Păreri The Machinist

(2004)

Mașinistul

Mihai M. pe 29 Decembrie 2007 21:42
R E M A R C A B I L !!!
O idee absolut banala-un proces de constiinta,resimtit la un nivel psihic atat de profund-transformata in ceva absolut stralucitor. Habar n-am de ce nu a fost nominalizat la Oscar,insa merita cel putin un premiu pentru scenariu.Bale e unul dintre cei mai buni actori ai tinerei generatii,iar jocul sau este fara fisura. Psihologic,este construit cu o finete fantastica,pentru ca la final sa afli adevarul.Formeaza, alaturi de "Eterna stralucire a mintii neprihanite" si "In mintea lui John Malcovich",trinitatea pe care orice pasionat de filem cu adevarat BUNE ar trebui sa o vizioneze periodic!!!

IulianManea54 pe 06 Februarie 2012 13:03
Categoric unul din cele mai bune filme ale lui Bale. Mai frumos il face faptul ca stiu cate eforturi a facut ca sa joace in el. Dupa parerea mea isi are locul langa Prestige, American Psycho si alte frumuseti!
Sergiu.Lobont pe 02 Martie 2011 22:24
Explicatii partiale... cel mult superficiale
Am inceput sa ma uit la filmul asta dupa o lunga perioada de taraganare si amanare pentru ca numele lui imi dadea impresia unui film gore. Stiind numele filmului eram convins ca cineva va ramane dezmembrat la vreo fabrica de prelucrare a metalelor, convingere sustinuta de infatisarea de groaza a lui Bale... asta era parerea mea inainte sa vad filmul si cam asta s-a si intamplat. Toata aprecierea pentru Bale ca isi pericliteaza buna functionare a metabolismului de dragul filmelor dar acum eu ma intreb... e sanatos ce face Bale cu propriul organism? Slabeste si se ingrasa cate 50 de kg de la un rol la altul, pana la urma organismul are si el o viteza normala de ardere a caloriilor pe care daca o duci la extrem poate provoca niste dereglari. Oricum, are el medici care sa ii poarte de grija si sunt destul de convins ca nu risca doar de dragul de a duce un rol la capat.

Filmul… citeşte

Manusa pe 27 Februarie 2011 19:13
Destul de "ciudat" filmul dar este unul foarte bun si se evidentiaza rolul bine jucat de Christian Bale si cred ca a facut eforturi mari sa slabeasca il halul acela, de parca ar fi fost prizonier intr-un lagar de concentrare :) la Auchwitz. :)
par4zi7u pe 11 Februarie 2010 17:50
formidabil film .m-a tinut in suspans pe tot parcursul lui
cui ii plac filmele psihologice sa nu il rateze pe acesta!!!

Simplu12345 pe 21 Octombrie 2010 12:12
filmul are tot ce ii trebuie unui mindfuck reusit . interesant ...scenariu ...actorie ... e un film pe care oricine ar trebui sa il vada .... bale e un actor bun.
Vorador pe 05 Mai 2011 18:27
Un film neasteptat de tulburator si de socant...iar interpretarea lui Bale este remarcabila...ce face el pentru un rol.Persoanjul interpretat de Bale imi aminteste de cel a lui Edward Norton in Foght Club(ma refer la problemele sale pshicie,cum ar fi insomnia).
Alexx pe 18 Iulie 2005 21:16
Data viitoare vin cu textul scris de acasa :((
dumbo12 pe 12 mai 2011 13:54
:))
zgubi pe 11 Ianuarie 2011 18:21
Cine s-a plictisit de Christian Bale in rol de supererou musculos trebuie musai sa vada filmul asta.
O poveste bine crosetata in jurul unui personaj misterios care se lupta cu remuscarile si insomnia.

crissy pe 15 August 2005 14:56
Normal ca ii unj film tare de tot ca si actorul de fapt.Christian Bale n-a dezamagit niciodata ..in filmul asta joaca cu adevarat bine si n-am cuvinte...este un film magnific cu un actor magnifc..uitativa la alte filme cu Christian Bale s vedeti ca nu mint:))
cum ar fi Batman Begins!!!!American Psycho!!!Equilibrium!!!si multe altele..Reign of fire!!!!
Shaft!!!!
joaca superb omul asta!!!il ador!!!!!nu crdeti ca ii unul dintre actorii cei mai valorosi ai generatiei tinere?

bovoro pe 03 August 2009 23:52
o cafea si un mar / o conserva de ton
Asta e tot ce a mancat Bale ca sa ajunga in halul ala. Ca sa slabesti asa de mult pentru un film trebuie sa fii un mare actor. Ceva asemanator, dar in sens invers, a facut Robert de Niro in "Raging Bull" pentru care s-a ingrasat vreo 30 de kile.
Un film foarte bun.

