Păreri The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob

(1973)

Aventurile rabinului Jacob

miere pe 28 Aprilie 2011 01:10
Ca fan al lui Funès pot spune ca aceasta comedie se claseaza cu usurinta in top 5. O comedie savuroasa in care comicul de situatie exceleaza.
Semanau atat de bine cei doi, rabinul si Funès, incat am crezut minute bune ca joaca dublu rol.

dacoda pe 29 Octombrie 2010 14:48
Cel mai bun
Cel mai tare , a jucat extraordinar in fiecare film :)
danionidanioni pe 25 Iulie 2010 23:48
o comedie foarte buna...merita sa fie vazut ! De fapt cate comedii franceze nu sunt bune ?
cezarika21 pe 09 Octombrie 2012 07:37
O comedie cu mult umor evreiesc
Pe drumul spre Paris unde urma să ia parte la nunta fiicei sale, industriaș rasist Victor Pivert (Louis de Funès) suferă un accident de maşină şi îl ajută involuntar pe liderul revoluționar arab Mohamed Larbi Slimane să scape de agenții poliției secrete din țara sa. Fiind urmăriţi, Pivert și Slimane se deghizează în rabini şi sunt confundaţi de o familie de evrei cu rabinul Jacob și cu secretarul acestuia, rabinul Samuel.

"Les Aventures de Rabbi Jacob" este o comedie excelentă în care Louis de Funès isi demonstrează încă o dată clasa de mare actor. Scenele filmate în cartierul evreiesc din Paris sunt de un comic nebun, iar dansul hasidic este o mostră a talentului şi dăruririi marelui actor francez. Nu mai vorbesc de muzica românului Vladimir Cosma (cunoscută de cinefili şi din seria cu Marele Blond) care realizează aici una dintre cele… citeşte

Cristina_ pe 12 Februarie 2012 23:47
Razi cu lacrimi o comedie foarte buna! Louis de Funès e genial.
Manusa pe 29 Noiembrie 2011 18:21
Un film extraordinar care mi-a placut extrem de mult, dat fiind faptul ca in el joaca Louis de Funes, un mare actor, unul dintre actorii mei favoriti.
iiii pe 29 Noiembrie 2011 17:56
mi-am amintit faza cand era deghizat in jidan si lumea urma sa il intampine, si el iese din masina , si facea semnul crucii :)))
cosmin_kedii pe 15 Martie 2013 09:44
Una dintre cele mai bune comedii ale cinematografiei franceze și una dintre cele mai bune filme ale lui Louis
Iulidesprefilme pe 06 Decembrie 2012 20:54
Comedie spumoasă cu nemuritorul Louis de Funes...

Feedback