Păreri The Mummy

(2017)

Mumia

Slightly pe 09 Iulie 2017 09:40
Marea problema a filmelor
Stiti cum e cu filmele ? Cand ati vazut prima oara un film care spune o poveste, vi s-a parut excelent . Apoi cand apar alte filme care spun aceeasi poveste, vi se par mai slabe.
Daca ati fi vazut pentru prima data filmul asta, Mumia, cu Tom Cruise apoi ati fi vazut
pe ala din '99 , atunci cel din '99 vi s-ar fi parut o mare porcarie. Pentru ca,
niciodata, si asta o stim fiecare dintre noi, nu este ca PRIMA DATA (femeia/barbatul, locul care il vizitezi, mancarea care o mananci e mai gustoasa proaspat facuta decat de 2 zile, etc)
Puneti un copil care nu a vazut niciodata filmul Mumia , sa vada prima data pe asta cu Tom Cruise,

apoi peste 2 ani sa vada pe ala din '99 , si veti vedea ca va spune ca ala din '99 e doar un remake slabut
si nereusit al astuia din 2017.

Daca intelege cineva ce am scris aici, inseamna ca nu toata lumea e retardata.

mihnea_aspru95 pe 12 iulie 2017 01:37
@Slightly. Observ c-ai primit un dislike (probabil, omul ăla s-a simţit jignit de tine sau altceva s-a întâmplat la mijloc, cred c-o frustrare şi bing bang boom, thumbs down :))). Omule, îţi dau like (te înţeleg). Filmul ăsta cu Cruise cum este? Este antrenant, palpitant, pentru a-l vedea în 3D (sau mai bine, aştept pe home-video)?
serban_ionescu pe 18 august 2017 13:49
Unde sunt filmele cu continut profund, psihologic de altadata care permit si pun in valoare interpretari de exceptie a unor actori de inalta clasa ??? Oare chiar atat de mult au involuat "gusturile" si asa-zisa "cultura" cinematografica a spectatorilor artei cinematografice a sec. XXI incat aceasta sa dispara aproape cu desavarsire lasand loc unui procent neasteptat si din ce in ce mai mare de subiecti umani cu spirit ultra pueril care sa se lase impresionati de kitschuri cinematografice exclusiv de efect strict comercial si practic fara nicio valoare profunda si adevarata a artei clasice propriu-zise a cinematografiei adevarate ? Deplang marea avalansa din ultimii ani de astfel de autentice nonvalori ale cinematografiei care contribuie intr-un mod ultra negativ la pervertirea, schimonosirea ultra hidoasa si incurajarea asa-ziselor "gusturi" cinematografice de zero lei si zero bani care nu au absolut nici cea mai mica legatura cu un adevarat eveniment cultural cinematografic !
DarkCat pe 10 Iunie 2017 11:03
Un film dragut dar personal consider mult mai reusite variantele din 1999 si 2001 The Mummy& The Mummy returns cu Brendan Fraser..
ely_lary pe 10 iunie 2017 14:23
Hei tu ai reusit sa-l vezi ???? ca la Cinema cand am fost nu era trecut au spus ca s-a amanat?
DarkCat pe 12 iunie 2017 23:32
ely_lary si cezar_dumitru,am vazut filmul chiar cand a aparut vineri pe 9 iunie la Hollywood multiplex(mall Vitan)nu imi permiteam sa comentez fara sa-l vad!
SYNDJ pe 12 Iunie 2017 02:47
Slabut film. Cred ca e unul dintre cele mai slabe filme ale lui Tom Cruise. Nu e nici pe departe comparabil cu cel din 1999.

Niciun pic de suspans. Poveste aproape nulă. Aventuri? Nici pe departe.
Cateva efecte puse acolo doar ca sa se justifice chipurile 3D-ul. Clişee peste clişee (nu intru in detalii ca ar insemna sa va povestesc tot filmul).

Un Tom Cruise care saracul incearca pe cat posibil sa-si joace bine rolul de prostovan (si da, Nick din New Girl mai lipsea). TC abia are cateva replici si alea aiurea (ca tot vorbim de replici, nimic notabil aici).

Abia finalul ne-ar lasa de inteles cum ca ar urma o partea a doua ceva mai interesanta, dar nu cred, sunt obisnuit ca partile 2, 3, etc sa fie mult mai proaste ca prima, asa ca...Doamne ajuta!

