downloadat ieri filmul de pe net si l-am vazut,nu este asa de bun pe cat credeam ca va fi,cel mai mult mi-a placut povestea filmului.
Dragos.87 pe 05 Martie 2024 23:35
Un film bun despre trădare și corupție, mereu mi-au plăcut astfel de filme..Ray Liotta, în rol secundar își merită laudele și aduce un plus filmului, la fel și Bradley Cooper..Merită o atenție!
benhack pe 16 Octombrie 2023 00:55
Pentru odată merge in lipsa de altceva. Cred că traducerea , mai bine zis denumirea filmului in românește e neinspirata, oarecumva bănuiești cam ce se va întâmpla ... doi copii mici din prima parte a filmului e clar ca se vor întâlni când vor fi mai mari, la răscruce , cu consecințele de rigoare.
user-63b2b36cc78dd pe 16 Octombrie 2023 00:18
Un film foarte bun.Jocul actorilor de 10 .Poți sa îl vezi de mai multe ori .Nota9
user-5c9f8c2e87074 pe 09 Ianuarie 2023 00:41
Păcat de ultima parte în stil pur american / hollywoodian. Dulcegărie, siropos . Ma așteptam la alta abordare a povestii în ultima treime . Și ce bine a fost filmat și jucat. Coloana sonora inspirata! Ma așteptam la altceva de la Cianfrance mai ales după profundul Blue Valentine.
lili22 pe 09 Ianuarie 2023 00:34
Distributie buna, dar apar elemente de telenovela in film.Fiul politistului se intalneste cu fiul infractorului Inteleg ca politistul fara scrupule murea de grija unui copil de infractor.Mai, sa fie.
Vegetarian pe 08 Ianuarie 2023 12:25
La 58 ani Ray Liotta , apare al 4 lea pe afișul filmului . Nu am văzut filmul . Probabil a avut un rol secundar . Nu prea apare in pozele de la film .

Filmul a fost la TVR 2 in 8.1.23

Vegetarian pe 8 ianuarie 2023 12:43
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
ArThur666 pe 18 Mai 2014 13:40
Un film foarte bun, nu e pentru orcine daca te limitezi doar la fast and fourious sa nu te uiti :-j
wkn5170 pe 01 Ianuarie 2014 01:59
Acest film este o dramă în trei acte. Se ruleaza timp de două ore și douăzeci de minute și acoperă o perioadă de aproximativ 17 ani și există într-adevăr doar aproximativ patru personaje principale care au jucat impecabil ( mai ales Ryan Gosling căruia rolul i s-a potrivit mănusă).
The Place Beyond The Pines este o caracteristică magnifică de la regizorul Derek Cianfrance. Performanțele au fost remarcabile și a fost o poveste mare. Structura in trei acte a fost executată perfect și au fost toate legate între ele într-un mod foarte satisfacator.
Acest film va apela la cineva care vrea să se uite la spectacole captivante, drame intense, și la o poveste mare! Recomand acest film cu mare drag.

nicoux pe 05 Noiembrie 2013 09:00
Foarte bun , doua intamplari de viata ce sunt bine interconectate intre ele cu urmari ce nu le banuiesti pana la final.
vladimir84 pe 06 August 2013 21:38
E un fel de "Lantul amintirilor" in varianta americana. Filmul este impresionant, actorii joaca foarte bine.
BITzi95 pe 31 Iulie 2013 22:40
Foarte smecher filmul dar si povestea in sine,recomand !!
radu3455 pe 20 Iulie 2013 19:38
o drama ce ma lasat fara cuvinte nu m-am asteptat sa fie asa de bun,il recomand cu caldura nota 9
Pantaleon pe 17 Iulie 2013 22:43
Acest film face parte din categoria celor 20-30 de filme bune, care se fac anual la Hollywood. Restul, sunt doar gogosi supermediatizate, bancuri proaste cu pretentii de horror sau drame care nu-ti sensibilizeaza catusi de putin corzile. Da, este un film bun, construit din doua parti bine legate intre ele. Scenariul este bun, regia este surprinzator de buna, venind din partea unui regizor nu prea cunoscut, jocul actoricesc este OK. Adevarul este ca a veni cu noi idei si noi povesti, cand s-au facut milioane de filme, e un lucru aproape imposibil. Acest film nu vine cu multe elemente noi, nu inoveaza cu nimic, dar surprinde prin constructia solida si realismul pastrat in limitele rezonabilului. Pana si scenele de violenta sunt credibile. De vazut.
GALD pe 15 Iulie 2013 21:47
de ramas pe ganduri
Este la o mica limita spre chitch si asta il face deosebit si de neuitat.
Actiunea ori este naucitoare, sau fascinanta, sau bulversanta - o coteste la raspantii, sare in timp, schimba parametrii si cand zici ca ai prins esenta te lasa pe ganduri.
Merita vazut !

