Păreri The Martian

(2015)

Marțianul

alali pe 13 Decembrie 2015 19:07
Ingredientul perfect pentru popcorn..
Foarte ok filmul, asta daca il vezi intr-o sala de cinema. Acasa, nu are cum sa placa la fel de mult din varii motive, dintre care principalul este cel al grandorii. Dimensiunea spatiala a cadrelor, a actiunii ori a naratiunii necesita o marime de acelasi proportii pentru ecran. Tot acel nemarginit nu poate fi cuprins de display-ul unui televizor fie el chiar de 50”-60”. Despre laptop, tablete si alte gadgeturi din ce in ce mai mici, n-are rost sa mai pomenim. Acele vizionari intra la categoria prostie.
Filmul a fost de multe ori comparat cu Red Planet (2000) si se barfeste pe la colturi ca idea astronautului ramas singur pe o planeta pustie este inspirata din patania echipajului naufragiat in filmul din 2000. Apoi se mai zvoneste ca si intr-un film si intr-altul, problematica parasirii sferoidului ostil e cea care ar trebui sa asigure punctul culminant. Si intreb si eu: Ce… citeşte

margochirila24_69 pe 2 mai 2017 10:48
Eu l-am vazut acasa si a fost ok!!!!
alali pe 2 mai 2017 20:19
Eu l-am catalogat ca "foarte ok" daca il vezi in cinema. Tu acasa l-ai gasit doar "ok, ai pierdut deci partea "foarte" :)))))) Acum serios, ti s-a parut un film perfect pentru popcorn sau chiar l-ai luat in serios si ti-ai facut din el tema de meditatie? Sau poate ca te-a epuizat intelectual? O parere pls!
nyuszi pe 04 Octombrie 2015 02:52
Foarte fain! Deviaza usor de la carte, si sare peste foarte multe chestii tehnice/stiintifice (care mie mi-au placut in carte, spun sincer), dar asta se intampla de obicei in filme (mai ales blockbuster-uri), si, la urma urmei, nu e documentar, e entertainment.

Mi-a placut foarte mult prestatia lui Matt Damon, a jucat bine, si m-a facut sa-mi pese de personajul lui, si de cartofii crescuti in rahat. A reusit sa fie vulnerabil fara sa fie enervant, eroic fara sa fie ridicol. M-am bucurat sa-l vad si pe co-nationalul nostru Sebastian Stan. Nu pot sa zic ca a avut un rol foarte mare, dar imi place ca actor, si e o bucurie sa vezi "de-ai nostrii", vorba aia, care fac treaba buna si sunt apreciati. Chiwetel Ejiofor s-a remarcat de asemenea, dupa parerea mea.

Faza cu "Consiliul lui Elrond" a fost mortala, avand in vedere ca Sean Bean se afla in scena. Cu ocazia asta… citeşte