Ii dau un 6 (bunicel) mai mult pentru Tom Cruise si pentru ca totusi nu e un low… citeşte

Slightly pe 9 iulie 2017 09:29
Esti prost ! Uita-te si tu ce spui, ca sa-ti dai seama cat esti de prost :)) ! "Cred ca e unul dintre cele mai slabe filme ale lui Tom Cruise." "Ii dau un 6 (bunicel) mai mult pentru Tom Cruise si pentru ca totusi nu e un low" CSF, NCSF...
adyp67 pe 13 Iunie 2017 16:33
De obicei nu imi exprim parerea despre filme, dar la acest film nu m-am putut abtine. Slab film. Am observat ca in ultimii ani (cel putin in ultimii zece), desi regizorii si scenaristii au la indemana atatea “unelte” tehnologice, fac filme tot mai proaste. Ceea ce “scartie” e scenariul (povestea). Au atatea carti inca neregizate, care au subiecte deosebite de expus pe ecrane, dar tot revin cu aceleasi filme, pe care, pe masura ce le tot repeta, devin din ce in ce mai penibile. Fiti mai originali d-lor regizori si scenaristi, pentru ca e pacat sa intrati in istoria cinematografiei cu note din ce in ce mai slabe. Aveti subiecte, ce mama dracului !
dido pe 14 iulie 2017 18:30
Subscriu!Ce mi-as dori sa ecranizeze cineva Fundatia lui Asimov...
adyp67 pe 25 iulie 2017 18:00
Da. Ciclul Robotii, Imperiul, Fundatia. 14 carti, care culmineaza cu Sfarsitul Eternitatii (cartea cu nr. 15, care inchiide cercul).
Bonaventura pe 09 Iulie 2017 15:18
Anost rau de tot, chiar daca filmele de genul asta si cu astfel de subiecte ma atrag ca un magnet. In primul rand, nu are nicio legatura cu The mummy cu Brendan Fraser, ar fi trebuit sa aiba alt nume ma gandesc, apoi acel The mummy a fost senzational, faze memorabile, umor cat incape. Chiar nu mi-a placut acest film deloc, nu am simtit suspans, nu am vazut actiune interesanta, nu am simtit magia Egiptului antic, nimic. Nota 5 cu indulgenta
Mihai2508 pe 19 Iunie 2017 22:59
Din punctul meu de vedere este un film reusit
Primul film oficial din seria Dark Universe, Din ce am inteles primul film care s-a dorit sa deschida noua seria a fost "Dracula Untold", dar acesta nu a mai fost prezentat ca un deschizator de drumuri, ci s-a asteptat lansarea acestui film. Mie mi-a placut, am plecat la cinema cu mici asteptari de la acest film, dar am fost placut surprins dupa ce l-am vizionat, merita o nota mai mare decat cea pe care o are acum (6.9 cu 5.8). Povestea este destul de OK si interesanta, iar universul descris in film si organizatiile secrete din acesta promit multe in peliculele ce vor urma.
Personal pot spune ca imi place mai mult "The Mummy" din 1999 cu Rachel Weisz si Brendan Fraser (dar poate este o parere subiectiva), dar si acest film este destul de bun. Actorii joaca bine, si filmul are mai multe scene horror decat predecesorii sai. Un film care merita vazut, mai ales acum ca Mumia este chiar… citeşte

serban_ionescu pe 18 august 2017 13:47
xerses pe 16 Iunie 2017 17:50
Poate ca am sperat la ceva mai mult; a mers si asta, dar nu m-a uimit prin nimic...
Cretzulynne pe 08 Iunie 2017 14:52
Remake al filmului Mumia din 1932 cu Boris Karloff.
Primul film din Dark Universe.

valentin_mvm_u_bota pe 14 Iunie 2017 22:39
Sincer
Mi s-a parut un film destul de bun ,cu efecte speciale si vizuale bune ,o poveste draguta zic eu , si dupa parerea mea nu-i chiar asa de rau ,din contra :D .
claudiu-daniel-lugoj pe 14 Noiembrie 2017 11:23
Filmul este nesperat de bun din punctul meu de vedere.Sincer imi era teama de acest film ca nu va fi unul bun tinand cint ca regizorul este la al doilea sau film,dar m-am inselat.Filmul merita vazut.
danut_iulian pe 10 Iulie 2017 21:22
Un film destul de bun dar nimic special.
Doar niste efecte si intmplarea se petrece in alt loc fata de original.

