Păreri The Perks of Being a Wallflower

(2012)

Jurnalul unui adolescent timid

shadow87 pe 31 Decembrie 2012 12:51
Replica din film
De ce oamenii drãguti aleg sã se întâlneascã cu persoane nepotrivite?
Vorbim despre cineva anume?
Ei bine...
Noi acceptãm dragostea celor care credem noi cã-i meritãm.
Putem sã-i facem constienti
cã meritã mai mult?
Putem încerca.

Catchxy pe 20 februarie 2013 12:18
"Noi acceptãm dragostea celor care credem noi cã-i meritãm" - bineinteles ca asa era tradus, cu lipsa acelui prea omis"PE" din fata lui "care", nu? .... sau asta prea putin conteaza?! ... Ai prins insa replicile importante din film si chiar ai incheiat intr-o nota optimista - e de bine!
DragonMaster pe 18 Decembrie 2012 18:37
Suntem infiniti
Este unul din putinele filme din acest an care nu m-au dezamagit ba dincontra a fost mai bun decat ma asteptam.Povestea este de nota 9,muzica de nota 10,actorii de nota 9.Am asteptat acest film sa il vad si va pot spune ca trebuie sa il vedeti .Ofer nota 9 acestui film ..Pentru mine acest film a devenit cel mai bun film cu adolescenti.
Catchxy pe 20 februarie 2013 12:25
Nu crezi ca ai exagerat cu nota 10? Oricum, mi-a placut si mie filmul, si sunt de acord ca merita vazut .... daca tot se doreste vizionarea unui film cu adolescenti!
corneliu_milea pe 5 noiembrie 2013 16:07
pentru cosminxyz si multe zerouri...copile...majoritatea secventelor muzicale din acest film sunt mai vechi si mai bune decat existenta ta efemera...au fost, printre altii, pe coloana sonora... genesis, u2, pink floyd, the beatles, fleetwood mac, the smiths, Simon and Garfunkel, Alice Cooper, David Bowie, Nat King Cole, Mr. Mister, Smashing Pumpkins, The Moody Blues...etc...poate te ajuta un youtube...vezi ca nu face rau...nimanui...muzica buna
MNarcis pe 27 Decembrie 2012 14:34
Un film mult prea matur despre si cu adolescenti!
Ok, la inceput nu stiam de ce nota asa de mare pe IMDB pt un film cu adolescenti in liceu, adica cu toti ne aducem aminte cu nostalgie de anii adolescentei, de ani petrecuti in liceu (cunoscuti fiind si sub denumirea de: ''cei mai frumosi ani din viata'') si pe buna dreptate adica toti odata intrati in liceu incepem sa experimentam ''cele mai frumoase trairi din viata noastra'' (nu cred ca exista cineva ca in liceu sa nu o fi chiulit macar o data de la o materie, sa ''sara'' peste tema de facut macar o data din motive de plictiseala sau ''lipsa de chef'', sa petreaca toata noaptea si a doua zi sa ii explice parintilor de ce e mahmur, si partea mea favorita incepem sa experimentam iubirea\dragostea etc), insa filmul (la inceput cel putin, sau cand citesti trailerul) este inselator filmul este mult mai ''adanc'' o data cu trecerea minutelor filmul entuziasmeaza, devine complex, inteligent,… citeşte
Catchxy pe 20 februarie 2013 12:43
Narcis, eu sunt sigur ca ai fi putut sa ne spui parerea ta (care coincide in general si cu a mea) in cuvinte mai putine si cu mai MULTE fraze. Astfel, puteai fi mai bine inteles si poate se strecurau mai putine greseli "din graba", fireste. In afara discutiei despre film: ai sa fii uimit, dar au existat adolescenti care nu au facut lucrurile acelea pe care spuneai tu ca le fac cei din liceu in mod obisnuit. Erau insa putini si ..... aveau in general note mai mari!!
Catchxy pe 27 martie 2013 15:18
zz..... , ai castigat pariul! Dar poate ma gandeam si la tine?!
MissBlossom01 pe 18 Februarie 2011 13:34
Abia astept s-o vad pe Emma jucand alt rol! Ma bucur foarte multe ca primeste atat de multe roluri dupa incheierea fenomenul Harry Potter. Se pare ca ca munca ei este intr-adevar apreciata si ma bucur ca a zis ca nu se va lasa de actorie, mai ales dupa ce a lucrat la ultimele doua filme HP unde a fost chiar si mai solicitata decat de obicei.

