Păreri The Lord of the Rings: The Return of the King

(2003)

Stăpânul inelelor: Întoarcerea regelui

paul2000 pe 02 August 2009 18:11
cea mai buna parte
povestea continua cu ultima si cea mai buna partea a triologiei...peisajele sunt fantastice, efectele la fel...lupta de la final fiind magnifica...o adevarata capodopera cinematografica!-must seen
legolas05 pe 28 mai 2011 21:27
cea mai buna parte
Mikkka07 pe 27 iulie 2019 13:04
Este unul din putinele filme pe care le-am vazut de peste 10 ori..si tot l-as mai revedea oricand. Este absolut minunat si ca idee si ca punere in scena.
10nut1987 pe 31 August 2009 13:45
Capodopera prea putin spus, aceasta trilogie este cea mai buna aparuta vreodata, asa ca n-am cuvinte de lauda. Sa vedem daca vor mai aparea trilogii la fel de bune ca asta...
crilove8 pe 25 martie 2012 10:17
Nu cred ca va mai aparea o trilologie la fel de buna ca asta
bloodthirst pe 15 decembrie 2022 23:11
Chiar daca e vorba de trilogii, nu poti compara realitatea cu fantasticul!
Medicate pe 14 Iulie 2009 17:16
da ritarn af da ching
.....Just medicate! :P

Trilogia se incheie cum nu se putea mai bine ..... printr-o capodopera !

In opinia mea este cel mai bun film din istorie ..... a reusit sa introduca o alta perspectiva in lumea efectelor speciale !

Actorii joaca perfect ..... totul a mers struna , O Bloom , V Mortensen , etc . sunt exceptionali ! Precum si in celelalte doua filme soundtrackul este pur si simplu fenomenal , reuseste sa te contopeze cu locurile de vis prezentate si reuseste sa te tina prins de sirul aventurilor !

Pentru fanii lord of the rings : cautati varianta extended ;) va reusi sa va suprinda intr-un mod placut !

AeroX pe 24 iulie 2009 09:17
stiu stiu am vazut-o varianta extinsa:D........a fost super......a durat mult mai mult fiecare film.
Yionutzds pe 28 ianuarie 2011 00:46
scz nu tie am vrut sa iti trimit:))... lu ala de mai sus ca zice ca e un jeg filmu:D
Ahiles pe 19 Martie 2009 23:14
Istorie
simply the best, nimeni nu o sa poate depasi acest film ,LOTR a creat o mare familie, incepand de la productie pana la fani, care va ramane definitiv in sufletele nostre
crilove8 pe 8 aprilie 2012 12:46
Asa e.........MEREUUUU va ramane in sufletul nostru:D
marcus_popescus pe 18 noiembrie 2013 19:38
ASA E!!!!!!
Radu1711 pe 03 August 2009 11:53
Radu1711
Super filmul, merita vazut precum si celelalte parti
crilove8 pe 26 aprilie 2012 19:58
O poveste fara sfarsit care inca impresioneaza!!! FOREVERR!
anca.zzz pe 28 Iulie 2009 15:34
Povestea a prins viata intr'un mod fantastic !
filmul este genial.
iar patry16 are dreptate. este cea mai frumoasa trilogie :)

crilove8 pe 26 martie 2012 17:36
Foarte KORECT!!!:)........
Slightly pe 17 august 2019 23:30
Iar tu esti superba ! :*muah, pupa-ti-as botisorul tau scump :X :))
legolas05 pe 21 Mai 2010 20:51
THE JOURNEY ENDS.
Cel mai bun film al vremurilor noastre,este exceptional,fantastic de frumos,la fel ca si primele doua filme,trilogia se incheie printr-o capodopera.
"The film event of the millennium".