ely_lary pe 09 Iunie 2017 22:33
Ce are ?
Fratilor astazi cand am fost sa-mi cumpar bilet pentru film nu erau bilete de vanzare, ce s-a intamplat s-a amanat premierea in ROMANIA ?
Movie-Picnic pe 10 iunie 2017 16:14
Ciudat. Cei de la cinema city nu il difuzeaza, La Grand Cinema in Baneasa este in grila.
mihai_chindris pe 28 Iunie 2017 23:38
Δ
Interesant. Bunicel inspre bun. Nu mi s-a parut ca surprinde prin ceva. E cam lame.
yodacluj pe 15 Iunie 2017 19:23
In general,dupa multe analize si ani de gindire,la intrebarea :'oare cum sa cataloghez un film?"iata ca am avut revelatia.Raspuns,un film,pentru mine este cu atit mai bun cu cit as dori sa-l revad de mai multe ori.Cu totii avem in minte filme de care nu ne mai saturam(de ex.Alien sau Razboiul Stelelor),cred ca fiecare din aceste doua serii le-am vazut de zece ori..Astfel,despre aceasta ultima parte Mumia consider ca merita vazut o data,cel mult de doua ori,dovada si media notelor primite.Nu e un film plictisitor,are ceva naratiune,tresari de citeva ori de pe scaun si cu efectele speciale sta destul de bine.
Movie-Picnic pe 09 Iunie 2017 20:09
Un nou univers cinematic a inceput! Mumia este primul film din Dark Universe si personal, abia astept sa vad cum vor reusi cei de la Universal sa aduca toti acei monstri laolalta pe marile ecrane.

Review aici:

ely_lary pe 9 iunie 2017 22:44
AI vazut filmu, pentru ca eu am fost in la Cinema si nu era ?
TinRin pe 18 iunie 2017 14:13
Mda.. o sa il vedem de pe torenti cand o sa apara. Imi doream sa merg sa il vad la cinema... dar daca nu il dau, ne descurcam cumva
mihai_barbu pe 05 Decembrie 2016 09:00
Tom Cruise in distributie clar film de 2 bani toate filmele cu Tom Cruise sunt un esec decat The Last Samurai imi place
cmpunk2012 pe 8 ianuarie 2017 10:03
Tom Cruise n-o fi chiar cel mai bun actor in viata, dar filmele sale nu sunt un esec total, ci mai degraba mediocre spre bune. Apropo, ar fi de apreciat daca ai reusi sa legi 2 propozitii fara sa macelaresti gramatica limbii romane :)
loryme pe 17 februarie 2018 19:25
*Doar Last Samurai îmi place
ionbogdanserbanoiu pe 21 Mai 2022 22:02
nimic nou
nimic nou in acest film, au mai fost filme cu mumii, cam aceleasi idei, doar ca nu avea tom cruise un film cu mumii...
forever_young_ pe 21 Martie 2021 08:33
BUN !
dupa parerea meaa un film bun ( sa-l cosideram SF ? ) cu actiune si suspans...in mod sigur va fi si partea a doua ....
niggeremall pe 20 Martie 2021 22:03
mumia a fost cel mai reusita chestie din filmu asta, ca sa n-o numesc mizerie ieftina. actrita interesanta, necunoscuta pt mine, a tras filmu-n spate. film rasuflat din toate punctele de vedere, intre slab si foarte slab.
DedeLa pe 31 Martie 2020 04:23
Omaigad ce CLIȘEU de personaj principal, o combinație între Indiana Jones și Rambo + rasa pisicească ce are 9 vieți și cade mereu în picioare... PE BUNE?!
clauditz pe 04 Septembrie 2019 00:40
Tom Cruise are, din nou, un rol de nemuritor. Serios... E un asa SF filmul asta... Merita văzut o data și atât. Imaginile de acțiune sunt atât de rapide, ca nici nu îți dai seama ce s-a întâmplat.
Raluca87 pe 05 Aprilie 2018 20:10
Filmul nu este chiar atat de rau, dar mie nu mi-a placut. Povestea stupida rau, pacat de actori. Sigurul lucru care mi-a plăcut este că mumia este în sfârșit o femeie. The Mummy din 1999 este capodoperă pe lângă acesta, prea multă acțiune, celălalt avea personaje haioase, avea comedie, romantism aventură. Aici nu prea a mers nimic script-ul slab. Cel mai prost film al lui TC. Nu prea le merge ideea cu the Dark Universe. Au dat gres cu Dracula Untold acum si cu acesta. Nici nu vreau sa ma gandesc cat de slabe vor fi filmele cu ceilalti monstrii, asta daca se mai fac. Edit 2022 se pare că nu se mai fac.
6Patronul9 pe 21 Februarie 2018 22:23
Fail
Filmul asta se voia inceputul unui nou univers cinematografic in care sa apara impreuna monstrii precum Omul-lup,Dracula si Mumia.Din pacate,aceasta mumie a fost atat de stearsa si de neinteresanta,prea preocupata cu punerea unor baze pentru o intreaga serie de filme,incat totul s-a terminat chiar inainte sa inceapa.Filmul nu este o porcarie totala,insa e departe de a fi bun.Pentru cele cateva momente amuzante,pentru Tom Cruise si pentru rolul simpatic facut de Russell Crowe,ii voi acorda o nota de trecere.Merita vazut doar daca esti fan Tom Cruise sau fan al filmelor cu monstrii.
boghiu_andrei pe 15 Februarie 2018 01:28
Dark Universe!
Fac si eu o recenzie, chiar daca e cam tarziu:))
De dragul aventurilor si istoria filmelor The Mummy, am indulgenta:)Si sa nu mai aud comparatii cu originalul sau cu cel din 99..
Imi plac incercarile. Imi plac ideile noi si acest nou Univers poate scoate mult, dar cu noul The Mummy nu prea a reusit,
Are momente amuzante, sa zicem, dar marele plus e dat de efecte si de cadre. Si scena din avion si caderea chiar e foarte buna .