Pare destul de promitator si sunt curioasa sa vad cum vor juca Nina, Logan, Ezra, Emma impreuna.

Catchxy pe 20 februarie 2013 12:51
Nu sunt un fan al Emmei, dar au jucat destul de bine in filmul acesta rolul de adolescenti; probabil ca nu s-au "desprins" de acea varsta de foarte mult timp. Merita sa vizionezi filmul. Enjoy!
mosu332 pe 05 Ianuarie 2013 21:09
Pur si simplu, m-a facut sa ma simpt bine, un film care are mari sanse la premii si va fi unul din filmele anului.
Catchxy pe 20 februarie 2013 18:00
O fraza - 3 greseli!!! Sunt de acord cu tine: este un film care merita vazut :-)
lili22 pe 11 aprilie 2014 07:01
cam multe greseli de ortografie, probabil nu ai luat bacul.
AliAle pe 13 Ianuarie 2013 00:37
Excelent jucat
Am citit cartea acum câțiva ani și deși un pic prea bogată la capitolul dramă (Charlie, naratorul nostru, trece prin prea multe tragedii, ceea ce strică ușor sentimentul de veridic) are, cum ar spune americanii, tons of heart.

Filmul, regizat de autorul cărții, este o adaptare fidelă deși sare peste câteva momente definitorii din carte. Există în film câteva fragmente care pot părea neclare (lipsind background-ul explicațiilor din carte) cum ar fi flash-backurile lui Charlie.

Trecând peste aceste detalii, filmul este de o căldură minunată... pur și simplu degajă dragoste. Din punctul ăsta de vedere îmi aduce aminte în spirit de filmele lui Cameron Crowe și în special de Almost Famous, tot o poveste "coming of age" cu același accent puternic pus pe soundtrack și pe prietenie și experiențe ce te vor schimba și marca pentru… citeşte

Catchxy pe 20 februarie 2013 17:47
Mi-a placut comentariul tau; destul de aproape de realitate, fara a dezvalui din film ... mai ales ca ai avut "asul din maneca": ai citit si cartea. Personajele au fost jucate cu delicatete, daca as putea spune asa. Daca ar fi mai multi ca tine aici, ne-ar fi mult mai usor sa "triem" filmele pe care urmeaza sa le vedem. Thnx.
Alkahest pe 1 martie 2014 20:12
Pentru Catchxy...
AdrianPopescu pe 15 Decembrie 2012 19:44
O intruziune remarcabilă în viața problematică a adolescenților americani, și nu numai.
Pelicula ne poate duce cu gândul la un alt film asemănător - Thirteen (2003).
Nu în ultimul rând, un film educativ.
Coloană sonoră excepțională.