bogdi_07_yo pe 20 Martie 2011 18:56
imi plac filmele de genul asta ... si bale e un actor bun
dege` pe 13 Iulie 2008 15:31
Cel mai tareeee! ;))
Rilury pe 31 Mai 2008 00:35
Divin! Mi-a placut extrem de tare acest film...E genul d film kre te tine aþintit asupra ecranului si cu sufletul la gura..cel putin asta mi s-a intamplat mie :P
C.Bale..Prea tare,nu mi venea sa cred k e el :)) Mai vreau asa filme :P

sabinalin pe 28 Februarie 2013 15:47
Who are you?
Am vazut putine thrillere facute in ultimii ani care sa ma tina cu atentia marita de la inceput pana la sfarsit: "Suspecti de serviciu", "Seven", "L.A Confidential", or mai fi fost si altele, in tot cazul n-au fost multe. Am fost foarte placut impresionat de filmul regizat de Brad Anderson, nu ma asteptam sa se ridice la un asemenea nivel. Cu siguranta ideea folosita nu e una originala insa scenariul foarte bine scris si regia impecabila asigura suspasul da capo al fine. In plus performanta lui Christian Bale este imprsionanta nu numai din punct de vedere fizic. Obligatoriu de vazut!
danymury pe 13 Aprilie 2011 21:25
foarte bun filmu, Bale joaca bine in filmu asta...inca un film bine facut, recomand!!!
Felix pe 05 Iulie 2005 23:14
Un film care merita ... pe mine m-au impresionat culorile filmului
Ovidiu239 pe 02 Ianuarie 2013 20:07
Sinistru, misterios si chiar putin cutremurator
Un film extraordinar, cu un actor care n-a fost pe masura, din punct de vedere fizic... Christian Bale a slabit in jur de 30 de kilograme pentru acest rol, si a jucat incredibil de bine. Probabil ca si daca s-ar fi facut un documentar despre cum a reusit sa ajunga la aceasta greutate ar fi fost un succes. Filmul este plin de mister, iar finalul este cel putin spus interesant, chiar merita vazut.
Lulu1987 pe 29 Ianuarie 2011 22:02
un film exceptional.recomand mr.nobody si donnie darko
Radu1711 pe 25 Ianuarie 2011 09:03
radu1711
tare de tot filmul, povestea filmului fascinanta, sa nu doarma cineva 1 an de zile e ceva oboseala, la cum arata Trevor Reznik m-am speriat si eu de el, nota 10 pentru film si pentru el
deea9595 pe 21 Ianuarie 2011 16:31
un film foarte interesant cu mult suspans:)
iar Christian Bale arata socant de slab in film:O