Dar per total e slabut. Nici Mumia nu are prea multa actiune..
Sofia Boutella face un rol de Mumie bun, chiar nu am ce sa spun despre asta. Tom incearca sa se adapteze rolului si reuseste cat de cat.
Vor urma si altele si chiar sunt curios daca se vor rmai face..Daca nu, mai bine sa se opreasca:))Trebuie sa isi faca un plan mai bun si mai stabil.
#6️⃣,5️⃣#Din indulgenta mea de om bun ce sunt, dar si din partea mea de mic fan al acestor filme.

Stefan_Adrian_Iliescu pe 21 Decembrie 2017 13:52
Mi s-a părut cam slăbuț filmul. Păcat de Tom Cruise că juca bine.
emy_sinaia pe 17 Septembrie 2017 13:57
sexy Mummy
Pentru ca e la moda sa faci versiuni din filmele vechi pe o tema data nici Mumia de fata nu face exceptie, doar ca s-au actualizat efectele speciale si i s-a atribuit un plus de vino-incoa respectivei in cauza. In rest vizionare placuta...
Sorin87 pe 17 Septembrie 2017 12:12
Am asteptat mult filmul, efecte speciale foarte bine realizate si spre final da impresia ca o sa fie o continuare.
Costirik pe 12 Septembrie 2017 03:02
Eram atat de incantat cand am citit stirea cu Universal si al lor Dark Universe, dar dupa ce am vazut filmul asta sunt si mai fericit ca vor renunta la el :))) Doamne, niste dialoguri oribile, un umor fortat si cliseic plus scene tampite de imi venea sa ma zgarii pe fata. Efectele speciale sunt de nota 10, dar degeaba.
lavara_laiarna pe 02 Septembrie 2017 21:45
...ultimele 30 de minute au fost insuportabile.cu greu m-am abținut să nu ies din sală.doi actori buni într-un film mistery de 2 lei.trailerul filmului e suficient de văzut.
lolozilla pe 27 August 2017 16:40
O stupizenie, o tentativa de blockbuster care n-are mai nimic de doamne-ajuta. Poveste puerila, acting varza, regie slaba, mister 0, scene memorabile mai deloc (nu stiu pe ce s-a dus bugetul lui), dialoguri varza, mascate printr-o tentativa de replici umoristice spre parodice. Tom Cruise tot mai penibil in incercarile lui continue de a-si ascunde varsta trecuta demult de 50 de ani.
Pentru copii poate mai merge acest film.