Andrutza100 pe 12 August 2011 19:15
Sunt asa bucuroasa ca o sa mai apara un film cu Emma Watson.Abia astept sa il vad.
Catchxy pe 20 februarie 2013 17:55
Si eu sunt bucuros ca esti fericita! Sper ca nu te referi la filmul acesta, pe care tocmai l-ai notat cu nota 10 !? Nu ne spui si noua despre ce film este vorba? ... daca tot ne-ai facut curiosi :-)
Andrutza100 pe 12 iulie 2013 18:06
Da si?Care este faza?Daca mie imi place de Emma..unii sunteti asa de ipocriti,de parca voua nu va place Harrry Potter..Daca nu era Emma mare parte din voi nu se uitau..
adriana87 pe 23 Noiembrie 2011 01:25
si eu cred ca e interesant plus ca si din film mai inveti cate ceva:D
enky pe 11 August 2013 18:08
asa si-asa
Filmul pare mai degraba un colaj alcatuit din diferite fragmente cu filme americane de adolescenti. Personal, mi s-a parut cam sumbru si m-a deranjat atitudinea lor legat de distractie si prietenie. Sunt multe faze care mi s-au parut prea teatrale(dar na, cam asa sunt majoritatea filmelor americane de consum) iar filmul a avut in general un ritm greoi.
camichu pe 08 Februarie 2013 18:53
off
parca filmele din 2012 m-au dezamagit ca niciodata..filmul parca nu are fir narativ,pare un film decupat din alte zeci de filme cu highschooleri americani.vrea sa para in perioada flower power adusa in zilele noastre.are o urma din the dreamers dar la nivel de serie B.muzica il mai scapa si ezra miller care are talent innascut
MissLady pe 05 Iunie 2012 15:34
Joacă Emma Watson și Logan Lerman! Ăsta da semn bun! Sunt curioasă de cum se va descurca Nina. :) Oricum, după descriere și trailer, filmul pare mai mult decât promițător... Sper să nu dezamăgească. :)
natty96 pe 05 Iulie 2011 00:08
chiar mii interesant filmul sa o vad pe emma in alta ipostaza .....:D
mebubu2007 pe 01 Aprilie 2013 17:15
o remarca referitoare la prezentarea filmului: era marcat de decesul matusii nu sinuciderea a nu stiu ce prieten. filmul a fost ok asa in mare dar spre final m-a cam lasat in ceata totala :)
Sakura4ever pe 22 Decembrie 2012 19:59
Un film reusit ...actori joaca impecabil , povestea e originala si interesanta . Sunt sigura ca dramatismul acestui film impresioneaza.

Il recomand !

cosmin742000 pe 21 Martie 2013 10:20
Un film despre adolescenti bunicel .Nu imi pot da seama insa care e publicull tinta pentru acest film .: adolescentii americani sunt aproape toti praf ,pulbere , tandari , de cand cu " democratia " cam aceslasi lucru se intampla cam peste tot in lume .Filmul se ridica peste media filmelor americane de gen , insa e mult prea mult zis ca e cel mai bun pe felia lui, poate cel mai bun din 2021 , desi din 2012 nu prea pot sa imi dau cu parerea intrucat , in mod profilactic , am vazut putine filme..Pentru cei care vor sa vada filme cu adolescenti cu adevarat bune le recomand filmele sovietice sau yugoslave de gen din anii 70-80.Nu stiu / nu cred ca missblossom in alcatuirea plotului a zis intentionat ca profesorul acela ii recomanda carti e citit personajului principal , insa observatia este pe cat de buna , pe atat de inutila. pt ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi nu au mai pus… citeşte
kenya pe 18 februarie 2015 18:51
Lasa mai omule tineretul!Ca asa "praf si pulbere" am fost toti la vremea noastra(pentru generatiile de dinainte).Adolescentii din filmele recomnadate de dumneata din anii 70-80,sunt acum tatici,mamici,ba chiar bunici....s-au prafuit,si freza o purtau altfel.Cartea,pai daca Finlanda vrea sa scoata scrisul de mana,ce te mai mira ca nu mai vor astia sa citeasca,ce sa mai piarda vremea,fiecare carte a fost ecranizata(ba chiar de mai multe ori)Ce sa mai pierzi o saptamana sa citesti 400 de pagini,cand in 2 ore ai aflat tot!Eu ii admir si ii iubesc pe acesti adolescenti,nu uita,pe lumea asta nimic nu este mai nevinovat (INCA) decat sufletul lor!
blackmore pe 23 octombrie 2019 22:11
kenya buna gluma cu ",nu uita,pe lumea asta nimic nu este mai nevinovat (INCA) decat sufletul lor! "Numai ca ar trebui sa le-o traduci si lor.
Alezuza pe 27 Martie 2015 16:38
Un film superb!
Am savurat fiecare moment din film! Pur si simplu superb! Nu ma asteptamș il aveam de ceva timp in laptop si tot amanam vizionarea lui! Acum regret enorm!
https://www.youtube.com/watch?v=44H1-s7ywyI&index=2&list=PLpeeP_qotlEJuugZzu8Xe3obG7yCGqp7Z O lista cu toate melodiile din film!
So, dance, laugh, have fun and live the moment!

