Păreri The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob

(1973)

Aventurile rabinului Jacob

cezarika21 pe 09 Octombrie 2012 07:37
O comedie cu mult umor evreiesc
Pe drumul spre Paris unde urma să ia parte la nunta fiicei sale, industriașul rasist Victor Pivert (Louis de Funès) suferă un accident de maşină și îl ajută involuntar pe liderul revoluționar arab Mohamed Larbi Slimane să scape de agenții poliției secrete din țara sa. Fiind urmăriți, Pivert și Slimane se deghizează în rabini și şi sunt confundaţi de o familie de evrei cu rabinul Jacob și cu secretarul acestuia, rabinul Samuel, ce soseau din America după o lungă absență. Urmează încurcături de un comic nebun.

„Les Aventures de Rabbi Jacob” combină momente de pantomimă tipice Louis de Funès cu umor evreiesc veritabil, pe un scenariu inteligent ce evoca explicit răpirea în 1965 pe o stradă din centrul Parisului a liderului politic marocan Mehdi Ben Narka. Acțiunea spectaculoasă se prelungește cu o secvență plină de umor ce se… citeşte

miere pe 28 Aprilie 2011 01:10
Ca fan al lui Funès pot spune ca aceasta comedie se claseaza cu usurinta in top 5. O comedie savuroasa in care comicul de situatie exceleaza.
Semanau atat de bine cei doi, rabinul si Funès, incat am crezut minute bune ca joaca dublu rol.

dacoda pe 29 Octombrie 2010 14:48
Cel mai bun
Cel mai tare , a jucat extraordinar in fiecare film :)
danionidanioni pe 25 Iulie 2010 23:48
o comedie foarte buna...merita sa fie vazut ! De fapt cate comedii franceze nu sunt bune ?
ValentinaV pe 26 decembrie 2018 03:30
asa-i!
Cristina_ pe 12 Februarie 2012 23:47
Razi cu lacrimi o comedie foarte buna! Louis de Funès e genial.
Manusa pe 29 Noiembrie 2011 18:21
Un film extraordinar care mi-a placut extrem de mult, dat fiind faptul ca in el joaca Louis de Funes, un mare actor, unul dintre actorii mei favoriti.
iiii pe 29 Noiembrie 2011 17:56
mi-am amintit faza cand era deghizat in jidan si lumea urma sa il intampine, si el iese din masina , si facea semnul crucii :)))
cosmin_kedii pe 15 Martie 2013 09:44
Una dintre cele mai bune comedii ale cinematografiei franceze și una dintre cele mai bune filme ale lui Louis
Iulidesprefilme pe 06 Decembrie 2012 20:54
Comedie spumoasă cu nemuritorul Louis de Funes...
ValentinaV pe 26 Decembrie 2018 03:29
Am vizionat acest film deja de vreo 5 ori si tot l-as mai viziona! E de calitate si foarte bine gandit + razi fara oprire
balta67verde pe 26 Decembrie 2016 18:15
Poate cel mai slab film cu de Funes. Nu mi-a placut. De Funes, evrei & New York = un mix nereusit pentru o comedie franceza.