flopozippo pe 14 Iulie 2013 07:59
De mult nu am mai vazut un film cu atata profunzime si cu un subiect atat de captivant, cu personaje speciale, alese parca pentru actorii distribuiti si cu o actiune lenta, mai mult lina care vine sa te captiveze pe parcursul derularii, dar o actiune vie, ce nu te adoarme ci care iti da timp sa observi si sa gandesti.
Claudio.Alecu pe 01 Iulie 2013 01:12
O drama bine realizata, cu prea putine puncte in minus . Mergeti sa vedeti acest film si nu veti regreta !
AndreBlack pe 25 Iunie 2013 22:34
The Place Beyond The Pines - Destine La Rascruce
Filmul este foarte bun din orice punct de vedere dar acesta nu cred ca este pentru toti spectatorii , este un film mai diferit . Mi-a placut foarte mult cum au jucat actorii mai ales Ryan Gosling si Bradley Cooper . Mi-a mai placut si coloana sonora care este formidabila . Pentru mine ramane un film foarte bun si memorabil .
ghirageorge pe 22 Iunie 2013 14:23
O drama pe cinste. Actori 9 , poveste 10 , nota finala 9,8
k-rissa pe 19 Iunie 2013 00:36
Un subiect interesant., o drama reusita si inca un 10 ( zece ) de la mine pentru Ryan Gossling! :)
tonymaestrul pe 18 Iunie 2013 16:41
Un film foarte bine structurat in 3 parti . Fiecare parte se axeaza pe anumite personaje care interactioneaza pana la urma intre ele. Putin cam lung totusi 140 de minute dar care este o lectie de viata si la sfarsit te face sa crezi in destin.
dark_circles pe 13 Iunie 2013 20:53
Un film bun, povești interesante, actori renumiți. Are toate atuurile pentru a fi catalogat drept un film „Obligatoriu de văzut”. Cu toate că este puțin cam lung, nu ai cum să te plictisești. În acest film găsești trei povești, care au o strânsă legătură între ele, dar sunt total diferite. Actorii și-au jucat rolul nu bine, ci foarte bine. Merită vizionat, îl recomand cu încredere!
FlorinMovieFreak pe 10 Iunie 2013 23:14
Destinul nu are limite!
Filmul pune in lumina deciziile pe care trebuie sa le iei in viata. Mai ales sa traiesti cu ele si este coplesitor cum se unesc destinele unor oameni. Te pune pe ganduri si ramane cu tine mult timp dupa vizionare.

andrei n. pe 08 Iunie 2013 10:52
Un film cu o idee buna , dar mult prea lung si inconstant....la cinematograf l-am vazut si m-a plictisit .
Daca eram eu cu masina si nu altii ...ieseam si plecam de acolo cat de repede puteam.
Nu e rau dar cred ca durata trebuia sa fie undeva la o ora si vreo patruzeci de minute.
Comprimau filmul si nu mai pierdeau atat de mult timp inutil.

Testicule pe 04 Iunie 2013 01:03
"My father's never been around. Look how I turned up."
Cateva impiedicari aici si-acolo, da' in mare, un film interesant. Nerecomandat dependentilor de actiune, fiindca are oarecum niste straturi psihologice. Daca l-ai ales pentru ca vrei sa te uiti la un film cu o poveste destul de originala, si un Gosling intr-o ascensiune actoriceasca constanta, atunci, The Place Beyond The Pines iti merita timpul.
carmen_angelus_romila pe 19 Mai 2019 12:38
Un film nemaipomenit, cu un scenatiu de exceptie, o distributie prodigioasa si o desfasurare dramatica in care avem parte de actiune, suspans, spectaculoase rasturnari de situatie, si de diversitate desavarsita a ceea ce numim, caracterul uman...!
green_rose pe 06 Iulie 2015 11:15
Prima data cand am auzit de acest film am zis: "Ce prostie! Cum sa ma uit la asa ceva?!?". In schimb, dupa ce l-am vizionat, mi-am schimbat total parerea. E un film emotionant care poate reflecta uneori realitatea. Il recomand din tot sufletul!
CINEFILUL DE SERVICIU pe 17 August 2013 20:56
The Place Beyond the Pines (2012) « Cinefilul de Serviciu
[...] Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
alexandrache pe 17 Iunie 2013 15:46
Film bun
Un film care cuprinde 3 povesti frumoase.... are momente cand devine plicisitor
Daily Cotcodac pe 07 Iunie 2013 13:57
“Destine la răscruce” – două filme într-unul singur, la ofertă!
[...] Destine la răscruce / The Place Beyond the Pines Regia: Derek Cianfrance Cu: Ryan Gosling, Bradley Cooper, Eva Mendes, Ray Liotta [...] citeşte
Get0dac pe 06 Iunie 2013 13:38
Vazut....placut...si totusi nu merita mai mult de nota sapte. Coloana sonora, atmosfera filmului cat si rolul lui Gosling, iti aduc intr-adevar aminte de ,,Drive''. Nu se poate spune ca actorii nu isi fac bine treaba, dar, in opinia mea filmul esueaza in a transmite emotie, privitorului. Vizionare placuta.
sirmaximus26 pe 19 Mai 2013 23:33
www.titrari.ro/index.php?page=cautareavansata&z8=1&z5=1817273. pt film subtitrare
Rippa pe 07 Martie 2014 17:26