Andrei843 pe 21 Martie 2015 15:19
Eu cred că oricine ar trebui să vadă acest film. Nu vă luați doar după faptul că este un film pentru/despre adolescenți. Pentru că dacă așa pare, trebuie să știți că este mult mai mult. Este un fel de film filozofic. Are multe dialoguri inteligente dacă sunteți atenți și prezintă viața unui adolscent în pielea căruia sunt mulți pe lumea asta. Așa că, nu ezitați să vizionați acest film, indiferent de vârstă !
kenya pe 18 Februarie 2015 18:40
Un film despre exuberanta si vulnerabilitatea adolescentei,despre un moment din viata care trece cat ai clipi,si ne lasa adulti,parinti,preocupati de "adevarata"lupta."Maine vom uita clipele acestea,dar ACUM,ma simt infinit"!Replica aceasta se repeta la inceput si la sfarsit,si nu degeaba,ascunde exact esenta trairilor emotionale ale eroilor nostri.
Cand se termina,filmul acesta iti lasa un zambet de melancolie,problemele expuse in film nu sunt chiar "serioase" pentru un adult,mai mult o joaca,un antrenament pentru ceea ce urmeaza,dragostea,drama,tragedia chiar,inadaptarea,discriminarea....toate acestea intr-un univers protejat si boem,acesti adolescenti,desi considera si percep fiecare emotie ca pe un capat de tara,nu fac altceva decat sa creasca.
Este intr-adevar o lume subtila a relatiilor interumane si poate hotaratoare pentru viitor,dar in esenta,adolescenta ramane o… citeşte

XShadowX pe 12 Februarie 2015 11:28
BUN
Foarte bun filmul , o drama romantica de exceptie cu o Emma Watson si un Logan Lerman in toata spendloarea lor ;) , recomand tuturor adolescentilor si chiar adultilor acest film usor de duminica ;)
raulk pe 04 Noiembrie 2013 21:46
E un foarte bun film si se regaseste in fiecare adolescent.Are de toate:interpretari bune,muzica buna,scenariu excelent.Un film pe care meriti sa il vizionezi.
alex_il_fenomeno pe 19 Iulie 2013 01:38
Nu stiam mare lucru din povestea initiala, fiind atras de distributia de proportii pentru tineret, dar si inedita pe de alta parte, cu cunoscutii Emma Watson, Logan Lerman, starleta Nina Dobrev, cat si promitatorul Ezra Miller.. Iar, pe langa prestatiile fara cusur ale acestora, povestea atat de frumoasa, care te cucerea prin diferitele stari ale personajelor, umor, romantism, teribilismul aferent varstei, iar in final tristetea... Mi-a placut peste masura, este unul dintre cele mai bune filme de gen din ultima vreme.
MrHolmes pe 21 Iunie 2013 19:41
Poveste din adolescenta multora
Mi s-a parut interesant filmul, mai ales ca mi-a fost recomandat de o persoana de incredere, nu ma asteptam totusi sa fie chiar asa de bun. Adica intrece cu mult filmele cu adolescenti/ liceeni cu care ne-am obisnuit. Cand te gandesti la liceeni de cele mai multe ori te gandesti la filme de duzina copiate dupa American Pie sau altele. Dar aici avem parte de o poveste originala, foarte bine jucata, care prezinta partea trista, cea a adolescentilor marginalizati. Ma intreb, cati din cei care au vazut filmul nu stiu, cel putin din vedere, vre-un om de genul lui Charlie... Atinge si latura foarte delicata pe care o atinge Ït's kind of a funny story", cea ca indiferent de varsta, putem avea caderi nervoase.
De asemenea, imi place ca prezinta ideea conform careia maturitatea era data si de muzica pe care o ascultau.