ionutz_05 pe 11 februarie 2011 16:55
adevarat..un film de nota 10
crilove8 pe 8 aprilie 2012 12:47
10+:)
Anka.. pe 15 Iunie 2009 17:43
Exceptional
Un film care,intradevar merita sa i se acorde 10 stele(capodopera),si asta o poate arata cel mai bine premiile pe care seria LORD OF THE RIGNS le-a castigat. Am vazut toate filmele Lord Of The Rings de putin 10 ori. Acum am 15 ani si imi aduc aminte cu placere de serile cand ma uitam cu sufletul la gura la film,stiind ce o sa se intample,dar totusi traind momentul ca si cum as fi vazut filmul pt. prima oara. LORD OF THE RINGS IS THE BEST!
FanRadoi pe 28 Aprilie 2009 20:58
Excelent
Filmu este extraordinar , Magnific precum si Peter Jackson ( regizorul ) . Este filmul meu preferat cred ca l-am vazut de 6 ( toate seriile 1.2.3) . Abia astept The Hobbit 1 si 2 .
iedutul pe 26 ianuarie 2010 18:00
La fel si io sun pasionat de lotr am citit si cartile!!!!
crilove8 pe 8 aprilie 2012 12:48
Pakat ca la noi in oras nu apar cartile......le-as cumpara pe toate 3!
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 20:37
Ador aceasta trilogie! Pur si simplu nu am ce sa-i reprosez. Totul e perfect, impecabil executat. Imi place extraordinar de mult finalul, cand canta Aragorn.
AeroX pe 1 august 2011 10:33
eu aia am detestat cel mai mult :)) chestie de gusturi si alte balarii, ce sa zic.
humeniuc pe 13 Aprilie 2009 19:33
Cel mai tare
Peter Jackson a reusit sa faca o supercapodopera. Ce mi-a placut mult a fost inspiratia pe care si-a gasit-o in cultura populara aparuta in jurul trilogiei "Stapanul inelelor".
yoana1997 pe 12 Noiembrie 2009 00:13
Filmul asta este pur si simplu o capodopera!nu ai cum sa nu il adori!Imi plac toti actorii care joaca si apreciez toate comentariile trimise de fanii atat de adorabili ai acestei mari realizari in cintematografie.
zatyy pe 25 Iunie 2009 17:56
merita cele 11 premii oscar...the best..idee originala...cadre spectaculoase...efecte speciale de nota 10 ...the best
legolas05 pe 9 iunie 2010 00:10
adevarat......merita nota 10
robertsandu pe 19 iunie 2012 12:15
Da, foarte originală ideea. Păcat că i se datorează lui J.R.R Tolkien, și nu lui Peter Jackson.
smekeru pe 02 Mai 2009 16:56
pfoai....moama....nu mai pot...deci ii [b]CEL MAI TARE FILM DIN LUME[/b] pe care lam vazut.nare concurenta.cel mai mult mia placut partea a2-a(the two towers)
EvenStar_Jobb pe 5 mai 2009 18:08
smekere ai perfecta dreptate, e cel mai tare film; imi pare rau ca n-aveam calculator si internet pe vremea cand a aparut trilogia, ar fi fost mijto, dar am acum si pot sa spun ca de vreo 5 ani de cand am calculator am vazut filmul pe calculator de vreo 20 de ori, incluzand si varianta extinsa a trilogiei, care de asemenea e fantastica; si app de LOTR, azi am cautat forumuri despre LOTR si am gasit unul cu mesaje din 2004, in care se comenta putin si despre Matrix, evident toata lumea spunea ca LOTR e mai tare, si un individ a postat un mesaj in care scria ca agentul smith(elrond din LOTR) a murit in timpul filmarilor(si se referea la actor), lucru care nu e adevarat, dar unii mai slabi de inger cred chestiile astea, eu aproape am crezut, era sa-mi stea inima in loc, pt ca il admir, e un cator bun, dar am cautat pe net si am gasit ca omul traieste, ce-i drept are epilepsie, dar traieste; ce vroiam sa spun, e sa nu credeti mesajele astea, cei care le scriu, n-au minte; revenind la film, dak te intereseaza varianta extinsa a trilogiei, iti pot spune eu mai multe despre ea; din pacate n-o mai am, dar pot sa-ti povestesc eu ce e in plus fata de varianta difuzata la tv; it i las si id meu: gabitza_jobb, si oricine e fan al filmului LOTR, poate sa ia id
miere pe 27 Noiembrie 2009 19:43
Fara cuvinte..
Dupa ce l-am vazut de n ori pot spune ca s-au scurs mici neajunsuri la aceasta triologie legate de grafica si de niste imagini din prima parte dar care au fost editate in release-uri mai noi.Nu stiu de ce am inceput cu punctele slab si nu cu cele forte precum:
-imagine
-sunet
-actori
-poveste
-efecte speciale (de invidiat )
Sincer mi-ar fi placut daca ar fi aparut la o diferenta de vreo 2 ani intre ele ,adica sa fi aparut 1 in 2001 apoi 2003 si 2005 chiar daca ar fi lasat publicul in mare suspans nu de alta dar dupa cum am mai spus are mici neajunsuri

bogdan0125 pe 1 iulie 2010 14:13
Ai pus la puncte forte actorii, dar n-ai pus efectele speciale?
miere pe 31 decembrie 2010 00:32
foarte posibil green leaf :)
AeroX pe 09 Iunie 2009 20:07
De revazut in bucla infinita...
Filmul asta...de fapt toata trilogia a fost superba! Revenind la filmul de fata...al 3-lea...Oscarurile si le-a meritat pana la ultimul!
Nu luati in seama comentariile de la "Parerea criticului", ca aia nu-s critici. Trebuia sa fi comentat un critic care e in stare sa spuna adevarul despre un film, oarecum dintr-o perspectiva mai neutra:sa nu fie nici fan obsedat dar nici un anti-LOTR....