unkn0wn pe 2 ianuarie 2016 15:27
M-ai convins sa citesc si eu cartea.
SYNDJ pe 22 februarie 2016 00:53
Sare peste foarte multe chestii tehnice/stiintifice? Si eu care credeam că au fost prea multe în film. :)) Uneori am avut impresia ca ma uit la un documentar. :D
andystarx pe 12 Octombrie 2015 22:43
Un film bunicel,desi sunt fan sf si jocul actoricesc a fost bun al lui Matt Damon, si al celorlalti actori chiar,nu m-a dat pe spate ,dar intra in favoritele mele,am vazut filme sf si mai bune !
Horatiucrisan pe 12 Octombrie 2015 08:42
Am vazut si eu filmul la cinema. Pot sa afirm ca scenaristilor americani li s-a terminat inspiratia demult. Ma asteptam sa vad cu adevarat un film NOU din toate punctele de vedere insa povestea filmului e un remake partial a povestii filmului Red Planet din anul 2000 cu Val Kilmer in rol principal. Similitudinile abunda. As putea spune cu certitudine ca The Martian a copiat Red Planet cam in 85% din film. Diferentele ar fu urmatoarele. In filmul vechi, raman 3 astronauti pe Marte datorita unei furtuni solare iar in cele din urma ramane doar unul singur. Adapostul de me Marte e distrus de niste insecte care produc oxigen iar pe Marte, cum era de asteptat, se poate respira. In rest, aceeasi poveste, exceptand cartofii. Atat Val Kilmer cat si Matt, incearca sa ajunga la un modul pt a fi dusi pe orbita de unde vor fi recuperati prin fix aceeasi metoda..de "ïnterceptare, doar ca in red… citeşte
cezar211091 pe 4 noiembrie 2015 01:00
inainte sa postezi ineptii puteai sa te documentezi si sa vezi ca e dupa o carte, care ea si nu are nimic in comun cu red planet.
deco20 pe 10 februarie 2016 19:53
omul si-a spus parerea cu argumente clare,nu cred ca are vreo relevanta ca "te dupa o carte, care ea si nu are nimic in comun cu red planet." . Si poate esti dragut sa traduci citatul :))
cosmin742000 pe 05 Octombrie 2015 19:34
Nu as vedea asa ceva nici daca ar depinde viata mea de vizionare
Mr.Halloween pe 14 octombrie 2015 12:00
:)))
blackmore pe 19 aprilie 2020 14:58
nititi e usor sa zici ceva pe orificiul tau buco-anal , sau in cazul de fata sa scrii , fara nicio virgula , orice despre oricine fara nicio proba
Marmotan pe 01 Octombrie 2015 18:59
fun to watch
Filmul e de-a dreptul distractiv, Are mult umor, de fapt atat de mult incat e chiar important sa nu cazi in capcana vanatorii de implauzibil. E plin de chestii fortate si implauzibile insa nu conteaza. Cred ca asta il face deosebit de restul SF-urilor care sunt tot timpul prea serioase si grandioase.
Aici totul este intr-o cheie lejera, rolul lui Damon este ca sa zic asa ridicat la fileu, NASA este portretizata ca o agentie de haiosei, geniali dar haiosei, personajele cu totul joaca la limita sitcom-ului, iar peste toate astea se adauga multe chestii tehnic atat de improbabile incat te intrebi daca echipa (scenarist-regizor-producator), urmarind desigur cartea, nu cumva s-au gandit sa puna laolalta toate chestiile cele mai improbabile care se pot intampla in spatiu, de la supravietuit cu costumul intepat si burta despicata (fara sa faci septicemie) pana la a pleca de pe Marte… citeşte