goldenleaves pe 17 Ianuarie 2011 09:52
genial
nu am cuvinte tot respectul pt regizor si christian bale
blackpussycat pe 05 Octombrie 2010 23:16
:-S
bun filmul merita vazut si app fff bine joaca actorul din rolul principal
decathlon pe 08 Iulie 2010 02:35
seamana un pic cu fight club...ideea...........e un film bun
Ammelie pe 24 Iunie 2010 13:32
The Machinist
Inca un foarte bun thriller psihologic. Un subiect care pe mine ma pasioneaza: mintea umana si 'cotloanele' ei - abordat intr-un stil dark si profund. Christian Bale in rolul care m-a facut sa il trec la actori preferati. 8/10
LunchBox pe 31 Iulie 2009 18:12
Mind-twisting bastard ! Foarte misto. Nu ma asteptam sa fie asa bun.
giulestina23 pe 07 Iulie 2009 15:04
pacat ca nu a fost foarte mediatizat filmu asta!! suspans total: asta e cuvantu care-l defineste! si-l apreciez foarte mult pe bale pentru personaju caruia i-a dat viata! stiu ca pentru rolu asta a tinut un regim special si a slabit in jur de 30kg!
johnybz pe 07 Mai 2014 02:16
Merita
Un film destul de ciudat, seamana destul de mult cu Fight Club ca idee dar parca a fost pus in scena cu ceva mai multa logica. Ori poate imi place mie mai mult de moaca lui Bale decat de Edward Norton. In orice caz ce a mai ramas din C. Bale joaca incredibil. Ma uit la el in American Psycho, American Hustle si The Machinist si nu-mi vine sa cred ca e aceeasi persoana. Un actor f bun care din pacate uneori joaca in filme plictisitoare. Nu a fost neaparat cazul si aici. Destul de interesant, eu zic ca merita timpul. nota 7
rbk22 pe 17 Ianuarie 2014 15:52
Filmul este naucitor,imprevizibil in cateva scene..te face sa iti faci foarte multe scenarii in cap...este incredibil ca de bine joaca Bale in acest film, e uimitor k tocmai constiinta reprezentata prin acel personaj sa il faca sa isi recunoasca vina la sfarsit..este chiar o drama psihologica reusita din punctul meu de vedere.
Micky_or_not pe 20 Iulie 2013 22:54
"If you were any thinner you wouldn't exist."
"The Machinist" sau mai bine zis filmul care iti destrama toate anticiparile cu privire la urmatoarea scena. Un thriller care reuseste sa te tina in suspans de la inceput pana la sfarsit si care provoaca rasturnari de situtie dintre cele mai neasteptate. Elementul care confera acel "ceva" filmului este cu siguranta contopirea lui Christian Bale cu personajul sau Trevor Reznik, facand "The Machinist" un film care isi va face cu usurinta loc in lista de filme favorite ale vizionatorului.
yusaw pe 01 Iunie 2013 20:45
sickness
De apreciat eforturile lui Bale pt acest rol si bineinteles interpretarea ca la carte. am incercat sentimente destul de ciudate cu vizionarea acestui film... Bolnav e cuvantul care imi vine in minte cand ma gadesc la el. merita vazut.
alex_il_fenomeno pe 13 Februarie 2013 18:09
un film bun, de la care aveam si asteptari in urma numeroaselor momente in care acesta a fost laudat la scena deschisa de multi dintre prietenii mei sau de cinefilii de aici, si chiar s-a dovedit reusit! un thriller atat de captivant, un Christian Bale atat de determinant, chiar inainte de a intra prima oara in rolul lui Batman, personaj ce avea sa il caracterizeze de atunci inainte. Suspans in aer, mister peste tot, doar simpla aparitie a acelui "eu interior" facea ca totul sa explodeze, iar misterul rezolvat de la final te lasa cu gura cascata! Un must see de catre oricine.
MNarcis pe 02 Februarie 2013 20:37
L-am vazut de trei ori deja (si tot nu m-am saturat de aceasta pelicula), de ce acest film este un thriller psihologic de exceptie?? exclusiv (doar din cauza si meritele) lui Christian Bale, acest film nu avea acelasi impact asupra persoanei \ publicului in timpul vizionari daca Trevor Reznik (Christian Bale), nu arata la nivel fizic prin ce trauma (morala, psihologica trece) si asta a insemnat multe kg date jos (Christian Bale a reusit ceva absolut uimitor, ramai\te lasa fara cuvinte)..........merita vizionat macar o data in viata (insa nu neaparat din cauza scenariului cat din respect pt un om care a reusit ceva aproape imposibil).
into_the_labyrinth pe 10 Ianuarie 2013 00:21
Excelent! Aş recomanda ca orice creator (sau amator) de thriller psihologic să vadă acest film, cu un scenariu plin de suspans şi o dozare foarte atentă a raportului dintre mister şi (de)criptare, dintre romantic şi macabru, într-o peliculă ce aminteşte oarecum de Spider şi de mult mai celebrul (produs ulterior) Shutter Island. Filmul îţi dă pe deplin ceea ce aştepţi, dar numai dacă eşti amator de pelicule excentrice, complicate, cu o ţesătură psihologică pe care nu o descifrează nici măcar eroul (decât la sfârşit). Interpretarea lui Christian Bale este impecabilă, iar finalul vă va surprinde, cu siguranţă. O peliculă neobişnuită, care propune un story neobişnuit, desfăşurat pe un fundal întunecat – al labirintul minţii unui om care nu-şi mai aparţine.