Theodor2011 pe 01 Aprilie 2012 08:05
Nota 10 este prea mica!
The Return of the king este cea mai buna parte a trilogiei. Partea cand temutul senior al intunericului Sauron a fost invins. Partea cand alianta omenirii formata din Rohan si Gondor triumfa in fata mult mai numerosilor orci din Mordor aflati sub stapanirea lui Sauron,care a fost invins de cine nimeni nu se astepta, 2 hobbiti eroi din comitat (SHIRE): Sam si Frodo Beggins. Superbe acele peisaje din munti, si acele creaturi de poveste ale lui Sauron: Orci, troli, Nazguli, Olifanti, Goblini sunt interesante si foarte bine realizate. Foarte bine regizata trilogia de catre Peter Jackson dupa cea mai buna si citita carte de aventuri din toate timpurile scrisa in 1954 de J.R.R Tolkien si vanduta in intreaga lume in peste 120 000 000 de exemplare. De obicei nu ma uit de doua ori la un film insa orice parte a trilogiei LOTR o urmaresc cam de doua ori pe ani si nu ma plictisesc. De fiecare data… citeşte
BiaB pe 08 Ianuarie 2012 20:40
Un film foarte bun..de fapt o capodopera!Pentru mine toate partile au fost la fel de bune insa aceasta a fost relativ mai captivanta!Oricum,un film de exceptie!
Dan1910 pe 01 Septembrie 2011 19:19
daca si filmul asta l-ati votat cu 1 atunci pot spune cu siguranta ca habar nu aveti ce inseamna un film foarte bun
legolas05 pe 4 septembrie 2011 19:21
ai dreptate @Dan1910
uzzzzzy pe 24 Mai 2009 19:05
aberatii
a2zen...pararea ta despre filmul asta din cate vad eu nu e prea buna...km ataci efectele speciale si personajele...zimi si mie un film serios in care sa nu fie putin fantastic...seria LOTR e foarte buna si exceleaza din toate punctele de vedere...premiile vorbesc 11 premii oscar si 4 premii globul de aur...unde film splendid...lasa-ne cu teoriile tale...:)
TURBUREANU CATALIN pe 03 Ianuarie 2003 00:00
Cel mai bun film pentru cea mai frumoas poveste care s-a spus vreodata
Ovidiu239 pe 14 Decembrie 2012 15:04
Finalul unei trilogii memorabile
Ultima parte a trilogiei, care tine aproximativ 4 ore este tot odata cea mai buna parte. Merita vazuta si revazuta si in ziua de azi, la ani buni de la premiera din Romania, dar si peste multi, multi ani. Unul dintre cele mai bune filme din toate timpurile, ce are 11 premii Oscar in palmares, si parca nu sunt suficiente...
lidia87 pe 21 Noiembrie 2011 19:53
cel mai bun film gen fantasy alaturi de celelalte parti din aceasta trilogie
chilli1610 pe 08 Iunie 2011 10:22
cel mai bun film vazut ; asa ceva nu se mai face
poate doar The Hobbit