AndreiStefan pe 01 Octombrie 2015 23:16
Cand cliseele nu dauneaza...
Am mers la cinema un pic neincrezator in calitatea povestii(banuiam ca efectele vor fi din plin) si desi au fost anumite momente cu umor palid si clisee(acceptate aparent...), trairea personajului principal este de-a dreptul incredibila atunci cand incerci sa-ti imaginezi acea stare de a fi singur singurel intr-un mediu ostil care pare sa stoarca fiecare picatura din viata ta nesemnificanta la acel nivel de spatiu si timp. Iar lupta sa cu provocarile incredibile, ingeniozitatea solutiilor gasite si capacitatea sa de a ramane stapan pe sine, merita o vizionare...poate chiar mai multe in viitorul apropiat!!
Marmotan pe 1 octombrie 2015 18:55
*insemnificanta = win! :)))))
AndreiStefan pe 1 octombrie 2015 23:24
"insignificant" trantit cu "nesemnificant"...:))
Octaz pe 10 Octombrie 2015 23:26
Fascinat fiind de acest gen de film care abordeaza tot ce tine de astronomie si cunoasterea Universului, am decis sa merg imediat sa vad laudatul "Martianul" neavand idee ca e regizat de Ridley Scott. Am vazut asadar o poveste de supravieturire intr'o lume pe care suntem cu totii curiosi sa o descoperim. Producatorul ne ajuta putin sa vedem cam cum ar arata planeta Marte, ceea ce a fost oarecum uimitor si fascinant pe alocuri. Sincer am avut impresia si inca imi sustin ideea ca filmul asta seamana cu "Cast away", avand la mijloc aceeasi desfasurare a actiunii, evident la alti parametrii. A fost frumos, inca un plus pentru ca pe langa faptul ca am fost introdusi in atmosfera planetei, am fost in acelasi timp alaturi de toti oamenii care lucreaza pentru NASA, un lucru bun, mereu am fost curios cum si ce fel de oameni lucreaza acolo. Desigur conturarea unor personaje era necesara si ma… citeşte
catalin_ionut_23 pe 07 Octombrie 2015 18:31
Frumos rau de tot filmu asta ,acum am venit de la cinema si mi-a placut foarte mult ,,imagine superba cu spatiul,planeta marte,nu este un film de actiune ,dar nu te lasa sa te plictisesti nici o secunda ,printre cele mai bune filme ale anului este.IL REcomand,nota 10
Luciana_JS pe 10 Iulie 2015 12:29
Un "must read"!
Daca va fi cel putin pe jumatate la fel de bun precum cartea, atunci abia astept sa il vad! Cartea, scrisa de Andy Weir, este geniala, din punctul meu de vedere. Are actiune, umor cat cuprinde, suspans si sa nu mai vorbesc de faptul ca e un fel de mini-manual "Science and chemistry for dummies". Toate procesele de chimie, fizica sau botanica sunt atat de bine explicate incat e imposibil sa nu intelegi ce se intampla acolo de fapt si mai ales, este imposibil sa nu te indragostesti de-a dreptul de ea (si de umorul infinit al lui Watney bineinteles).

O recomand cu cel mai mare drag. Mai ales daca nu ati avut ocazia sa vedeti trailer-ul dinainte si sa va influenteze in vreun fel. :)

nyuszi pe 19 septembrie 2015 18:04
Am auzit fix acelasi lucru despre carte de la un prieten care a citit-o pe vremea cand era pe amazon, aproape gratis. Mi-am comandata-o ieri, sunt foarte curioasa sa vad cum e, as vrea s-o citesc inainte sa vad filmul, care, aici unde locuiesc eu, iese pe 30 Septembrie. ;)
pluss_unu pe 04 Ianuarie 2016 00:15
Stupid fiction
Furtuna mai avea un pic si punea la pamant naveta lor, dar ei se deplasau fara problema. Si asta e doar unul din lucrurile care iti ridica din spranceana. In fine, inca un film in care ni se spune cat de super sunt americanii.
Icanu pe 09 Octombrie 2015 23:10
Nu vreau sa par hipster or something ... Însă cartea a fost mult mai buna ... Deși filmul încearcă cât de cât sa se apropie ... Ce nu mi-a plăcut a fost faptul ca nu s-au putut abține si in caracteriticul stil Hollywoodian au modificat climaxul pentru al face mai "atrăgător" Anyway, overall un film bunicel
rafaelionita8_gmail_com pe 04 Octombrie 2015 22:54
Wow.
Actorii incredibili, poveste uimitoare si efecte uimitoare. Chiar m-a tinut in suspans filmul.
makketo pe 15 Octombrie 2015 11:30
Cea mai buna reclama la Go Pro
Daca este ceva ce am vazut tot filmul este reclama la Go Pro... :))))
e mai uman ca gravity... (mai multi actori)
3D ul se vede bine, e ok