keed pe 12 Iunie 2013 23:47
Desi la inceput dadea impresia unui film tipic cu adolescenti, licee si fotbal american, a dovedit fix contrariul.
Foarte misto spusa povestea!
De re-re vazut!

maria11 pe 18 Mai 2013 17:21
Este exact genul de film care mie imi place. Mi-a placut. Nu a fost plictisitor. Emma devine tot mai buna, parerea mea:)
deadlord pe 03 Aprilie 2013 21:25
Un film interesant si impresionant. Mi-a placut foarte mult filmul. Scenariul este unul complex si foarte bine realizat. Regia este buna, iar distributia este ok. Un film foarte bun.
catasmile17 pe 03 Martie 2013 16:25
Un film superb. Mi-a placut mult interpretarea actorilor. Foarte bine realizat. Merita vazut.
someone_who_dares pe 28 Februarie 2013 00:35
Emma Watson si Logan Leerman ... foarte buni impreuna si separat in jocul fiecaruia. Mi-a placut foarte mult personajul Charlie, intreaga sa poveste emotionanta si de asemenea, Patrick (foarte bun Ezra Miller). Poate ca ce mi-a placut cel mai mult la acest film a fost felul in care au conturat ce inseamna cu adevarat o prietenie si existenta proprie in relatie cu aceasta. Cuvintele de la sfarsit ... priceless!! Obligatoriu de vazut :)
emi4bt pe 12 Februarie 2013 08:30
merita
Un film pentru care nu prea sunt multe de spus, merita vazut si atat. Un film cu o distributie de exceptie si o coloana sonora pe masura lui.
eko pe 01 Februarie 2013 02:06
Filmul a iesit asa de bun deoarece cel care a scris cartea a scris si scenariul dar a regizat si filmul exact cum a vrut el , cea mai buna alegere , lucru mai rar la Hollywood. Cei trei actori Logan Lerman , Emma Watson si Ezra Miller au jucati toti de nota 10 , acest film este in top 5 filme despre adolescenti. nu inteleg cum de nu a fost nominalizat la nici o categorie pentru Oscar , chiar este foarte bun.
nota 10+ merita din plin