allvarlig pe 19 August 2017 12:13
MI
mi se pare un fel de mission impossible...probabil e prea obisnuit Tom Cruise sa joace in stilul acela si nu mai stie altceva
serban_ionescu pe 18 August 2017 13:47
Unde sunt filmele cu continut profund, psihologic de altadata care permit si pun in valoare interpretari de exceptie ale unor actori de inalta clasa ??? Oare chiar atat de mult au involuat "gusturile" si asa-zisa "cultura" cinematografica a spectatorilor artei cinematografice a sec. XXI incat aceasta sa dispara aproape cu desavarsire lasand loc unui procent neasteptat si din ce in ce mai mare de subiecti umani cu spirit ultra pueril care sa se lase impresionati de kitschuri cinematografice exclusiv de efect strict comercial si practic fara nicio valoare profunda si adevarata a artei clasice propriu-zise a cinematografiei adevarate ? Deplang marea avalansa din ultimii ani de astfel de autentice nonvalori ale cinematografiei care contribuie intr-un mod ultra negativ la pervertirea, schimonosirea ultra hidoasa si incurajarea asa-ziselor "gusturi" cinematografice de zero lei si zero bani… citeşte
costi_mihailescu pe 05 August 2017 23:04
cand am vazut traileru mi-am zis:wawww! de abia astept sa il vad,insa in cinema la sv a rulat doar o zi si l-au scos....acum am reusit sa il vad,un film bun! ( singurul lucru pe care nu il inteleg,e de ce sa faci un film bun,sau foarte bun si ptr o faza sa il strici...au creat niste zombi de tot....mai bine pastrau ideea din mumia,cu mumiile din nisip,daca tot egiptu e la origine )
sabinalin pe 05 August 2017 22:38
"Uneori e nevoie de un monstru pentru a putea lupta impotriva unui alt monstru". Iar in blockbustere e nevoie de un megastar care sa atraga atentia. A fost eroul misiunilor imposibile, a fost Jack Reacher, eroul romanelor lui Lee Child, acum e cel care reinvie mumia. Tom Cruise e Greuceanul fara de care omenirea nu poate merge mai departe iar acest film-vehicul pentru vedeta e unul foarte bun exclusiv pentru o sambata seara care sa aiba un singur scop: ultrarelaxarea.
O.C.Florin pe 02 August 2017 23:33
Nu va suparati e un film cu un baiat papirus tot in genu la The Mummy stie cineva multumesc.
giovanny72 pe 27 Iulie 2017 15:25
Asa si asa..
Cateva efecte speciale in plus, diferite fata de celelalte variante ale filmului si...cam atat..Nimic deosebit..
andystarx pe 05 Decembrie 2017 16:51
In afara de efecte speciale ,nici nu aveam alte astepari de la acest film,primul care il vad cu mumia,cele vechi inca nu le am vazut,dar nu cred ca se diferentiaza foarte mult ! Chiar nu inteleg de ce TOm Cruise a acceptat rolul in acest film,de ,o fi foame de bani mare !
QWERTYx pe 12 Februarie 2018 19:33
GENIAL
Un film extraordinar , destul de surprinzator as putea spune , in care chiar ai ce vedea . Recomand din toata inima acest film , deoarece eu consider ca are indeajuns suspans, aventura, chiar si umor , dar mai ales un final neasteptat .MERITA VAZUT !
buntua54 pe 05 Iulie 2017 07:22
Merită văzut
L-am văzut ieri si il consider un film suficient de antrenant, are poveste si efecte destul de reușite.
Jocul actorilor e după poveste, adică suficient.
Nu înțeleg de ce astfel de filme trebuie văzute aproape monocrom spre alb-negru. Primele Mumii au fost mult mai colorate si plăcut de privit. Cred ca se face abuz de extracția culorii, dincolo de efectul artistic.
Vizionare plăcută.

herleaflorin pe 12 Iunie 2017 13:11
Primul din Dark Universe
Mi se parut destul de bun filmul are poveastea mai buna ca filmele cu Brendan Fraser si are un umor asa un pic mai neasteptat dar bun Tom Cruise este ca de obicei un badass in film sper sa nu se opreasca aici sa se faca mai multe filme in Dark Universe Universul Cinematografic Marvel are nevoie de competitie si ina un lucru Sinopsis-ul filmului de pe site e total gresit trebuie schimbat
dmsteaua pe 11 Iunie 2017 20:58
Sinopsis-ul Cinemagia este total aiurea,nu are legătură cu filmul de față.