valy_barbu pe 05 Octombrie 2015 17:02
O experienta placuta in 3D . Unul din filmele care a meritat sa fie facut si in 3D pentru ca a dat o alta nuanta filmului . Din punctul meu de vedere Matt Damon la poate unul dintre cele mai bune filme ale lui . Un film plin de dramatism si de emotie . Nu trebuie ratat acest film si daca aveti ocazia sa il vedeti in 3D , ar fi si mai bine !
alex_antonovici pe 26 August 2014 12:34
Premiera
Filmul va avea premiera in 2015 si nu in 2016 cum e specificat mai sus.
bogdz pe 10 Octombrie 2015 18:16
Ma asteptam totusi la mai mult.Filmul se imparte in doua parti:prima parte prezinta metodele lui Mark Watney de a supravietui pe planeta ostila iar a doua parte- tentativa de recuperare a celui ramas in urma-acelasi Mark.Efectele 3D nu exista-dupa parerea mea.Ok,imaginile sunt spectaculoase dar cliseele sunt pe masura.Nu e film de 3D dar nici de cinema.Glumele sunt slabe si nu mi se pare ca Matt Damon face un rol prea stralucit.
sabinalin pe 11 Februarie 2016 11:37
Soldatul sovietic a trecut cu tigara aprinsa pe sub apa, astronautul american supravietuieste pe marte cultivand cartofi in... veti vedea in ce-i cultiva daca veti viziona filmul. "Alte masti, aceeasi piesa", acum e logic de ce au fortat intrarea lui "The Martian" la Globuri la categoria comedie sau muzical, premiul castigat il face pe american sa i se umfle pipota. N-are sens sa discutam modul de realizare, Ridley Scott e recunoscut pentru calitatile regizorale deosebite, dar "Martianul" nu-i mai mult decat un film bun de propaganda. Imi place Damon ca actor dar il prefer in "Good Will Hunting" sau "Invictus" si astept cu nerabdare sa il revad in Bourne.
Atuo pe 06 Iunie 2015 20:04
Cu lipsa
Kristen Wiig e starul de pe pamant, Matt din spatiu, in sectiunea "Cu" cred ca ar trebui inclusa
blackmore pe 24 Mai 2019 18:34
O basina cu stropi de film care se adreseaza exclusiv celor fara creier.
cezarika21 pe 03 Decembrie 2017 11:10
Luptă pentru supraviețuire cu un dramatism forțat
Ca urmare a epuizării resurselor planetei Pământ, călătoriile în spațiul cosmic devin un deziderat tot mai presant. Cercetarea posibilelor condiții de viață pe una din planetele înconjurătoare ar trebui să ducă într-un viitor relativ apropiat la stabilirea unor colonii permanente care să fie o alternativă viabilă în situația dispariției vieții pe Pământ sau să devină măcar o sursă de minereuri și combustibili. Filmul ”The Martian”, inspirat din romanul de debut al unui informatician american, prezintă o astfel de expediție de cercetare pe planeta Marte, în care un astronaut este abandonat de echipaj în cursul unei evacuări forțate.

Subiectul efectiv al filmului îl reprezintă încercările disperate de supraviețuire a astronautului în acel mediu ostil și eforturile depuse de el pentru a transmite un mesaj către Terra. Un subiect… citeşte

Dana_13 pe 31 Decembrie 2016 20:02
Cred in magie dupa ce am urmarit The Martian. Nu in praf de stele si nemurire ci in puterea prelatelor de a rezista eroic la furtunile de pe Marte (asa cum arata prima parte a filmului, sunt furtuni, nu gluma) si de a putea inlocui cu succes varful unei rachete care urmeaza sa fie lansata in spatiu. Daca romanii rezolva mai orice problema pe care o are o Dacie cu sarma, patent si o pereche de ciorapi de dama (cel putin asa mi s-a zis, nu-mi striviti corola de minuni a lumii), Ridley Scott si echipa vor sa ne faca sa credem ca supravietuirea pe Marte si calatoriile in spatiu sunt ca un soi de Dacie care ar permite sa faci din rahat bici.