Domolul pe 27 septembrie 2011 21:43
Se va mai face ! S-a mai facut acest film si in trecut, in 978 .Se va mai face cand imaginatia publicului va evolua intr-atat incat sa depaseasca efectele din 2003. Se va mai face cand un regizor bun va avea vointa pe care a avut-o Jackson. Cand va exista atat de mult public platitor de bilete care sa creada ca o poveste autentica, poate fi mai veridica decat alte scenarii ce par desprinse din viata de zi cu zi .Din pacate, este foarte posibil ca atunci cand se va reface, noi, generatia 2000 sa nu o mai intelegem ca fiind mai buna decat varianta mai veche . Si o sa ne uitam in legea noastra la LOR DivX :)
Hannibal88 pe 11 mai 2012 00:07
Ai dreptate cand zici ca se va mai face un alt TLOTR, dar pesimist fiind, spun ca tre' sa fi de acord cu mine ca cinematografia mondiala, in special, ce americana sufera de o deplorare degradabila { scuza-mi eventualul pleonasm } a calitatii filmelor. Cand am vazut ca TRANSFORMERS: DARK OF THE MOON [ 2011 ] ocupa acu' locul 4, ca cel mai vandut film ( la cinema, nu dvd sau blu-ray ) din toate timpurile, sau AVATAR [ 2009 ], locul 1, etc., mi-am dat seama ca spectatorii/consumatorii doresc comercial, nu artistic. NU?
asofiei pe 03 Ianuarie 2011 17:59
The lord of the rings
cred ca filmul asta l-am vazut de vreo 6 ori. asa de mult mi-a placut. dupa mine , asa zic . e cel mai reusit film
bogdan0125 pe 25 August 2010 21:56
A treia si cea mai buna parte
Parerea mea este ca isi merita toate Oscarurile.
Filmul ofera un spectacol vizual nemaipomenit, plin de efecte speciale extraordinare. Peter Jackson isi face treaba foarte bine, reusind sa imbine suspansul cu un usor umor.
Finalul a fost emotionant, dar parca prea lung.
Oricum este un film de neuitat, care va ramane in memoria celor care l-au vazut pentru mult timp.

sym pe 28 Mai 2010 21:07
cel mai bun film.....nu cred ca va mai fi un film asa...suuuper tare
Yuber pe 10 Aprilie 2010 11:55
Sincer sa fiu, mie mi-a placut mai mult prima parte:)),dar ultima parte este o capodopera si castiga fata de celelalte filme prin efectele speciale extraordinare si printr-un suspans mai prelungit.Fara indoiala cele 11 premii Oscar sunt meritate,iar trilogia "Stapanul inelelor"se inscrie ca fiind una din cele mai bune trilogii din istoria filmului..
iacoba pe 12 Februarie 2010 15:19
elena
este magic.doar povestile pe care le citeam in copilarie reuseau sa te transporte in lumea magiei.duiosie ,mila emotii,toate sentimentele pe care omul modern nu le mai simte erup miraculos in sufletul nostru cant vezi trilogia .magica,magica,magica.
Costy_Craiova_fan pe 26 Decembrie 2009 19:09
ultima parte a acestei de neegalat trilogii este si cea mai complexa si parera mea cea mai frumoasa,nu ca precedentele nu ar fi,genial si de neegalat !!!
Kristin pe 03 Decembrie 2009 10:43
este minunat filmul cel mai bun din toate timpurile o adevarata capodopera pacat ca nu mai sunt mai multe parti
cunediana pe 12 Martie 2009 20:49
este cel mai tare film pe care l-am vazut.el contine drama,razbunare,actiune si iubire.
CATALIN pe 11 Martie 2009 18:01
-----foarte tare,cel mai bun film facut vreodata.daca nu la-i vazut trebuie neaparat.E SUPER TARE!
Sorin pe 21 Februarie 2009 17:12
de departe cel mai tare film de pana acum!
nici eu nu mai stiu de cate ori l-am vazut , dar de fiecare data cand am ocazia o sa il mai vizionez!
un 10+ din partea mea

TuDy_^ pe 08 Martie 2003 17:42
The Best Of The Best!!!!
IOANA pe 03 Ianuarie 2003 00:00
Pentru toti cei care n-au citit cartea va spun ca partea a treia e absolut cea mai buna si merita citita. Sper ca si filmul sa fie la inaltime.
Gaby_Gabycool2011 pe 06 Noiembrie 2011 21:09
Intoarcerea regelui
O capodopera cinematografica,cu efecte speciale minunate,actori care chiar si-au facut bine rau treaba,si un scenariu excelent,ca sa nu m-ai vb. despre povestea grozava cu intoarcerea.Efectele sonore au fost atat de bune incat simteam emotziile intens si bucuros. Momentul in care Sauron a fost distrus a fost atat de emotionant incat am ras ca disperatu de bucurie in cinematograf.Revad aceasta serie anual cand e difuzata pe ProTv in preajma Craciunului,adio the Lord of the Rings.
Hannibal88 pe 10 Mai 2012 23:53
Mastodont. Bijuterie cinematografica a acestui gen
Luna trecuta mi-am cumparat editia de lux blu-ray a TLOTR si cele 726 de minute ( 12 ore si 6 minute ) au trecut repede.
Fara cuvinte.
Astept The Hobbit, desi cred ca nu se va ridica la nivelul sau.
Doar atat am de spus, desi a-s putea scrie ore intregi si tot nu m-as satura sa elogiez aceasta trilogie.