Qube86 pe 09 Decembrie 2011 16:03
Mindfuck all the way...
Un Chistian Bale, demential de bun si de ''skinny'' in acest film halucinant...Brad Anderson, a facut o treaba geniala cu un Bale de nerecunoscut...Cu vreo cateva zile inainte de a vizona acest film, vazusem alt rol de-al lui Bale in ''Equilibrium'' in care arata a model in comparatie cu Trevor Reznik...Toate aprecierile mele celor 2...Filmul a stat pe umerii uscati ai lui Bale care a aratat cum trebuie sa fie un actor adevarat (nu ma refer la fizic ci la daruire si seriozitate)...S-a descurcat intr-un mod admirabil...Poveste+Christian Bale (de nota 10)+coloana sonora creepy (ca si filmul)+Brad Anderson=''The Machinist''=''A fuckin' awesome movie''...Must see it...
Octaz pe 28 Septembrie 2011 21:06
Iata filmul care a devenit celebru si va ramane celebru pentru cele 30 sau mai multe kilograme pe care Bale le'a dat jos pentru rolul asta, pentru ca mai apoi, in doar cateva luni sa puna muschii aia pe el si sa ii arate in "Batman:Bigins"... remarcabil efortul acestui actor. Totusi nu inteleg de ce trebuia sa slabeasca chiar in halul asta, adica se schimba ceva in film dak avea cu 10-15 kg mai mult ? Nu cred. Posibil sa fi exagerat. Mindfuck movie? 90% din film am fost total confuz, imi faceam fel de fel de ipoteze despre final si nu il puteam intui... Pana la urma intr'adevar chiar daca filmul s'a jucat cu mintile tuturor, nu pot sa fiu satisfacut de finalul pe care la avut. Sincer ma asteptam la ceva mai socant, mai misterios,chiar mai interesant ceva gen "The Sixth Sense" - un film pe care il voi folosi ca exemplu toata viata pentru ca este cel mai bun Thriller din istoria… citeşte
CristiN pe 03 Februarie 2011 01:46
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
ciobotaru pe 23 Septembrie 2010 09:47
un film bun , bine jucat de Christian Bale , impresionanta trasformare
Irina_fire pe 17 Mai 2010 17:22
Nu numai cel mai bun rol al lui, dar si cea mai socanta transformare. Merita vazut!
titihenry pe 13 Mai 2010 22:26
acest filme isi are locu cu siguranta in Hall of Fame-ul filmelor psihologice alaturi de The Sixth Sense,Secret Window, The Lost Highway, Shutter Island etc
Ynspy pe 12 Mai 2010 18:28
un film bun per total,o poveste putin haotica,suspansul si intorsaturile de situatie putin exagerate,insa un scenariu interesant..jos palaria pt. christian bale care a suferit o transformare socanta,iar interpretarea pers. sau iesit din tiparele firii umane,este una ,parerea mea ,care merita o nominalizare la oscar...:)
ionutzoo7 pe 13 Aprilie 2010 00:22
Film foarte bun,obligatoriu de vazut pentru pasionatii de filme psihologice.Pe parcursul filmului am avut aceleasi senzatii ca si la identity sau shutter island.Genial.
smoace pe 31 Martie 2010 21:13
Christian Bale si-a jucat rolul exceptional.Un film cu mult mister si suspans.
movie4 pe 22 Ianuarie 2010 13:01
Intr-adevar un film impresionanat, care te pune pe ganduri
lavinea pe 06 Noiembrie 2009 01:01
de fight club si a beautiful mind la faza cu paranoia..oricum, impresionant sacrificul. sai zic asa,a lui bale.
crissy pe 09 Octombrie 2005 16:56
ii mai dau oadata calificativul
totusi numai asa de curioasa Cipri simon..de ce crezi tu ca nu am inteles filmul?Sau cum era replica ta ..,,am impresia ca nici voi nu ati inteles filmul"......nici voi???da ce tu nu l-ai inteles?..da recunosc ca numa aproppe in final intelegi totul dar nici chiar asa sa nu il intelegi....mai zic odata este un thriller psihologic de zile mari..prestatia lui Bale ii pe masura...meriat chiar merita

tarcan tiberiu pe 03 Iulie 2005 12:54
c. bale ca de obicei nu dezamageste;impresionant cat a slabit pt acest film
maxy77 pe 20 Iunie 2005 11:02
Deocamdata nu am apucat sa-l vad, dar daca e sa ma iau dupa recenzii si dupa putinele secvente pe care le-am zarit pe fuga, inseamna ca e tare de tot. Despre Christian zic ca este excelent, cuvantul gasit intr-o recenzie este de fapt "brilliant". Oricum, el e unul din favoritii mei si cred ca nu i se recunosc meritele indeajuns. Asa ca de-abia astept sa-l vad.
Andi Oliver Ion pe 19 Iunie 2005 01:20
Acest actor Christin Bale nu conteneste sa ma minuneze. Consider un actor bun - acel actor cameleonic daca vreti, care reuseste sa reproduca de la un film la altul o imagine cat mai diferita si totodata cat mai reala a personajului pe care aceste il intruchipeaza. Acest Bale reuseste de minune, ceea ce ma face ca din punct de vedere personal - sa-l pun in lista primilor 5 actori.
Filmul "The Machinist" - absolut briliant.

hermeneut pe 05 Aprilie 2005 14:58
Bun film. are un iz de Fight Club (un vag iz)