Am inteles ca dincolo de anumite faze trase de par este o poveste despre supravietuire si vointa pura pentru a reusi, despre psihicul uman care poate infrunta multe iar nota pe care am dat-o filmului i se datoreaza lui Matt Damon si puterii… citeşte

Mihai_Moise pe 08 Martie 2016 19:44
Un altfel de sci-fi
Bun, insa nu la nivelul altor filme de gen realizate de Scott ("Alien" sau "Prometheus"). Insa e genul de film care relaxeaza si intriga, tocmai pentru ca are o attfel de poveste.
Mi-a placut, insa nu in mod deosebit.

teodora301186 pe 12 August 2016 16:17
Slabut
Slabut. Pentru a fi inteles si nu plictisitor, va recomand cartea :)
claudiu-daniel-lugoj pe 22 Decembrie 2015 21:50
Un film slabut dupa parerea mea.Ma asteptam la cu totul alceva de la acest film.Pe finalul lui a inceput sa fie mai palpitant ca in rest te cam lua somnul.Tin sa mentionez ca nu l-am vazut in format 3D poate era mai interesant dar din pacate povestea era aceasi.Una peste alta nu il recomand pentru ca mie unul nu mi-a placut.In schimb am ramas cu ceva placut de la acest film si anume melodia de la sfirsitul filmului.
AlexandruDragosStegaru pe 09 Februarie 2016 10:48
The Martian
narcisson pe 11 Ianuarie 2016 02:31
Un film excelent, care pune in discutie capacitatea omului de a rezista in cel mai ostil mediu din acest univers, mediu care nici macar nu este pe propria noastra planeta. Pentru mine, de departe punctul forte al acestui film il constituie distributia, cu nume ca Michael Pena, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor sau chiar mai putin cunoscutul Aksel Hennie, ca sa nu mai vorbesc de protagonistul acestui film. Majoritatea actorilor au prestatii foarte bune, iar Matt Damon pe langa faptul ca este nevoit sa supravietuiasca intr-un mediu care nu este propice vietii, folosindu-se de toate mijloacele disponibile pentru a reusi asta, face dupa parerea mea si un rol destul de introspectiv. Fara indoiala ca fiecare spectator ce a vizionat acest film s-a intrebat oare ce ar face el in aceasta situatie teribila.
Bineinteles ca, fiind un film american, este destul de cliseic. Insa pe de alta… citeşte

Slightly pe 03 Ianuarie 2016 18:54
Nota 5 pentru un film slab calitativ
Un film mediocru, l-am urmarit datorita actorului principal insa e slab tare. Nici nu se ridica la nivelul lui Gravity ! Muzica e foarte nepotrivita si il strica si mai mult. Parerea mea , daca vreti un film sa va pierdeti vremea, mai bine uitati-va la clipuri amuzante pe youtube.
xerses pe 11 Octombrie 2015 22:40
Se vede ca a fost mana unui regizor deosebit pentru acest film, caci altfel subiectul nu ar fi reusit sa ma capteze prea mult.
madalin08 pe 01 Octombrie 2015 15:19
nota 10
Nu este chiar o "capodopera", insa i-am dat nota 10 pentru felul in care a jucat Matt Damon si pentru ideea filmului care lasa loc pentru mai multe filme de acest gen.

Este un film "must-see" fara indoiala si e pacat sa nu fie vazut intr-un mediu cinematografic, 3D.