ankadiana pe 30 Mai 2010 23:36
absolut superb
peisaje mirifice...povestea incepe printr-o voce superba de poveste care ne introduce in lumea hobitilor si in lumea aliatilor raului...peisaje care transpun direct intr-o lume de vis total diferita de cea reala...in 2minute uiti ca esti pe canapea sau la cinema,uiti ca te invarti prin cotidianul ce ne omoara psihic pe zi c etrece..uiti ca esti tu...deja faci parte din poveste.esti un personaj la randul tau care traieste intens fiecare moment descris si care asteapta cu sufletul la gura sa vada cum continua povestea mai departe...si unde va ajunge totul in final...de la o parte la alta, cand zici ca exista deja colutie pentru tot si cand deja zici "a gata stiu ce o sa se intample si cum", totul are o intoarcere neasteptata si deosebit de frumoasa si interesanta.si astfel ajunge sa fie o trilogie de aur, o trilogie ce captiveaza prin fiecare piatra ce cade, prin fiecare bataie a vantului,… citeşte
crilove8 pe 8 aprilie 2012 12:59
Sunt de acord cu absolut tot ce ai scris.........Un film mirifik
ankadiana pe 9 mai 2012 13:33
daaaaaaaaa special
ghost90 pe 25 Ianuarie 2010 03:42
LOTR
o concluzie brilianta a unei aventuri superbe!!!atat pot spune despre return of the king..un film care iti ajunge la inima in orice mod posibil,deci pot spune cel mai bun film facut vreodata..si nu spun asta doar luandu-ma dupa cele 11 oscaruri ci si dupa complexitatea personajelor,actiunii...deci..this movie is "legen" wait for it "dary"!!
CarpeDiem pe 08 Ianuarie 2010 15:30
Cele 3 filme Lord of the Rings sunt niste capodopere intr-un cuvant iar regizorul este unul dintre cei mai buni sau dupa mine chiar cel mai bun dintre toti.Nu cred ca o sa fie vreun film mai fain decat aceste 3 niciodata.Totul e perfect la ele efectele speciale povestea actorii coloana sonora etc.Premiile castigate spun totul.
P.J. pe 21 Octombrie 2012 08:23
the Return Of the King(2003)
Se vede ca Peter Jackson s-a depasit pe el insusi si a reusit inposibilul cu acest film.Cea dea treia si ultima parte din serie,este cea mai lunga,cea mai intunecata,cea mai mirifica din punct de vedere vizual,si cea mai emotionanta.Scenele fabuloase de lupta,sunetele naucitoare,actingul superb,si regia exceptionala,fac din acest film,unul dintre cele mai bune facute vreodata.10+++.De vazut si de revazut.
Vorador pe 13 Octombrie 2011 18:54
Trilogia se incheie cum nu se putea mai bine.Un film ce a deschis atatea cai in lumea filmului insa nimeni nu le-a putut urma cu grija pentru a realiza inca un ''Stapanul Inelelor''.
AeroX pe 8 noiembrie 2011 13:53
Lasa ca e pe vine Hobbit-ul :D
bocadaniel91 pe 02 Ianuarie 2010 21:23
Superb
Nu cred k vor mai fi filme de acest calibru. Cred k ii imposibil sa se mai faca filme deastea. Il poti vedea si de 10 ori si nu faci nici un pic de pauza
elena.here pe 28 Decembrie 2009 10:02
De departe cel mai reusit film,chiar si-a meritat premiile
lavinea pe 18 Octombrie 2009 22:19
nu cred ca mai necesita alte comentarii..la fel ca si soundtrackurile
braslasu catalin pe 06 Martie 2009 14:04
este cel mai tare film pe care lam vazut
Barboni Dragos pe 28 Februarie 2009 23:45
cel mai super film pe care l-am vazut vreodata...mai super de atat nu putea iesi...i'm lovin it:*
Adriana pe 22 Februarie 2009 00:31
unul dintre cele mai frumoase filme...cu cele mai cool efecte speciale!;)...este unul din preferatele mele;))...imi place ff mult!preferatu`meu e desigur Frodo Baggins alias...Elijah Wood!super tare tipu`!;)..iar despre ceilati actori...sunt absolut fenomenali...si mai ales profesionisti!:)ok cam atat...:)
robert boboc pe 17 Februarie 2009 20:59
cel mai tare film di toate timpurile e super super tare
Go1 2 3 ... 8 9 10