ChD pe 31 August 2012 02:20
Filmul a primit numai review-uri bune si se anunta a fi una din surprizele anului 2012. Multi prevad ca o sa primeasca ceva nominalizari cum ar fii la Oscar (nu la acting, dar la Adapted Screenplay ar putea), sau la Golden Globes. Are numai actori buni: Ezra Miller, Emma Watson si Logan Lerman si ar merita sa fie recunoscut. Multi il lauda pe Stephen Chbosky pentru munca depusa la film... Deci eu deabea astept sa apara in Romania, si sper ca nu dureaza prea mult..
cosmin_kedii pe 31 Ianuarie 2013 08:46
Acest film a fost un astfel de film uimitor și bine scris. aceasta trebuie să fie unul dintre cele mai bune filme de dragoste si drama din acest an (din punctul meu de vedere)
Sebastian96 pe 21 Decembrie 2012 01:45
O drama incredibila cu o tema foarte frumoasa si actori excelenti.Chiar mi-a facut placere sa o vizionez!10!
HeathWillLive4EVER pe 28 Iunie 2012 10:00
Astept foarte mult sa apara filmul! Nu doar pentru ca joaca Emma Watson, ci si pentru ca e bazat pe una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit vreodata!
galaayn pe 29 August 2012 21:09
Yeey! abia astept! Cine stie cand iese in romania?
alex_andra9 pe 08 Iulie 2011 22:07
sunt o fana si a filmului harry potter ,dar si a lui percy jackson deci va fi foarte interesant sa ii vad pe ambii actori preferati in acelasi film...abia astept:X...povestea suna interesant
Aishor pe 17 August 2020 12:11
Niciun premiu, chiar asa? E prea bun filmul! Si emotionant! Iar muzica, absolut incantatoare! Nu pot sa cred ca e cineva care sa dea o nota mai mica de 9 acestui film. Nu pot sa cred...
Dark_werewolf13 pe 02 Aprilie 2020 22:57
Filmul este destul de fain, însă nici nu se compară cu cartea. Mi-au plăcut mult actorii!
andystarx pe 30 Noiembrie 2017 10:44
Cartea o fi ea buna,insa filmul are un ritm lent,si actorii in opinia mea nu au fost alesi foarte bine,am mai vazut filme de genul,s-a vrut inspirational,dar din punctul meu de vedere,nu este cine stie ce ,aveam asteptari mai mari tinand cont de nota mare de pe imdb,insa inca odata se dovedeste in mare, ca acolo notele nu au nici o relevanta !
Dragos.87 pe 24 Aprilie 2017 00:02
Deci pe mine nu m-a prins acest film deoarece nu mi s-a parut atat de spectaculos.Unii adolescenti se confrunta cu diferite probleme adolescentine.Am mai intalnit asemenea subiecte si in alte filme si nu au avut nota atat de mare pe imdb.Pe mine acest film nu m-a impresionat absolut deloc!
balta67verde pe 09 Noiembrie 2016 13:32
Film bun. Credeam ca e unul din acelea Teenager-Highschool Movies prostesti, dar m-am inselat. Emma Watson este o actrita foarte talentata.
AdriAdrianna98 pe 23 Iulie 2016 17:46
un film interesant pentru acest gen. M-a surprins placut, ma asteptam la ceva mai basic dar chiar s-a diferentiat de altele de acest gen.
lili22 pe 10 Aprilie 2016 18:25
pentru adolescenti
La alta varsta nu este interesant, pustiul era schizofrenic, nu stiu ce a facut Nina de l-a influentat asa tare.
xerses pe 09 Aprilie 2016 21:27
Foarte bine surprinse starile conflictuale si deprimante prin care trec unii adolescenti....
AndreeaLaura16 pe 31 Martie 2013 19:56
Cea mai buna muzica pe care am asculat-o vreodata! Actorii sunt geniali, iar povestea este diferita de celelalte filme cu adolescenti. Un film genial! Il ador!
radu3455 pe 17 Martie 2013 11:07
o drama cu un scenariu bun mi-au placut prestatiile actorilor,o poveste interesanta si originala care impersioneza prin dramatism
flopozippo pe 24 Februarie 2013 13:21
Nu este o capodopera, dar merita vazut, mai ales de cei care inca mai sunt la varsta cautarilor de sine, varsta adolescentei.
ovi4you25 pe 20 Februarie 2013 18:35
ceva care ne scoate din rutina de zi cu zi sper sa apreciati acest film ca si mine
alwaystheblues pe 25 Decembrie 2012 18:19
vreau sa-l vad
imi poate spune cineva cand o sa fie filmul la cinema la noi?
BiancaEffy pe 09 Aprilie 2012 11:38
Stie cineva daca filmul a aparut deja sau cand o sa apara?
elena03 pe 30 aprilie 2012 20:34
o sa apara pe 21 septembrie in SUA. din pacate,mai avem ceva de asteptat...
Andrutza100 pe 11 august 2012 13:56
Pe 14 septembrie o sa apara in SUA