Pantaleon pe 16 Ianuarie 2016 16:35
Cu cartofii pe Marte
Nu m-a impresionat absolut deloc acest film, ca s-o spun din capul locului. Desi la comanda lui se afla un regizor renumit, iar în rolul principal joacă un actor la fel de renumit, The Martian nu e decât un film mediocru, un fel de Cast Away ratat și neconvingător, enervant de lung și care, mai ales la final, sfidează logica și chiar bunul simț al privitorului. Demn de desene animate. Nu spun că e un gunoi, pentru că nu este, dar, personal, nu l-aș mai revedea nici dacă aș fi plătit pentru asta. Nu mă miră nominalizările pe care le-a primit, sunt obișnuit cu ciudățeniile criticilor de film, dar acest film nu e mai mult decât......rahat pe Marte. Bun pe post de îngrășământ, nu ?
marius7x pe 11 Octombrie 2015 13:09
cel mai bun SF de la Contact incoace
In sfarsit un blockbuster SF pe masura tuturor asteptarilor si care nu dezamageste 135 de minute. Scenariu de 10 (spre deosebire de Gravity), actori, efecte, dialog, constant pe toata durata (spre deosebire de Interstellar).
picolo18 pe 12 Februarie 2024 23:00
A fost un film decent spre bun, dar am ramas cu un gust amar dupa finalul ala. Mi a dat senzatia ca putea fi mai bun, ca nu s a ridicat la nivelul restului filmului. Oricum, au fost doua ore petrecute in mod placut
matew10 pe 18 Noiembrie 2022 14:25
Un "Robinson Crusoe" marțian foarte bine prezentat. Nu am citit cartea premergătoare filmului, dar cred ca succesiunea evenimentelor e foarte bine gândita la acest film SF. Dammon la înălțimea rolului sau. Intr-un SF de genul asta latura comica este întotdeauna un "must have". Probabil ca, Christopher Nolan a fost incantat de regia lui Scott. Pentru pasionați și nu numai, nu-l ratați.
Avm pe 02 Octombrie 2022 17:46
Inca un film in care trebuie sa fie salvat Matt Damon. :))

Tin sa mentionez ca am citit cartea inainte sa vad filmul.
Desi multe din ecranizari pierd, din pacate, o buna parte din detalile atat frumoase cat si importante ale povestilor din carti, The Martian reuseste totusi sa captureze esentialul. Primele scene mi s-au parut a fi exact asa cum imi imaginasem citind cartea.
Mi-a placut mult acest film, SF-ul fiind adesea placerea mea nevinovata, iar cu cat povestea pare mai realistica cu atat imi place mai tare.

Smrs pe 13 August 2022 21:35
Ca idee, scenariul este foarte bun, deoarece pune în atenția noastră o nouă formă de rezistență a omului în fața unor condiții vitrege și alte tehnici de supraviețuire într-un context total neprietenos. Însă filmul are și minusuri, iar printre acestea ar fi lungirea nenecesară cu anumite scenete ce puteau fi eliminate, apoi, deși prezintă o luptă de supraviețuire la limită, nu atinge dramatismul la care mă așteptam și în plus, a fost o ocazie foarte bună de propagandă politică pentru unii privind cooperarea SUA-China, deși nu prea e așa în realitate. Rămâne totuși un film bun, de nota 8.
juan_pablo_de_medellin pe 30 Decembrie 2021 01:24
Un film despre unu care cultivă cartofi in rahat...și ce să vezi...îi și iese... Film pt grupa mare de grădiniță
raresbarbu.xyz pe 15 Noiembrie 2021 15:18
Comentariu publicat in articolul "7 filme impresionante adaptate după cărți în ultimii 10 ani"

Romanul lui Andy Weir despre un astronaut rămas blocat pe planeta Marte a fost ecranizat în 2015 de către Riddley Scott.

Regizorul s-a declarat atras de accentul pe știință al cărții lui Weir și a gândit filmul ca un echilibru între divertisment și educație.

Nominalizat la mai multe premii ale Academiei Americane de Film,
The Martian m-a cucerit prin ingeniozitatea narativă și grija pe care scenaristul Drew Goddard a arătat-o romanului omonim.

Vegetarian pe 13 Noiembrie 2021 00:41
Matt Damon la 45 ani astronaut În timpul unei misiuni pe Marte este considerat mort, victimă a unei furtuni puternice. Matt supraviețuiește , rămas singur cu provizii insuficiente, e nevoit să-și folosească la maxim ingeniozitatea, inteligența și forța interioară pentru a râmâne în viață și a găsi o cale prin care mesajul său de ajutor să ajungă pe Pământ. La milioane de mile distanță, NASA și echipa internațională de oameni de știință caută neîncetat soluția prin care să îl aducă pe ‘marțian’ acasă, în vreme ce colegii săi de echipă pun și ei la cale o misiune îndrăzneață, dacă nu imposibilă, de salvare. Pe măsură ce aceste povești, mostre incredibile de curaj, se desfășoară, voci din lumea întreagă se unesc pentru a încuraja revenirea acasă, în siguranță, a lui Watney.
Vegetarian pe 13 noiembrie 2021 00:51
Dusmanul iti spune CE TREBUIE sa faci . Prietenul iti spune ce AR TREBUI sa faci .
floxy pe 27 Ianuarie 2021 03:43
Interesant
Interesanta ideea filmului , foarte aproape de realitate, merita vazut.
MiereaNeagra pe 01 Decembrie 2020 11:41
Ilogic, necredibil, încalcă toate legile fizicii, dar amuzant și relaxant.
Ilogic, necredibil, încalcă toate legile fizicii, dar amuzant și relaxant.
MariaAndreea18 pe 27 Iunie 2020 14:31
La fel de bun ca si prima oara cand l-am vizionat.
Sper sa se mai faca filme de acest gen si sper sa reusim si in realitate sa ajungem pe Marte.
Matt Damon a avut o prestatie foarte buna.

MariusCiprian87 pe 20 Aprilie 2020 00:16
"INFORMAȚIA ÎNSEAMNĂ PUTERE", cred că este cel mai potrivit mesaj pe care "Marțianul" ni-l transmite, sau mai bine spus acela ca "un om informat, este un om puternic", un film foarte bun începând de la scenariu, cadre, dialog, regia smart a producătorilor și un Matt Damon de zile mari, unul dintre cele mai bune filme ale carierei lui , poate doar coloana sonoră puțin nepotrivită momentelor, însă restul detaliilor de 10... e genul ala de film ce îți stârnește intelectul, ti-l pune la treabă și împinge neuronul la extrem :), personal îl pot pune pe, același piedestal cu Apollo 13, Armaghedon, Gravity și de ce nu "Naufragiatul" lui Tom Hanks, mai modern si ceva mai departe de o insulă pustie :) ! Un film obligatoriu de văzut, în special pentru iubitorii de SF !
anonymous.649176fd5b320 pe 01 Iulie 2018 14:54
Iulidesprefilme pe 03 Decembrie 2017 09:28
Un SF din care mulți au de învățat...Orice film al lui Scott presupune o luptă, o confruntare dură între doi parteneri / rivali...aici se poate vorbi de o luptă a eroului cu sine însuși pentru a supraviețui...psihic, Mark (cel însemnat !) ar fi putut sucomba repede...dar a găsit resursele...în sine, mai ales...
Dragos.87 pe 14 Mai 2017 14:09
Prea multe nominalizari,prea putine premii
Indiferent ce vor spune unii,acest film isi merita premiile pe deplin.Un adevarat test de supravietuire si rezistenta mentala ne este transpusa foarte bine.Decorul este foarte bine realizat si contine o poveste interesanta si emotionanta iar Matt Damon se descurca exceptional.Il recomand cu insistenta!
catalin1107 pe 06 Mai 2017 19:42
Este un film foarte interesant , chiar daca la un moment dat actiunea lasa putin de dorit si pare putin cam plictisitor , dar compenseaza poveste care este foarte bine pusa la punct , il recomand !!!
danut_iulian pe 25 Martie 2017 20:09
un film foarte bun actiunea buna si efectele speciale.
1rica pe 22 Noiembrie 2016 18:10
Filmul este OK ! și merită văzut dacă îți place SF-ul.
Kuhaylan pe 06 Noiembrie 2016 13:15
WD 1